Мігрень та інші види головного болю. Як відрізнити?

Мігрень та інші види головного болю. Як відрізнити?

Мігрень – це не просто головний біль. Вона має значно більше різних проявів, тому часто буває доволі важко відрізнити її від інших типів головного болю.

Зміст

Наприклад, від звичайного головного болю мігрень відрізняє наявність інших симптомів, таких як нудота або блювання, а також підвищена чутливість до світла та звуку. Дуже важливо мати чіткий діагноз, щоб отримати необхідну допомогу і взяти мігрень під контроль.

Загалом, головний біль поділяється на дві основні категорії – первинний і вторинний. Простіше кажучи, первинний головний біль означає, що головний біль сам по собі є проблемою. Тобто це самостійне, не викликане іншими причинами захворювання. Вторинний головний біль, з іншого боку, є наслідком основної причини, такої як пухлина, інфекція, інсульт або травма.

Розпізнавання типу головного болю є важливим для призначення лікування та подальшого догляду.

Далі ми розглянемо стани, які відносяться до первинного головного болю.

Мігрень з аурою

Близько чверті людей, які відчувають симптоми мігрені, також відчувають ауру. Аура при мігрені може проявлятися змінами зору, які варіюються від бачення блискучих вогнів, яскравих крапок або зигзагоподібних ліній, іноді з ділянками сліпоти до поколювання на одному боці тіла чи нездатності говорити та чітко сприймати мову.

Аура зазвичай виникає перед фазою головного болю нападу мігрені та може тривати від 5 до 60 хвилин. Аура є другою з чотирьох стадій мігрені, і будь-хто, хто відчуває її, підтвердить, що це безпомилкова ознака того, що наближається сильний напад головного болю.

Мігрень без аури

Близько 70-75% пацієнтів з мігренню не відчувають аури. Натомість їхні симптоми включають різкий або пульсуючий біль (як серцебиття) з одного або обох боків голови, а також чутливість до світла і звуку (світлобоязнь та фонофобія) та/або нудоту.

При відсутності або неправильному лікуванні напад мігрені може тривати від чотирьох годин до трьох днів. Діагноз ставиться шляхом вивчення особистої та сімейної історії хвороби пацієнта, вивчення симптомів та проведення загального та неврологічного огляду.

Типова аура без головного болю

Аура — це рецидивуючий напад, який характеризується тимчасовими зоровими, сенсорними та/або мовними симптомами, які тривають від 5 до 60 хвилин. Типова аура без головного болю, яку також називають «тихою» мігренню, — це аура мігрені, яка не супроводжується головним болем. Симптоми аури також зазвичай виникають перед появою симптомів мігрені (нудота, чутливість до світла та звуку).

Головний біль напруги

Головний біль напруги, як і мігрень є самостійним захворюванням, тобто варіантом первинного головного болю.

Такий тип головного болю спостерігається приблизно у трьох чвертей загального населення. Зазвичай він триває від 30 хвилин до семи днів і може варіюватися від випадкового легкого головного болю до щоденного головного болю, який призводить до втрати працездатності. Біль зазвичай відчувається з обох боків голови і часто описується як «обруч навколо голови». На відміну від звичайних симптомів мігрені, головний біль напруги не супроводжується нудотою або блюванням. Однак це може виникнути при підвищеній чутливості до світла або звуку. Деякі люди відчувають болючість голови та м’язів.

Біль, як правило, легкий або помірний і не посилюється при звичайних фізичних навантаженнях, тобто більшість людей з головним болем напруги продовжують свою звичайну повсякденну діяльність, незважаючи на головний біль.

Ретинальна мігрень

Пацієнти з ретинальною мігренню відчувають зорові симптоми, починаючи від змін, схожих на калейдоскоп, та ділянок затемненого зору, і до повної втрати зору. Симптоми зазвичай розвиваються протягом хвилин і тривають 5-60 хвилин. На відміну від зорових симптомів при мігрені з аурою, симптоми ретинальної мігрені на сітківці проявляються лише в одному оці. Оскільки вони рідкісні та можуть супроводжувати серйозніше захворювання, якщо ви відчуваєте ці однобічні зміни зору, вам слід якомога швидше відвідати офтальмолога.

Безперервна гемікранія

Безперервна гемікранія завжди включає біль лише з одного боку голови, хоча (дуже рідко) може змінювати сторони. Цей тип головного болю супроводжується різними симптомами, включаючи сльозотечу, почервоніння очей, опущення повік, пітливість, нежить або закладеність носа.

Хронічна мігрень

Значна кількість людей живе з хронічною мігренню, тобто відчуває 15 або більше днів головного болю на місяць протягом більше трьох місяців. Щонайменше вісім із цих днів головного болю є типовим нападом мігрені. Хронічна мігрень часто з’являється у людей, у яких менш часта епізодична мігрень загострилася, тому раннє усунення факторів ризику може допомогти запобігти перетворенню мігрені пацієнта в хронічну.

Геміплегічна мігрень

Геміплегічна мігрень є надзвичайно рідкісною формою мігрені, яка зазвичай, але не завжди, є сімейною. Пацієнти відчувають слабкість з одного боку тіла та, на додаток до мігрені, такі симптоми як аура та відчуття «поколювання». Геміплегічна мігрень не завжди включає сильний головний біль.

Цервікогенний головний біль

Цервікогенний головний біль – це референтний біль (біль, який відчувається так, ніби він виникає в іншій частині тіла, ніж його справжнє джерело). Наприклад, біль походить із джерела шиї та зазвичай відчувається з одного боку голови. Люди з цервікогенним головним болем часто мають обмежені рухи в шиї та посилення головного болю при певних рухах шиї або тиску. Незважаючи на розповсюджену думку, що частою причиною головного болю є саме проблеми з шиєю, цервікогенний головний біль не є широко поширеним. При цьому, такий варіант головного болю, як мігрень, може проявлятись болем в м’язах шиї.

Визначити тип головного болю, який ви відчуваєте, може бути складно. Щоб переконатися в точному діагнозі, найкраще поговорити зі спеціалістом – вашим лікарем первинної ланки, неврологом або фахівцем з головного болю.

Кластерний головний біль

Кластерний головний біль є найважчим з усіх розладів головного болю. Він спричиняє нестерпно сильні напади однобічного головного болю, як правило, в одному оці, навколо нього або за ним. Іноді біль може поширюватися на шию або верхні зуби. Під час цих болісних епізодів, які тривають від 15 хвилин до трьох годин кожен, повіка на стороні болю може опускатися, око може почервоніти або сльозитися, а ніс може бути закладений.

Пацієнти, які переживають кластерний напад головного болю, зазвичай відчувають неспокій або збудження і часто відчувають потребу похитуватися або крокувати під час нападу.

Цей розлад називають кластером, тому що головний біль виникає у групі або кластері нападів, які повторюються до восьми разів на день протягом кількох місяців.

Електронне джерело:

https://2611652.fs1.hubspotusercontent-na1.net/hubfs/2611652/AMF%20%7C%20WhatTypeofHeadache_PatientGuide.pdf

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
9 листопада 2023
Профілактика мігрені – завдання цілком реальне
Головний біль мігренозного походження є потужним фактором інвалідизації; мігрень також стає причиною частих відвідувань поліклініки і навіть викликів бригад невідкладної допомоги, що створює значний тягар для здоров’я та бюджету людини. Частий головний біль входить до п’ятірки найпоширеніших причин відвідування відділень невідкладної допомоги та до двадцятки найпоширеніших причин відвідування поліклініки.
18 вересня 2023
Таблетки від мігрені
Точна причина мігрені невідома, однак вважається, що хвороба найчастіше має спадковий характер.
4 липня 2023
Базилярна мігрень та її особливості
Базилярна мігрень – це хронічний розлад здоров’я, який зазвичай супроводжується періодичними нападами сильного головного болю і такими симптомами як нудота та підвищена чутливість до світла. Проте, під час епізоду базилярної мігрені у людини може бути й багато інших симптомів.
20 березня 2023
Мігрень та інші види головного болю. Як відрізнити?
Мігрень – це не просто головний біль. Вона має значно більше різних проявів, тому часто буває доволі важко відрізнити її від інших типів головного болю.