Деменція з тільцями Леві (ДТЛ) – це форма старечого слабоумства, яке впливає на когнітивні здібності та рухову активність людини. Це нейродегенеративне захворювання завжди є прогресуючим, тобто його симптоми з часом погіршуються.
Зміст
ДТЛ – це прогресуюче захворювання, яке виникає через аномальні відкладення в мозку білка, відомого як альфа-синуклеїн. Фахівці називають ці відкладення білка тільцями Леві – за іменем їхнього першовідкривача німецько-американського вченого Фредеріка (Фрідріха) Леві.
За даними Національного інституту старіння США (NIA), у здоровому мозку альфа-синуклеїн відіграє важливу роль, особливо в синапсах (у місцях контакту між двома нейронами). При ДТЛ тільця Леві формуються всередині синапсів. Це призводить до того, що нейрони працюють менш ефективно і невдовзі гинуть.
Тільця Леві також можуть викликати зміни в хімічних речовинах мозку, що впливає на розумові здібності, настрій та поведінку людини.
Існує два типи ДТЛ:
Обидві форми ДТЛ є результатом однакових змін мозку. Хоча ранні ознаки можуть відрізнятися, з часом у людей з будь-яким типом ДТЛ розвиваються схожі симптоми.
Учені не знають, чому виникає ДТЛ. Однак, як правило, це захворювання вражає людей старше 50 років.
Симптоми ДТЛ зазвичай на початку є слабкими, але з часом вони стають більш вираженими.
За даними NIA, основні симптоми ДТЛ є такими:
Зорові галюцинації можуть бути одним з перших симптомів, які виникають у людей, що страждають на ДТЛ. У цьому випадку хворі бачать предмети і явища, яких насправді немає.
Зорові галюцинації виникають приблизно у 80% людей з ДТЛ.
Інші галюцинації, такі як слухові або нюхові, зустрічаються рідше, але також можуть виникати при ДТЛ.
Когнітивні проблеми є основним симптомом ДТЛ.
Вони можуть включати:
Важливо відзначити, що вираженість цих симптомів може бути різною. Такі коливання можуть допомогти лікареві розрізняти ДТЛ та хворобу Альцгеймера.
Симптоми деменції також можуть включати труднощі з певними процесами, які потребують залучення інтелекту, як-от:
ДТЛ може викликати труднощі з руховою діяльністю, що зазвичай проявляється наступними порушеннями:
У людей з ДТЛ поява проблем зі сном не є рідкісним явищем.
Хворі з ДТЛ часто скаржаться на наступні порушення сну:
Аномальні відкладення білка в мозку людей з ДТЛ також здатні призводити до порушень поведінки та настрою, що проявляється такими ознаками:
ДТЛ може викликати багато інших змін в організмі та мозку, що призводить до появи й інших симптомів, як-от:
Специфічного тесту на ДТЛ не існує. Фахівці у галузі медицини, такі як невропатологи та психіатри, зазвичай діагностують це захворювання на основі аналізу результатів тестувань та симптомів пацієнта.
Допомогти медичному працівнику виключити ДТЛ або поставити альтернативні діагнози можуть спеціальні методи обстеження та тестування:
Людині слід звернутися до лікаря, якщо вона вважає, що має ознаки ДТЛ, включаючи зміни у пізнанні, поведінці, рухах чи сні.
Зазвичай спочатку пацієнти повинні звернутися до сімейного лікаря, який проведе деякі обстеження. Потім лікар первинної ланки може направити хворого до більш вузького фахівця, такого як невропатолог або психіатр.
Під час підготовки до відвідин лікаря корисно занотувати наступне:
Йдучи у поліклініку, варто взяти з собою члена сім’ї або близького друга, який може надати підтримку та повідомити лікарю більше інформації про симптоми у пацієнта.
Деменція з тільцями Леві може впливати на багато сфер життя людини. Таким чином, створення групи спеціалістів медицини може забезпечити найбільш повну підтримку та турботу про хворого.
NIA зазначає, що, крім невропатологів та інших лікарів, допомогти при ДТЛ можуть фахівці і деяких інших медичних спеціальностей, як-от:
Специфічних ліків від ДТЛ, на жаль, не існує.
Доступне лікування спрямоване лише на зменшення симптомів та покращення якості життя людини, що страждає на деменцію з тільцями Леві.
Наразі фахівці мають у своєму арсеналі такі методи лікування ДТЛ:
Допомогти у боротьбі з когнітивними симптомами ДТЛ, такими як зміни пам’яті та мислення можуть препарати, що мають назву інгібітори холінестерази. Вони також можуть зменшити галюцинації та марення.
Лікар може також застосувати нетипові антипсихотичні препарати поза призначенням.
Однак пацієнтові слід приймати такі лікарські засоби з обережністю, тому що вони здатні викликати серйозні побічні ефекти та погіршити рухові симптоми.
Лікування симптомів, пов'язаних з рухом, включає:
Ці ліки, що відпускаються за рецептом, можуть допомогти в лікуванні проблем з рухами, пов’язаних з ДТЛ.
Побічні ефекти леводопи-карбідопи включають галюцинації та сплутаність свідомості. Як наслідок, лікар може призначити цей препарат з обережністю, причому починати лікування слід з низьких доз.
І фізичні вправи, і лікувальна фізкультура можуть покращити силу і здатність зберігати рівновагу і таким чином допомогти подолати симптоми, які впливають на рух.
Поведінкові та настроєві симптоми можуть бути складними для лікування. Серед варіантів терапії таких симптомів лікарі найчастіше застосовують наступні:
Пацієнтам з ДТЛ також іноді призначають селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну.
Покращити сон хворих на ДТЛ можна за допомогою лікарських засобів та зміни способу життя, наприклад:
У одній статті, опублікованій 2015 року, зазначається, що люди з ДТЛ не повинні приймати традиційні антипсихотичні ліки або нейролептики першого покоління, такі як галоперидол. Ці препарати можуть викликати значну сплутаність свідомості і серйозні труднощі з рухом.
Антипсихотичні препарати також можуть збільшувати ризик смерті у літніх людей з деменцією.
Крім того, вчені не рекомендують використовувати для лікування симптомів ДТЛ вітаміни та дієтичні добавки.
Люди з ДТЛ, які приймають добавки, повинні повідомити про це свого лікаря, оскільки деякі з них можуть впливати на ефективність лікарських засобів.
Додаткові методи лікування, особливо ті, що допомагають контролювати тривогу та настрій, можуть бути корисними для людей, що страждають на деменцію з тільцями Леві.
Приклади такого лікування включають наступні методи:
Розмовляючи з людиною з ДТЛ, яка часто може відчувати плутанину та тривогу, важливо внести певні зміни у спосіб спілкування, як-от:
Треба спілкуватися з хворим протягом усього дня і регулярно повідомляти йому про те, що відбувається, особливо стосовно перехідних періодів, таких час як перед їжею або перед сном або перед тим, як вирушити на прогулянку.
Цей тип спілкування допомагає мінімізувати невпевненість і плутанину, що, у свою чергу, може зменшити тривогу та дискомфорт у пацієнта з ДТЛ.
ДТЛ є прогресуючим захворюванням, симптоми з часом погіршуються. У результаті у хворого можуть виникнути такі ускладнення:
У середньому тривалість життя хворих з ДТЛ після визначення діагнозу становить 5-8 років, хоча цей показник може варіюватися від 2 до 20 років.
Деменція з тільцями Леві, хвороба Альцгеймера і хвороба Паркінсона є розладами, що мають багато спільних рис. Але є деякі ключові відмінності в симптомах, які спостерігаються у хворих на ДТЛ, і в тому, коли ці симптоми виникають.
ДТЛ не спричиняє короткочасної втрати пам’яті, яка зазвичай спостерігається при хворобі Альцгеймера (ХА). Люди з обома захворюваннями (явище, що також зустрічається) мають проблеми з мисленням і концентрацією уваги. Але при ДТЛ ці проблеми приходять і минають. ДТЛ також може стати причиною галюцинацій, часто вже протягом перших років. А пацієнти з хворобою Альцгеймера зазвичай не мають галюцинацій до пізніх стадій.
Хворі на ДТЛ також часто намагаються реалізувати свої сни у реальному житті та роблять різкі рухи під час сну. Це явище називається розлад REM стадії сну. Іноді це перша ознака того, що у людини виникла ДТЛ.
ДТЛ і хвороба Паркінсона викликають проблеми з рухом, такі як надмірна напруженість м’язів та тремтіння. Але більшість людей з хворобою Паркінсона не мають проблем з мисленням та пам’яттю аж до самих пізніх стадій захворювання. Іноді їх взагалі немає. У хворих з підтипом ДТЛ, відомим як хвороба Паркінсона з деменцією, ці проблеми починаються набагато раніше.
Люди з ДТЛ також потребують інших препаратів для лікування, ніж ті, що страждають на хворобу Паркінсона або на хворобу Альцгеймера.
Деменція з тільцями Леві – це прогресуюче захворювання, яке впливає на пізнання, здатність рухатися, поведінку та настрій людини. Ця хвороба зазвичай стає важким випробуванням для самих хворих, а також для їх сімей та опікунів.
Однак лікування може допомогти подолати симптоми та покращити якість життя пацієнта. Люди з ДТЛ все ще можуть отримувати задоволення від спілкування з сім'єю та друзями, а також, займаючись різноманітними вправами та видами діяльності протягом усього періоду хвороби.
Хворі на ДТЛ можуть отримати користь від звернення по допомогу до інших людей, таких як лікарі, фахівці з питань психічного здоров’я, друзі та родина.