Поліпрагмазія при мігрені: коли «більше» зовсім не означає «краще»

Поліпрагмазія при мігрені: коли «більше» зовсім не означає «краще»

Мігрень – це неврологічне захворювання, одним з основних проявом якого є сильний головний біль. Він виникає епізодично і часто супроводжується нудотою, блюванням та підвищеною чутливістю до світла.

Зміст

Мігрень може впливати на людей по-різному, а тригери мігрені, її тяжкість, симптоми та частота можуть відрізнятися. Деякі люди щотижня мають більше одного епізоду мігренозного болю, а інші – лише зрідка.

Лікування мігрені включає невідкладну (абортивну) і превентивну (профілактичну) терапію. Люди з частими нападами зазвичай потребують обох підходів. Також лікарі рекомендують заходи, спрямовані на зменшення тригерів мігрені.

Невідкладна терапія застосовується для припинення прогресування головного болю, який вже почався. Профілактичне лікування, яке проводиться навіть за відсутності головного болю, спрямоване на зменшення частоти і тяжкості нападів мігрені. Також воно має на меті зробити гострі напади чутливішими до абортивної терапії та покращити якість життя людини.

Проте важливо уникати надмірного вживання ліків від мігрені, оскільки зловживання ними може спричинити повторний головний біль значно більшої інтенсивності. Лише лікар здатен вирішити, наскільки безпечним і ефективним є препарат для лікування мігрені.

Так, наприклад, використання нестероїдних протизапальних препаратів та простих анальгетиків не повинно перевищувати 15 днів на місяць, а спеціализованих знеболюючих триптанів 10.

Про поліфармацію і поліпрагмазію

Неважко зрозуміти, що основну роль як при невідкладній, так і профілактичній терапії мігрені відіграють лікарські препарати різних класів і з різним механізмом дії.

Нерідко людина відчуває полегшення лише при одночасному застосуванні кількох препаратів. Це явище називається «поліфармація», тобто одночасне застосування п'яти і більше лікарських засобів. У більшості випадків, поліфармація є не негативним явищем, а вимушеним, спрямованим на полегшення стану людини. На відміну від поліфармації, термін «поліпрагмазія» зазвичай має негативне забарвлення, бо цим словом визначають надмірне і невиправдане застосування багатьох препаратів одночасно.

У разі мігрені межа між поліфармацією і поліпрагмазією є дуже хиткою, адже абсолютна більшість лікарських засобів мають побічні ефекти, які при застосуванні відразу кількох препаратів можуть «накладатися» один на інший (мають кумулятивний ефект), іноді спричиняючи вкрай тяжкі наслідки.

Так, у випадку мігрені, поліпрагмазія може призвести до ефекту, абсолютно протилежного очікуваному, тобто не до припинення головного болю, а до його посилення.

У таких випадках лікарі говорять про «абузусний головний біль», або, іншими словами, про «головний біль, спричинений надмірним використанням лікарських засобів».

Супутні захворювання – додатковий фактор ризику застосування декількох лікарських препаратів при мігрені.

Варто зазначити, що багато людей з мігренню, особливо старшого віку, страждають, крім мігренозного головного болю, й на інші хронічні хвороби (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, хвороби органів дихання, астму тощо). Вони змушені регулярно приймати лікарські препарати для контролювання цих захворювань (наприклад, антигіпертензивні ліки чи засоби для лікування обструктивних захворювань дихальних шляхів). Ці ліки разом з кількома препаратами для лікування мігрені значно підвищують ризик розвитку побічних дій. Тому у таких випадках потрібно регулярно консультуватися з лікарем щодо переліку лікарських засобів, які людині доводиться приймати.

Не можна забувати про те, що самолікування при мігрені та інших супутніх захворюваннях може мати вкрай тяжкі наслідки.

Декілька років тому тайванські вчені провели дослідження щодо частоти виникнення супутніх захворювань у людей з мігренню. Як зазначають автори публікації в онлайновому виданні Frontiers in Neurology, визначення супутніх захворювань мігрені є важливим, оскільки це може допомогти покращити стратегії лікування та розуміння можливої патофізіології мігрені.

На думку вчених з Тайваню, найпоширенішими супутніми захворюваннями у пацієнтів із мігренню є:

 • інсульт;
 • субклінічні судинні ураження головного мозку;
 • ішемічна хвороба серця;
 • артеріальна гіпертензія;
 • відкрите овальне вікно;
 • психічні захворювання (депресія, тривожність, біполярний розлад, панічний розлад та суїцид);
 • синдром неспокійних ніг;
 • епілепсія;
 • астма.

Отже, абсолютна більшість людей з мігренню і супутніми захворюваннями просто були «приречені» на поліфармацію.

Проте, у цьому разі (та у багатьох інших подібних випадках) поліфармація була здатна призвести до кращих результатів і дозволити застосовувати нижчі дози, ніж традиційні. Але вона має й певні недоліки, зокрема:

 • використання кількох препаратів підвищує ймовірність побічних ефектів і може ускладнити визначення того, яке саме лікування має побічний ефект;
 • поліфармація також збільшує ймовірність того, що людина самостійно припинить прийом ліків через побічні ефекти або складну схему;
 • брак доказів ефективності поліфармації також може призвести до небажання продовжувати прийом ліків для профілактики мігрені.

Однак ці недоліки не виключають застосування поліфармації, яка може бути логічним вибором для деяких осіб.

Поліпрагмазія як причина погіршення стану людей з мігренню

І наостанок – докладніше про дещо парадоксальне явище, яке мимохідь вже згадувалося вище, а саме про головний біль, спричинений надмірним вживанням лікарських препаратів, або абузусний головний біль (АГБ).

АГБ є поширеним неврологічним розладом, який призводить до значної втрати працездатності та страждань людини і відіграє важливу роль у трансформації епізодичних мігреней у хронічні. Цей тип головного болю зазвичай виникає у людей з діагностованими первинними розладами головного болю, такими як мігрень або головний біль напруги, які зловживають ліками, намагаючись полегшити симптоми основного головного болю.

Невдалий цикл надмірного вживання ліків призводить до збільшення частоти головного болю, через що препарати, показані для лікування основного головного болю, парадоксальним чином стають причиною ще більшого головного болю.

Важливо також підкреслити наступне:

 • за умови адекватного лікування через 10 років головний біль, спричинений надмірним застосуванням медикаментів, перебуває в ремісії приблизно у 50% людей;
 • менша кількість днів з головним болем на місяць після 1 року лікування передбачає тривалішу ремісію.

Електронні джерела:

https://emedicine.medscape.com/article/1142556-treatment

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6061427/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538150/

https://www.msdmanuals.com/professional/neurologic-disorders/headache/medication-overuse-headache

https://practicalneurology.com/articles/2022-may/rational-polypharmacy-for-migraine

https://www.springermedizin.de/polypharmacy-among-headache-patients-a-cross-sectional-study/24115650

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
5 квітня 2024
Ранні симптоми нападу мігрені: попереджений – значить озброєний
Мігрень – це головний біль пульсуючого характеру, зазвичай інтенсивніший з одного боку голови. Як правило, головний біль при мігрені є часто досить сильним та здатний перешкоджати повсякденній діяльності. Без відповідного лікування біль може тривати від чотирьох годин до трьох днів.
4 квітня 2024
Мігрень у дітей: виявлення та усунення харчових тригерів
Як відомо, мігрень – це, частіше за все, сильний пульсуючий головний біль, який зазвичай виникає з одного боку голови. Іноді мігренозний біль може зміщуватися з одного боку голови до іншого або відчуватися одночасно з обох боків. Мігрень часто супроводжується нудотою або блюванням. Люди з мігренню часто дуже чутливі до світла, шуму та запахів. Перед нападом мігренозного головного болю можуть відбутися зміни зору: людина може бачити миготливі вогні або темні плями.
15 березня 2024
Поліпрагмазія при мігрені: коли «більше» зовсім не означає «краще»
Мігрень – це неврологічне захворювання, одним з основних проявом якого є сильний головний біль. Він виникає епізодично і часто супроводжується нудотою, блюванням та підвищеною чутливістю до світла.
9 листопада 2023
Профілактика мігрені – завдання цілком реальне
Головний біль мігренозного походження є потужним фактором інвалідизації; мігрень також стає причиною частих відвідувань поліклініки і навіть викликів бригад невідкладної допомоги, що створює значний тягар для здоров’я та бюджету людини. Частий головний біль входить до п’ятірки найпоширеніших причин відвідування відділень невідкладної допомоги та до двадцятки найпоширеніших причин відвідування поліклініки.