Нічні кошмари та мігрень: чи є взаємозв’язок?

Нічні кошмари зазвичай виникають під час фази швидкого руху очей уві сні та супроводжуються певними фізичними симптомами, а саме потовиділенням, задишкою та мимовільним рухом нижніх кінцівок.

Зміст

Кошмари також можуть супроводжувати такі емоції як страх, сором, гнів та смуток. Ці симптоми можуть виникати під час сну або пізніше, коли людина намагається згадати сновидіння.

Спорадично кошмари можуть з’являтися у всіх, але розлади, про які йшлося вище, пов’язані з порушеннями психічного і фізичного здоров’я та вимагають професійного лікування.

Вчені досить детально вивчають природу виникнення кошмарів при певних неврологічних розладах, проте наразі є дуже мало досліджень, присвячених зв’язку нічних кошмарів та мігрені. Проте, враховуючи залежність, яка існує між порушеннями сну та мігренню, поява нічних кошмарів може негативно вплинути на цей зв'язок і підвищити ризик виникнення депресії та тривоги. А це, в свою чергу, ще більше погіршує якість життя людей, які страждають на мігрень.

Таким чином, вивчення взаємозв’язку між кошмарами вночі й мігренню та лікування за допомогою фармакологічних і нефармакологічних засобів сприятиме кращій якості й кількості сну, а також подальше наукове вивчення біосоціальних механізмів, які лежать в основі цього явища, будуть дуже корисними.

Порушення сну та біль

Порушення сну та біль часто співіснують і призводять до серйозних негативних наслідків для здоров’я і якості життя таких пацієнтів. За результатами дослідження «Оцінка та лікування порушень сну у пацієнтів з хронічним болем», проведеного у 2016 році, порушення сну були зареєстровані приблизно у 90% пацієнтів із хронічним болем, а половина пацієнтів із безсонням скаржилися на біль. Таким чином, був виявлений двосторонній зв'язок між болем і порушеннями сну, оскільки біль може порушувати сон, а порушення сну, в свою чергу, посилює біль. Ці взаємовідносини підтримують або посилюють дефіцит сну та біль у цьому замкнутому колі. Проте, не дивлячись на те, що існують докази цього факту, нейрохімічні механізми, які лежать в основі, залишаються маловивченими. Інше дослідження засвідчило, що у 18,1% пацієнтів спостерігалися одночасно головний біль і безсоння, у 16,3% – тільки головний біль, а у 21,1% – тільки порушення сну.

Можливі причини порушення сну

З біохімічної точки зору, було визначено кілька нейромедіаторів та нейромодуляторів, які, швидше за все, відіграють важливу роль як у порушенні сну, так і у виникненні головного болю. Серед них:

  • аденозин;
  • дофамін;
  • мелатонін;
  • орексин;
  • серотонін.

Також відомо, що психологічні фактори відіграють певну роль у взаємозв’язку між головним болем та розладами сну. Ці фактори можуть призвести до тривоги, депресії та погіршення якості життя. Наприклад, для пояснення зв’язку між хронічним безсонням та хронічним головним болем була запропонована біоповедінкова модель. У цій моделі хронічний головний біль спричиняє дезадаптивну поведінку, таку як надмірний час перебування в ліжку, використання засобів для сну перед сном та вживання стимулюючих напоїв протягом дня, які разом створюють замкнуте коло та погіршують сон. Це, у свою чергу, призводить до виникнення головного болю.

Тому, аналізуючи причини виникнення головного болю, слід звертати увагу на якість сну пацієнта з головним болем для виправлення дезадаптивних поведінкових стратегій та розриву замкнутого кола.

Порушення сну та мігрень

Порушення сну та мігрень є поширеним явищем, яке має складну залежність. І хоча точні основні механізми невідомі, в основі можуть лежати спільні нейробіологічні механізми. Також не слід виключати ймовірність різних психологічних факторів.

Якість та кількість є цінними діагностичними факторами, які слід враховувати, вивчаючи зв'язок «сон – мігрень». Наприклад, тривалість сну, здається, не відрізняється у хворих на мігрень та без мігрені. Однак, доведено, що погана якість сну пов'язана із більшою частотою головного болю, депресією та тривогою.

Кошмари серед порушень сну

Серед населення часто зустрічається багато видів порушень сну, наприклад, безсоння, апное сну, синдром неспокійних ніг, нарколепсія, а також нічні кошмари, які можуть проявлятися ознаками погіршення психічного та фізичного здоров'я.

Серед усіх розладів нічні кошмари зустрічаються відносно рідко, проте вони здатні спричиняти дистрес, що, в свою чергу, зумовлює проблеми з функціонуванням у денний час або страх перед сном. Окрім того, встановлено, що особи, які мають кошмари вночі, частіше відчувають нічні напади мігрені. Даний розлад детально описаний у «Міжнародній класифікації розладів сну» та визначається як парасомнія (аномальна або незвичайна поведінка нервової системи під час сну) і супроводжується фізичними та емоційними симптомами, такими як потовиділення, задишка, рухи нижніх кінцівок, страх, гнів, сором та смуток. Це може статися під час сну, після пробудження або пізніше, коли людина згадує сон.

Існують спорадичні докази того, що кошмари трапляються при мігрені, тому дослідники намагаються розширити знання про зв’язок між нічними кошмарами і мігренню та покращити кількість і якість сну за допомогою медикаментозних та немедикаментозних засобів.

Електронне джерело:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8471052/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
10 листопада 2021
Зміни настрою в підлітковому віці та їхній зв’язок з мігренню
Діти, і тим більше підлітки, не застраховані від розвитку мігрені та страждань, викликаних обтяжливими симптомами головного болю, чутливості до світла, запаморочення тощо. Як і у дорослих, у деяких випадках мігренозні болі у підлітків мають явний зв’язок з раптовими і незбагненними змінами настрою.
21 жовтня 2021
Голковколювання при мігрені: альтернативний метод лікування головного болю
Мігренозні болі виснажують хворого і є причиною значного порушення звичного повсякденного життя. Багатьом людям, що страждають на мігрень, доводиться приймати спеціальні лікарські засоби, призначені для гамування і профілактики цього специфічного різновиду головного болю.
20 жовтня 2021
Нічні кошмари та мігрень: чи є взаємозв’язок?
Нічні кошмари зазвичай виникають під час фази швидкого руху очей уві сні та супроводжуються певними фізичними симптомами, а саме потовиділенням, задишкою та мимовільним рухом нижніх кінцівок.
5 жовтня 2021
Діагностика головного болю та мігрені
Для того, щоб лікар призначив пацієнтові найбільш ефективне лікування головного болю та мігрені, спочатку потрібно правильно визначити діагноз.