Епілепсія, неврологічний розлад, що викликає судоми, значно частіше зустрічається серед людей з аутизмом, ніж серед населення в цілому.
Зміст
Наукові дослідження свідчать про те, що, у той час як серед загального населення страждає на епілепсію менше 2% людей, у субпопуляцїї людей, які страждають на розлади аутистичного спектру (РАС), цей показник може сягати 30%.
Зв'язок між цими двома розладами змусив дослідників поставити питання: чи можуть неврологічні розлади насправді викликати деякі випадки аутизму? Хоча остаточна відповідь й досі не ясна, дослідження показали деякі цікаві результати.
Мало того, що епілепсія значно більш поширена серед людей з аутизмом, але й серед людей з епілепсією аутизм зустрічається у 10 разів частіше, ніж зазвичай. Цей висновок узгоджується з багатьма дослідженнями, проведеними протягом десятиліть, хоча точна поширеність коливається в широких межах від однієї наукової роботи до іншої.
Визначити поширеність епілепсії серед людей з аутизмом може бути важко, оскільки симптоми обох розладів дуже схожі. Зокрема, як аутизм, так і епілепсія можуть проявлятися такими порушеннями:
Попри ці заплутані фактори, дослідники змогли виявити деякі цікаві факти про зв’язок аутизму та епілепсії, як-от:
Незвичайна подібність між аутизмом та епілепсією змусила вчених активно досліджувати можливі зв’язки між цими двома розладами, щоб знайти відповіді на кілька вважливих питань, як-от:
Хоча отримані результати не можна вважати остаточними, проте дослідники виявили деякі цікаві явища.
У деяких випадках причини епілепсії та аутизму добре відомі. Наприклад, певні випадки епілепсії явно є наслідком травми головного мозку, тоді як деякі випадки аутизму є явно результатом генетичного розладу. Однак багато випадків обох розладів є ідіопатичними – тобто невідомого походження.
Дослідники вивчали ймовірність і того, що принаймні в деяких випадках аутизм та епілепсія можуть мати одну й ту саму причину або причини. Результати свідчать про те, що відповідь може бути позитивною, і що у таких випадках «винуватцями» обох хвороб можуть бути як генетичні, так і екологічні причини.
Як повідомляли вчені, кілька специфічних захворювань, викликаних зміною кількості геномних копій або мутаціями в окремих генах, були пов'язані як з РАС, так і з епілепсією. До них, серед інших, належать туберозний склероз, синдром Ретта та синдром ламкої Х-хромосоми. Існує ряд інших теорій щодо генетичних аномалій, які пов'язують аутизм та епілепсію. Зростає кількість доказів того, що епілепсія та аутизм можуть бути викликані (принаймні частково) одними і тими ж генетичними аномаліями.
Окрім генетичних факторів існують і певні фактори навколишнього середовища, пов’язані як з аутизмом, так і з епілепсією. Нижче наведений перелік деяких з них:
Хоча немає очевидних доказів на користь того, що аутизм міг би викликати епілепсію, є кілька досліджень, які припускають, що епілепсія може мати тісний зв’язок з аутизмом.
Важкі епілептичні напади у немовлят і зовсім маленьких дітей (особливо судомні напади, які мають назву інфантильні спазми) можуть негативно вплинути на розвиток мозку. Відомо також, що один важкий різновид епілепсії, який має назву синдром Ландау-Клеффнера, здатний викликати у дитини регрес розвитку та симптоми, схожі на аутизм.
Одним з найбільш неприємних аспектів аутизму є реальність, що й досі в арсеналі педіатрів немає препаратів, які б лікували його основні симптоми. У результаті аутизм лікується симптоматично за допомогою медикаментів для зменшення тривожності та покращення уваги, а також за допомогою методів терапії, які допомагають формувати навички соціального спілкування. Але якщо існує сильна кореляція між епілепсією та аутизмом, то теоретично існує ймовірність і того, що лікування епілепсії може впливати на перебіг аутизму.
Одне дослідження показало, що вальпроат, протисудомний препарат зменшував дратівливість у маленьких дітей з аутизмом та епілепсією. Інше дослідження розглядає вплив протисудомних препаратів на дітей-аутистів, які не мають очевидних симптомів епілепсії.
Через високу кореляцію між аутизмом та епілепсією, нерідко у дітей з аутизмом також бувають судоми. У деяких випадках вони помітні візуально: у дитини з’являються спазми, вона стає ригідною або втрачає свідомість. В інших випадках судоми важче визначити; симптоми можуть виникати і зникати протягом однієї-двох хвилин, у дитини може з’являтися відсутній погляд або сенсорні відчуття, які виходять за межі норми.
Як уже згадувалося, іноді буває важко відокремити епілептичні симптоми від симптомів аутизму, особливо якщо дитина невербальна або має типові симптоми аутизму, такі як «стимінг» (повторювані рухи, що включають розгойдування, постукування, розмахування руками або ритмічне крокування).
Якщо у батьків виникла підозра, що у їхньої дитини розвинулась епілепсія (або якщо вчитель або терапевт підозрює епілепсію), важливо, щоб малюк був ретельно обстежений фахівцем і, якщо необхідно, йому було призначене протисудомне лікування. У подібних випадках алгоритм дій батьків є наступним:
Хоча багато людей з епілепсією можуть контролювати свої напади за допомогою ліків, багато хворих живуть з неконтрольованими судомами. Якщо судоми дитини контролюються за допомогою ліків, особливих додаткових проблем не буде, крім потреби у постійних візитах до дитячого невролога для корекції медикаментозної терапії або усунення побічних ефектів.
Якщо судоми у дитини не контролюються, батькам доведеться вирішувати цю проблему та вжити конкретних запобіжних заходів. Водночас слід зазначити, що, якщо у дитини є аутизм, її батькам вже доводиться вирішувати багато з подібних проблем. Зокрема, діти з епілепсією можуть зіткнутися з наступними труднощами:
Крім того, батькам доведеться вирішувати питання безпеки та оздоровлення з вчителями та терапевтами, які працюють з їхньою дитиною. Варто переконатися, що вони обізнані про судомний розлад дитини, і у тому, що вони мають знання щодо надання допомоги у разі виникнення у дитини судом. Батькам також варто надати вчителям та/або однокласникам відповідну інформацію про епілепсію, особливо якщо напади у дитини бувають важкими та/або такими, що здатні викликати жах.
Як і аутизм, епілепсія – це неврологічний розлад, який може значно ускладнити повсякденне життя хворого. На відміну від аутизму епілепсія досить добре вивчена і зрозуміла, і її часто можна успішно контролювати за допомогою лікарських засобів. Епілептичні напади дуже рідко бувають небезпечними і можуть зменшуватися або змінюватися у процесі дорослішання дитини.
Після того як дитині буде поставлений діагноз і обране лікування, батьки можуть звернутися по підтримку до інших батьків, діти яких мають подвійний діагноз: аутизм та епілепсія. Дуже часто знання та досвід інших людей, яким доводиться вирішувати такі ж проблеми, можуть стати у пригоді, і часто інші люди, що перебувають у такій же ситуації, можуть порекомендувати терапевтів, шкільні програми та інші ресурси, які підходять для хворої дитини.