Хвороба Альцгеймера у питаннях та відповідях

Хвороба Альцгеймера – прогресуюча форма деменції. Деменція – це ширший термін, що визначає стани, спричинені захворюваннями або травмами головного мозку, які негативно впливають на пам'ять, процеси мислення і поведінку та призводять до змін, що заважають повсякденному життю людини.

Зміст

За даними Асоціації Альцгеймера, хвороба Альцгеймера складає від 60% до 80% випадків деменції. Більшості людей із цим захворюванням діагноз встановлюють після 65 років, а в тих випадках, коли діагноз встановлений раніше, його називають хворобою Альцгеймера з раннім початком.

Незважаючи на те, що практично кожен чув про хворобу Альцгеймера, що саме вона собою являє та хто може захворіти, знають далеко не всі.

Ось деякі найактуальніші відповіді на запитання.

Хто частіше хворіє?

Захворіти може будь-хто, проте деякі люди мають дещо вищий ризик. Це люди старші за 65 років та особи із сімейним анамнезом цього захворювання. Також вважається, що у жінок частіше зустрічається хвороба Альцгеймера, проте на сьогоднішній день саме серед чоловіків спостерігаються інтенсивніші темпи зростання захворювання.

Як швидко прогресує захворювання?

Симптоми хвороби Альцгеймера проявляються поступово, а вплив на мозок є дегенеративним, тобто зумовлює поступову втрату функцій. Для людей із цим захворюванням не існує єдиного очікуваного результату. Одні люди живуть тривалий час із помірними когнітивними порушеннями, в той час як інші відчувають швидший початок симптомів та стрімкіше прогресування хвороби. Шлях кожної людини із хворобою Альцгеймера індивідуальний.

Чи можна вилікувати хворобу Альцгеймера?

На жаль, хвороба Альцгеймера є хронічним нейродегенеративним захворюванням, вилікувати яке неможливо. Ще відносно недавно хвороба Альцгеймера вважалася вироком не тільки для пацієнта, але й для усієї родини. Проте на сьогоднішній день вже існують методи лікування, здатні зупинити прогресування захворювання.

У чому різниця між хворобою Альцгеймера та деменцією?

Терміни «деменція» та «хвороба Альцгеймера» інколи використовують як синоніми, проте це неправильно, оскільки хвороба Альцгеймера є різновидом деменції. Деменція – ширший термін для визначення станів із симптомами, пов’язаними з втратою пам’яті, такими як забудькуватість та сплутаність свідомості. Деменція включає специфічніші стани, наприклад, хворобу Альцгеймера, хворобу Паркінсона, черепно-мозкову травму та інші стани, які можуть спричиняти ці симптоми.

Причини виникнення та фактори ризику розвитку хвороби Альцгеймера

На сьогоднішній день експерти не виявили єдину причину виникнення хвороби Альцгеймера, проте вони визначили фактори ризику її розвитку, у тому числі:

  • Вік. Більшість людей, у яких розвинулася хвороба Альцгеймера, знаходяться у віці 65 років і старше.
  • Сімейна історія. Якщо у людини є близький родич із цим захворюванням, вірогідність появи хвороби Альцгеймера збільшується.

Безумовно, наявність одного чи декількох із цих факторів ризику не свідчить про те, що у вас розвинеться хвороба Альцгеймера. Це тільки підвищує рівень ризику.

Чи передається хвороба Альцгеймера генетично?

Хоча не існує певної причини, яка піддається ідентифікації, вчені довели, що певні гени пов’язані з ризиком розвитку хвороби Альцгеймера.

Особливий інтерес для дослідників являє один ген – аполіпопротеїн E (APOE). Він пов'язаний з появою симптомів хвороби Альцгеймера у літніх людей. Аналіз крові може визначити його присутність, що підвищує ризик розвитку хвороби. Проте, навіть наявність цього гену не може бути 100% фактором виникнення хвороби Альцгеймера. І навпаки, людина може захворіти навіть за відсутності даного гену.

Чи існує профілактика хвороби Альцгеймера?

Так, сповільнити навіть слабкі когнітивні порушення можна за допомогою:

  • Фізичних вправ. Вправи на баланс та витривалість двічі на тиждень протягом 40 хвилин допомагають нейронам підтримувати їх нейропластичність, адже фізичні вправи мають позитивний вплив на мозковий кровообіг, запобігають загибелі нейронів гіпокапму, які відповідають за певні види пам’яті та мозочку, який координує рух.
  • Музики. Навіть звичайне прослуховування улюбленої музики, спів та гра на музичних інструментах довели свою ефективність у зниженні темпів прогресування деменції, оскільки музика, так само як і фізичні вправи, активує ділянки мозку, які відповідають за мовлення, пам'ять і рух.
  • Турбота про слух. Якщо у людини є проблеми зі слухом, це може бути передвісником розвитку деменції. Тому при погіршені слуху необхідно звернутися до лікаря, який може призначити слуховий апарат.
  • Розгадування судоку та розумова робота. Постійна розумова робота і високий рівень освіти створюють резерв, який дозволяє сповільнити клінічні прояви органічного ураження головного мозку. Дослідження свідчать, що активна розумова й соціальна діяльність протягом життя зменшує ризик виникнення деменції.
  • Збалансованого харчування. Слід зменшити вживання червоного м’яса і тваринних жирів та вживати більше овочів, коренеплодів і риби. Правильне харчування відіграє важливу роль у попереджені багатьох пов'язаних з віком захворювань. Антиоксиданти, які містяться у свіжих фруктах і овочах, можуть послабити процеси оксидативного стресу, що має велике значення для розвитку нейродегенеративного процесу. Вживання свіжих фруктів та овочів може бути навіть ефективнішим, ніж прийом тільки вітамінів.

Безумовно, хвороба Альцгеймера – складне захворювання, у якого є багато невідомих. Проте відомо, що вчасна діагностика і сучасне лікування здатні допомогти зупинити прогресування хвороби та покращити якість життя людини.

Джерела:

https://www.healthline.com/health/alzheimers-disease

https://www.alz.org/alzheimers-dementia/difference-between-dementia-and-alzheimer-s

https://neuronews.com.ua/ua/archive/2018/7%2899%29/pages-8-9/vsesvitniy-den-poshirennya-informaciyi-pro-hvorobu-alcgeymera-#gsc.tab=0

https://moz.gov.ua/article/health/jak-zapobigti-demencii-ta-zberegti-dobru-pamjat

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
1 лютого 2021
Деменція - Це
Деменція – це неврологічне захворювання, при якому загибель клітин мозку призводить до втрати пам’яті та зниження когнітивних функцій.
1 лютого 2021
Хвороба Альцгеймера у питаннях та відповідях
Хвороба Альцгеймера – прогресуюча форма деменції. Деменція – це ширший термін, що визначає стани, спричинені захворюваннями або травмами головного мозку, які негативно впливають на пам'ять, процеси мислення і поведінку та призводять до змін, що заважають повсякденному життю людини.
1 лютого 2021
Хвороба Альцгеймера і спадковість
Хвороба Альцгеймера (ХА) є найпоширенішою причиною деменції та однією з основних невирішених проблем сучасної медицини. Генетичні фактори ризику розвитку цього захворювання дійсно існують та визнані вченими, але все ще до кінця не досліджені.
1 лютого 2021
Тривалість життя та довгострокові перспективи хвороби Альцгеймера
Хвороба Альцгеймера – дегенеративне захворювання головного мозку, яке руйнує клітини мозку та зв’язки клітин між собою. Ці руйнування, в свою чергу, спричиняють зниження пам’яті, розумових здібностей та зміни в поведінці.