Хоча немає доказів того, що мігрень може бути першопричиною судом або навпаки – що судоми здатні викликати у людини мігрень, деякі дослідження свідчать про існування зв’язку між цими двома розладами здоров’я.
Зміст
Мігрень – це захворювання, що супроводжується неврологічними симптомами, які включають інтенсивний головний біль. Судоми або судомний напад – це раптовий сплеск електричної активності в мозку. Така надмірна електрична активність може вплинути на те, як людина діє чи виглядає. Судоми можуть бути наслідком епілепсії, або вони можуть мати іншу причину, наприклад, травму.
І мігрень, і судоми є епізодичними розладами. Це означає, що людина не відчуває симптомів постійно, і загострення можуть виникати час від часу. Деякі явища можуть спровокувати напад будь-якого з розладів або збільшити ймовірність його виникнення.
Згідно з дослідженнями 2017 року, наразі немає переконливих доказів, які б свідчили про причинний зв’язок між мігренню та епілептичними нападами.
Проте, дослідники відзначають, що люди, які періодично мають головні болі мігренозного характеру, частіше страждають на епілептичні напади, ніж ті, у кого мігрені не буває. Учені також повідомляють про те, що люди, які мають судоми, також частіше страждають від мігрені.
Захворювання є коморбідними, що означає, що вони часто зустрічаються в однієї людини. Мігрень та епілепсія також мають схожі клінічні ознаки.
Учені встановили і фактори ризику того, що ці два захворювання можуть виникати разом, як-от:
Протиепілептичні препарати (ПЕП), які використовуються для запобігання судомам, також можуть допомогти в лікуванні мігрені. Ця група лікарських засобів включає наступні препарати:
ПЕП випускаються в різних формах, включаючи таблетки, рідини, капсули або сиропи. Зазвичай лікар обговорює з кожним пацієнтом оптимальний вибір ліків.
Різні типи судом і мігрені можуть викликати різні симптоми.
Однак загальні симптоми мігрені можуть включати такі порушення:
Симптоми судом найчастіше бувають такі:
Різні види мігрені пов’язані з судомами. Серед основних видів таких судом можна виділити наступні:
Іноді у людей, що страждають на мігрень зі сплутаністю свідомості, можуть спостерігатися симптоми, подібні до судом. У таких хворих часто спостерігаються наступні порушення:
Однак між цими двома захворюваннями є кілька суттєвих відмінностей. Наприклад, наступні симптоми є пов’язаними з судомами, але не з мігренню зі сплутаністю свідомості:
Ці два розлади також можуть відрізнятися за тривалістю. Наприклад, судомний напад зазвичай триває близько 2 хвилин. Епізоди мігрені зі сплутаністю свідомості можуть тривати до 72 годин.
Іноді людина може відчувати зорові симптоми або ауру при мігрені. Це порушення може включати появу зиґзаґів перед очима або інші порушення зору, наприклад, миготливі вогні. Не всі хворі відчувають головний біль, пов’язаний з цими симптомами.
У рідкісних випадках очна мігрень може спровокувати судоми. Це явище отримало назву «мігралепсія», і воно зазвичай призводить до виникнення у людини судом протягом 1 години після появи мігрені.
Це рідкісне захворювання, яке викликає у людини відчуття сильної слабкості з одного боку тіла разом із мігренню. Також можуть спостерігатися тимчасовий параліч однієї частини тіла, оніміння або поколювання.
Дослідження не вказують на причинний зв’язок між цим типом мігрені та судомами, але цілком можна припустити, що обидва розлади мають схожі основні причини, такі як генетичні фактори.
На додаток до подібних причин і симптомів мігрень та судомні напади можуть мати подібні фактори ризику.
Згідно з науковими дослідженнями дві третини жінок, які страждають на мігрень протягом репродуктивного періоду життя, будуть мати епізод мігрені приблизно в той же час, коли в них виникає менструація.
Травми головного мозку або голови також можуть збільшити ризик виникнення у людини мігрені та судомних нападів.
Люди, які відчувають регулярні головні болі, викликані мігренню, можуть спробувати профілактичні препарати. Лікарські засоби з групи ПЕП можна використовувати для лікування мігрені, а також судом.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 7 з 10 людей, які страждають на судомні напади, можуть жити без нападів завдяки відповідній діагностиці та лікуванню.
Існують і деякі методи зміни способу життя, завдяки яким можна помітно зменшити ймовірність виникнення судом та мігрені, а саме:
Прогноз для людини, яка страждає на судоми, буде залежати від того, що саме найчастіше викликає напад. Припадки епілепсії іноді можуть призвести до смерті, проте, з іншого боку, людина також може значно полегшити свій стан за допомогою ліків, призначених лікарем.
Застосування лікування протягом 30 хвилин після початку судомного нападу, що триває більше 5 хвилин, може запобігти смерті хворого.
Мігрень і судоми можуть виникати дуже рідко або регулярно. Людям з будь-яким з цих захворювань слід вести спеціальний щоденник, у якому треба занотовувати кожен випадок мігрені або судомного нападу. Щоденник треба регулярно показувати лікарю для ознайомлення з записами. Таким чином, лікар може отримати повну та точну історію хвороби та розробити відповідний план лікування.
Наразі немає прямого причинно-наслідкового зв’язку між мігренню та судомами. Проте, люди можуть страждати на обидва захворювання через схожі симптоми, причини та тригери.
Якщо у людини спостерігаються напади мігрені, їй слід звернутися по медичну допомогу, щоб разом з лікарем розробити найбільш ефективний план лікування. За допомогою діагностичних обстежень та диференціальної діагностики лікарі також зможуть виключити будь-які інші серйозні хронічні захворювання, що можуть викликати головний біль та/або судоми.
Існує нагальна потреба в додаткових дослідженнях, щоб вивчити зв’язок між мігренню та судомами. Такі дослідження допоможуть лікарям отримати більше інформації про цей зв’язок і, отже, вони матимуть змогу покращити методи лікування обох захворювань.