Як відомо, мігрень - це переважно жіноче захворювання, тісно пов'язане з виробленням жіночих статевих гормонів і коливанням їх рівнів протягом життя.
Як відомо, мігрень - це переважно жіноче захворювання, тісно пов'язане з виробленням жіночих статевих гормонів і коливанням їх рівнів протягом життя. При цьому гормони не викликають розвиток хвороби, але в значній мірі впливають на частоту, тривалість і тяжкість нападів мігрені. До того ж, перебіг мігрені може сильно змінюватися в періоди, пов'язані з серйозними гормональними перебудовами в жіночому організмі, до яких відносяться менопауза, вагітність, лактація, а також періоди застосування жіночих статевих гормонів з метою контрацепції і в вигляді замісної гормональної терапії. З цих важливих періодів у житті кожної жінки найбільш значущим в контексті мігрені є вагітність, оскільки в разі погіршення перебігу хвороби на цьому етапі страждають відразу два організму - матері і плоду.
На щастя, якщо вірити статистиці, у більшій частині жінок з мігренню (близько 70%), діагностованою до зачаття, під час вагітності спостерігається зниження тяжкості захворювання, у 21-28% перебіг хвороби не змінюється і тільки у 4-8% хвороба приймає більш важку форму. Вчені пояснюють феномен полегшення мігрені у вагітних змінами рівня жіночого гормону - естрогену: його концентрації в крові істотно підвищуються в 2 і 3 триместрах вагітності, що супроводжується зниженням частоти, тривалості та тяжкості нападів мігрені. Деякі жінки з тривалою історією мігрені відзначають повне зникнення нападів, коли виношують дитину. Найчастіше така картина спостерігається у пацієнток, чия мігрень була тісно пов'язана з фазами менструального циклу (так звана менструальна мігрень).
Прогресування мігрені, з підвищенням частоти, тривалості та тяжкості нападів частіше відзначається в першому триместрі вагітності, коли відбувається відносне зниження рівня естрогенів. Нерідко на більш пізніх термінах (2 і 3 триместр) все ж настає полегшення, однак у невеликого числа жінок напади мігрені тривають протягом всієї вагітності. Цікаво, що характер перебігу захворювання може змінюватися не тільки від жінки до жінки, але і від вагітності до вагітності: багато жінок відзначали різний перебіг мігрені під час різних вагітностей. На жаль, на сьогоднішній день немає пояснення цьому явищу.
І, нарешті, у деяких жінок вагітність стає своєрідним тригером, під дією якого вперше проявляється мігрень. Розвиток цієї форми мігрені найчастіше доводиться на перший триместр вагітності, і в багатьох випадках мігрень повністю зникає після завершення вагітності.
Лікування мігрені при вагітності включає дотримання поведінкових рекомендацій, використання немедикаментозних методик і медикаментозну терапію. Поведінкові методи корекції включають рекомендації щодо дотримання режиму праці та відпочинку, уникнення стресів і надмірних перевантажень, повноцінному сну, частому прийому їжі і збалансованому харчуванню.
Також велику користь приносить ведення щоденника головного болю, який полегшує виявлення і подальшу мінімізацію дії тригерних подій (тобто подій, що викликають напад мігрені). До немедикаментозних методик лікування мігренозного болю відносяться психотерапія, релаксаційні техніки, фізіотерапія, голкорефлексотерапія і масаж.
Медикаментозне лікування мігрені у вагітних вимагає індивідуального підходу з урахуванням особливостей перебігу захворювання у конкретної пацієнтки і великої обережності з урахуванням можливих ефектів лікарських препаратів на перебіг вагітності і організм плоду. Основний принцип фармакологічної терапії мігрені під час вагітності - це застосування окремих препаратів (НЕ комбінацій!) В мінімальних ефективних дозах протягом мінімально можливого періоду часу. Крім того, лікарі прагнуть по можливості уникати призначення препаратів в періоди розвитку, критичні для плода, а саме в першому триместрі і на останніх 2 тижнях вагітності. В даний час існує цілий ряд препаратів, які з різним успіхом використовуються для лікування мігрені під час вагітності, проте найбільш безпечними вважаються парацетамол і, в деяких випадках, триптани.
Безумовно, лікування мігрені у вагітних вимагає постійного контролю з боку лікарів - акушера-гінеколога і невропатолога - протягом всієї вагітності.