Больові відчуття у тій чи іншій ділянці голови можуть бути як звичайним (або «типовим») головним болем, так і проявами мігрені. Важливо відрізняти головний біль, спричинений мігренню, від «звичайного» головного болю, бо правильне визначення характеру болю сприятиме вибору адекватного методу лікування і, відповідно, пришвидшить полегшення. Це також надасть змогу вживати ефективних заходів для профілактики головного болю.
Зміст
Головний біль – це неприємні відчуття в голові, які можуть спричинити тиск і ниючий біль. Біль може коливатися у межах від легкого до сильного, і такий біль, зазвичай, виникає по обидва боки голови. Деякі конкретні ділянки, де найчастіше виникає головний біль, включають лоб, скроні та потилицю. Головний біль може тривати від 30 хвилин до тижня. За даними американських дослідників з клініки Майо, найпоширенішим типом головного болю є головний біль напруги. Тригери для цього типу головного болю включають стрес, перенапруження м’язів та тривогу.
Водночас головний біль при напруженні – не єдиний тип головного болю. Інші типи головного болю включають:
Кластерний головний біль – це інтенсивний головний біль, який виникає з одного боку голови і має переривчастий характер. Це означає, що людина відчуває цикли нападів головного болю, а потім періоди без головного болю.
Синусовий головний біль, який нерідко помилково визначають як мігренозний, зазвичай супроводжується такими симптомами синусової інфекції, як підвищення температури, закладеність носа, кашель, набряк обличчя.
Головний біль Кіарі спричинений вродженим дефектом, відомим як вада розвитку Кіарі, при якій частина тканин головного мозку ненормально переміщена в хребетний канал. Контакт черепа з тканинами мозку може зумовлювати головний біль, який найчастіше локалізується у потилиці.
Так званий «громоподібний» головний біль – це дуже сильний головний біль, який розвивається протягом 60 секунд або навіть швидше. Це може бути симптомом субарахноїдального крововиливу, серйозного захворювання, яке вимагає негайної медичної допомоги. Громоподібний головний біль також може бути спричинений аневризмою, інсультом або іншою травмою. Людині, у якої зненацька виник сильний головний біль, слід негайно викликати «швидку допомогу».
Мігренозний головний біль є дуже інтенсивним та сильним і, крім болю в голові, часто супроводжується й іншими симптомами. Можна назвати наступні, найчастіші симптоми, пов'язані з головним болем мігрені:
Порівняно з болем напруження або іншими типами головного болю, біль при мігрені може бути від помірного до сильного. Деякі люди можуть відчувати настільки сильний головний біль, що змушені викликати бригаду «швидкої допомоги». Мігренозний головний біль, як правило, вражає лише один бік голови. Однак, при мігрені можливий і головний біль, який уражає обидва боки голови. Інші відмінності включають особливості болю: головний біль при мігрені зазвичай є дуже сильним, він може бути пульсуючим, і він значно ускладнює повсякденне життя.
Головний біль при мігрені зазвичай поділяють на дві категорії: мігрень з аурою та мігрень без аури. Під «аурою» маються на увазі відчуття, які людина відчуває до того, як виникне власне мігрень. Вони, як правило, виникають за 10-30 хвилин до нападу та можуть включати такі явища:
Деякі хворі на мігрень можуть відчувати такі симптоми за день-два до початку фактичного нападу мігрені. Ці найтонші ознаки («передвісники»), відомі як фаза «продрому», можуть також включати наступні розлади:
Люди, які страждають на мігрень, повідомляють про різні фактори, пов’язані з її виникненням. Такі фактори називаються тригерами мігрені та можуть включати наступні явища:
На щастя, більшість видів головного болю напруження зникають після прийому препаратів, які можна придбати в аптеці без рецепта лікаря. До них належать:
Оскільки більшість випадків головного болю бувають спричинені стресом, вживання заходів для зменшення стресу може допомогти полегшити головний біль та зменшити ризик виникнення головного болю у майбутньому. До таких заходів належать:
Профілактика часто є найкращим засобом лікування головного болю при мігрені. Приклади профілактичних методів, які може призначити лікар, включають:
Люди, які страждають на мігрень не дуже часто, можуть отримати полегшення від прийому ліків, які швидко зменшують мігрень, наприклад:
Якщо людина приймає ліки від головного болю та мігрені протягом більше 10 днів на місяць, це може спричинити ефект, відомий як медикаментозно індукований (абузусний) головний біль. Такий підхід лише погіршує головний біль, замість того, щоб поліпшити стан пацієнта.
Головний біль може варіюватися від такого, який можна сприймати як певний дискомфорт, до важкого та виснажливого. Діагностування та лікування головного болю якомога раніше може допомогти людині навчитися вживати ефективних заходів для попередження мігрені, щоб мінімізувати ймовірність чергового нападу головного болю. Відрізнити мігрень від інших видів головного болю може бути складно. Слід звернути особливу увагу на період безпосередньо перед початком головного болю і визначити наявність ознак аури та повідомити про це своєму лікарю.