Як проводиться енцефалографія

Так звана рутинна енцефалографія - це метод з високою чутливістю і специфічністю, не 100% звичайно, але у 80% специфічні зміни можна знайти. Робиться він відносно просто. Саме головне – абсолютно не шкідливий. Як екг для серця,так енцефалограма для мозку. Тобто, ми реєструємо електричну активність. Взагалі-то завжди думали, як можна поміряти електрику мозку, якщо мозок не рухається.

Серце ясно, б’ється, і є електрика, а як мозок….

І Ганс Бергер, який був австрійським психіатром, винайшов цей метод. Спочатку він це робив на відкритому мозку, після трепанації, а потім він підсилив у мільйони разів ці маленькі струми які є, в мозковій тканині, і ми тепер маємо цей метод, так звана, скальпова електроенцефалограма. Готуватись до неї особливо не треба. Часом говорять, не пийте ліки. Три дні не пийте, щоб побачити, що у вас там є, які вогнища…. Категорично не можна три дні не пити ліки. Єдине можна в день проведення обстеження відтермінувати прийом вранішньої дози. А так, щоб відмінити зовсім, це може закінчитися плачевно. Отже, в той день, треба поїсти, не курити (курити при епілепсії не рекомендується), бути з чистою головою, бо пацієнти часом приходять з брудною головою. Кажуть, та все рівно ви мені щось намажете, а потім знов мий голову…

Ні, треба щоб голова була чиста, щоб був хороший контакт між електродом і шкірою голови. Пацієнт має посидіти десь півгодини. Спочатку записується фонова енцефалограма, обов’язково з закритими очима. Я бачила, коли повністю весь запис робили з відкритими очима. Це неправильно. Очі мають бути закриті. Потім є так звані функціональні проби. Тобто, пацієнта просять відкрити очі і дивляться на зміни електричної активності. Потім просять три хвилини глибоко подихати.

Глибоке дихання може спровокувати появу епілептиформних розладів на енцефалограмі, потім знов записують фонову енцефалограму, потім роблять фотостимуляцію. Тобто, дають переривчасте світове збудження на очі різної частоти. Від 1 до 30 Грц. І, знову ж таки, спалахи короткочасні можуть дати певні зміни на енцефалограмі. Загалом це триває 20-30 хв. Це обстеження, рутинне, звичайне. І, до речі, не зразу, з першого разу можна знайти патологічну, епілептиформну, як ми називаємо, активність.

Тому, якщо у хворого клінічно виглядає на епілепсію, а на енцефалограмі нічого нема, це ще не означає, що немає хвороби. Треба повторити її, можливо 2-3- рази. Є ще спеціальна депривація сну, тобто просять хворого менше спати в ту ніч перед обстеженням, або роблять нічну. Вночі епілептоформна активність більш виражена, або, в крайньому випадку, відеоЕГмоніторинг, коли записують відео картинку, тобто робити її можна будь-кому, будь-коли, в будь-якому віці, з будь-яким станом шевелюри, і воно абсолютно не шкідливе. А дуже важливе для постановки діагнозу.

до списку відео Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
3 квітня 2020
Як покращити контроль над епілептичними нападами
Дотримання режиму щоденного прийому ліків є дуже важливою вимогою ефективного лікування епілепсії. У деяких випадках графік прийому ліків буває складним і його важко дотримуватися, особливо якщо доводиться приймати ліки неодноразово протягом дня.
3 квітня 2020
Тригери при епілепсії
Деякі люди, що хворіють на епілепсію зауважують, що часто напади відбуваються за певних обставин. Безумовно, у багатьох випадках неможливо передбачити початок нападу, але деколи це не так. Відстеження тригерів (будь-яких факторів, що виникають безпосередньо перед нападом) може допомогти передбачити, коли може відбутися напад. Це дає змогу підготуватися і дізнатися, як зменшити вірогідність того, що напад може відбутися у цей час.
3 квітня 2020
Тривога при епілепсії
Що таке тривога? Тривога – основна емоція, яку відчувають люди в певні моменти свого життя. Однак, відчуття тривоги може стати розладом, якщо воно виходить з-під контролю і викликає постійне відчуття нервозності, стресу без вагомої на це причини.
26 березня 2020
Епілепсія і COVID-19: чи варто хвилюватися?
На сьогоднішній день – увесь світ завмер і більш за все цікавиться новинами щодо COVID-19. Ця вірусна інфекція вразила багато країн світу. У той час як у більшості людей, у яких може розвинутися це вірусне захворювання, симптоми можуть бути слабкими або помірними, деяким може знадобитися госпіталізація.