Профілактика мігрені – завдання цілком реальне

Профілактика мігрені – завдання цілком реальне

Головний біль мігренозного походження є потужним фактором інвалідизації; мігрень також стає причиною частих відвідувань поліклініки і навіть викликів бригад невідкладної допомоги, що створює значний тягар для здоров’я та бюджету людини. Частий головний біль входить до п’ятірки найпоширеніших причин відвідування відділень невідкладної допомоги та до двадцятки найпоширеніших причин відвідування поліклініки.

Зміст

Доведено, що профілактичне лікування мігрені здатне забезпечити пацієнтам збільшення кількості днів без болю, попереджаючи напади мігрені ще до їхнього виникнення. Існує широкий спектр профілактичних методів лікування, які можуть допомогти пацієнтам зменшити частоту й інтенсивність нападів мігрені та зменшити ймовірність надмірного застосування невідкладних методів лікування (що нерідко саме по собі здатне спричинити головний біль, який наразі так і називається – «головний біль внаслідок надмірного вживання ліків»).

Методи профілактики мігрені варіюються від пероральних ліків до модифікації способу життя.

Медикаментозна профілактика мігрені

Зважаючи на тяжкість цього захворювання, основним методом профілактики мігрені є прийом пероральних препаратів різних груп (конкретні рекомендації з приводу того, як запобігти мігрені, які ліки для профілактики мігрені та в яких дозах застосовувати, може визначити лише лікар). Але при цьому ніколи не слід нехтувати й іншими методами, включаючи зміну способу життя, про що йтиме мова у наступному розділі даної статті.

Повертаючись до профілактичної фармакотерапії мігрені, слід зазначити, що такий підхід є доцільним, перш за все, у наступних категорій пацієнтів з мігренню, які:

  • мають чотири або більше нападів головного болю на місяць;
  • мають принаймні вісім днів головного болю на місяць;
  • мають виснажливі напади, незважаючи на належне невідкладне лікування (тобто купірування нападу);
  • важко переносять невідкладну терапію або мають протипоказання щодо неї;
  • мають вже згаданий вище головний біль через надмірне вживання ліків.

Також показанням для профілактичної терапії є наявність певних підтипів мігрені, як-от:

Декілька слів про реалістичність мети профілактики мігрені

Визначення реалістичних очікувань щодо профілактичного лікування мігрені є необхідною складовою успіху. Лікарі разом із пацієнтами повинні обговорити мету профілактики з точки зору зменшення частоти, тяжкості та тягаря мігрені, на відміну від повного її усунення. Наприклад, реалістичною метою є досягнення 50-відсоткового зниження частоти мігрені протягом певного періоду часу. При цьому не має значення, потрібна профілактика мігрені з аурою, чи попередження нападів мігрені без аури.

При призначенні профілактичного лікування найкращим буде проведення адекватного випробування кожного методу / препарату у цільовій дозі протягом принаймні двох місяців. Пацієнт повинен зрозуміти, що покращення часто є поступовим. Як і з усіма методами лікування, при профілактиці мігрені слід розглядати варіанти, які мають найвищий рівень доказової ефективності. На додаток до цього, лікарі повинні брати до уваги супутні захворювання у пацієнта та обирати ліки, які лікують супутні розлади, завжди, коли це можливо.

Профілактика нападів мігрені не застосовується, якщо:

  • пацієнт відчуває головний біль нечасто і здатний успішно контролювати його негайно після початку нападу за допомогою традиційних препаратів, наприклад, лікарських засобів із групи НПЗП (нестероїдні протизапальні препарати) або триптанів;
  • у пацієнта є певні супутні захворювання, зокрема астма, діабет, панкреатит або проблеми з печінкою, такі як гепатит;
  • препарати для профілактики мігрені можуть погано взаємодіяти з іншими ліками, які змушений регулярно приймати хворий;
  • пацієнт із якихось міркувань віддає перевагу методам лікування, які не включають пероральні препарати.

Найпоширеніші групи лікарських засобів для профілактики мігрені

Протисудомні засоби, або антиконвульсанти при мігрені. Це ліки, які запобігають нападам або зменшують їх. Лікар може порекомендувати топірамат або вальпроєву кислоту, що належать до даної групи лікарських засобів. Протисудомні препарати здатні спричиняти сонливість. Пацієнту, який приймає такі ліки, також може бути важче зосередитися.

Бета-блокатори при мігрені. Дані препарати впливають на кровоносні судини пацієнта і сповільнюють його серцебиття. Їх часто призначають для контролювання артеріального тиску. Побічні ефекти можуть включати відчуття депресії та проблеми під час сексу.

Ботулотоксин (ботокс). Щоб попередити напади мігрені, лікар уводить невелику кількість ботулотоксину за допомогою ін’єкції у ділянки навколо обличчя та шкіри голови хворого кожні 3 місяці. Це лікування схвалене лише для людей, які мають головний біль принаймні 15 днів на місяць. Чим частіше пацієнт має мігрень, тим краще допомагає ботокс.

Блокатори кальцієвих каналів. Ці препарати сприяють розширенню кровоносних судин, а також застосовуються для лікування захворювань серця. Побічні ефекти можуть включати запор і низький артеріальний тиск.

Антидепресанти. При мігрені лікар може призначати трициклічні антидепресанти (ТЦА), такі як амітриптилін або нортриптилін. Деякі люди набирають вагу та відчувають сильну втому, приймаючи засоби цієї групи. ТЦА також можуть спричиняти серйозні проблеми, якщо пацієнти мають захворювання серця або якщо ТЦА приймає вагітна пацієнтка. Останні дослідження показують, що селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну (СІЗЗСН), такі як дулоксетин та венлафаксин, також можуть запобігати мігрені.

Інгібітори CGRP (гепанти). CGRP1 (пептид, пов’язаний з геном кальцитоніну) — це молекула, яка бере участь у виникненні болю при мігрені. Інгібітори CGRP – новий клас препаратів, які блокують ефекти CGRP. Атогепант і рімегепанту сульфат – схвалені засоби для запобігання нападам мігрені, які приймаються щодня або через день. Деякі з ліків цієї групи вводять у вигляді внутрішньовенних ін’єкцій щомісяця або кожні 3 місяці. Найпоширенішими побічними ефектами є легкий біль і почервоніння на місці в/в ін’єкції. Довгострокова безпека CGRP невідома.

НПЗП і триптани. Якщо у пацієнтки є схильність до мігрені під час менструації, лікар може призначити їй нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) або певні триптани, наприклад, ризатриптан, які зазвичай використовуються для припинення мігрені після її початку. Жінка може запобігти нападу, якщо почне приймати такі ліки за кілька днів до початку менструації, а потім припинить прийом через кілька днів після появи виділень.

Не ліками єдиними: немедикаментозні методи профілактики мігрені

На додаток до фармакологічних методів запобігання нападам мігрені, доцільно спробувати і деякі додаткові способи. Їх можна використовувати як самостійно, так і разом з прийомом ліків.

У цьому разі підходи до профілактики мігрені включають:

  • ведення щоденника мігрені;
  • зміни дієти або способу життя для уникнення тригерів головного болю;
  • альтернативні методи лікування.

Ведення щоденника мігрені може допомогти визначити тригери. У щоденнику мігрені пацієнти записують кожен епізод мігрені разом із будь-якими важливими подіями, що відбулися того дня.

У щоденнику мігрені слід фіксувати:

  • дату і час кожного епізоду;
  • симптоми, їхню тяжкість і все, що покращує чи погіршує їх;
  • будь-яку інформацію, яка може допомогти визначити тригери (наприклад, споживання певної їжі чи напоїв, рівень енергії чи загальний настрій).

Жінки також можуть зазначати у такому щоденнику час, коли під час менструального циклу виникають їхні симптоми.

Щодо тригерів мігрені, то багато людей вважають, що певні запахи, їжа, поведінка або звички можуть сприяти появі головного болю. Виявивши такі тригери та намагаючись всіляко уникати їх, люди можуть помітити значне покращення симптомів.

Деякі приклади поширених тригерів мігрені включають наступні явища:

  • недостатню або надмірну тривалість сну;
  • відчуття голоду;
  • сильні запахи;
  • яскраві вогні;
  • тютюновий дим;
  • певні продукти або напої;
  • стрес або сильні емоції;
  • гормональні коливання.

Альтернативна терапія для запобігання мігрені

Допомогти зменшити частоту епізодів мігрені можуть і деякі додаткові методи лікування.

Акупунктура (голковколювання)

Кокранівський огляд 2009 року виявив докази того, що акупунктура при мігрені може допомогти зменшити біль. Попередні дослідження підтвердили, що для профілактики мігрені акупунктура може бути такою ж ефективною, як і стандартні ліки, але з меншим ризиком побічних ефектів.

Акупунктура може бути особливо ефективною разом з іншими методами лікування мігрені.

Біологічний зворотний зв'язок

Біологічний зворотний зв’язок допомагає людям усвідомити свої тілесні функції, щоб вони могли навчитися їх контролювати або регулювати.

Відповідно до огляду 2017 року, одне дослідження показало, що 62% учасників, які проходили сеанси біологічного зворотного зв’язку, відчули часткове або повне покращення симптомів мігрені. Учасники мали, в середньому, 40 сеансів біологічного зворотного зв’язку протягом 6 місяців. Лише 16% з них не помітили жодних покращень.

Нейромодуляція

Нейромодуляція – це метод лікування, який передбачає застосування слабких електричних імпульсів або магнітів для стимуляції нервів. Лікарі вважають, що це може мати позитивний ефект, запобігаючи активності мозку, пов’язаній з мігренню, або вивільняючи хімічні речовини, які полегшують біль.

Деякі типи нейромодуляції, які можуть допомогти зменшити частоту нападів мігрені:

  • зовнішня стимуляція трійчастого нерва;
  • транскраніальна магнітна стимуляція;
  • черезшкірна стимуляція блукаючого нерва.

У США протягом останнього десятиліття Управління з контролю за продуктами й ліками (FDA) схвалило певні нейромодуляційні пристрої для лікування мігрені та її профілактики.

Висновки

Деякі пацієнти з мігренню можуть запобігти або зменшити частоту епізодів головного болю, визначивши його тригери, а потім відповідно скоригувавши свій раціон або розпорядок дня.

Інші методи профілактики мігрені включають альтернативну терапію.

Однак пацієнтам із частими або важкими епізодами мігрені для покращення якості життя можуть знадобитися спеціальні лікарські засоби – препарати для профілактики мігрені. Щоб отримати діагноз і дізнатися про варіанти лікування чи профілактики, треба обов’язково звернутися до лікаря.

Електронні джерела:

https://www.webmd.com/migraines-headaches/preventive-migraine-medicine

https://migrainetrust.org/live-with-migraine/healthcare/treatments/preventive-medicines/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/in-depth/migraines/art-20047242

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4640499/

https://www.mkuh.nhs.uk/patient-information-leaflet/guideline-for-treatment-and-prevention-of-migraine-tension-type-headache#


1CGRP – англ. calcitonin gene-related peptide. – Прим. автора.

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
4 жовтня 2024
Мігрень і секс: зв’язок неоднозначний
Мігрень – це захворювання, яке може супроводжуватися сильним повторюваним головним болем. Впоратися з симптомами зазвичай допомагають різні лікарські засоби. Деякі дані свідчать про те, що при мігрені також може бути корисною сексуальна активність. Однак необхідні додаткові дослідження, оскільки у деяких людей секс, навпаки, може спровокувати мігренозний головний біль.
5 квітня 2024
Ранні симптоми нападу мігрені: попереджений – значить озброєний
Мігрень – це головний біль пульсуючого характеру, зазвичай інтенсивніший з одного боку голови. Як правило, головний біль при мігрені є часто досить сильним та здатний перешкоджати повсякденній діяльності. Без відповідного лікування біль може тривати від чотирьох годин до трьох днів.
4 квітня 2024
Мігрень у дітей: виявлення та усунення харчових тригерів
Як відомо, мігрень – це, частіше за все, сильний пульсуючий головний біль, який зазвичай виникає з одного боку голови. Іноді мігренозний біль може зміщуватися з одного боку голови до іншого або відчуватися одночасно з обох боків. Мігрень часто супроводжується нудотою або блюванням. Люди з мігренню часто дуже чутливі до світла, шуму та запахів. Перед нападом мігренозного головного болю можуть відбутися зміни зору: людина може бачити миготливі вогні або темні плями.
15 березня 2024
Поліпрагмазія при мігрені: коли «більше» зовсім не означає «краще»
Мігрень – це неврологічне захворювання, одним з основних проявом якого є сильний головний біль. Він виникає епізодично і часто супроводжується нудотою, блюванням та підвищеною чутливістю до світла.