Оновлені рекомендації щодо проведення нейровізуалізації при мігрені

Мігрень – захворювання, яке може значно погіршувати якість життя, приводити до тимчасового зниження або втрати працездатності протягом певного періоду часу.

UA-ACIN-EIM-082020-038

Тому дуже важливо правильно лікувати та адекватно купірувати напади, а також приділяти увагу профілактиці нападів мігрені, як лікарській так і поведінковій, за рахунок дотримання рекомендацій по способу життя, уникати факторів ризику, так званих «тригерів» мігрені. Діагностика мігрені переважно ґрунтується на зборі скарг та анамнезу, описі особливостей нападів, деталей і характеру болю. Для встановлення правильного діагнозу важливі всі подробиці і при первинному прийомі потрібна детальна розмова.

Проте, у ряді випадків для виключення інших захворювань, що маскуються під мігрень, застосовуються, так звані, методи нейровізуалізації - МРТ, КТ.

У грудні 2019 року медичний журнал Headache® опублікував огляд та перелік рекомендацій на основі науково доведених даних щодо ролі нейровізуалізації в діагностиці мігрені. Автор публікації - Рендольф В. Еванс, доктор медичних наук, вчений, член асоціації FAHS, докладно розповів про роль даних досліджень при мігрені.

Оновлення доказів

«Питання про те, коли саме слід проводити нейровізуалізацію для оцінки мігрені є вкрай важливим і таким, що стосується кожного лікаря, який займається лікуваннями мігрені», – каже доктор Еванс. Нейровізуалізація призначається приблизно 12% пацієнтам, при амбулаторному відвідувані лікаря з приводу головного болю, що призводить до необґрунтованих фінансових витрат.

Ще у 2013 році доктор Еванс був членом цільової групи, яка стала колективним автором статті «Мудрий вибір» про необхідність зваженого підходу з боку пацієнтів та лікарів до різних лабораторних досліджень і процедур, які зазвичай призначаються хворим.

«У статті ми прямо заявили, що пацієнти, які відповідають критеріям наявності мігрені, взагалі не потребують проведення їм нейровізуалізації», – пояснює доктор Еванс.

Нові рекомендації підкріплені оновленими доказами. Автори статті вивчили дані 23 наукових робіт, присвячених цій проблемі. Вчені дійшли висновку про те, що у пацієнтів, які відповідають критеріям Міжнародної класифікації головного болю - ICHD-3 (International Classification Of Headache Disorders) щодо мігрені, включаючи загальний неврологічний огляд, нейровізуалізація не забезпечує більшої інформативності в діагностиці мігрені.

Нові висновки

Тепер рекомендації включають два основні оновлення. Одне з них, за словами доктора Еванса, полягає в тому, що не слід призначати нейровізуалізацію пацієнтам з головними болями, які відповідають критеріям мігрені, коли таким хворим проводиться звичайне неврологічне обстеження.

По-друге, при підозрі на мігрень нейровізуалізація може призначатися у наступних випадках:

  • незвичайна, тривала або стійка аура;
  • зростаюча частота нападів болю, ступеню тяжкості або зміна клінічних особливостей перебігу мігрені,
  • перший або дуже тяжкий напад мігрені,
  • мігрень з аурою стовбура мозку,
  • конфузійна мігрень,
  • геміплегічна мігрень,
  • мігренозний супровід похилого віку,
  • мігренозна аура без головного болю,
  • мігрень з болями з одного боку голови та посттравматична мігрень (хоча такі рекомендації базуються головним чином на консенсусі і мають незначну підтримку в медичній літературі або взагалі її не мають).

Наслідки нейровізуалізації

Доктор Еванс вважає, що існує потенціал для майбутніх досліджень, щоб вивчити негативні чи позитивні наслідки від сканування, зосередившись в першу чергу не на результатах цієї процедури, а на таких питаннях, як витрати на процедуру та тривожність. «Навіть коли ефективність процедури завідомо низька, нейровізуалізацію часто призначають пацієнтам з мігренню через очікування, занепокоєння та стурбованість самих хворих та членів їх сімей», – говорить він.

Однак дослідження припускають, що ця тривожність може бути зменшена протягом першого року лікування для багатьох пацієнтів. У випадках, коли нейровізуалізація значно знижує витрати на лікування у пацієнтів з високим рівнем психіатричної коморбідності, рекомендації радять проводити детальну розмову з пацієнтами та інформувати їх щодо низької результативності нейровізуалізації в діагностиці мігрені.

Джерело:

https://americanheadachesociety.org/news/guidelines-neuroimaging-migraine/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
9 жовтня 2020
Використання ботулотоксину при мігрені
У багатьох випадках лікування мігрені за допомогою традиційних знеболюючих препаратів (нестероїдні протизапальні засоби, парацетамол, ацетилсаліцилова кислота і т.д.) виявляється недостатньо ефективним для купірування болю, а також не має профілактичного ефекту.
9 жовтня 2020
Нейромодуляціі для лікування мігрені
Мігрень - це неврологічне захворювання, основною ознакою якого є головні болі значної інтенсивності, що регулярно виникають.
15 вересня 2020
Йога для лікування мігрені
Стрес є досить поширеним тригером для людей з мігренню. Деякі дослідження показують, що кількість і сила нападів зменшується зі зменшенням стресових факторів і зміною реакції на стрес самої людини.
21 серпня 2020
Як підтримати людину з мігренню
Жити з мігренню нелегко, і нерідко людині, яка страждає на це захворювання, потрібна допомога і підтримка. Якщо ваш друг, член сім'ї або партнер страждає на мігрень, ці поради можуть вам допомогти.