Судинна деменція – друга за поширеністю форма деменції після хвороби Альцгеймера. Це захворювання впливає на пам'ять, мислення та інші процеси. Рання діагностика захворювання та призначення ліків може допомогти уповільнити прогресування хвороби.
Зміст
Судинна деменція розвивається через недостатнє кровопостачання до головного мозку, що спричиняє ушкодження та загибель його клітин. Без належного надходження кисню і поживних речовин нейрони втрачають здатність до нормального функціонування. Оскільки процес їхнього відновлення є повільним і обмеженим, організм не завжди може компенсувати ці втрати, що призводить до прогресуючого погіршення когнітивних функцій.
Симптоми деменції можуть виникнути як раптово, наприклад, після інсульту або ішемічної події, так і протягом тривалого часу, поступово посилюючись і впливаючи на якість життя людини та її здатність жити самостійно.
Причиною судинної деменції є недостатність кровотоку в головному мозку внаслідок хвороб, зокрема:
Крім того, низка інших чинників та умов може збільшити ризик виникнення ушкодження кровоносних судин і судинної деменції, зокрема:
Симптоми судинної деменції можуть бути різними, залежно від того, де кровотік у мозку обмежений найбільше, і спричиняють:
Іноді причину можна легко визначити, зокрема коли трапляється судинна деменція після інсульту, тобто постінсультна деменція. Однак в інших випадках симптоми з’являються поступово і можуть бути не відразу очевидними.
Немає єдиного тесту, щоб визначити, чи є у пацієнта судинна деменція. Лікар проводить фізичний огляд людини і розпитує про її історію хвороби та симптоми. Також він може призначити дослідження, щоб виключити інші потенційні причини симптомів.
Лікар, швидше за все, порекомендує нейрокогнітивні тести, щоб перевірити розумові здібності людини, включаючи:
Ці тести допомагають лікарям виявити та розрізняти стадії деменції.
Лікарі можуть призначити лабораторні аналізи, щоб перевірити показники здоров’я, які не були очевидними в історії хвороби людини, наприклад, рівень холестерину або цукру в крові, дефіцит вітамінів, особливо групи В, наявність анемії та розладів щитовидної залози.
Допоможуть лікарям визначити видимі пошкодження або зміни мозку, наслідки травм після інсульту.
Є обов’язковим дослідженням. При МРТ-скануванні використовуються радіохвилі та магнітне поле для отримання детальних зображень мозку, що допомагає задокументувати зміни в мозку після інсультів, транзиторних ішемічних атак та інших проблем з кровоносними судинами, а також виявити порушення у корі головного мозку та інші патологічні зміни.
Призначається для фіксування змін у мозку або кровоносних судинах. При КТ рентгенівські знімки під різними кутами об’єднуються у тривимірне зображення.
Лікар може призначити і ультразвукове дослідження (УЗД), щоб перевірити сонні артерії, які є основними артеріями, що ведуть до мозку. Ультразвукове сканування використовує високі частоти для отримання зображень м’яких тканин тіла, наприклад, артерій.
Лікарі також, швидше за все, шукатимуть ознаки неврологічного пошкодження, перевіряючи:
На даний час не існує ліків від судинної деменції, оскільки немає способу відновити мозок після пошкодження. Однак можна уповільнити прогресування захворювання, контролюючи певні чинники ризику. Лікарі працюватимуть з пацієнтом та його родиною, складуть індивідуальний план лікування, який складається з медикаментозної терапії серцево-судинних захворювань і призначення антидементної терапії, яка уповільнює когнітивне зниження. Завдяки цьому пацієнт може залишатися довший час соціально активним і здатним до самообслуговування, що є головною метою лікування судинної деменції.
Домашній догляд і профілактичні заходи є дуже корисними для людей із судинною деменцією.
Деякі поради щодо лікування судинної деменції:
Прогноз залежить від низки факторів, зокрема від того, наскільки добре людина може дотримуватися плану лікування та порад щодо домашнього догляду, які надає лікар. Загальна деменція та судинна деменція після інсульту можуть скоротити очікувану тривалість життя. Проте лікувальні та профілактичні заходи сприяють збільшенню тривалості та покращенню якості життя людини.
Судинна деменція виникає через пошкодження мозку внаслідок погіршення кровотоку. Це явище може виникнути раптово після інсульту або розвиватися протягом тривалого часу.
Хоча радикального лікування судинної деменції наразі немає, можливо уповільнити прогресування захворювання.
Належне лікування включатиме контролювання індивідуальних чинників ризику за допомогою медикаментозної терапії та зміни способу життя. Це може значно покращити якість та тривалість життя хворих.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vascular-dementia/symptoms-causes/syc-20378793
https://www.nhs.uk/conditions/vascular-dementia/
https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-dementia/types-of-dementia/vascular-dementia
до списку статей Знайти лікаря