Від нападів мігрені зазвичай більше страждають жінки, ніж чоловіки, оскільки вони більше схильні до гормональних коливань. Але, за оцінками фахівців, серед людей, які cхильні до виникнення мігренозних атак, третину становлять чоловіки, причому основною причиною появи симптомів мігрені у них є стрес та надмірні фізичні навантаження.
Зміст
На жаль, люди, які страждають на мігрень, мають вищий ризик розвитку інших проблем зі здоров'ям, таких як неспокій, депресія, безсоння та багато інших. Крім того, чоловіки з мігренню частіше страждають від серцево-судинних захворювань.
Перерахуємо деякі особливості виникнення та перебігу мігренозного головного болю у чоловіків, а також способи його уникнути.
Ймовірно, у жінок больовий поріг є нижчим, тому інтенсивність болю за шкалою від 1 до 10 чоловіки відчувають на 5 балів, у той час як у жінок середня інтенсивність становить 6 балів. Крім того, мігренозні атаки у чоловіків зустрічаються рідше, ніж у жінок. В середньому, чоловіки переживають 6 епізодів головного болю в місяць, а жінки – 7.
Деякі експерти вважають, що причиною вищого рівня болю у жінок може бути гормон естроген. Дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Neurology в 2018 році, засвідчує, що підвищений рівень естрогену – жіночого статевого гормону – може стати причиною проявів мігрені у чоловіків. Дослідники припускають, що рівень гормонів у чоловіків, особливо баланс тестостерону та естрогену, може бути причиною того, що деякі чоловіки більше схильні до мігрені. Це також пояснює, чому жінки частіше за чоловіків страждають від цього захворювання.
У чоловіків середнього віку, які страждають на мігрень, ризик серцевого нападу є на 42% вищим, ніж у пацієнтів без мігрені. Крім того, підвищується ризик виникнення аневризми – випинання стінки артерії (рідше – вени) внаслідок її стоншування або розтягування.
Чоловіки, які страждають на мігрень, також більше схильні до розвитку діабету і підвищення кров'яного тиску.
У чоловіків мігрень часто розвивається внаслідок надмірних фізичних навантажень під час фізичних вправ або сексуальної активності. Симптомами передоргазмічного головного болю є відчуття тиску і болю в голові, шиї та щелепі, які посилюються в міру розвитку сексуальної активності.
Було відзначено, що у спортсменів з травмами, такими як струс мозку, отриманими під час контактних видів спорту, спостерігаються частіші прояви симптомів мігрені. Дослідження, проведене в 2005 році, виявило, що у спортсменів, які отримали струс мозку, симптоми мігрені є значно сильнішими.
40-річні чоловіки частіше стикаються з мігренню, ніж з еректильною дисфункцією (ЕД). Ми постійно чуємо, що чоловіки середнього віку страждають від ЕД. Проте, дослідження засвідчили, що один із 20 чоловіків у віці 40 років страждає від ЕД, а один із 18 чоловіків страждає від мігрені. Однак, ця тема просто не отримує такого резонансу.
Вживання алкоголю є частою причиною виникнення головного болю у обох статей, проте більша поширеність застосування алкоголю у способі життя середньостатистичного чоловіка означає, що він більше корелює і зі збільшенням числа мігрені у чоловіків.
Цікаво, що хоча зміна погодних умов є однією з основних причин виникнення мігрені серед жінок, цей фактор на 50% менше впливає на чоловіків.
Дослідження показали, що чоловіки в армії частіше страждають від мігрені через посттравматичні стресові розлади (ПТСР). Фізична й емоційна травма може зумовити мігрень, а військовослужбовці страждають від обох.
У кожної людини, яка страждає на мігренозний біль, є індивідуальні тригери, але основною причиною мігрені у чоловіків вважається фізичне навантаження. Дослідження також засвідчують зв'язок між мігренню та підвищеним ризиком розвитку серцевих захворювань у чоловіків. У цьому випадку мігрень може бути спричинена гіперчутливими кровоносними судинами, які регулярно скорочуються і розширюються. Оскільки це може стати серйозною проблемою, чоловікам, які страждають від нападів мігрені, рекомендується регулярно проходити обстеження серця в якості запобіжного заходу.
Іншими можливими причинами мігрені або головного болю є стрес, недосипання, недостатнє споживання води (чай, кава або сік не враховуються, тільки чиста вода), голод або низький рівень цукру в крові, а також певні продукти харчування або напої.
Найпоширеніші методи – це достатнє вживання води, здорове харчування, зменшення споживання алкоголю, регулювання робочого часу і регулярні фізичні навантаження. Якщо надмірні фізичні навантаження є спусковим механізмом, слід пам'ятати про свій індивідуальний рівень навантаження. Також важливо знати і пам'ятати про індивідуальні причини мігрені. Виявлення та виключення цих тригерів допоможе значно покращити якість життя.
Хоча чоловіки рідше повідомляють про прояви мігрені, вони все одно відчувають виснажливий біль. Турбота про себе і пошук допомоги – це ключ до запобігання болю, зменшення його інтенсивності або припинення. Людині, яка страждає на мігрень, слід проконсультуватися з лікарем для встановлення діагнозу, виключення інших захворювань, за симптомами схожих на мігрень, та вибору відповідних варіантів лікування.