Напад епілепсії: перша допомога

Основним проявом епілепсії є епілептичний напад або, як його ще називають, припадок. Людина в такому стані потребує негайної і правильно організованої першої допомоги, яка сприятиме мінімізації наслідків нападу і запобігатиме різного роду травмам. Як допомогти хворому під час нападу епілепсії? Давайте розберемося.

Зміст

Як і при багатьох інших невідкладних станах, надання першої допомоги при епілептичному припадку, насамперед, зводиться до забезпечення комфорту і безпеки хворого. Цю допомогу може надати будь-яка людина, що знаходиться поруч із хворим під час початку нападу. Перша допомога при епілептичному припадку практично не залежить від типу нападу і зводиться до набору стандартних і посильних для більшості людей дій.

Спеціалізовану допомогу і власне лікування хворий починає отримувати після прибуття лікаря або швидкої медичної допомоги. Як правило, до цього часу припадок вже припиняється. Отже, основні принципи надання першої допомоги людині з епілептичним припадком, або нападом, що нагадує епілептичний припадок [1].

Принципи першої допомоги при епілептичних припадках

 • Не залишайте хворого без нагляду до закінчення припадку і повного відновлення свідомості. Епілептичні напади непередбачувані, й досить складно сказати, як довго триватиме напад і що може статися під час нього. Напад може починатися із незначного судомного посмикування м'язів, а потім симптоми можуть наростати, призводять до втрати свідомості та падіння людини. Крім того, ризик падіння і травми залишається і після нападу, тому важливо, щоб хтось знаходився поруч із хворим до повного відновлення. З іншого боку, постарайтеся, щоб хворого не оточував натовп людей. Однієї людини (або двох людей) цілком достатньо, щоб надати необхідну допомогу. Велике скупчення людей може погано вплинути на хворого і перешкодить швидкому відновленню після нападу.
 • Зауважте час, щоб знати точну тривалість епіприпадку. Бригаді лікарів швидкої допомоги та лікарю хворого на епілепсію дуже важливо знати, як довго тривав напад, як багато часу пройшло до приходу хворого в свідомість і як швидко він зміг повернутися до звичайної активності. На підставі цієї інформації будується схема лікування, тому ці дані вкрай необхідні фахівцям. Використовуйте наручний годинник, годинник на телефоні або комп'ютері та фіксуйте усі перераховані інтервали часу, щоб потім повідомити їх лікареві. Інформація про тривалість нападу також допомагає своєчасно дати хворому препарат для екстреної допомоги.
 • Не втрачайте самоконтролю – більшість нападів епілепсії тривають не більше кількох хвилин. Ваш спокій допоможе організувати інших людей на надання своєчасної та грамотної першої допомоги людині з епілептичним припадком. Крім того, спокій оточуючих сприятливо діє на самого хворого і допомагає йому швидше відновитися після нападу.
 • Захистіть хворого від травм і пошкоджень. Для зниження ризику травматизму потрібно звільнити простір навколо хворого, відсунувши сторонні предмети вбік. Обов'язково приберіть усі гострі предмети. Якщо напад проявляється безцільним блуканням хворого – намагайтеся тримати його подалі від транспорту і будь-яких механізмів, високих платформ, мостів, балконів та гострих предметів.
 • Забезпечте хворому максимальний комфорт. Якщо під час початку нападу хворий стоїть або ходить – допоможіть йому сісти в безпечне місце. При ризику падіння потрібно покласти хворого на підлогу, притримуючи голову, щоб захистити її від удару об тверду поверхню.
 • Ні в якому разі не намагайтеся насильно утримувати людину під час нападу. Такі дії не призводять до припинення нападу, але можуть стати причиною травми, а також додатково заплутати хвору людину, зробити її збудженою або агресивною. Якщо під час нападу хворий безцільно блукає – не заважайте йому, просто прослідкуйте, щоб він був у безпеці.
 • Не кладіть нічого в рот хворому під час епілептичного нападу. Судомні напади нерідко супроводжуються сильним скороченням м'язів щелеп та обличчя. Якщо в цей момент щось знаходиться в роті хворого, цей предмет може зламатися, і хворий може проковтнути або вдихнути уламки, а також може зламати собі зуби.
 • Переконайтеся, що хворий безперешкодно дихає. Якщо людина лежить, поверніть її на бік ротом і носом вниз. Це запобігатиме блокуванню дихальних шляхів слиною та полегшуватиме дихання хворої людини. Під час тоніко-клонічних нападів може здатися, що людина перестала дихати. Це відбувається через те, що під час тонічної фази нападу м'язи грудної клітки сильно скорочуються. Ця фаза триває недовго, після її закінчення м'язи розслабляються і дихання повністю нормалізовується. Таке порушення дихання не вимагає проведення штучної вентиляції легень.
 • При будь-якому порушенні свідомості або уваги хворому не можна давати пити, їсти або приймати препарати через рот. Навіть при легкій формі епілептичного нападу можливе порушення процесу ковтання, в результаті чого їжа, напої або таблетки можуть потрапити в легені замість шлунка, викликавши розвиток тяжких ускладнень.

Коли потрібно викликати швидку допомогу?

У деяких випадках, коли хворому вже поставлений діагноз «Епілепсія» і він отримує лікування, а також знаходиться під наглядом фахівця, після нападу судом достатньо зв'язатися з лікуючим лікарем. Однак є ряд ситуацій, коли необхідна невідкладна медична допомога. Викликайте швидку допомогу, якщо:

 • Напад триває довше 5 хвилин.
 • Один напад через короткий час змінюється іншим, без повного відновлення свідомості між нападами.
 • Відзначається значне вкорочення проміжку між нападами.
 • Відзначається виражене порушення дихання, хворий задихається.
 • Напад розвинувся у воді.
 • Напад став причиною травми хворого.
 • Хворий просить викликати швидку допомогу.

Джерело

 1. Seizure First Aid. https://www.epilepsy.com/learn/seizure-first-aid-a...
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
27 серпня 2021
Нічна епілепсія: причини, симптоми, діагностика та лікування
Нічна епілепсія або нічні судомні напади – це напади, які трапляються у той час, коли людина спить. Такі напади можуть спричинити незвичну нічну поведінку, наприклад, безпричинне пробудження або мимовільне сечовипускання під час сну, а також судоми.
1 липня 2021
Лiкарi можуть змiнити опис епілептичних нападiв. Чому?
Міжнародна протиепілептична ліга (ILAE) розробила новий підхід до термінології, яка вживається для опису та класифікації судомних нападів при епілепсії. Це було здійснено для того, щоб зробити назви нападів точнішими та описовішими щодо того, що відбувається.
25 травня 2021
«Ви питаєте – ми відповідаємо»
Відповіді на запитання, що були задані під час прямого ефіру на 22 травня 2021 року.
11 травня 2021
Рефрактерна епілепсія
Рефрактерною називають епілепсію, коли частоту і тяжкість нападів не вдається контролювати за допомогою двох правильно підібраних у адекватній дозі протиепілептичних препаратів. Цей різновид епілепсії також називають неконтрольованою, або фармакорезистентною. Проте Міжнародною протиепілептичною лігою (ILAE) було запропоновано використання терміну «стійка епілепсія».