Мігрень у дітей: виявлення та усунення харчових тригерів

Мігрень у дітей: виявлення та усунення харчових тригерів

Як відомо, мігрень – це, частіше за все, сильний пульсуючий головний біль, який зазвичай виникає з одного боку голови. Іноді мігренозний біль може зміщуватися з одного боку голови до іншого або відчуватися одночасно з обох боків. Мігрень часто супроводжується нудотою або блюванням. Люди з мігренню часто дуже чутливі до світла, шуму та запахів. Перед нападом мігренозного головного болю можуть відбутися зміни зору: людина може бачити миготливі вогні або темні плями.

Зміст

Для когось така інформація може стати несподіванкою, але діти також досить часто страждають від мігрені. Мігренозний біль нерідко спостерігається у всіх членів сім’ї, вражаючи різні покоління, – від бабусь і дідусів до їхніх онуків.

Мігрень може бути спровокована різноманітними чинниками, тобто тригерами мігрені. До тригерів мігрені зазвичай відносять певні продукти (шоколад, сир, червоне вино) або запахи (парфуми, тютюновий дим), яскраве світло, стрес, зневоднення організму, голод або недосипання.

Мігрень – це більше, ніж просто сильний головний біль, і коли вона виникає у дітей, то часто стає причиною значних страждань, адже діти не завжди розуміють, що з ними відбувається у такі моменти. Батьки можуть допомогти запобігти нападам мігрені, спочатку визначивши її тригери, а потім усіляко намагаючись їх уникати.

Про поширеність мігрені серед дітей

Перш за все, слід зазначити, що мігрень може вражати дітей будь-якого віку, в тому числі немовлят. Як не дивно, але періодичні напади мігрені спостерігаються у 2,5% дітей молодше 7 років. До досягнення десятирічного віку стикається з мігренню приблизно 5% дітей. Поширеність мігрені продовжує збільшуватися протягом усього періоду дитинства. Страждають на мігрень приблизно 10% дітей у віці від 5 до 15 років, а серед підлітків старшого віку цей показник сягає 28%.

У ранньому дитинстві та до настання статевого дозрівання мігрень вражає приблизно однакову кількість хлопчиків і дівчаток. Але вже з настанням пубертатного періоду це співвідношення змінюється: у підлітковому віці мігрень частіше відзначається у дівчат, а в дорослій популяції жінки мають утричі більший ризик виникнення нападів мігрені, ніж чоловіки.

Основні причини виникнення мігрені у дітей

До нещодавнього часу дослідники вважали, що мігрень виникає через порушення кровотоку в мозку за рахунок спазму кровоносних судин Зараз більшість учених думають, що це лише збільшує мігренозний біль, але не є його причиною. Сьогодні вчені переконані, що мігрень — це збій у роботі мозку, розлад, який вражає, головним чином, мозок і нерви, але також впливає і на кровоносні судини, зумовлюючи їхнє розширення. Вивільнення певних хімічних речовин (нейротрансмітерів) у мозку, таких як серотонін, спричиняє цю «несправність», яка призводить до запалення та мігренозного болю.

Мігрень часто є спадковою, тобто передається в сім’ях з покоління у покоління. Приблизно 60%-70% людей, які страждають на мігренозний біль, мають найближчого біологічного члена родини (матір, батька, сестру чи брата), який хворіє або хворів на мігрень.

Щодо мігрені у дітей, то у більшості з них напад головного болю відбувається спонтанно – вони не роблять нічого конкретного, щоб його спричинити. Проте у деяких дітей напади мігрені зумовлюються певними тригерами.

Тригери мігрені є різними для кожної людини. Однак можна назвати деякі поширені тригери мігрені у дітей та підлітків, зокрема:

  • стрес;
  • зневоднення організму;
  • певні харчові продукти.

Про стрес трохи детальніше

Стрес є одним із найпоширеніших факторів виникнення мігрені, особливо стрес, пов’язаний зі школою (позашкільні заходи, друзі, знущання і насмішки однолітків) та сімейними проблемами. Ретельний аналіз того, що спричиняє стрес, може допомогти визначити, яких факторів слід уникати. У деяких випадках дитині може знадобитися консультація, щоб визначити причину стресу.

Для подолання стресу необхідно:

  • регулярно виконувати фізичні вправи;
  • достатньо відпочивати і правильно харчуватися;
  • насолоджуватися улюбленими справами та хобі.

Зневоднення – «майже» харчовий тригер мігрені

Понад 30% дітей з мігренню повідомляють, що зневоднення організму є тригером головного болю, а для деяких навіть найменший натяк на зневоднення може стати причиною початку виснажливого головного болю. Зневоднення впливає на організм на всіх рівнях і може спричиняти запаморочення, сплутаність свідомості та навіть призвести до такого погіршення стану людини, що змусить її викликати бригаду невідкладної медичної допомоги.

Отже, необхідно, щоб дитина завжди мала при собі пляшку з водою та стежила за споживанням рідини (добова норма – два літри). Іноді напад мігрені можна зупинити, просто випивши склянку води.

Харчові продукти – найголовніші тригери мігрені у дітей

І, все ж таки, як свідчать наукові дослідження, одним із найпоширеніших тригерів мігрені у дітей є харчові продукти. Це, зокрема:

  • тверді сири;
  • піца;
  • холодні м’ясні закуски («нарізки»): салямі, балик, бастурма тощо;
  • ковбаса або сосиски (які містять нітрати);
  • їжа та напої, що містять кофеїн, у тому числі шоколад, чай, кава та кола;
  • продукти, які містять глутамат натрію (міжнародна назва – MSG ), наприклад, локшина швидкого приготування.

Знання того, яку їжу вживала дитина до нападу мігрені, може допомогти визначити потенційні харчові тригери, щоб їх можна було уникнути. Бажано перевіряти етикетки продуктів на наявність у їжі нітратів або MSG1.

Є кілька важливих речей, які слід пам’ятати про харчові тригери мігрені:

  • Напади мігрені часто зумовлюються кількома чинниками. Не слід забувати про те, що існує багато тригерів мігрені недієтичного походження. Якщо дитина вже перебуває в стані стресу, погано спить та не займається спортом, споживання їжі може збільшити ймовірність нападу мігрені. У цьому випадку сприяє мігрені саме комбінація усіх чинників, а не лише вживання харчових продуктів. Також треба зазначити, що не всі названі вище продукти обов’язково спричиняють напад мігрені у кожної дитини, яка страждає на цю хворобу. Іноді з’ясувати особисті харчові тригери буває досить важко. Ось деякі пропозиції:
    • Треба вести так званий харчовий щоденник разом із щоденником головного болю. Це допоможе визначити, що саме їла дитина перед нападами мігрені.
    • Крім того, відомо, що деякі продукти можуть спричиняти головний біль відразу, а деякі можуть стати причиною мігрені аж через 24 години.
    • Якщо батьки вважають, що певна їжа зумовлює у дитини напади мігрені, треба спробувати уникати її протягом місяця та слідкувати за симптомами у дитини, щоб побачити, чи покращиться її стан.
  • Необхідно бути дуже обережними щодо дієти, щоб вона не була надто суворою. Існує ризик виключення з раціону продуктів, які насправді не спричиняють мігрень, а уникаючи їх, дитина може втратити багато важливих поживних речовин.

Докладніше про щоденники мігрені

Ведення харчових щоденників корисне для визначення продуктів, які спричиняють мігрень у дитини. А щоденник мігрені (який треба вести паралельно) допоможе визначити можливі харчові тригери разом з іншими численними факторами, здатними спричиняти напади мігрені у дитини.

Коли у дитини починається головний біль, важливо розпитати її та звернути увагу на:

  • час початку головного болю;
  • тяжкість болю;
  • тривалість нападу;
  • будь-які інші симптоми, які супроводжують або передують появі головного болю (наприклад, поява мерехтливих вогнів, зміна відчуття запахів, поява запаморочення, нудоти або блювання тощо).

Крім того, батькам слід відзначати частоту вживання їжі дитиною (коли і що вона їла і пила), якість її сну, виконання фізичних вправ та поточний рівень стресу.

Практичні поради батькам (крім ведення щоденника мігрені):

  • Стежте, щоб дитина випивала від 4 до 8 склянок рідини на день. Уникайте напоїв з кофеїном. Не забувайте про те, що багато популярних газованих напоїв містять кофеїн.
  • Подбайте про те, щоб дитина багато спала. Більшості дітей потрібно спати від 8 до 10 годин щоночі.
  • Заохочуйте дитину займатися спортом, проте переконайтеся, що її навантаження помірні, адже у деяких дітей виснажливі фізичні вправи можуть спричиняти головний біль.
  • Стежте, щоб дитина не пропускала прийоми їжі. Забезпечте їй регулярне здорове харчування.
  • Тримайтеся подалі від тютюнового диму. Не паліть самі та не дозволяйте іншим палити біля дитини чи у вашому домі.
  • Знайдіть здорові способи боротьби зі стресом. Не перевантажуйте дитину, нехай щодня вона має вільний час.
  • Зверніться по допомогу, якщо ви вважаєте, що в дитини депресія або тривожний стан. Лікування цих проблем може зменшити кількість випадків виникнення мігрені.
  • Обмежте час, який дитина проводить перед телевізором, комп’ютером або іншими гаджетами.

Коли потрібно звертатися по медичну допомогу: замість післяслова

Негайно зверніться по медичну допомогу, якщо у дитини спостерігається:

  • Раптовий дуже сильний головний біль, не схожий на біль, який був раніше.
  • Лихоманка з ригідністю шиї.
  • Головний біль з раптовою слабкістю, онімінням, неможливістю рухатися, проблемами із зором, невиразним мовленням, сплутаністю свідомості або змінами поведінки.
  • Головний біль після нещодавнього падіння або удару по голові.

Уважно стежте за змінами у здоров’ї дитини та обов’язково зверніться до лікаря, якщо головний біль:

  • спостерігається частіше і став сильнішим;
  • не зникає через певний проміжок часу, як очікувалося раніше.

Крім цього, варто пам’ятати, що причиною головного болю у дитини можуть бути і деякі ліки, зокрема:

  • лікарські засоби для лікування бронхіальної астми;
  • препарати-стимулятори, які часто призначають дітям із СДУГ (синдром дефіциту уваги з гіперактивністю).

Електронні джерела:

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/food-triggers-in-children

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/pediatric-migraine/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/migraines-in-children

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/migraine-children/


1Абревіатура англійського терміну “monosodium glutamate”. – Прим автора.

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
2 грудня 2024
Мігрень: ознаки того, що настав час змінити лікаря
Головний біль є поширеним явищем. Майже кожна людина відчуває такий біль час від часу, а деякі люди мають напади головного болю регулярно. Отже, питання «Мігрень: до якого лікаря йти?» є дуже частим, незалежно від країни проживання, як і питання «Який лікар лікує мігрень?».
2 грудня 2024
Мігрень та коноплі
Мігрень – це більше, ніж просто сильний головний біль. Мігрень може серйозно впливати на повсякденне життя, ускладнюючи роботу та виконання звичних справ. Хоча зараз вже існують ліки, вчені все ще шукають кращі способи лікування і, можливо, в майбутньому знайдуть спосіб повністю вилікувати це захворювання.
4 жовтня 2024
Мігрень і секс: зв’язок неоднозначний
Мігрень – це захворювання, яке може супроводжуватися сильним повторюваним головним болем. Впоратися з симптомами зазвичай допомагають різні лікарські засоби. Деякі дані свідчать про те, що при мігрені також може бути корисною сексуальна активність. Однак необхідні додаткові дослідження, оскільки у деяких людей секс, навпаки, може спровокувати мігренозний головний біль.
5 квітня 2024
Ранні симптоми нападу мігрені: попереджений – значить озброєний
Мігрень – це головний біль пульсуючого характеру, зазвичай інтенсивніший з одного боку голови. Як правило, головний біль при мігрені є часто досить сильним та здатний перешкоджати повсякденній діяльності. Без відповідного лікування біль може тривати від чотирьох годин до трьох днів.