Чи є зв'язок між дієтою та мігренню?

Чи є зв'язок між дієтою та мігренню?

Люди, схильні до мігрені, відрізняються чутливістю до певних продуктів харчування. Від прийому їжі до розвитку реакції на якийсь продукт може пройти від півгодини до 72 годин, тому досить важко її визначити.

Зміст

Саме тому лікарі рекомендують вести щоденник харчування, куди записувати час, спожиті продукти та їхню кількість, а також будь-які симптоми, які з'являються після прийому їжі. Якщо є підозра, що якийсь продукт провокує напад мігрені, можна спробувати визначити це наступним шляхом. Краще почати з консервативної дієти, яка не містить ніяких провокаційних продуктів, а вже через якийсь час можна починати пробувати один новий продукт не частіше ніж раз на три дні, і відслідковувати будь-які закономірності/зміни симптомів мігрені. Внесення змін до свого раціону може допомогти запобігти нападам мігрені або зменшити їхню частоту.

Які продукти можуть спричинити напад мігрені?

Деякі продукти та хімічні речовини, які містяться у них, можуть провокувати напади мігрені. Не існує загального списку продуктів або напоїв, прийом яких однозначно призводив би до нападу, адже кожна людина унікальна. Але багато людей на підставі власного досвіду стверджують, що деякі продукти провокують мігрень. До них належать:

  • Кофеїн і продукти, які його містять. Вплив кофеїну на організм людей з мігренню неоднозначний. Він може спровокувати напад, але деяким людям кофеїн допомагає пом'якшити симптоми, що залежить від кількості та частоти споживання. Але кофеїн – це стимулятор, який може впливати на ефективність ліків від мігрені, тому вживання його краще обмежити. Прийнятною вважається кількість не більше 2 чашок на день.
  • Шоколад, ймовірно, через хімічний бета-фенілаланін, або через вміст кофеїну.
  • Продукти, багаті на нітрати, наприклад, ковбаси і фаст-фуд.
  • Глутамат натрію – підсилювач смаку, добавка, яка часто зустрічається в оброблених харчових продуктах.
  • Штучні підсолоджувачі, особливо аспартам.
  • Тирамін – хімічна речовина, яка міститься у ферментованих продуктах, наприклад, витриманих сирах і певних видах свіжоспеченого хліба.
  • Спиртні напої, наприклад, вино і пиво.

Тому при терапії мігрені рекомендується виключити можливі продукти-тригери і поспостерігати за зміною стану. Можливо, допоможе обмеження вживання солоних і жирних продуктів, перехід на дієту з низьким глікемічним індексом або дієту з низьким вмістом тираміну. Потрібно пробувати, записувати до щоденника спостереження зміни в стані здоров'я і шукати свій оптимальний раціон. Деякі дослідження вказують на те, що проблема може бути не в самих продуктах, а в стані голоду, який передує вживанню продуктів. У голодної людини знижується рівень цукру в крові, що саме по собі може стати причиною початку головного болю. Крім того, голод підсилює роботу гіпоталамуса, в якому розташований центр, що відповідає за відчуття голоду і насичення.

Якщо організм тривалий час не отримує їжу, до гіпоталамуса надходять тривожні сигнали від різних органів і систем, що теж може стати причиною головного болю.

Щоб зрозуміти, чи є причиною нападів голод, вживані продукти або поєднання цих двох чинників, необхідні додаткові дослідження.

Можливою причиною мігрені називають і температуру їжі. Існує припущення, що занадто гаряча або занадто холодна їжа може спровокувати напад. Варто враховувати, що тригери мігрені можуть доповнювати один одного. Наприклад, перевтома є тригером мігрені для багатьох людей, так само, як і пропуск прийому їжі.

Якщо людина не виспалась, а потім, поспішаючи з ранку, пропустила сніданок, у неї буде набагато більше шансів отримати напад мігрені.

Які продукти корисні при мігрені?

Було помічено, що вживання в їжу деяких продуктів знижує частоту нападів мігрені. Рекомендується відмовитися від оброблених харчових продуктів на користь цільних, необроблених. Якщо людина помітила, що при вживанні продуктів зі штучними ароматизаторами, підсолоджувачами або консервантами частішають напади мігрені, варто намагатися уникати їх. Деякі продукти містять велику кількість мінералів, вітамінів і жирних кислот, які можуть допомогти запобігти мігрені:

  • Продукти, збагачені магнієм. Дослідження засвідчують, що магній може допомогти полегшити симптоми мігрені. Він міститься, в першу чергу, в крупах, злаках і бобових. На магній багаті риба (морський окунь, оселедець, тріска, тунець, скумбрія, короп, камбала), ягоди (малина, ожина, полуниця), темна зелень, листові овочі, авокадо, банани, лимони, грейпфрути, яблука, курага, кунжут і зародки пшениці.
  • Омега-3 жирні кислоти. Продукти, багаті омега-3 жирними кислотами, включають жирну рибу (скумбрія і лосось), а також насіння і бобові.
  • Кетогенні продукти. Можливо, цей варіант підійде далеко не всім, але було відзначено, що кетодієта може допомогти зменшити напади мігрені. Дієта має на меті вживання в їжу продуктів із низьким вмістом вуглеводів, помірним вмістом білків та високим вмістом жирів. Однак, варто враховувати, що деякі кето-продукти можуть спричиняти напади мігрені, тому, збираючись спробувати кетодієту, варто обговорити свої плани з лікарем.

Якщо людина виявила у себе симптоми, схожі на симптоми мігрені, необхідно звернутися до лікаря. Правильний діагноз є ключем до ефективного лікування.

Електронні джерела:

https://www.healthline.com/health/migraine/what-to-eat-when-you-have-a-migraine#other-treatments

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5539409/

https://headaches.org/2020/03/13/headache-diet-2020/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
12 березня 2025
Нестача сну при мігрені
За даними Американського фонду боротьби з мігренню, близько 37 мільйонів людей (як дорослих, так і дітей) у Сполучених Штатах відчувають такий головний біль. Напади мігрені можуть бути досить виснажливими, і часто виникненню такого болю сприяють певні тригери.
3 березня 2025
Мігрень з ознобом: коли біда не сама ходить…
«Біда не сама ходить, а з собою ще й горе водить», – це старовинне українське прислів’я є більш ніж доречним, коли мова йде про такий різновид мігренозного головного болю як мігрень з ознобом.
3 березня 2025
Зорова мігрень
Зорова мігрень спричиняє тимчасове порушення зору. Це порушення часто з’являється раптово і може створювати сліпу пляму, що рухається по полю зору, або відчуття, ніби людина дивиться крізь тріснуте вікно.
24 лютого 2025
Чому у людей з мігренню часто змінюється настрій перед нападом
Зміни настрою є поширеним симптомом у людей з мігренню. Такі зміни можуть відбутися до, під час або після фактичного нападу мігрені. Більшість людей повідомляють, що їхній настрій змінюється під час продромальної фази. Продромальний період спостерігається за кілька годин чи навіть днів до фактичного нападу мігрені.