Чи може алергія викликати мігрень?

Алергічна мігрень – це тип головного болю, який може бути викликаний алергічною реакцією. Такий розлад може початися з легких симптомів алергічного риніту, а потім швидко прогресувати до сильного головного болю.

Зміст

Однак, слід пам’ятати, що не всі головні болі виникають через мігрень, і алергія не завжди призводить до мігрені.

Знання різниці між алергією та мігренню може допомогти у виборі правильного методу лікування.

Схожість алергії та мігрені

Існують деякі подібності між алергією та головним болем викликаним мігренню, які включають наступні особливості:

 • І алергія, і мігрень, пов’язана з алергією, можуть виникати у відповідь на дію певних провокуючих факторів.
 • Симптоми екзогенної (тобто викликаної дією зовнішніх чинників) алергії можуть спровокувати мігрень.
 • При обох розладах може виникати нудота, хоча у випадку алергії нудота виникає значно рідше.

Відмінності алергії від мігрені

Оскільки обличчя має велику кількість нервів, хворі іноді плутають мігренозний головний біль з головним болем в області придаткових пазух носа. Хоча люди зазвичай звинувачують у цьому алергію, у більшості випадків сама лише алергія не викликає головний біль, якщо тільки вона не є надто сильною.

У важких випадках, коли алергія викликає біль в області пазух носа, такий головний біль викликає симптоми, які відсутні при звичайному мігренозному болю, як-от:

 • закладеність носа;
 • відчуття тиску в обличчі, що посилюється, коли людина натискає на шкіру;
 • інші симптоми алергії, такі як свербіж в очах або нежить.

З іншого боку, існують деякі симптоми мігрені, які зазвичай відсутні при алергії, а саме:

 • підвищена чутливість до світла або звуків;
 • аура, яка викликає незвичайні відчуття, такі як миготливе світло або звуки, ще до початку головного болю;
 • коливання настрою.

Чи може алергія викликати мігрень

Мігренозні головні болі часто виникають внаслідок дії екологічних, харчових чи звукових факторів.

Головний біль при мігрені не є алергічною реакцією. Швидше за все, алерген може спровокувати неврологічні зміни, які призводять до мігрені.

Також є дані про більш високий ризик виникнення мігрені серед людей з алергією.

Одне дослідження 2012 року порівнювало 46 людей з алергією та 60 людей без алергії. За його результатами було виявлено, що 37% людей з алергією страждали і на мігрень.

Що ж викликає мігрень

Лікарі до кінця не розуміють, що є причиною мігрені. Ці головні болі є різновидом неврологічного головного болю, що означає, що вони виникають тоді, коли у головному мозку відбуваються якісь зміни.

Попри те, що у людей з мігренню часто виникають головні болі у відповідь на дію таких тригерів як стрес або алергени, водночас у багатьох людей головного болю від цих тригерів не виникає.

Це говорить про те, що розвитку мігрені більшою мірою сприяють якісь інші фактори. До таких факторів можна віднести:

 • Гормональні відмінності та зміни гормонального балансу. Мігренозні головні болі частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків, і багато жінок відчувають мігрень, яка пов'язана з їхнім менструальним циклом.
 • Спадковість. Дослідники не виявили жодного гена або групи генів, які могли б викликати мігрень, але водночас ця хвороба часто вражає членів однієї сім’ї.
 • Алергія. Люди з алергією страждають на мігрень значно частіше.

Можна назвати такі найбільш поширені тригери мігрені:

 • стрес;
 • відчуття голоду;
 • гормональні зміни;
 • зміна погоди;
 • втома;
 • біль у шиї;
 • певні запахи, наприклад, запах парфумів;
 • алкоголь;
 • надто тривалий сон;
 • фізична активність;
 • певні продукти харчування
 • секс.

Мігрень і алергія на продукти харчування

Американські вчені з Національного інституту головного болю повідомляють, що, хоча практично будь-яка їжа може стати причиною виникнення мігренозного болю, конкретний продукт, який викликає мігрень, часто визначити важко, оскільки він не завжди викликає головний біль. Наприклад, вживання шоколаду здатне викликати мігрень одного дня, а наступного такий біль після споживання шоколаду може бути відсутній. Насправді, у більшості випадків мігрені, пов’язаної з харчовою алергією, тригер викликає мігрень лише час від часу – без певної закономірності.

Лікування мігрені у людей з алергією

Лікування мігрені однакове у людей з алергією та без неї.

Однак людям, які страждають на мігрень, викликану алергією, також слід звернутися до лікаря для лікування алергії, оскільки таке лікування може усунути тригер мігрені.

Деякі варіанти лікування головного болю від мігрені включають наступні методи:

Лікарські засоби від мігрені

Це спеціальні ліки,(в першу чергу триптани ( суматриптан, ризатриптан та ін.), які слід приймати при перших ознаках мігрені, щоб зменшити її тяжкість та інтенсивність. Також у цьому випадку можуть допомогти й безрецептурні ліки від болю та мігрені.

Лікар також може призначити препарати проти нудоти, стероїди або інші ліки від гострої мігрені.

Препарати для профілактики мігрені

Кілька різних типів ліків, як-от бета-адреноблокатори, антидепресанти та протисудомні засоби здатні запобігти нападам мігрені.

Зміни способу життя

Деякі люди, що страждають на мігрень, знаходять полегшення від зміни дієти, збільшення фізичного навантаження або максимального усунення відомих тригерів мігрені.

Психотерапія

Коли тригером мігрені є стрес, психотерапія може допомогти людині впоратися зі стресом і тим самим забезпечити зменшення головного болю.

Альтернативні засоби захисту

Деякі люди знаходять полегшення від альтернативних та додаткових засобів лікування, таких як йога, голковколювання або трави, такі як кремена (білокопитник).

Профілактика мігрені у людей з алергією

Згідно з одним оглядом 2012 року, люди з алергією, які отримують імунотерапевтичне лікування від алергії, рідше відчувають мігрень.

Це свідчить про те, що лікування алергії може зменшити ризик розвитку мігрені у людей, які ніколи не хворіли на неї, але через наявність алергії відносяться до групи ризику.

У людей, які страждають на мігренозні головні болі, лікування алергії може зменшити ризик виникнення інших типів головного болю, викликаних алергією.

Пацієнтам, що страждають на мігрень, варто вести журнал, у якому треба занотовувати тригери мігрені, а потім уникати цих тригерів у максимально можливій мірі.

Якщо симптоми алергії повертаються або посилюються, варто звернутися до алерголога для призначення лікування.

Висновки

І мігрень, і алергія можуть бути дуже неприємними і болісними, і вони навіть можуть значно заважати повсякденному життю хворого. Тому такій людині обов’язково слід звернутись по медичну допомогу для зменшення симптомів і полегшення свого стану.

Електронні джерела:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/allergy-migraine

https://nationalheadacheinstitute.com/blog/can-food-allergies-cause-headaches/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
14 лютого 2022
Як «друзі наші менші» допомагають впоратися з мігренню
Колись собаки та коти, живучи поряд з людьми, виконували суто прагматичну функцію: перші в основному охороняли житло і майно, а також допомагали впоратися з отарами овець, а «Мурчики» знищували гризунів. Але поступово людство помітило, що домашні улюбленці можуть стати повноцінними членами родини, завдяки здатності викликати у своїх власників позитивні емоції, зменшуючи стрес і тривожність.
14 лютого 2022
Різновиди аури, які можуть спостерігатися під час нападів мігрені
Хоча основною ознакою мігрені є інтенсивний головний біль, існують також багато інших симптомів, які з'являються під час нападів цієї хвороби. Одним з таких симптомів є аура.
13 грудня 2021
Як позбутися головного болю без таблеток
Головний біль є дуже поширеною формою болю, який здатний стати причиною справжніх страждань і порушення звичного перебігу повсякденного життя.
13 грудня 2021
Чи може алергія викликати мігрень?
Алергічна мігрень – це тип головного болю, який може бути викликаний алергічною реакцією. Такий розлад може початися з легких симптомів алергічного риніту, а потім швидко прогресувати до сильного головного болю.