Зв’язок між аутизмом та епілепсією

Зв’язок між аутизмом та епілепсією

Епілепсія, неврологічний розлад, що викликає судоми, значно частіше зустрічається серед людей з аутизмом, ніж серед населення в цілому.

Зміст

Наукові дослідження свідчать про те, що, у той час як серед загального населення страждає на епілепсію менше 2% людей, у субпопуляцїї людей, які страждають на розлади аутистичного спектру (РАС), цей показник може сягати 30%.

Зв'язок між цими двома розладами змусив дослідників поставити питання: чи можуть неврологічні розлади насправді викликати деякі випадки аутизму? Хоча остаточна відповідь й досі не ясна, дослідження показали деякі цікаві результати.

Зв'язок між аутизмом та епілепсією.

Спільні риси аутизму та епілепсії

Мало того, що епілепсія значно більш поширена серед людей з аутизмом, але й серед людей з епілепсією аутизм зустрічається у 10 разів частіше, ніж зазвичай. Цей висновок узгоджується з багатьма дослідженнями, проведеними протягом десятиліть, хоча точна поширеність коливається в широких межах від однієї наукової роботи до іншої.

Визначити поширеність епілепсії серед людей з аутизмом може бути важко, оскільки симптоми обох розладів дуже схожі. Зокрема, як аутизм, так і епілепсія можуть проявлятися такими порушеннями:

 • незвичайні тики і рухи;
 • відсутній погляд;
 • неуважність або втрата здатності до концентрації уваги;
 • незвичайні сенсорні відчуття.

Попри ці заплутані фактори, дослідники змогли виявити деякі цікаві факти про зв’язок аутизму та епілепсії, як-от:

 • Люди з інтелектуальною недостатністю (ІН) загалом частіше хворіють на епілепсію, ніж ті, хто не має ІН. Серед людей з аутизмом інтелектуальна недостатність є підтвердженим провісником епілепсії (хоча це не єдиний провісник).
 • Існує зв’язок між епілепсією та аутистичною регресією (втратою вже сформованих навичок).
 • Хоча аутизм завжди розвивається в дитинстві, епілепсія у людей з аутизмом може виникнути не тільки в дитинстві, але й у дорослому віці.
 • Хоча аутизм зустрічається серед чоловіків (хлопчиків) у чотири рази частіше ніж серед жінок (дівчаток), деякі дослідження вказують на те, що жінки з РАС частіше страждають на епілепсію, ніж чоловіки з цими розладами.

Вивчення зв’язку аутизму та епілепсії

Незвичайна подібність між аутизмом та епілепсією змусила вчених активно досліджувати можливі зв’язки між цими двома розладами, щоб знайти відповіді на кілька вважливих питань, як-от:

 • Чи існує спільна причина розвитку епілепсії та аутизму?
 • Чи здатна епілепсія викликати аутизм (або навпаки)?
 • Чи можуть ліки від епілепсії бути ефективними при симптомах аутизму?
 • Чи є тісно пов'язаними з епілепсією якісь певні типи РАС (або навпаки)?

Хоча отримані результати не можна вважати остаточними, проте дослідники виявили деякі цікаві явища.

Чи можуть епілепсія та аутизм мати спільну причину

У деяких випадках причини епілепсії та аутизму добре відомі. Наприклад, певні випадки епілепсії явно є наслідком травми головного мозку, тоді як деякі випадки аутизму є явно результатом генетичного розладу. Однак багато випадків обох розладів є ідіопатичними – тобто невідомого походження.

Дослідники вивчали ймовірність і того, що принаймні в деяких випадках аутизм та епілепсія можуть мати одну й ту саму причину або причини. Результати свідчать про те, що відповідь може бути позитивною, і що у таких випадках «винуватцями» обох хвороб можуть бути як генетичні, так і екологічні причини.

Як повідомляли вчені, кілька специфічних захворювань, викликаних зміною кількості геномних копій або мутаціями в окремих генах, були пов'язані як з РАС, так і з епілепсією. До них, серед інших, належать туберозний склероз, синдром Ретта та синдром ламкої Х-хромосоми. Існує ряд інших теорій щодо генетичних аномалій, які пов'язують аутизм та епілепсію. Зростає кількість доказів того, що епілепсія та аутизм можуть бути викликані (принаймні частково) одними і тими ж генетичними аномаліями.

Окрім генетичних факторів існують і певні фактори навколишнього середовища, пов’язані як з аутизмом, так і з епілепсією. Нижче наведений перелік деяких з них:

 • забруднення повітря та токсини навколишнього середовища;
 • внутрішньоутробна інфекція під час вагітності;
 • наявність матері-епілептика, яка у період вагітності приймала протиепілептичні препарати (особливо вальпроат);
 • пошкодження мозку плода під час пологів;
 • деякі неонатальні розлади, наприклад такі як жовтяниця;
 • певні порушення обміну речовин.

Чи здатна епілепсія викликати аутизм або навпаки

Хоча немає очевидних доказів на користь того, що аутизм міг би викликати епілепсію, є кілька досліджень, які припускають, що епілепсія може мати тісний зв’язок з аутизмом.

Важкі епілептичні напади у немовлят і зовсім маленьких дітей (особливо судомні напади, які мають назву інфантильні спазми) можуть негативно вплинути на розвиток мозку. Відомо також, що один важкий різновид епілепсії, який має назву синдром Ландау-Клеффнера, здатний викликати у дитини регрес розвитку та симптоми, схожі на аутизм.

Чи може лікування епілепсії бути ефективним при аутизмі

Одним з найбільш неприємних аспектів аутизму є реальність, що й досі в арсеналі педіатрів немає препаратів, які б лікували його основні симптоми. У результаті аутизм лікується симптоматично за допомогою медикаментів для зменшення тривожності та покращення уваги, а також за допомогою методів терапії, які допомагають формувати навички соціального спілкування. Але якщо існує сильна кореляція між епілепсією та аутизмом, то теоретично існує ймовірність і того, що лікування епілепсії може впливати на перебіг аутизму.

Одне дослідження показало, що вальпроат, протисудомний препарат зменшував дратівливість у маленьких дітей з аутизмом та епілепсією. Інше дослідження розглядає вплив протисудомних препаратів на дітей-аутистів, які не мають очевидних симптомів епілепсії.

Дії батьків за підозри, що їхня дитина з розладом аутистичного спектру має судоми

Через високу кореляцію між аутизмом та епілепсією, нерідко у дітей з аутизмом також бувають судоми. У деяких випадках вони помітні візуально: у дитини з’являються спазми, вона стає ригідною або втрачає свідомість. В інших випадках судоми важче визначити; симптоми можуть виникати і зникати протягом однієї-двох хвилин, у дитини може з’являтися відсутній погляд або сенсорні відчуття, які виходять за межі норми.

Як уже згадувалося, іноді буває важко відокремити епілептичні симптоми від симптомів аутизму, особливо якщо дитина невербальна або має типові симптоми аутизму, такі як «стимінг» (повторювані рухи, що включають розгойдування, постукування, розмахування руками або ритмічне крокування).

Якщо у батьків виникла підозра, що у їхньої дитини розвинулась епілепсія (або якщо вчитель або терапевт підозрює епілепсію), важливо, щоб малюк був ретельно обстежений фахівцем і, якщо необхідно, йому було призначене протисудомне лікування. У подібних випадках алгоритм дій батьків є наступним:

 1. Слід звернутись до свого педіатра, який збере анамнез та перевірить дитину на наявність можливих нападів.
 2. Якщо педіатр вважає, що є привід для занепокоєння, він може порекомендувати звернутися до дитячого невролога. Педіатр може також призначити ЕЕГ та/або МРТ для виявлення незвичної активності мозку або аномалій мозку.
 3. Якщо тестування виявить епілепсію, лікар, ймовірно, порекомендує препарати для контролю судом. Дуже важливо обговорити можливі побічні ефекти та бути впевненим, що протисудомні ліки не будуть взаємодіяти з іншими препаратами, які приймає дитина, або не погіршать симптоми аутизму.
 4. Якщо у дитини раніше був діагностований один з РАС, лікар може також порекомендувати генетичне обстеження, щоб з'ясувати, чи є у дитини генетичні розлади, такі як синдром ламкої Х-хромосоми, що асоціюється як з аутизмом, так і з епілепсією.

Життя з епілепсією

Хоча багато людей з епілепсією можуть контролювати свої напади за допомогою ліків, багато хворих живуть з неконтрольованими судомами. Якщо судоми дитини контролюються за допомогою ліків, особливих додаткових проблем не буде, крім потреби у постійних візитах до дитячого невролога для корекції медикаментозної терапії або усунення побічних ефектів.

Якщо судоми у дитини не контролюються, батькам доведеться вирішувати цю проблему та вжити конкретних запобіжних заходів. Водночас слід зазначити, що, якщо у дитини є аутизм, її батькам вже доводиться вирішувати багато з подібних проблем. Зокрема, діти з епілепсією можуть зіткнутися з наступними труднощами:

 • мати затримку або труднощі у оволодінні навичками самообслуговування, координацією рухів, навчанням, спілкуванням та поведінкою;
 • такі діти потребують додаткового нагляду під час потенційно небезпечних видів діяльності, як-от: купання, приймання душу, плавання або заняття спортом;
 • часто вони менш активні, ніж діти без епілепсії;
 • такі діти можуть мати проблеми зі сном або концентрацією уваги;
 • хворі діти нерідко стають жертвою булінгу або знущань;
 • вони часто почуваються самотніми в оточенні однолітків.

Крім того, батькам доведеться вирішувати питання безпеки та оздоровлення з вчителями та терапевтами, які працюють з їхньою дитиною. Варто переконатися, що вони обізнані про судомний розлад дитини, і у тому, що вони мають знання щодо надання допомоги у разі виникнення у дитини судом. Батькам також варто надати вчителям та/або однокласникам відповідну інформацію про епілепсію, особливо якщо напади у дитини бувають важкими та/або такими, що здатні викликати жах.

Висновки

Як і аутизм, епілепсія – це неврологічний розлад, який може значно ускладнити повсякденне життя хворого. На відміну від аутизму епілепсія досить добре вивчена і зрозуміла, і її часто можна успішно контролювати за допомогою лікарських засобів. Епілептичні напади дуже рідко бувають небезпечними і можуть зменшуватися або змінюватися у процесі дорослішання дитини.

Після того як дитині буде поставлений діагноз і обране лікування, батьки можуть звернутися по підтримку до інших батьків, діти яких мають подвійний діагноз: аутизм та епілепсія. Дуже часто знання та досвід інших людей, яким доводиться вирішувати такі ж проблеми, можуть стати у пригоді, і часто інші люди, що перебувають у такій же ситуації, можуть порекомендувати терапевтів, шкільні програми та інші ресурси, які підходять для хворої дитини.

Електронне джерело:

https://www.verywellhealth.com/autism-and-epilepsy-4800802

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
7 листопада 2022
Стреси, порушення сну, баріатричні операції: про відомі та маловідомі тригери епілептичних нападів
Судоми виникають, коли у людини розвивається порушення електричної активності мозку. Якщо у хворого було принаймні два напади, і вони не були спричинені іншим відомим захворюванням, такому пацієнту можуть поставити діагноз «Епілепсія».
8 липня 2022
Епілепсія та особливості харчування
Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.
21 червня 2022
Черепно-мозкова травма та епілепсія
Черепно-мозкова травма (ЧМТ) є загальновідомою причиною виникнення судом та епілепсії. Вона може статися внаслідок будь-якого пошкодження головного мозку - падіння, автокатастрофи, спортивні травми, внаслідок вогнепального поранення чи військового бою.
10 листопада 2021
Зв'язок між синдромом Дауна та епілепсією
Епілепсія, яка має багато причин виникнення, також має тісний зв’язок із синдромом Дауна (СД). Вважається, що епілепсія, може виникати у 1% - 13% дітей з СД.