9 найгірших звичок, які шкодять мозку

9 найгірших звичок, які шкодять мозку

Усім добре відомо, що неправильне харчування, вживання продуктів з консервантами, фаст-фуду, малорухливий спосіб життя і просто сидіння на дивані перед телевізором не приносять користі мозку. Проте, існують й інші, менш відомі, щоденні справи, які також можуть бути шкідливими для когнітивного мислення, – стверджує Джессіка Колдуелл, нейропсихолог і директор Центру профілактики хвороби Альцгеймера в клініці Клівленда.

Зміст

Однак, уникання хоча б однієї з цих шкідливих звичок може змінити роботу мозку і допомогти здоровому старінню. І почати – ніколи не пізно. Окрім того, навіть люди, які мають проблеми з пам’яттю, можуть отримати користь від зміни шкідливої поведінки.

1. Ви акцентуєте увагу на негативі

Роздуми про образи, постійні негативні думки не просто тримають людину в песимістичному настрої. Згідно з результатами дослідження кафедри психіатрії Університетського коледжу Лондона, які були опубліковані в журналі, це також пов’язано зі зниженням пізнання й пам’яті у людей старше 55 років. Учасники, які неодноразово зациклювалися на негативних думках, мали у мозку більше амілоїдних і тау-відкладень, які є біологічними маркерами хвороби Альцгеймера.

Певною мірою, кожна людина має повторювані негативні думки. «Це частина людського досвіду, і не в кожного від цього розвинеться хвороба Альцгеймера», — каже Наталі Л. Марчант, провідний дослідник і доцент кафедри психіатрії в Університетському коледжі Лондона.

Але це також мінлива поведінка, за словами Патті Джонсон, психолога з Лос-Анджелеса та автора додатку для зняття тривоги EmMa, Emotional Manager for Anxiety. Вона пропонує наступного разу, коли вас охоплять негативні думки, зробити наступне:

  • Скласти список із п’яти речей, за які ви вдячні, та зосередитися на них.
  • Зробити кілька глибоких вдихів животом, спробувати нове завдання або зосередитися на чомусь у вашому оточенні.
  • Коли з’являється негативна думка, привітайте її словами «Привіт!», а потім скажіть «До побачення!».

2. Ви не робите необхідні щеплення

Відомо, що багато людей нехтують щепленнями від грипу, а також вагаються щодо продовження вакцинації проти COVID-19. Але відмова від вакцинації може бути втраченою можливістю у боротьбі з деменцією.

Нещодавнє загальнонаціональне дослідження серед дорослих старше 65 років виявило, що люди, які отримали принаймні одне щеплення проти грипу, мали на 40 % менше шансів захворіти на хворобу Альцгеймера, згідно з дослідженням, проведеним Полом Шульцем, доктором медичних наук, неврологом з медичної школи Макговерна Техаського університету охорони здоров’я.

Інші дослідники виявили, що у людей віком від 65 до 75 років, які отримали щеплення від пневмонії, ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера зменшилася на 25-30 %.

3. Ви п'єте солодкі напої

Якщо ваш звичайний сніданок включає велику склянку апельсинового соку, зверніть увагу: дослідження 2017 року пов’язувало споживання солодких напоїв із погіршенням епізодичної пам’яті, а також зниженням загального об’єму мозку та гіпокампу. Дослідження 2022 року підтвердило, що підсолоджені напої, як-от безалкогольні, фруктові, спортивні та енергетичні напої, а також солодкий чай були значною мірою пов’язані зі зниженням когнітивних функцій.

«Хоча фруктовий сік містить деякі корисні фітонутрієнти, це переважно солодкий напій без клітковини», — каже Енні Фенн, доктор медичних наук, засновник Brain Health Kitchen, кулінарної школи та спільноти для профілактики хвороби Альцгеймера. Вживання солодких напоїв може призвести до різкого підвищення рівня цукру в крові та надмірної реакції на інсулін у багатьох людей, що, за її словами, може спричинити хронічне запалення в мозку.

Можливо, набагато краще їсти цілі фрукти, а не пити з них сік. «Маленький апельсин містить 2,5 грама клітковини та 9 грамів цукру», — пояснює Фенн. «Коли ви споживаєте еквівалентну кількість апельсинового соку, клітковина відціджується».

4. У вас нездоровий сон

За даними Глобальної ради здоров’я мозку, якість сну має вирішальне значення для ясного та продуктивного розуму.

Постійність є одним із важливих показників якісного сну: лягайте спати й прокидайтеся щодня в один і той самий час. Позмінна робота, зміна часових поясів, хронічний стрес та надмірна кількість кофеїну чи алкоголю можуть порушити ваш ритм. Також важливо спати в прохолодній та темній кімнаті. І якщо у вас є симптоми апное уві сні, такі як хропіння або денна сонливість, – вам слід звернутися до лікаря.

«Аномалії рівня кисню можуть пошкоджувати нервові клітини, спричиняючи запалення та утворення амілоїдних бляшок у мозку», — каже Алон Авідан, доктор медичних наук, директор Центру розладів сну Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. З часом, додає він, «неліковане апное сну прискорює розлади пам’яті та когнітивні розлади через значне накопичення амілоїду в мозку, ключового маркера хвороби Альцгеймера».

5. Ви користуєтеся навушниками

Якщо це є шкідливою звичкою для вух, це цілком може бути погано і для вашого мозку. У дослідженні 639 дорослих у віці від 36 до 90 років легка втрата слуху була пов’язана із майже подвійною ймовірністю виникнення деменції.

Як правило, якщо хтось інший може почути звук із ваших навушників, вони надто гучні, каже Ніколас Рід, доцент Школи громадської охорони здоров’я Джонса Хопкінса Блумберга. Він також рекомендує носити з собою пару пінопластових затичок для вух і використовувати їх на концертах або спортивних заходах, а також уникати шумного середовища, коли це можливо.

«Якщо ви стоїте на відстані 1 метр від когось і не можете його почути, світ навколо вас занадто гучний», — каже він.

6. Ви регулярно приймаєте певний вид ліків

Широкий спектр ліків, зокрема трициклічні антидепресанти, ліки від гіперактивності сечового міхура та деякі безрецептурні антигістамінні препарати, можуть блокувати дію ацетилхоліну, хімічної речовини мозку, важливої для навчання та пам’яті. Дослідження виявило, що надмірне застосування цих препаратів було пов’язане зі збільшенням випадків деменції.

Якщо ви регулярно приймаєте препарат однієї з цих категорій, не панікуйте, каже Юко Хара, директор Відділу старіння та профілактики хвороби Альцгеймера у Фонді відкриття ліків від хвороби Альцгеймера. Але якщо ви регулярно приймаєте деякі з них, має сенс запитати свого лікаря про ризик при вживанні антихолінергічних засобів і обговорити, чи варто вам звернути увагу на альтернативні ліки або інші варіанти.

7. У вас немає мети

Начальники, діти, дружина або чоловік — коли ми молодші, здається, що всі на нас покладаються. Але коли ми стаємо старшими, свобода від цих обов’язків може мати темний бік.

«Коли у людини є причина вставати вранці, вона знає, що люди залежать від неї, відчуває, що вона робить важливий внесок, це сприяє здоровому старінню», — пояснює Скотт Кайзер, доктор медичних наук, директор відділу геріатричного когнітивного здоров’я Тихоокеанського інституту неврології.

Дослідники з Центру хвороби Альцгеймера в Чикаго виявили взаємозв’язок між людьми, які отримали високі бали за оцінкою мети в житті: вони мали приблизно в 2,4 рази більше шансів уникнути виникнення хвороби Альцгеймера, ніж люди з низькими балами.

Якщо ви відчуваєте явну відсутність мети, зробіть величезну послугу своєму мозку – візьміть на себе нові обов’язки, каже Карла Марі Менлі, клінічний психолог із Санта-Рози, Каліфорнія. «Знайдіть нову можливість, використавши час і енергію, не витрачені на виховання дітей або роботу, щоб завести домашнього улюбленця, досліджуйте цікавий проект, займайтеся волонтерством або подорожуйте», — каже вона.

8. Ви не любите використовувати зубну нитку

«Погана гігієна порожнини рота може призвести до накопичення бактерій у роті, що спричиняє запалення ясен (гінгівіт), яке, якщо його не лікувати, може зумовити хронічну інфекцію – пародонтит», — каже Хара. Дослідження 2022 року підтвердило, що поганий стан пародонту та втрата зубів збільшують ризик як зниження когнітивних функцій, так і ризик виникнення деменції.

«Бактерії та медіатори запалення можуть проникати з ротової порожнини в кров та мозок», — каже Хара. Додаткове дослідження засвідчило, що люди, у яких немає багатьох зубів, мають на 48 % вищий ризик розвитку когнітивних розладів та на 28 % вищий ризик розвитку деменції.

Американська стоматологічна асоціація рекомендує чистити зуби двічі на день зубною пастою з фтором протягом двох хвилин за сеанс, щодня використовувати зубну нитку, обмежити вживання солодких напоїв і закусок, а також відвідувати стоматолога.

9. Ви випиваєте кілька порцій алкоголю на тиждень

Згідно з дослідженням Університету Пенсільванії 2022 року, навіть легке або помірне вживання алкоголю може спричинити зменшення об’єму мозку. Дослідники виявили, що 0.5 літра пива на день було достатньо, щоб викликати ці зміни, і що зв’язок ставав сильнішим зі збільшенням рівня споживання алкоголю.

Отже, 50-річна людина, яка перейшла від однієї чарки на день до двох, зазнала відповідних змін у мозку, еквівалентних старінню на два роки. А збільшення від двох до трьох напоїв у цьому віці було схожим на старіння мозку на три з половиною роки.

«Алкоголь заважає таким функціям мозку як мовлення, пам’ять, судження та рівновага, що ускладнює чіткість мислення та правильність рухів», — каже Хара. Згодом це може завдати шкоди здоров’ю мозку.

«Зменшення споживання алкоголю — розумна стратегія для здоров’я мозку», — додає Фенн. Вона пропонує намагатися не тягнутися до алкоголю, коли ви «сумні, стурбовані, втомлені або нудьгуєте», запланувати кілька «сухих днів» щотижня, спробувати рецепти безалкогольних коктейлів та вимірювати кількість напоїв, щоб знати, скільки ви споживаєте.

Електронне джерело:

https://familycaregiversonline.net/the-9-worst-habits-for-your-brain/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
24 березня 2023
Агресія при деменції
Іноді, одним із проявів деменції є агресивна поведінка. Агресія у літніх людей із деменцією може проявлятися не тільки фізичним актом насилля над оточуючими, але й морально, словесно. Такі спалахи агресії можуть виникати раптово, без видимої причини, або внаслідок певної критичної ситуації. І хоча з агресією досить важко впоратися, розуміння того, що людина із деменцією робить це не навмисно, може допомогти.
3 березня 2023
9 найгірших звичок, які шкодять мозку
Усім добре відомо, що неправильне харчування, вживання продуктів з консервантами, фаст-фуду, малорухливий спосіб життя і просто сидіння на дивані перед телевізором не приносять користі мозку. Проте, існують й інші, менш відомі, щоденні справи, які також можуть бути шкідливими для когнітивного мислення, – стверджує Джессіка Колдуелл, нейропсихолог і директор Центру профілактики хвороби Альцгеймера в клініці Клівленда.
21 жовтня 2022
Деменція у молодому віці – захворювання вкрай рідкісне, але цілком ймовірне
Старість (умовний вік початку якої наразі є 65 років) асоціюється з багатьма хронічними захворюваннями, одним з яких є деменція, тобто значне і стійке погіршення когнітивних функцій, яке виникає внаслідок специфічних органічних змін у структурах головного мозку.
30 серпня 2022
Деменція та дієтарні антиоксиданти: пошуки ефективної профілактики важкої хвороби
Як встановили дослідники, оксидативний стрес (окислювальний стрес), який виникає внаслідок дисбалансу між виробленням і накопиченням активних форм кисню (АФК) у клітинах і тканинах та здатністю біологічної системи забезпечити детоксикацію цих реактивних продуктів, відіграє величезну роль у виникненні практично всіх нейродегенеративних захворювань, до яких належать й усі форми деменції.