Мігрень і судоми: пошук зв’язку

Хоча немає доказів того, що мігрень може бути першопричиною судом або навпаки – що судоми здатні викликати у людини мігрень, деякі дослідження свідчать про існування зв’язку між цими двома розладами здоров’я.

Зміст

Мігрень – це захворювання, що супроводжується неврологічними симптомами, які включають інтенсивний головний біль. Судоми або судомний напад – це раптовий сплеск електричної активності в мозку. Така надмірна електрична активність може вплинути на те, як людина діє чи виглядає. Судоми можуть бути наслідком епілепсії, або вони можуть мати іншу причину, наприклад, травму.

І мігрень, і судоми є епізодичними розладами. Це означає, що людина не відчуває симптомів постійно, і загострення можуть виникати час від часу. Деякі явища можуть спровокувати напад будь-якого з розладів або збільшити ймовірність його виникнення.

Так чи може мігрень викликати судоми?

Згідно з дослідженнями 2017 року, наразі немає переконливих доказів, які б свідчили про причинний зв’язок між мігренню та епілептичними нападами.

Проте, дослідники відзначають, що люди, які періодично мають головні болі мігренозного характеру, частіше страждають на епілептичні напади, ніж ті, у кого мігрені не буває. Учені також повідомляють про те, що люди, які мають судоми, також частіше страждають від мігрені.

Захворювання є коморбідними, що означає, що вони часто зустрічаються в однієї людини. Мігрень та епілепсія також мають схожі клінічні ознаки.

Учені встановили і фактори ризику того, що ці два захворювання можуть виникати разом, як-от:

 • Спадкові чинники. І судоми, і мігрень можуть мати генетичні причини, і ті самі генетичні мутації, які можуть викликати мігрень, також можуть призвести до епілепсії.
 • Аномальна мозкова активність. Обидва захворювання включають мозок і аномалії мозку. Таким чином, часті судоми можуть призвести до того, що у людини розвинеться мігрень в результаті аномальної діяльності мозку.
 • Мігрень з аурою. У деяких пацієнтів головному болю мігрені передує аура, що включає порушення зору, наприклад, мигтіння вогнів. Ці вогні можуть викликати у людини судоми.
 • Мігралепсія. Саме у цьому випадку головний біль мігрені дійсно викликає судоми. Це рідкісне ускладнення мігрені, і судомний напад зазвичай відбувається протягом години після головного болю мігрені. Мігралепсія також відома як напади, викликані мігренню.

Ліки від мігрені та судом

Протиепілептичні препарати (ПЕП), які використовуються для запобігання судомам, також можуть допомогти в лікуванні мігрені. Ця група лікарських засобів включає наступні препарати:

 • габапентин;
 • топірамат;
 • вальпроат.

ПЕП випускаються в різних формах, включаючи таблетки, рідини, капсули або сиропи. Зазвичай лікар обговорює з кожним пацієнтом оптимальний вибір ліків.

Симптоми мігрені та судом

Різні типи судом і мігрені можуть викликати різні симптоми.

Однак загальні симптоми мігрені можуть включати такі порушення:

 • сильний головний біль;
 • порушення зору;
 • нудота або блювання;
 • надмірна чутливість до світла і звуку.

Симптоми судом найчастіше бувають такі:

 • швидке моргання;
 • непорушний погляд у простір;
 • мимовільні різкі крики;
 • втрата свідомості;
 • падіння на землю;
 • тремтіння або спазми м’язів;
 • посмикування всього тіла;
 • сплутаність свідомості.

Види мігрені та напади

Різні види мігрені пов’язані з судомами. Серед основних видів таких судом можна виділити наступні:

Мігрень зі сплутаністю свідомості

Іноді у людей, що страждають на мігрень зі сплутаністю свідомості, можуть спостерігатися симптоми, подібні до судом. У таких хворих часто спостерігаються наступні порушення:

 • головний біль;
 • підвищена втомлюваність;
 • загальне нездужання;
 • сплутаність свідомості;
 • прогалини в пам’яті.

Однак між цими двома захворюваннями є кілька суттєвих відмінностей. Наприклад, наступні симптоми є пов’язаними з судомами, але не з мігренню зі сплутаністю свідомості:

 • тремтіння;
 • напруження м'язів;
 • жувальні рухи.

Ці два розлади також можуть відрізнятися за тривалістю. Наприклад, судомний напад зазвичай триває близько 2 хвилин. Епізоди мігрені зі сплутаністю свідомості можуть тривати до 72 годин.

Очна мігрень

Іноді людина може відчувати зорові симптоми або ауру при мігрені. Це порушення може включати появу зиґзаґів перед очима або інші порушення зору, наприклад, миготливі вогні. Не всі хворі відчувають головний біль, пов’язаний з цими симптомами.

У рідкісних випадках очна мігрень може спровокувати судоми. Це явище отримало назву «мігралепсія», і воно зазвичай призводить до виникнення у людини судом протягом 1 години після появи мігрені.

Геміплегічна мігрень

Це рідкісне захворювання, яке викликає у людини відчуття сильної слабкості з одного боку тіла разом із мігренню. Також можуть спостерігатися тимчасовий параліч однієї частини тіла, оніміння або поколювання.

Дослідження не вказують на причинний зв’язок між цим типом мігрені та судомами, але цілком можна припустити, що обидва розлади мають схожі основні причини, такі як генетичні фактори.

Фактори ризику виникнення судом та мігрені

На додаток до подібних причин і симптомів мігрень та судомні напади можуть мати подібні фактори ризику.

Згідно з науковими дослідженнями дві третини жінок, які страждають на мігрень протягом репродуктивного періоду життя, будуть мати епізод мігрені приблизно в той же час, коли в них виникає менструація.

Травми головного мозку або голови також можуть збільшити ризик виникнення у людини мігрені та судомних нападів.

Профілактика

Люди, які відчувають регулярні головні болі, викликані мігренню, можуть спробувати профілактичні препарати. Лікарські засоби з групи ПЕП можна використовувати для лікування мігрені, а також судом.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 7 з 10 людей, які страждають на судомні напади, можуть жити без нападів завдяки відповідній діагностиці та лікуванню.

Існують і деякі методи зміни способу життя, завдяки яким можна помітно зменшити ймовірність виникнення судом та мігрені, а саме:

 • сон тривалістю не менше 7-8 годин щоночі;
 • регулярні фізичні вправи;
 • зниження стресу, коли це можливо;
 • відмова від алкоголю, тютюну та будь-яких інших речовин, які можуть бути тригером обох розладів;
 • регулярне харчування;
 • підтримка здорової маси тіла.

Прогноз

Прогноз для людини, яка страждає на судоми, буде залежати від того, що саме найчастіше викликає напад. Припадки епілепсії іноді можуть призвести до смерті, проте, з іншого боку, людина також може значно полегшити свій стан за допомогою ліків, призначених лікарем.

Застосування лікування протягом 30 хвилин після початку судомного нападу, що триває більше 5 хвилин, може запобігти смерті хворого.

Мігрень і судоми можуть виникати дуже рідко або регулярно. Людям з будь-яким з цих захворювань слід вести спеціальний щоденник, у якому треба занотовувати кожен випадок мігрені або судомного нападу. Щоденник треба регулярно показувати лікарю для ознайомлення з записами. Таким чином, лікар може отримати повну та точну історію хвороби та розробити відповідний план лікування.

Висновки

Наразі немає прямого причинно-наслідкового зв’язку між мігренню та судомами. Проте, люди можуть страждати на обидва захворювання через схожі симптоми, причини та тригери.

Якщо у людини спостерігаються напади мігрені, їй слід звернутися по медичну допомогу, щоб разом з лікарем розробити найбільш ефективний план лікування. За допомогою діагностичних обстежень та диференціальної діагностики лікарі також зможуть виключити будь-які інші серйозні хронічні захворювання, що можуть викликати головний біль та/або судоми.

Існує нагальна потреба в додаткових дослідженнях, щоб вивчити зв’язок між мігренню та судомами. Такі дослідження допоможуть лікарям отримати більше інформації про цей зв’язок і, отже, вони матимуть змогу покращити методи лікування обох захворювань.

Електронне джерело:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-migraines-cause-seizures

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
14 лютого 2022
Як «друзі наші менші» допомагають впоратися з мігренню
Колись собаки та коти, живучи поряд з людьми, виконували суто прагматичну функцію: перші в основному охороняли житло і майно, а також допомагали впоратися з отарами овець, а «Мурчики» знищували гризунів. Але поступово людство помітило, що домашні улюбленці можуть стати повноцінними членами родини, завдяки здатності викликати у своїх власників позитивні емоції, зменшуючи стрес і тривожність.
14 лютого 2022
Різновиди аури, які можуть спостерігатися під час нападів мігрені
Хоча основною ознакою мігрені є інтенсивний головний біль, існують також багато інших симптомів, які з'являються під час нападів цієї хвороби. Одним з таких симптомів є аура.
13 грудня 2021
Як позбутися головного болю без таблеток
Головний біль є дуже поширеною формою болю, який здатний стати причиною справжніх страждань і порушення звичного перебігу повсякденного життя.
13 грудня 2021
Чи може алергія викликати мігрень?
Алергічна мігрень – це тип головного болю, який може бути викликаний алергічною реакцією. Такий розлад може початися з легких симптомів алергічного риніту, а потім швидко прогресувати до сильного головного болю.