Чи потрібно пацієнтам з мігренню проводити МРТ і КТ?

У всьому світі поширеність мігрені становить 15-18%. Кожен лікар, який займається діагностикою та лікуванням мігрені, часто зустрічається з критичною проблемою - чи варто призначати пацієнтові нейровізуалізацію, або, іншими словами, МРТ або КТ. Більш того, це питання турбує не тільки лікарів, а й пацієнтів, які бояться бути недообстеженими.

Коли призначають нейровізуалізацію?

Нейровізуалізація - це загальна назва кількох методів, які дозволяють побачити структуру, функції і біохімічні характеристики головного мозку, таких як комп'ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ) і т.п.

Існує багато причин, за якими лікарі можуть призначити проведення нейровізуалізації при підозрі на мігрень:

 • Щоб виключити інші захворювання, схожі на мігрень
 • Коли у пацієнта є сумніви з приводу діагнозу
 • При наявності когнітивних порушень
 • Для швидкої постановки діагнозу при великій кількості пацієнтів
 • Для задоволення побоювань і занепокоєння пацієнтів і членів їх сімей
 • Для задоволення запиту направляє спеціаліста ("краще зробити, ніж потім шкодувати")

Аргументи проти нейровізуалізації

Варто зазначити, що фінансові витрати, пов'язані з нейровізуалізацією, можуть бути досить великими. Проведення додаткових обстежень також часто стає причиною наростаючої тривожності у пацієнтів.

Нові дані

Нові рекомендації американських експертів допоможуть визначити, коли нейровізуалізація є найбільш виправданою для діагностики пацієнтів з мігренню.

Новітні рекомендації засновані на оновлених даних. Автори роботи вивчили 23 дослідження і прийшли до висновку, що результати МРТ або КТ здорової людини і пацієнта з мігренню відрізняються вкрай рідко.

В аналізі були враховані дані досліджень із застосуванням КТ, МРТ і обох методів. Серед виявлених аномалій найбільш часто зустрічалися хронічна ішемія або атрофія структур головного мозку при КТ і МРТ-скануванні, а також неспецифічні ураження білої речовини при МРТ. Виявлені в ході обстеження порушення, що вимагають втручання, були відносно рідкісні.

Висновки та рекомендації

Рекомендації включають в себе два основних оновлення.

По-перше, немає необхідності робити нейровізуалізацію пацієнтам з головним болем, пов'язаним з мігренню, які проходять звичайне неврологічне обстеження.

По-друге, нейровізуалізація може бути розглянута як варіант обстеження при передбачуваній мігрені з наступних причин:

 • незвичайна, тривала або постійна аура
 • збільшення частоти, тяжкості або зміни клінічних ознак мігрені
 • перша мігрень
 • найсильніша мігрень
 • мігрень із стовбурової аурою
 • мігрень з сплутаністю свідомості
 • при геміплегічній мігрені
 • при мігренозних проявах в літньому віці
 • при наявності аури без головного болю
 • при односторонній мігрені
 • при посттравматичній мігрені

"Нейровізуалізація проводиться в основному на прохання пацієнтів і членів їх сімей, щоб заспокоїти їх страхи і очікування, незважаючи на те, що практичної користі від цього досить мало", - зазначили вчені.

Хоча тривожність деяких пацієнтів можна знизити за допомогою проведення додаткових досліджень, лікарям рекомендується проводити з ними додаткові бесіди про порівняно низьку діагностичну користь МРТ і КТ.

Нові рекомендації були опубліковані в журналі Американського товариства головного болю Headache: The Journal of Head and Face Pain.

Джерела:

https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/head.13720

https://americanheadachesociety.org/news/guidelines-neuroimaging-migraine/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
19 червня 2020
5 порад людям, які страждають на мігрень, щодо подорожей влітку під час відпустки
Члени групи людей, які страждають на мігрень, діляться своїми порадами по боротьбі з мігренню під час переїздів, пов'язаних з літніми відпустками.
19 червня 2020
Чи потрібно пацієнтам з мігренню проводити МРТ і КТ?
У всьому світі поширеність мігрені становить 15-18%. Кожен лікар, який займається діагностикою та лікуванням мігрені, часто зустрічається з критичною проблемою - чи варто призначати пацієнтові нейровізуалізацію, або, іншими словами, МРТ або КТ. Більш того, це питання турбує не тільки лікарів, а й пацієнтів, які бояться бути недообстеженими.
19 червня 2020
Прогресування мігрені: фактори ризику
Огляд, опублікований у журналі Headache, за словами вчених, дає надію на те, що ефективне лікування мігрені вже не за горами. Американські вчені виявили основні фактори ризику розвитку хронічної мігрені. Найбільш значущі з них – зростання частоти головного болю в день, занадто часте використання ліків і депресія.
10 квітня 2020
Особливості перебігу мігрені під час переходу до менопаузи
У багатьох жінок, що страждають на мігрень, при наближенні до менопаузи перебіг захворювання може погіршитися. Також, в цей період може спостерігатися зміна клінічної картини хвороби.