Діабет та хвороба Альцгеймера: вчені підозрюють тісний зв’язок

Діабет здатний збільшити ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Водночас контролювання рівня глюкози в крові, фізичні вправи та здорове харчування можуть сприяти зменшенню такого ризику.

Зміст

Існує багато досліджень, які свідчать про зв’язок між діабетом та хворобою Альцгеймера, хоча природа такого зв’язку ще не повністю зрозуміла. Не всі дослідження підтверджують такий зв'язок, але водночас багато вчених припускають, що люди з діабетом, особливо з діабетом 2 типу, мають вищий ризик розвитку деменції Альцгеймера або інших деменцій.

Цікавим і важливим є також питання про те, чи може допомогти у зменшенні ризику зниження когнітивних функцій вжиття заходів для запобігання або контролювання діабету.

Можливий механізм погіршення когнітивних функцій при діабеті

Серед ускладнень, які може спричиняти діабет, слід зазначити пошкодження судин та ризик розвитку судинної деменції.

Цей тип деменції виникає через пошкодження головного мозку, яке часто спричинене зменшенням або блокуванням припливу крові до мозку.

У багатьох хворих на цукровий діабет спостерігаються зміни мозку, які є ознаками як судинної деменції, так і хвороби Альцгеймера. Деякі дослідники вважають, що кожна з цих патологій (діабет і деменція) підсилює шкоду, заподіяну іншою, тобто зв’язок є двостороннім.

Важливо, що фактори ризику розвитку цих двох захворювань (цукровий діабет і хвороба Альцгеймера) дещо збігаються: наприклад, запалення або окислювальний стрес (пошкодження і загибель клітин тіла людини внаслідок окислення).

Поточні дослідження спрямовані на те, щоб спробувати краще зрозуміти зв'язок між хворобою Альцгеймера та діабетом. Цей зв'язок може виникнути внаслідок складних механізмів того, як діабет 2 типу впливає на здатність мозку та інших тканин організму використовувати цукор (глюкозу) та реагувати на інсулін.

Деякі дослідження засвідчують, що цукровий діабет може збільшити ризик розвитку легких когнітивних розладів, стану, при якому люди відчувають більше проблем із мисленням та пам'яттю, ніж зазвичай при нормальному старінні, а також збільшити ризик погіршення легких когнітивних порушень до деменції.

У звичайних умовах рівень глюкози в крові добре підтримується за допомогою різних гормонів, включаючи інсулін та глюкагон, а також цитокінів. Однак хронічний вплив діабету може спричинити гіперглікемію (підвищення рівня глюкози в крові).

Внаслідок цього виникає негативний вплив на тканини та судини, що призводить до патологічних ускладнень, таких як діабетична невропатія, нефропатія, пошкодження судин та серцево-судинні захворювання.

Більше того, хронічний вплив гіперглікемії може погіршити когнітивні функції та інші аспекти психічного здоров'я. Дослідження останнього десятиліття продемонстрували, що гіперглікемія тісно пов'язана з розвитком когнітивних порушень та деменції, припускаючи, що між гіперглікемією та деменцією може існувати зв'язок.

Існує припущення, що глюкозотоксичність може призвести до пошкоджень клітин мозку та нервів, крововиливу судин головного мозку, а це механізми, які лежать в основі деменції, пов’язаної з діабетом.

Зменшення ризику ускладнень діабету

Показано, що виконання рекомендацій лікаря з метою запобігання діабету або лікування діабету є ефективною стратегією уникнення або зменшення його ускладнень, включаючи когнітивні розлади. Профілактика діабету або ефективне його лікування також можуть допомогти запобігти хворобі Альцгеймера та іншим деменціям.

Попередження діабету або успішне його лікування може допомогти уникнути й інших ускладнень, таких як:

 • хвороби серця;
 • інсульт;
 • пошкодження очей (діабетична ретинопатія);
 • захворювання нирок (діабетична нефропатія);
 • пошкодження нервів, яке може спричинити біль у стопах або руках (діабетична невропатія);
 • проблеми з травленням;
 • проблеми з кістками та суглобами.

Кроки для запобігання діабету або лікування діабету та уникнення потенційних ускладнень включають наступне:

 • дотримання рекомендацій лікаря щодо найвідповіднішого плану контролювання рівня глюкози в крові, рівня холестерину та артеріального тиску;
 • вживання максимально здорової їжі, включаючи фрукти, овочі, цільнозернові страви, нежирне м’ясо та нежирне молоко і сир;
 • при надмірній вазі чи ожирінні слід харчуватися здоровою їжею і займатися фізичними вправами, щоб схуднути. Ожиріння може призвести до діабету та інших проблем зі здоров’ям, включаючи підвищення ризику розвитку деменції;
 • необхідно відмовитися від тютюнопаління;
 • варто займатися фізичними вправами щонайменше 30 хвилин щодня;
 • хворим на діабет необхідно щодня оглядати ноги на наявність ранок;
 • необхідно приймати призначені ліки суворо за розкладом.

Факти свідчать, що зміни дієти та активності, які призводять до втрати ваги, особливо ефективні для зменшення ризику розвитку діабету та його ускладнень.

Навіть маленькі кроки можуть мати гігантське значення. Як вказують автори одного великого клінічного дослідження, учасники з рівнем цукру в крові трохи вище норми (переддіабет) змогли знизити ризик розвитку діабету 2 типу більше ніж на 50% за допомогою фізичних вправ (30 хвилин щодня протягом п’яти днів на тиждень) та завдяки зниженню маси тіла лише на 5-7%.

Електронне джерело:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/in-depth/diabetes-and-alzheimers/art-20046987

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
6 вересня 2021
Хвороба Альцгеймера і розлади сну
З віком особливості сну у людини зазвичай зазнають змін, і людям літнього та похилого віку часто буває важче заснути. Однак зміни сну у хворих на хворобу Альцгеймера (ХА) є більш складними.
20 серпня 2021
Догляд за людиною з деменцією
Догляд за людиною з деменцією – досить непросте завдання, і фізично, і емоційно. Для його виконання важливе значення мають терпіння, гнучкість, доброзичливість, але, в той же час, реалістичне ставлення, а також турбота про себе і підтримка близьких, які допомагають опікуватися людиною, що втрачає дієздатність.
16 липня 2021
Депресія та дратівливість передує деменції?
Депресія та інші зміни в поведінці можуть передувати погіршенню пам’яті у людей похилого віку, у яких з часом розвивається хвороба Альцгеймера (ХА).
13 травня 2021
Діабет та хвороба Альцгеймера: вчені підозрюють тісний зв’язок
Діабет здатний збільшити ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Водночас контролювання рівня глюкози в крові, фізичні вправи та здорове харчування можуть сприяти зменшенню такого ризику.