Як «друзі наші менші» допомагають впоратися з мігренню

Як «друзі наші менші» допомагають впоратися з мігренню

Колись собаки та коти, живучи поряд з людьми, виконували суто прагматичну функцію: перші в основному охороняли житло і майно, а також допомагали впоратися з отарами овець, а «Мурчики» знищували гризунів. Але поступово людство помітило, що домашні улюбленці можуть стати повноцінними членами родини, завдяки здатності викликати у своїх власників позитивні емоції, зменшуючи стрес і тривожність.

Зміст

Наразі значна кількість жителів планети утримують у себе вдома велетенську кількість живих істот, серед яких зустрічаються і зовсім екзотичні на кшталт хамелеонів, змій і навіть слимаків. Однак першість продовжують утримувати собаки та коти (до речі, третє місце за чисельністю серед домашніх вихованців у багатьох країнах утримують акваріумні рибки).

Наразі вчені стверджують те, що люди знають емпірично завдяки тисячоліттям сумісного життя поряд з тими, кого ми тепер звемо «домашніми улюбленцями»: ці тварини мають благотворний вплив на здоров’я людини. Такий вплив здійснюється в основному завдяки здатності домашніх тварин викликати позитивні емоції, хоча не можна забувати й про користь регулярного фізичного навантаження на власника, який повинен забезпечити своєму улюбленцю догляд – а у випадку, наприклад, із собаками ще й прогулянки на свіжому повітрі декілька разів на день.

Чотирилапий друг – чудовий «знеболюючий засіб» при мігрені

У наукових виданнях періодично з’являються статті, автори яких наводять факти позитивного впливу домашніх улюбленців на здоров’я своїх власників. Факти ці були визначені у процесі наукових досліджень – тож їх можна вважати цілком достовірними.

Публікуються і практичні поради щодо користі для здоров’я перебування у родині собаки, кота чи улюбленця іншого виду. Є твердження про те, що тварина у домі може полегшувати біль різного ґенезу, зокрема мігренозний головний біль.

Так, наприклад, тепер відомо, що погладжування собаки зменшує інтенсивність головного болю. У цікавому експерименті, опублікованому в журналі Complementary Therapies in Clinical Practice , дослідники виявили, що рівень болю у пацієнтів лікарні знизився на одну третину після того, як вони 15 хвилин гладили одну з спеціально підготовлених собак (відомих як «собаки-терапевти»), яким дозволили відвідувати пацієнтів стаціонару. Інше дослідження показало, що пацієнти майже наполовину зменшили вживання знеболюючих засобів, коли вони регулярно контактували з собаками.

Піклування про домашніх тварин може допомогти збалансувати хімічні речовини мозку, які причетні до розладів настрою та мігрені.

Депресія і тривога є типовими для людей з мігренню. У всіх трьох порушеннях можуть грати роль одні й ті самі хімічні речовини мозку. Дослідження показали, що домашні тварини можуть зменшити депресію, тривожність і стрес. Догляд за домашніми тваринами, прогулянки з ними знижують в організмі рівень кортизолу, так званого гормону стресу.

Фізична активність підвищує рівень ендорфінів і хімічних речовин, і це покращує самопочуття, що може допомогти у зменшення мігренозного болю.

Також вважається, що регулярні фізичні вправи підвищують рівень у мозку хімічних речовин, які називаються ендорфінами та бетаканабіноїдами, що може означати зменшення числа нападів мігрені. Собаки спонукають людину певною мірою займатися спортом, оскільки їм потрібні часті прогулянки. Коли людина рухається під час прогулянки зі своїм псом, вона також можете запобігти мігрені.

Варто знати, що наявність мігрені пов’язана з підвищеним ризиком розвитку серцевих захворювань та інсульту.

Ризик інсульту зростає ще більше, якщо у пацієнта мігрень з аурою. Один із способів зменшити такий ризик – це завести кота. Погладжування кота зменшує стрес, і власники котів мають менший ризик інсульту та серцевих захворювань. (Це, звичайно, стосується і власників собак).

Інші дослідження показали, що самотність може ускладнити самоконтроль хронічної мігрені. Тому має сенс твердження про те, що зменшення відчуття самотності може допомогти людині краще впоратися з мігренню.

Домашні тварини – вірні компаньйони.

Чотирилапий вихованець завжди залюбки посидить з хазяїном на дивані або уважно «послухає» його, коли у того виникне потреба поспілкуватись з кимось.

Аеробні вправи допомагають зменшити біль при мігрені, а собаки є чудовими мотиваторами до таких вправ. Учені довели, що люди, які постійно тримають собак, виконують корисні аеробні вправи більш регулярно, ніж люди, що собаки не мають. За допомогою виправдань, таких як погана погода, завантаженість домашньою роботою, поганий стан зачіски можна переконати у тому, що не варто виходити на вулицю людину – але не собаку. Чотирилапого друга треба обов’язково вигулювати – і ніякі, навіть самі щирі виправдання у цьому разі не допоможуть.

Спровокувати мігрень у людини можуть і пропуски прийому їжі, а також зневоднення організму. Собака або кіт ніколи не забувають поїсти, а також втамувати спрагу, у чому власникам таких тварин треба наслідувати їхній приклад.

Крім того, більшість людей не сплять необхідних 7-8 годин щоночі, а брак сну пов’язаний із підвищенням ризику виникнення нападу мігрені. Собаки і коти є чудовим прикладом для наслідування щодо сну повноцінної тривалості, і, ймовірно, вигляд улюбленого песика або котика, що солодко спить, щодня буде нагадувати хазяїнові тварини, що страждає на мігрень, про важливу роль повноцінного сну для профілактики головного болю.

І наостанок ще один факт… У процесі дуже цікавого дослідження професор Серпелл з факультету ветеринарної медицини в Кембриджському університеті оцінював нових власників домашніх улюбленців і людей, що таких тварин не мали, на предмет появи так званих «незначних» проблем зі здоров’ям, до яких він відніс і головний біль. Учений повідомляє, що протягом шести місяців серед учасників, що не мали домашніх тварин, частота таких проблем не змінилася; водночас серед тих, хто завів собаку, незначні проблеми зі здоров’ям зменшилися на 50 відсотків лише через місяць після того, як у домі з’явилася тварина. До того ж у власників собак незначні проблеми зі здоров’ям продовжували зменшуватися протягом усіх шести місяців дослідження.

Електронні джерела:

https://www.rxlist.com/pet_ownership_8_health_benefits_migraine/article.htm

https://migraine.com/blog/got-a-migraine-get-a-dog

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
20 березня 2023
Мігрень та інші види головного болю. Як відрізнити?
Мігрень – це не просто головний біль. Вона має значно більше різних проявів, тому часто буває доволі важко відрізнити її від інших типів головного болю.
24 лютого 2023
Мігрень і розлади настрою: клінічні проблеми та рішення
Мігрень і розлади настрою – це два різні стани, але у них може бути спільна причина або взаємозв’язок.
9 листопада 2022
Найдивніші тригери мігрені
З’ясувати власні тригери мігрені часом дуже важко. По-перше, мігрень – досить непередбачуване захворювання і тригери можуть змінюватися з часом. З такою невизначеністю прийняття певних рішень може бути досить виснажливим, оскільки завжди існує ризик того, що будь-яка їжа, яку людина вживає, або діяльність, у якій вона бере участь, можуть спровокувати напад мігрені.
9 вересня 2022
Абдомінальна мігрень – маловідома «дитяча хвороба»
Абдомінальна мігрень – це форма мігрені, яка супроводжується болем у животі, нудотою та епізодами блювання. Цей розлад відрізняється від типових нападів мігрені тим, що зазвичай він не має головного болю як симптому захворювання. Абдомінальна мігрень (АМ), в основному, спостерігається у дітей. Згідно з даними Національного інституту неврологічних розладів та інсульту США, напади можуть тривати від двох до 72 годин, а між нападами симптоми відсутні.