Алкоголь і його зв'язок з мігренню

Взаємозв'язок між вживанням алкоголю і мігренню відомий давно. Так само відомо, що одні види алкоголю можуть сильніше провокувати напади, ніж інші. Але вчені до цих пір не отримали відповіді на деякі питання, що стосуються зв'язку алкоголю з мігренню.

Зміст

У дослідженні, опублікованому в 2018 році в Європейському журналі неврології, з вибіркою з 2197 респондентів, які заповнили електронні опитувальники, повідомлялося, що алкогольні напої були тригером головного болю для 35,6% учасників опитування. Найбільш поширеним серед них виявилося червоне вино - про нього повідомляли 77,8% респондентів, за ним біле вино, шампанське і пиво - воно було тригером у 8,8% пацієнтів. Горілку назвали причиною нападів мігрені тільки 8,5% пацієнтів.

Скільки часу може пройти від вживання алкоголю до початку нападу головного болю?

Незалежно від типу напою третина респондентів повідомляють про початок нападу мігрені приблизно через 3 години після вживання алкоголю, і майже 90% повідомили про напад приблизно через 10 годин.

Тобто алкоголь може викликати два типи мігрені.

Перший - головний біль починається через 30 хвилин - 3 годин після прийому алкоголю. Для деяких людей досить склянки вина, щоб їх голова «почала» пульсувати.

Інші відчувають себе добре, поки рівень алкоголю в крові не увійде в норму. Це називається відстроченим алкогольним головним болем (DAIH). Цей тип болю може з'явитися на ранок після алкогольної вечірки. Його, як правило, відчувають 2/3 людей з похмільним синдромом, але люди з мігренню більш сприйнятливі до алкоголю і мають ризик прокинутися з головним болем навіть при прийомі зовсім невеликої кількості.

Алкоголь як тригер мігрені?

У дослідженнях, проведених в різних країнах, близько третини людей, які страждають на мігрень, повідомляли, що алкоголь є тригером. У цих ретроспективних дослідженнях тільки 10% повідомили про частий або постійний зв'язок. Цікаво, що в деяких країнах зв'язок був незначним (від 1,4 до 6,1% респондентів). Ці відмінності можуть пояснюватися ступенем алкогольних звичок жителів різних країн.

Особливо високу чутливість до алкоголю мають люди з кластерним головним болем - близько 50-80%.

Що є причиною головного болю, алкоголь або інший компонент напою?

Червоне вино вважається найбільш вірогідним тригером мігрені, але дослідження, проведені у Франція та Італії, показали, що біле вино або інші напої можуть бути не менш активними тригерами.

Поки немає чіткої відповіді на питання, чи є причиною головного болю сам алкоголь або інші компоненти напою. Можливо, напад провокує поєднання чинників.

Деякі компоненти алкогольних напоїв, такі як тирамін, фенілетиламін, гістамін, сульфіти, флавоноїдні феноли, вважаються можливими тригерами мігрені. Це пов'язано з їх присутністю в різних алкогольних напоях, однак достатніх доказів на підтримку їх причинної ролі поки немає.

Основним інгредієнтом алкоголю є хімічна речовина під назвою етанол. Етанол може викликати головний біль, оскільки, по-перше, це прямий судинорозширювальний засіб, що може викликати головний біль у деяких людей. По-друге, етанол є природним сечогінним засобом, що може викликати зневоднення і хімічний дисбаланс в організмі, і, як наслідок, знову ж таки, головний біль.

Чи слід пацієнтам з мігренню уникати вживання алкоголю?

Алкоголь в низьких дозах, особливо червоне вино, знижує ризик серцево-судинних захворювань, а також ішемічного інсульту.

Проте, якщо у вас є підозри, що причиною мігренозних атак у вас може бути вживання алкоголю, непогано було б на деякий час скоротити або повністю виключити вживання алкоголю, принаймні до з'ясування причин виникнення мігрені. Якщо ви не знаєте, чи є алкоголь одним з ваших тригерів, варто почати відстежувати можливі причини мігрені.

Дієвим засобом є ведення щоденника, в який кожен раз записується вид алкоголю, кількість і наслідки. Варто також вказати своє самопочуття в попередні 48 годин, а також додаткові фактори - стрес, занепокоєння або інші чинники, які ви відчували в той час. Згодом ви зможете побачити реакцію вашого організму і зробити висновки про доцільність прийому алкоголю особисто для вас і про вашу безпечну кількість.

Література:

  1. https://www.neurologyadvisor.com/advisor-channels/headache-migraine-advisor/migraine-and-alcohol-encouraging-a-healthy-balance-of-indulgence-and-vigilance/
  2. https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/alcohol-and-migraine/
  3. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ene.13861
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
15 вересня 2020
Йога для лікування мігрені
Стрес є досить поширеним тригером для людей з мігренню. Деякі дослідження показують, що кількість і сила нападів зменшується зі зменшенням стресових факторів і зміною реакції на стрес самої людини.
21 серпня 2020
Як підтримати людину з мігренню
Жити з мігренню нелегко, і нерідко людині, яка страждає на це захворювання, потрібна допомога і підтримка. Якщо ваш друг, член сім'ї або партнер страждає на мігрень, ці поради можуть вам допомогти.
21 серпня 2020
Оновлені рекомендації щодо проведення нейровізуалізації при мігрені
Мігрень – захворювання, яке може значно погіршувати якість життя, приводити до тимчасового зниження або втрати працездатності протягом певного періоду часу.
27 липня 2020
Наслідки зловживання знеболюючими препаратами
Знеболюючі препарати (нестероїдні протизапальні засоби - НПВС, похідні ерготаміну, анальгетики) є найбільш затребуваними і широко використовуваними безрецептурними препаратами.