Зміни настрою в підлітковому віці та їхній зв’язок з мігренню

Зміни настрою в підлітковому віці та їхній зв’язок з мігренню

Діти, і тим більше підлітки, не застраховані від розвитку мігрені та страждань, викликаних обтяжливими симптомами головного болю, чутливості до світла, запаморочення тощо. Як і у дорослих, у деяких випадках мігренозні болі у підлітків мають явний зв’язок з раптовими і незбагненними змінами настрою.

Зміст

Учені вже досить давно визначили, що від 5 до 10 відсотків дітей у віці до 15 років страждають на мігрень, хоча ці показники можуть навіть бути дещо заниженими через відсутність ідентифікації розладу та/або неправильної діагностики мігрені. Насправді, три чверті дітей та підлітків у певний момент свого життя відчували сильний головний біль, що у багатьох з них мав всі симптоми мігрені. Відомо, що половина всіх людей, які живуть з мігренню, мали перший напад хвороби ще у віці до дванадцяти років.

Також визначено, що мігрень з часом може перейти в хронічну форму, і дослідники стверджують, що цей процес може початися в підлітковому віці.

Статеві відмінності мігрені підліткового віку

Як не дивно, хоча мігрень у дорослому віці частіше зустрічається у жінок, у період до статевого дозрівання розлад головного болю частіше діагностують у хлопчиків. Коли дитинство переходить у підлітковий вік, мігрень і так звані періодичні головні болі в період статевого дозрівання починають вражати жінок більш помітно – настільки, що до 17 років переносять перший напад мігрені у три рази більше молодих дівчат порівняно з хлопчиками. Вважається, що ця зростаюча різниця (яка починає проявлятися приблизно в 11 років) є результатом початку регул у дівчаток-підлітків; на користь цієї гіпотези свідчать дані про високу частоту головного болю у дівчат під час менструації.

Спадковість і мігрень підліткового віку

Хоча точна причина початку мігрені у молодих пацієнтів залишається неясною, як повідомляють дослідники, існування зв’язку між мігренями у деяких підлітків і фактором спадковості не викликає сумніву. Відомо, що ризик розвитку головного болю зростає у дітей з одним або обома батьками, які мають мігрень в анамнезі. Деякі вчені стверджують, що більше 70% підлітків, що страждають на мігрень, мають близького родича з таким же діагнозом.

Травми голови як часта причина мігрені

Іншою причиною постійних нападів мігрені, особливо серед підлітків, є струс мозку та черепно-мозкові травми; ці види травм голови щорічно вражають сотні тисяч дітей по всьому світі і можуть бути результатом занять спортом або іншої фізичної активності. Головний біль після струсу мозку є найпоширенішим побічним ефектом травми, і він зазвичай супроводжується симптомами, схожими на мігрень.

Види мігрені у дітей та підлітків

Приблизно 80-85% підлітків з мігренню страждають на мігрень без аури. Проте дослідники припускають, що розвиток аури перед нападом може початися ще в підлітковому віці. Деякі пацієнти навіть мають ауру за відсутності головного болю, що є одним із кількох синдромів, які можуть бути попередниками традиційної мігрені, що виникає пізніше в житті.

Існує й дещо інший підтип мігренозного болю, відомий як абдомінальна мігрень, що переважно вражає дітей у віці від п’яти до дев’яти років. Це однозначно асоціюється з такими симптомами, як біль у животі, нудота та блювота – за відсутності головного болю. Проте, мігренозний головний біль у дітей з абдомінальною мігренню зазвичай виникає пізніше в житті, коли вони дорослішають.

Симптоми мігрені підліткового віку

Переважна більшість підлітків мають симптоми, що нагадують типові напади мігрені у дорослих, як-от:

 • сильний головний біль;
 • світлобоязнь або підвищена чутливість до світла;
 • чутливість до шуму та запахів;
 • шлунково-кишкові симптоми, такі як нудота і блювання, біль у животі, рідко діарея;
 • зниження апетиту;
 • втома і сонливість;
 • запаморочення;
 • зорові зміни, такі як розмитість зору;
 • лихоманка або фізичні відчуття холоду або тепла.

У підлітків також можуть виникати особливі попередні ознаки перед нападом мігрені. Багато з таких симптомів представляють собою типові зміни, схожі на ауру, як-от: дратівливість, скутість шиї, зміну настрою та зміну рис обличчя (наприклад, тіні під очима). Було також показано, що ці прояви, що передують власне нападу мігрені, можуть збільшуватися у міру дорослішання дитини.

Проте, у дітей та підлітків можуть бути й деякі унікальні симптоми мігрені. Наприклад, більшість нападів мігрені в дитячому та підлітковому віці локалізуються в передній частині голови або з обох її боків, на відміну від дорослих, які зазвичай відчувають мігренозний головний біль лише з одного боку голови. До того ж вже згадувані побічні ефекти з боку живота також можуть бути більш вираженими у молодих пацієнтів. І, звичайно, все це може змінюватися в залежності від сили нападу, підтипу мігрені (наприклад, геміплегічної або вестибулярної), від індивідуальних особливостей організму пацієнта і навіть від статі та конкретної вікової групи.

Крім того, напади мігрені у підлітків зазвичай мають меншу тривалість – у більшості пацієнтів вони тривають менше двох годин (проте у деяких пацієнтів підліткового віку вони можуть тривати довше). Багато нападів тривають всього 30-45 хвилин.

Тригери мігрені у підлітків

Дослідження показали, що напади мігрені у пацієнтів підліткового віку можуть бути спровоковані наступними тригерами:

 • емоційний стрес або тривога;
 • гормональні зміни, пов'язані з менструацією та овуляцією;
 • яскраве освітлення, включаючи вплив сонячного світла;
 • відеоігри та екрани пристроїв;
 • пропуск прийому їжі;
 • зміни погоди;
 • недосипання або інші порушення сну;
 • важка діяльність, наприклад, фізичні вправи;
 • хвороба або інфекція.

Як і симптоми, специфічні тригери мігрені можуть різко змінюватися з плином часу, і, отже, не існує остаточного їхнього переліку, який можна було б застосувати до будь-якого пацієнта – а тим більше до підлітка з мігренню. Важливо, щоб хворий підліток завжди фіксував у щоденнику, що саме передувало нападу мігрені і активно співпрацював з лікарем для створення конкретних стратегій контролю мігрені.

Світлобоязнь і світлочутливість як тригер мігрені у підлітків

Важливо підкреслити, що світлочутливість, пов'язана з мігренню, є поширеним симптомом, що виникає під час нападів мігрені, і це явище у підлітків нічим не відрізняється від пацієнтів, у яких мігрень виникла у дорослому віці. Вплив яскравого світала як прямого тригера нападів мігрені є поширеним явищем незалежно від віку хворого.

Автори одного дослідження встановили, що 92% пацієнтів з дитячої або підлітковою мігренню повідомляли про те, що інтенсивний вплив сонячного світла ініціював напади мігренозного головного болю – більше, ніж будь-який інший тригер. Вважається, що принаймні половина нападів мігрені у підлітків є викликаною яскравим світлом. І, як і у багатьох дорослих, шо страждають на мігрень, у підлітків світлочутливість може виникнути у фазі до нападу або у стадії аури, а також у стадії постдрому, тобто через деякий час після того, як біль ущухне.

Сучасні підлітки можуть бути схильні навіть до більшого ризику нападів, спричинених світлом – насамперед через поширеність електронних пристроїв, які випромінюють штучне блакитне світло. Цей фактор також може бути ускладнений рухомими зображеннями – і це робить відеоігри, фільми та інші стимули, пов’язані зі штучним світлом, проблемою для багатьох представників цієї вікової категорії.

Зміни настрою і мігрень у підлітків

Зміна настрою – поширений симптом у людей з мігренню, включаючи підлітків. Ці зміни настрою можуть відбуватися до, під час або після фактичного нападу мігрені. Більшість пацієнтів повідомляють, що зміни їхнього настрою відбуваються під час фази продрому. Продром відбувається за кілька годин або днів до фактичного нападу мігрені.

Зміни настрою, характерні для мігрені

Типи змін настрою, які може відчувати підліток з мігренню, включають:

 • неспокій або збільшення рухливості;
 • поява труднощів з мисленням;
 • проблеми з концентрацією уваги;
 • дратівливість або відчуття постійного легкого роздратування;
 • ейфорія;
 • сплутаність думок;
 • депресія;
 • загальмованість;
 • тривожність.

Як пов’язані зміни настрою та мігрень

Лікарі до кінця не розуміють, як пов'язані зміни настрою та мігрень. Загалом, відомо, що мігрень і розлади настрою часто виникають разом. Мігрень пов'язана як з депресією, так і з тривогою. У пацієнтів з мігренню порівняно з людьми, що не страждають на головний біль, приблизно в 5 разів частіше виникає депресія.

Від 30 до 50 відсотків підлітків з хронічною мігренню, повідомляють про підвищену тривожність. А серед тих, хто страждає на епізодичну мігрень, про це повідомляють 20 % опитуваних.

Життя з хронічною хворобою, коли людина не знає, коли трапитиметься новий напад, може стати причиною тривоги та депресії. Однак це не завжди так. Деякі лікарі вважають, що зміни настрою під час мігрені можуть викликати хімічні зміни у мозку.

Як лікують зміни настрою у пацієнтів з мігренню

Не існує спеціальних методів лікування змін настрою, що супроводжуються мігренню. Проте лікування самого нападу мігрені може допомогти зменшити частоту таких змін.

Якщо у людини з мігренню також діагностовано окремий розлад настрою, доступно кілька варіантів лікування.

До них відносяться:

 • когнітивно-поведінкова терапія;
 • біологічний зворотний зв'язок;
 • релаксаційна терапія;
 • розмовна терапія;
 • медикаментозне лікування.

Але варто знати, що ті методи, які підходять одному пацієнту, можуть виявитися неефективними під час лікування іншого хворого. Для визначення того, чи полегшує лікарський засіб або метод симптоми хвороби може знадобитися якийсь час.

Якщо підліток вважає, що зміни його настрою заважають його здатності нормально функціонувати, або у нього виникають думки заподіяти собі шкоду, йому необхідно відверто поговорити з лікарем або батьками. Хворий не повинен залишатися з подібними думками сам на сам.

Вплив підліткової мігрені на якість життя

Вплив мігрені на життя пацієнта підліткового віку може бути виснажливим – зокрема, напади мігрені можуть стати причиною пропусків занять у школі та обмеження участі у певних видах діяльності – а це може призвести до негативних емоційних наслідків. Діти та підлітки з мігренню можуть відчувати підвищену тривогу або депресію; зниження задоволеності життям і загального благополуччя; проблеми у соціальній взаємодії.

Лікування підліткової мігрені

Одна з найбільших проблем у лікуванні розладів мігрені та головного болю у будь-якого пацієнта, але особливо у підлітків, стосується використання ліків, що відпускаються за рецептом. Лікарям й досі бракує розуміння того, які комбінації ліків є найбільш ефективними та/або підходящими для дітей та підлітків.

Безрецептурні НПЗЗ (ібупрофен) та знеболюючі засоби (парацетамол) у належних дозах можуть забезпечити полегшення мігрені на ранніх стадіях нападу, також можуть бути корисними екстрені методи лікування, такі як прийом триптанів. Крім того, експерти пропонують додаткові рекомендації, а саме:

Консультація у фахівця з головного болю. Фахівці з головного болю підліткового віку – це професіонали, навчені визначати все, що пов’язане з мігренню у дитини, від можливих причин до тригерів та симптомів. Вони також можуть допомогти визначити ефективні методи лікування.

Ведення щоденника мігрені. Батьки повинні зрозуміти, що навчання дитини на самому початку захворювання тому, як визначати тригери та симптоми нападів, а також фіксація цієї інформації у спеціальному щоденнику є важливим кроком до полегшення симптомів мігрені.

Може бути корисним фіксувати у щоденнику наступні моменти:

 • коли і де починаються біль або симптоми;
 • чи поширюється біль на всю голову або шию;
 • наскільки добре і як швидко препарати екстреної терапії допомагають зменшити біль або інші симптоми;
 • як довго тривають біль або симптоми;
 • чи виникають у пацієнта інші симптоми, такі як зміна зору, нудота або світлочутливість.

Складання плану лікування. Батьки та лікарі повинні допомогти юним пацієнтам скласти письмовий план, який дозволить підтримувати лікування на належному рівні (ретельне дотримання графіку прийому ліків, режиму дня, уникання відомих тригерів головного болю тощо).

Застосування немедикаментозного лікування. Попри високу ефективність лікарських засобів для лікування мігрені, вони можуть призвести не тільки до побічних ефектів, а й до надмірного вживання таких препаратів. Це в свою чергу може стати причиною погіршення головного болю – так званий головний біль, спричинений надмірним використанням лікарських засобів. Прості зміни способу життя, наприклад такі як сон достатньої тривалості та скорочення часу, проведеного перед монітором комп’ютера або дисплеями «гаджетів», можуть значно допомогти у забезпеченні природного полегшення. Крім того, зміна способу життя на більш здоровий може підвищити ефективність фармакотерапії.

Цілеспрямоване лікування симптомів. Засоби проти нудоти, спеціальні окуляри, які допомагають зменшити світлочутливість, та інші методи для зменшення симптомів мігрені або впливу тригерів здатні значно полегшити стан підлітків, що страждають на це захворювання.

Електронне джерело:

https://www.theraspecs.com/blog/migraine-in-children-teens-adolescents/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
18 вересня 2023
Таблетки від мігрені
Точна причина мігрені невідома, однак вважається, що хвороба найчастіше має спадковий характер.
4 липня 2023
Базилярна мігрень та її особливості
Базилярна мігрень – це хронічний розлад здоров’я, який зазвичай супроводжується періодичними нападами сильного головного болю і такими симптомами як нудота та підвищена чутливість до світла. Проте, під час епізоду базилярної мігрені у людини може бути й багато інших симптомів.
20 березня 2023
Мігрень та інші види головного болю. Як відрізнити?
Мігрень – це не просто головний біль. Вона має значно більше різних проявів, тому часто буває доволі важко відрізнити її від інших типів головного болю.
24 лютого 2023
Мігрень і розлади настрою: клінічні проблеми та рішення
Мігрень і розлади настрою – це два різні стани, але у них може бути спільна причина або взаємозв’язок.