Нейромодуляціі для лікування мігрені

Нейромодуляціі для лікування мігрені

Мігрень - це неврологічне захворювання, основною ознакою якого є головні болі значної інтенсивності, що регулярно виникають.

Зміст

Головний біль при мігрені, як правило, має пульсуючий характер і зазвичай локалізується з одного боку. Якщо такі болі спостерігаються протягом більше 15 днів кожного місяця, мігрень вважається хронічною, про епізодичну мігрень можна говорити в тих випадках, коли головні болі виникають протягом менше 15 днів на місяць.

Фахівці ВООЗ стверджують, що на мігрень страждає близько 11-12% дорослого населення планети.

Відмінною рисою мігренозного болю є їх завзятий характер - в разі мігрені традиційні анальгетики (парацетамол, ацетилсаліцилова кислота, ібупрофен і т. д.) часто не забезпечують належного ефекту. З цієї причини в багатьох країнах для фармакотерапії мігрені нерідко застосовуються спеціальні препарати, так звані триптани, або препарати, що містять ерготамін.

Однак частий прийом таких препаратів пов'язаний з розвитком різних побічних ефектів, тому їх застосування зазвичай обмежена 9 днями в місяць.

В останні десятиліття для лікування мігрені все частіше використовуються альтернативні немедикаментозні методи, включаючи інвазивні хірургічні (при наявності показань) та неінвазивні методи, до яких можна віднести і відносно новий метод нейромодуляції за допомогою портативних пристроїв або пристроїв, що носяться.

При мігрені для лікування за допомогою методу нейромодуляції застосовуються спеціальні пристрої, які отримують харчування або від мережі, або від батарейок. Такі пристрої використовують електричні струми або магнітне поле для модуляції сигнальної активності, яка відбувається в головному мозку. Деякі з цих пристроїв можуть зупинити напади мігрені, що вже виникли, в той час як інші використовуються в профілактичних цілях.

Пристрої нейромодуляції - це сучасні медичні інструменти, які можуть посилювати або пригнічувати активність нервової системи. Дослідження показали, що ця технологія може бути ефективною для зменшення нападів мігрені і кластерних головних болів.

Інноваційні методи лікування мігрені

В даний час в США зареєстровано кілька методів лікування/профілактики мігрені за допомогою нейромодуляції з використанням відповідних пристроїв. Найбільш популярними з таких методів є наступні:

Черезшкірна стимуляція надочного нерву

В ході клінічних досліджень за участю пацієнтів, що страждали на епізодичну мігрень, було встановлено, що черезшкірна стимуляція надочного нерву (ЧСНН) може бути використана в якості профілактичного засобу. Цей метод забезпечував зменшення числа днів з мігренню протягом місяця. Дослідження показали, що використання пристрою один раз в день протягом 3 місяців призвело до скорочення кількості днів мігрені на 30% в групі, яка використала прилад, який забезпечував реальну стимуляцію. Найбільш частим небажаним явищем були парестезії в області стимуляції; в основному цей побічний ефект не мав значної вираженості і був оборотним.

Була також доведена ефективність цього методу для лікування гострого мігренозного болю.

В ході цих досліджень тривалість кожного щоденного сеансу ЧСНН становила 20 хвилин протягом 3-4 місяців для профілактики мігрені і 60 хвилин для купірування нападів гострого головного болю.

Моноімпульсна транскраніальна магнітна стимуляція

Лікування проводиться за допомогою портативного пристрою, яке створює змінне магнітне поле, що індукує електричний струм. Такий струм здатний змінювати збудливість кори головного мозку. У США цей метод схвалений Міністерством охорони здоров'я країни для лікування мігрені з аурою на підставі рандомізованого контрольованого дослідження, що показало більш високі результати знеболювання через 2 години в групі лікування в порівнянні з групою плацебо. Багатоцентрове відкрите дослідження показало, що цей метод ефективний для профілактики і лікування епізодичної і хронічної мігрені. Лікування добре переноситься, кількість небажаних явищ обмежена.

Неінвазивна стимуляція блукаючого нерву

Раніше метод неінвазивної стимуляції блукаючого нерва (НСБН) показав хорошу ефективність при лікуванні депресивного розладу і епілепсії. В ході клінічних досліджень вчені звернули увагу на те, що застосування НСБН було також пов'язано зі зменшенням числа нападів мігрені у учасників. В даний час метод НСБН дозволений для лікування нападів епізодичній мігрені. Результати рандомізованого клінічного дослідження також свідчать про те, що НСБН добре переноситься і в порівнянні з плацебо забезпечує більш високу ефективність у зменшенні болю при використанні протягом 2 годин. Крім того, НСБН виявилася ефективною при множинних нападах мігрені.

Дистанційна електрична нейромодуляція

Дистанційна електрична нейромодуляція (ДЕН) є найбільш новим немедикаментозним методом лікування мігрені - Міністерство охорони здоров'я США зареєструвало його навесні 2019 року. В цьому випадку нейромодуляціі піддаються не черепні нерви, а м'язово-шкірні нерви, розташовані під шкірою руки вище ліктьового згину. Для цього на руку накладається манжета, споряджена електродами і мініатюрним джерелом харчування. Управління пристроєм забезпечується за допомогою спеціального додатку для смартфона. Апарат забезпечує добре відчувається пацієнтом вплив на м'язово-шкірні нерви, яке, однак, не є больовим. Разом з тим, така гетеротопічна стимуляція нервів забезпечує значне зменшення мігренозного болю. Вчені вважають, що вплив електричних імпульсів на м'язово-шкірні нерви руки викликають реакцію центрів, розташованих в стовбурі головного мозку (зокрема, в довгастому мозку), що призводить до викиду нейротрансмітерів (наприклад, серотоніну). Нейротрансмітери (нейромедіатори) блокують больові сигнали трігемінія-цервікального комплексу.

На думку вчених, ДЕН може стати ефективною заміною стандартним лікам від гострої мігрені, крім того, цей метод можна призначати пацієнтам з головним болем, пов'язаним з надмірним вживанням ліків, або з ризиком його виникнення.

Деякі аспекти застосування нейромодуляціі при мігрені

На думку дослідників, нейромодуляція при мігрені показана в першу чергу тим хворим, які з тих чи інших причин (непереносимість, виражені побічні ефекти, проблеми з комплаентністю) не можуть приймати пероральні препарати.

Крім того, нейромодуляція може бути корисним доповненням до основного режиму лікування пацієнтів з мігренню. Вважається, що пацієнти, які зловживають ліками для лікування гострих захворювань, пацієнти, які хотіли б обмежити використання пероральних ліків, або пацієнти, у яких спостерігається лише часткова відповідь на пероральні лікарські засоби для гострого або профілактичного лікування мігрені, є найбільш підходящими кандидатами для використання нейромодуляції. Важливо також відзначити той факт, що в клінічній практиці нейромодуляція часто застосовується у вагітних жінок.

Обмежувати застосування пристроїв для неінвазивної нейромодуляції може їх досить висока вартість.

Джерела:

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/neuromodulation-for-migraine-treatment/

https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraines-pain-neuromodulation

https://www.medscape.com/viewarticle/906559_1

https://www.futuremedicine.com/doi/10.2217/bem-2019-0024

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
9 листопада 2022
Найдивніші тригери мігрені
З’ясувати власні тригери мігрені часом дуже важко. По-перше, мігрень – досить непередбачуване захворювання і тригери можуть змінюватися з часом. З такою невизначеністю прийняття певних рішень може бути досить виснажливим, оскільки завжди існує ризик того, що будь-яка їжа, яку людина вживає, або діяльність, у якій вона бере участь, можуть спровокувати напад мігрені.
9 вересня 2022
Абдомінальна мігрень – маловідома «дитяча хвороба»
Абдомінальна мігрень – це форма мігрені, яка супроводжується болем у животі, нудотою та епізодами блювання. Цей розлад відрізняється від типових нападів мігрені тим, що зазвичай він не має головного болю як симптому захворювання. Абдомінальна мігрень (АМ), в основному, спостерігається у дітей. Згідно з даними Національного інституту неврологічних розладів та інсульту США, напади можуть тривати від двох до 72 годин, а між нападами симптоми відсутні.
7 липня 2022
Мігрень у чоловіків: причини та методи лікування
Від нападів мігрені зазвичай більше страждають жінки, ніж чоловіки, оскільки вони більше схильні до гормональних коливань. Але, за оцінками фахівців, серед людей, які cхильні до виникнення мігренозних атак, третину становлять чоловіки, причому основною причиною появи симптомів мігрені у них є стрес та надмірні фізичні навантаження.
14 лютого 2022
Як «друзі наші менші» допомагають впоратися з мігренню
Колись собаки та коти, живучи поряд з людьми, виконували суто прагматичну функцію: перші в основному охороняли житло і майно, а також допомагали впоратися з отарами овець, а «Мурчики» знищували гризунів. Але поступово людство помітило, що домашні улюбленці можуть стати повноцінними членами родини, завдяки здатності викликати у своїх власників позитивні емоції, зменшуючи стрес і тривожність.