Симптоми деменції: ознаки та прогресування захворювання

Складний синдром деменції можна спрощено описати як неврологічну хворобу, хоча це не повна правда. Насправді, деменція представляє собою сукупність різних станів, які ведуть до порушення інтелектуальних здібностей та здатності себе обслуговувати.

Існує близько 100 різних захворювань, які можуть призвести до деменції, але найбільш розповсюдженими причинами є хвороба Альцгеймера та судинні захворювання. Щоб зрозуміти, чи страждає людина на деменцію, необхідно оцінити, на скільки вона може самостійно функціонувати в повсякденному житті та суспільстві.

Якщо людина може справлятись зі звичайною побутовою діяльністю, виконувати свою роботу та самостійно обслуговувати себе, то діагноз деменції не підтверджується. Навіть якщо у неї відбуваються деякі порушення пам'яті або мовлення, це ще не є ознакою деменції.

Порушення пам'яті щодо подій, що відбулись недавно, є одним із ключових симптомів деменції. Людина може забути, куди поклала речі або не пам'ятати, кого зустрічала. Також можуть виникати проблеми з мовленням, коли вона не може нормально сформулювати свої думки. Але ці ознаки повинні бути більш систематичними та вираженими, ніж лише невелика забудькуватість через неуважність.

Хвороба Альцгеймера має свою характерну прогресію. Спочатку вона впливає на пам'ять, пізніше поступово впливає на мовлення, мислення та емоції. Людина може спробувати приховати свої проблеми, але з часом стає очевидним, що вона втрачає здатність до самообслуговування.

Коментує психіатр, психотерапевт, Рощін Олександр.

до списку відео Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
24 березня 2023
Агресія при деменції
Іноді, одним із проявів деменції є агресивна поведінка. Агресія у літніх людей із деменцією може проявлятися не тільки фізичним актом насилля над оточуючими, але й морально, словесно. Такі спалахи агресії можуть виникати раптово, без видимої причини, або внаслідок певної критичної ситуації. І хоча з агресією досить важко впоратися, розуміння того, що людина із деменцією робить це не навмисно, може допомогти.
3 березня 2023
9 найгірших звичок, які шкодять мозку
Усім добре відомо, що неправильне харчування, вживання продуктів з консервантами, фаст-фуду, малорухливий спосіб життя і просто сидіння на дивані перед телевізором не приносять користі мозку. Проте, існують й інші, менш відомі, щоденні справи, які також можуть бути шкідливими для когнітивного мислення, – стверджує Джессіка Колдуелл, нейропсихолог і директор Центру профілактики хвороби Альцгеймера в клініці Клівленда.
21 жовтня 2022
Деменція у молодому віці – захворювання вкрай рідкісне, але цілком ймовірне
Старість (умовний вік початку якої наразі є 65 років) асоціюється з багатьма хронічними захворюваннями, одним з яких є деменція, тобто значне і стійке погіршення когнітивних функцій, яке виникає внаслідок специфічних органічних змін у структурах головного мозку.
30 серпня 2022
Деменція та дієтарні антиоксиданти: пошуки ефективної профілактики важкої хвороби
Як встановили дослідники, оксидативний стрес (окислювальний стрес), який виникає внаслідок дисбалансу між виробленням і накопиченням активних форм кисню (АФК) у клітинах і тканинах та здатністю біологічної системи забезпечити детоксикацію цих реактивних продуктів, відіграє величезну роль у виникненні практично всіх нейродегенеративних захворювань, до яких належать й усі форми деменції.