Деменція, хвороба Альцгеймера, інсульт – потенційні ускладнення хронічного болю

Деменція, хвороба Альцгеймера, інсульт – потенційні ускладнення хронічного болю

Результати нового дослідження свідчать про те, що хронічний генералізований біль може підвищувати ризик розвитку інсульту і всіх форм деменції, включаючи хворобу Альцгеймера. Підвищення ризику розвитку цих важких захворювань не залежить від таких факторів, як вік, загальний стан здоров’я чи соціально-демографічні умови.

Зміст

Дослідники з Китаю дійшли такого висновку після того, як проаналізували дані 2464 людей різного віку, що пройшли медичний огляд у період з 1990 по 1994 рік.

Дослідження вчених з медичного університету міста Чунцин у Китайській народній Республіці, результати якого нещодавно були опубліковані в науковому журналі Regional Anesthesia & Pain Medicine, виявило, що серед пацієнтів, які повідомляли про наявність у них генералізованого болю, спостерігалась вища захворюваність на всі форми деменції та інсульт.

Китайські вчені, співавтори цього дослідження Каньжань Ван (Kanran Wang) та Хун Лю (Hong Liu) стверджують, що підвищення ризику не залежало від таких аспектів, як вік, стан здоров’я чи соціально-демографічні фактори.

Вищий ризик деменції, інсульту

Для свого дослідження вчені з медичного університету міста Чунцин взяли дані з Фрамінгамського дослідження серця (ФДС). ФДС – це велике когортне дослідження, яке розпочалося ще в 1948 році, в ньому взяли участь 5209 білих чоловіків та жінок у віці від 30 до 62 років з міста Фрамінгам, штат Массачусетс, США. Спочатку метою дослідження було краще зрозуміти хвороби серця.

Зараз, коли йде вивчення динаміки стану здоров’я вже третього покоління учасників, ФДС охоплює понад 15 000 людей. Для своєї роботи дослідники з Чунцинського медичного університету розглянули дані близько 2464 учасників когорти дослідження Framingham Offspring Study. Лікарі обстежили цих учасників у період між 1990 та 1994 роками.

Всі учасники також пройшли лабораторні дослідження та заповнили анкету-опитувальник, щоб визначити, чи відчували вони біль. У цій групі про наявність генералізованого болю повідомили 347 учасників.

Дослідники виявили, що учасники, які страждали на хронічний генералізований біль мали:

  • на 43% вищий ризик розвитку деменції всіх форм;
  • на 47% вищий ризик розвитку хвороби Альцгеймера;
  • на 29% вищий ризик інсульту.

Учені висунули три гіпотези, чому люди, які страждають на генералізований біль, можуть мати підвищений ризик розвитку деменції або інсульту.

Це може бути пов'язаним зі специфічними факторами способу життя, обумовленими хронічним болем. Наприклад, люди, які страждають на хронічний біль, можуть відчувати себе недостатньо добре, щоб регулярно займатися спортом або купувати продукти, необхідні для повноцінного харчування.

Дослідники також припускають, що генералізований біль може безпосередньо конкурувати за ресурси в мозку, які виконують когнітивну обробку. «Афективний стрес від генералізованого болю, можливо, як і інші стресові впливи, призводить до швидкого когнітивного зниження через відомі сигнальні шляхи на основі кортизолу», – пишуть автори дослідження.

Крім того, китайські вчені вважають, що генералізований біль може бути доклінічною фазою різних форм деменції, включаючи хворобу Альцгеймера.

Проте спостережний характер дослідження не дозволив його авторам встановити основні механізми, що лежать в основі збільшення ризику. Вони також вважають, що при невеликій кількості випадків інсульту та деменції взаємозв’язок, ймовірно, буде багатофакторним.

Китайські вчені також відзначають, що з урахуванням однорідного етнічного походження учасників досліджуваної вибірки (всі вони належали до європеоїдної раси) результати не можуть бути екстрапольовані на представників інших рас чи етнічних груп.

Як можуть бути пов’язані генералізований біль та хвороби мозку

В інтерв'ю одному з британських наукових видань Ребекка Едельмайєр (Rebecca M. Edelmayer), старший директор з наукової роботи Асоціації Альцгеймера, назвала дослідження Чунцинського медичного університету «найпершим кроком у спробі зрозуміти, чи існує зв'язок» між болем та підвищеним ризиком розвитку всі форм деменції та інсульту.

«Я була дуже рада ознайомитися з цією статтею, тому що сподіваюся побачити справді глибоке дослідження, яке розгляне різні види болю, що можуть підвищувати ризик розвитку деменції», – сказала доктор Едельмайєр. «Водночас я думаю, що ця наукова робота насправді ставить більше питань, ніж дає відповідей», – додає вона.

Доктор Едельмайєр також зазначила, що генералізований біль – це широка категорія. Вона уточнює: «Те, що викликає біль, має дуже різну природу. Це може бути індукований раком біль, запальний біль (подібний до артриту), біль у суглобах (як у випадку остеоартрозу), та невропатичний біль, який пов’язаний з порушенням проходження больових сигналів та пошкодженими нервами. Існує дуже багато різних причин того, чому люди відчувають біль».

Крім того, на думку Едельмайєр, якийсь один тип болю може відігравати більшу роль у погіршенні когнітивних функцій, ніж інші види болю. «Я думаю, що потрібно ще багато досліджень», – каже вчена.

Практичне значення дослідження

Доктор Вернон Вільямс (Vernon Williams), директор-засновник Центру спортивної неврології та медицини болю при Інституті Седарс-Сінай Керлан-Джобе в Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія (США) сподівається на те, що результати дослідження Чунцинського медичного університету привернуть увагу до важливості лікування болю.

«Результати цього дослідження можна інтерпретувати також таким чином, що, підвищуючи ефективність лікування болю, ми зменшуємо ризик когнітивної дисфункції у пацієнтів. Ми також зменшуємо ризик розвитку у них інсульту», – каже доктор Вільямс.

Електронне джерело:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/does-chronic-pain-raise-the-risk-of-dementia-alzheimers-or-stroke

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
24 березня 2023
Агресія при деменції
Іноді, одним із проявів деменції є агресивна поведінка. Агресія у літніх людей із деменцією може проявлятися не тільки фізичним актом насилля над оточуючими, але й морально, словесно. Такі спалахи агресії можуть виникати раптово, без видимої причини, або внаслідок певної критичної ситуації. І хоча з агресією досить важко впоратися, розуміння того, що людина із деменцією робить це не навмисно, може допомогти.
3 березня 2023
9 найгірших звичок, які шкодять мозку
Усім добре відомо, що неправильне харчування, вживання продуктів з консервантами, фаст-фуду, малорухливий спосіб життя і просто сидіння на дивані перед телевізором не приносять користі мозку. Проте, існують й інші, менш відомі, щоденні справи, які також можуть бути шкідливими для когнітивного мислення, – стверджує Джессіка Колдуелл, нейропсихолог і директор Центру профілактики хвороби Альцгеймера в клініці Клівленда.
21 жовтня 2022
Деменція у молодому віці – захворювання вкрай рідкісне, але цілком ймовірне
Старість (умовний вік початку якої наразі є 65 років) асоціюється з багатьма хронічними захворюваннями, одним з яких є деменція, тобто значне і стійке погіршення когнітивних функцій, яке виникає внаслідок специфічних органічних змін у структурах головного мозку.
30 серпня 2022
Деменція та дієтарні антиоксиданти: пошуки ефективної профілактики важкої хвороби
Як встановили дослідники, оксидативний стрес (окислювальний стрес), який виникає внаслідок дисбалансу між виробленням і накопиченням активних форм кисню (АФК) у клітинах і тканинах та здатністю біологічної системи забезпечити детоксикацію цих реактивних продуктів, відіграє величезну роль у виникненні практично всіх нейродегенеративних захворювань, до яких належать й усі форми деменції.