Стрес – це реакція людського організму на складну ситуацію. У невеликих дозах стрес здатний бути навіть корисним. Помірний стрес може допомогти людині у виконанні якоїсь роботи завдяки сплеску енергії або уникненні небезпечної ситуації.
Зміст
Однак у великих дозах стрес може спричинити каскад проблем, навіть судоми.
У людей, які страждають на епілепсію або судомні напади, значний стрес може не тільки вплинути на їхнє психічне здоров’я, а й може навіть підвищити ризик виникнення судомного нападу.
Напади можуть мати різні прояви, але водночас можна стверджувати, що не існує жодного типу нападів, відомого як «напади стресу». Стрес, проте, може зіграти роль у провокуванні багатьох видів судом.
Оскільки кожен переживає стрес по-різному, практично неможливо визначити, скільки саме людей мають судоми, зумовлені стресом. Однак, стрес – це найпоширеніша подія, яка передує нападу, про що повідомляють самі хворі.
Епілепсія зазвичай діагностується, коли у людини є кілька нападів протягом певного періоду часу. Епілепсія може мати досить широкий спектр проявів, і люди з епілепсією можуть мати від одного до сотень нападів щодня. Стрес і втома можуть збільшити частоту деяких видів судом.
Судоми діагностуються шляхом аналізу результатів фізичного обстеження, даних, отриманих від самого пацієнта, та візуалізації. Зазвичай лікаря будуть цікавити наступні моменти:
Після збору анамнезу та фізичного обстеження лікар може призначити одне або кілька спеціальних діагностичних досліджень, щоб дізнатися більше про судомну активність у пацієнта, а саме:
Збереження загального фізичного здоров’я та психічного благополуччя може допомогти зменшити ризик появи нападу, якщо стрес впливає на людину надто негативно.
Деякі приклади того, що може зробити пацієнт самостійно для зменшення ризику розвитку нападів:
Виміряти рівень стресу або дати йому кількісну оцінку є дуже важким завданням. Те, що є стресом для однієї людини, може не мати негативного впливу на іншу; кожна людина переживає одну і ту ж стресову ситуацію по-своєму.
Існує багато різновидів стресу і низка супутніх чинників, які можуть погіршити вплив стресу на організм людини. Зазвичай серед основних факторів ризику, які можуть призвести до нападів, спричинених стресом, є наступні:
Симптоми судом залежать від типу нападу, який зазвичай спостерігається у хворого. Симптоми можуть бути різного ступеня тяжкості та відрізнятися залежно від того, яка частина мозку уражається під час епізоду нападу.
Приклади симптомів під час нападу:
Якщо людина страждає на епілепсію, а судоми найчастіше бувають спричинені стресом, їй слід попрацювати над тим, щоб зменшити або уникнути стресових ситуацій. Важливо також обговорити це зі своїм лікарем, щоб підібрати найефективніші лікарські засоби.
Існує низка ліків, які можна використовувати для контролю нападів, але, можливо, знадобиться і прийом певних додаткових препаратів, щоб допомогти пацієнту впоратися зі стресом, депресією або тривогою. Варто поговорити з лікарем або фахівцем із питань психічного здоров’я, якщо у людини виникли проблеми з подоланням щоденного стресу, тим більше, якщо стрес стає причиною почастішання судомних нападів.
Якщо у людини немає епілепсії, але у неї з’явилися напади, зумовлені стресом, існують методи лікування, які можуть допомогти, наприклад:
Якщо у людини спостерігаються судомні напади, стрес цілком може стати їхнім потенційним тригером. Наразі все ще існує недостатньо досліджень, які б точно називали методи зменшення стресу як спосіб боротьби із судомами. Проте існують деякі докази того, що названі вище методи можуть бути використані для зменшення частоти нападів.
Внесення позитивних змін до способу життя може покращити його якість та допомогти людині впоратися з епілепсією та іншими захворюваннями. Варто поговорити зі своїм лікарем, якщо людина відчуває, що потребує додаткової допомоги в боротьбі з судомами або для зменшення рівня стресу.
Хоча сам по собі стрес може не спричиняти судом, він може зіграти роль у провокуванні як епілептичних, так неепілептичних нападів. Контролювання стресу є важливою частиною боротьби із судомами та покращення загального стану здоров’я.
Зміни способу життя, такі як достатня кількість сну, здорове харчування, регулярні фізичні вправи та медитація, можуть допомогти контролювати стрес і зменшити частоту нападів.