Взаємозв’язок мігрені і психічного здоров’я

Мігрень пов’язана як з депресією, так і з тривогою. Насправді у людей, що страждають на мігрень, приблизно в п’ять разів частіше розвивається депресія, ніж у пацієнтів без мігрені, - такого висновку дійшла доктор Бузе, доктор наук, директор з поведінкової медицини в центрі головного болю в Монтефіоре та доцент кафедри неврології в коледжі Альберта Ейнштейна в Нью-Йорку.

Зміст

"Це дуже логічно, коли ви живете з такою хронічною хворобою, як мігрень, яка впливає на ваше життя настільки, що викликає у вас сум, втомленість і розчарування" - каже вона.

Доктор Бузе говорить, що приблизно у 20% людей, які страждають на епізодичну мігрень, коли головний біль турбує 14 або менше днів на місяць, також може бути депресія, і це число збільшується пропорційно збільшенню кількості днів нападів головного болю в місяць. Аналогічно, близько 20% людей з епізодичною мігренню мають тривогу, а кількість людей з хронічною мігренню та тривогою складає від 30% до 50%.

Що до цього призводить?

Чи викликає мігрень тривожність? Чи може депресія викликати мігрень? Бузе каже, що лікарі не зовсім розуміють послідовність розвитку цих процесів. У багатьох людей депресія або тривога з’являються через місяці або й роки після початку мігрені і причина цього полягає в тому, що мігрень дуже виснажлива хвороба.

Однак не виключенням є випадки, коли мігрень розвивається після появи депресії чи тривоги. Це вказує на те, що депресія та тривога не є обов’язковими наслідками мігрені.

На думку лікарів, для виникнення певного захворювання повинна бути основна причина, наприклад, генетична. Також треба врахувати той факт, що як при депресії, так і при мігрені в організмі відбуваються подібні біохімічні процеси.

Симптоми

Поширені симптоми тривоги, як надмірного занепокоєння, страх та дратівливість, можуть негативно впливати на перебіг мігрені. Пацієнти турбуються про те, коли відбудеться наступний напад, відчувають безпорадність щодо непередбачуваності своїх симптомів і відчувають розчарування через те, що мігрень впливає на їх життя.

Коли людина не знає, коли настане наступний напад, це може викликати суттєве занепокоєння і, зрештою, депресію. Симптоми депресії включають втому, втрату інтересу чи задоволення до речей, якими раніше цікавилися, порушення сну, зміни харчових звичок, почуття смутку та безнадії, які також тісно відображають поширені симптоми мігрені, такі як безсоння, втрата апетиту та нездужання.

Суїцидальні думки

І депресія, і тривожні розлади підвищують ризик самогубства. Звернути увагу потрібно, коли людина:

  • говорить чи пише про смерть;
  • дарує речі, які для неї були дуже важливі;
  • вважає себе тягарем для близьких;
  • починає вживати алкоголь чи наркотики;
  • робить нерозважливі вчинки;
  • ізолюється від соціуму;
  • дзвонить близьким людям, щоб попрощатися;
  • часто говорить про безвихідь (що справи в майбутньому ніколи не покращаться).

Варіанти лікування

Доктор Бузе наголошує, що і депресія і тривога піддаються лікуванню різними способами,як за допомогою медикаментів, так і за допомогою нефармакологічної терапії.

Лікування, що включає когнітивну поведінкову терапію, допомагає нам краще керувати стресом і змінювати способи мислення аби не сприяти почуттям депресії та тривоги.

Релаксаційна терапія аналогічно ефективна для деяких пацієнтів у лікуванні тривоги та депресії, а також у боротьбі зі стресом, який може посилити симптоми мігрені. Ці стратегії передбачають заспокоєння нервової системи за допомогою медитативних вправ, таких як глибоке дихання або керовані зорові зображення.

Також у лікуванні будь-якого розладу особливо важливо дотримуватись правильного режиму сну.

Продовжуйте реалізовувати плани

І головна порада доктора Бузе - не відмовлятися від планів і не дозволяти мігрені перешкоджати вашому соціальному життю.

"Будьте в контакті з друзями та родиною", - говорить Бузе. "Можливо, вам доведеться іноді скасовувати свої плани, можливо, доведеться переривати зустрічі. Але не припиняйте планувати, тому що, коли ви починаєте ізолюватися, ви стаєте самотніми і депресивними".

Більше за все важливо пам’ятати, що мігрень, тривога чи депресія - не вирок для пацієнта, варіанти лікування існують.

Джерело:

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/link-between-migraine-depression-anxiety/

UA-ACIN-EIM-042020-027

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
19 червня 2020
5 порад людям, які страждають на мігрень, щодо подорожей влітку під час відпустки
Члени групи людей, які страждають на мігрень, діляться своїми порадами по боротьбі з мігренню під час переїздів, пов'язаних з літніми відпустками.
19 червня 2020
Чи потрібно пацієнтам з мігренню проводити МРТ і КТ?
У всьому світі поширеність мігрені становить 15-18%. Кожен лікар, який займається діагностикою та лікуванням мігрені, часто зустрічається з критичною проблемою - чи варто призначати пацієнтові нейровізуалізацію, або, іншими словами, МРТ або КТ. Більш того, це питання турбує не тільки лікарів, а й пацієнтів, які бояться бути недообстеженими.
19 червня 2020
Прогресування мігрені: фактори ризику
Огляд, опублікований у журналі Headache, за словами вчених, дає надію на те, що ефективне лікування мігрені вже не за горами. Американські вчені виявили основні фактори ризику розвитку хронічної мігрені. Найбільш значущі з них – зростання частоти головного болю в день, занадто часте використання ліків і депресія.
10 квітня 2020
Особливості перебігу мігрені під час переходу до менопаузи
У багатьох жінок, що страждають на мігрень, при наближенні до менопаузи перебіг захворювання може погіршитися. Також, в цей період може спостерігатися зміна клінічної картини хвороби.