Нічна епілепсія: причини, симптоми, діагностика та лікування

Нічна епілепсія: причини, симптоми, діагностика та лікування

Нічна епілепсія або нічні судомні напади – це напади, які трапляються у той час, коли людина спить. Такі напади можуть спричинити незвичну нічну поведінку, наприклад, безпричинне пробудження або мимовільне сечовипускання під час сну, а також судоми.

Зміст

Уночі зазвичай трапляються напади, які належать до того типу судом, який називається тоніко-клонічними нападами.

Особливості нічних нападів

Нічні напади зустрічаються в медичній практиці досить рідко і, як правило, вони означають, що у людини є епілепсія.

Численні хімічні сполуки зумовлюють регулярну електричну активність мозку, яка відіграє важливу роль у повсякденному мисленні людини, її рухах та інших функціях, що контролюються мозком. Під час нападу раптовий сплеск незвичної електричної активності спричиняє у хворого втрату контролю над деякими з цих функцій.

Існує багато різних типів судом, але більшість нічних судом є тоніко-клонічними. Лікарі звикли називати тоніко-клонічні напади великими епілептичними нападами. Зазвичай вони тривають менше 5 хвилин. При цьому під час тонічної фази м’язи людини скорочуються, а під час клонічної фази м’язи пацієнта можуть смикатися.

Нестача сну є поширеною причиною виникнення судом у людей, які страждають на епілепсію, тому нічні напади, що порушують сон, можуть збільшити ризик виникнення судом у майбутньому.

Симптоми нічних нападів

Під час нічного нападу людина може чинити такі дії:

 • кричати або продукувати незвичні звуки, особливо безпосередньо перед напруженням м’язів;
 • все тіло хворого раптом може стати надто напруженим;
 • здійснити мимовільне сечовипускання;
 • посмикуватися;
 • прикушувати язик;
 • впасти з ліжка;
 • прокидатися раптово без вагомих причин;
 • після нападу хворого часто дуже важко розбудити;
 • після нападу пацієнт може мати сплутаність свідомості або демонструвати незвичну поведінку.

Не всі люди з нічними судомами знають, що у них бувають напади. Іноді єдиним симптомом є головний біль або синці, які хворий виявляє на своєму тілі після пробудження.

Після нападу людина може відчувати виснаження або почуватися невиспаною. Це може викликати у хворих сонливість або дратівливість протягом дня.

Нічні напади зазвичай трапляються відразу після того, як людина засинає, безпосередньо перед тим, як прокинутися або відразу після пробудження.

Причини нічних нападів

Епілепсія може бути причиною нічних нападів. Лікарі діагностують у людини епілепсію, якщо вона мала два або більше нападів, що явно не пов’язані з будь яким провокуючим фактором (наприклад, з високою температурою) та мають часовий проміжок між ними більше однієї доби.

Деякі потенційні причини епілепсії включають спадковість, травми голови, інфекції мозку, інсульти, вади розвитку судин, новоутворення (пухлини) мозку та ін.

Учені стверджують, що при деяких типах епілепсії частіше виникають нічні напади, а саме:

 • денні тоніко-клонічні напади, тобто напади у стані неспання;
 • доброякісна дитяча епілепсія з центрально-скроневими піками на ЕЕГ;
 • синдром Ландау-Клеффнера;
 • лобно-дольова епілепсія;
 • юнацька міоклонічна епілепсія

Діагностика

Для лікаря може виявитися досить важким завдання відрізнити нічну епілепсію від інших порушень сну, таких як лунатизм (сноходіння) або нічні кошмари.

Самотні хворі, які мають нічну епілепсію, можуть прокидатися втомленими, не підозрюючи, що у них бувають напади уночі. Якщо людина не має нападів удень, цілком можливо, що вона не здогадуватиметься про свої нічні напади.

Особам, у яких спостерігається незвична нічна поведінка, головний біль уранці після пробудження або незрозумілі зміни настрою, слід звернутися до лікаря.

Зазвичай для діагностики нічної епілепсії лікарі проводять електроенцефалографію (ЕЕГ), яка є дослідженням для вимірювання електричної активності мозку. Іноді лікар може призначити МРТ або КТ, що дасть змогу виявити причину структурного пошкодження мозку - новоутворення або ділянку мозку, ушкоджену внаслідок травми.

Коли у хворого спостерігаються тільки нічні напади або ж він не впевнений, чи є його нічні порушення сну нападами, лікар може порекомендувати спеціальне дослідження сну в сомнологічній лабораторії. Таке дослідження може виключити інші проблеми, такі як, наприклад, апное уві сні.

Нічні напади у дітей

Нічні напади у дітей можуть спостерігатися при декількох типах дитячої епілепсії.

Так звана доброякісна дитяча епілепсія з центрально-скроневими піками на ЕЕГ (доброякісна роландична епілепсія), що є найпоширенішою формою дитячої епілепсії, зазвичай зникає у зрілому віці.

Основним симптомом цієї форми епілепсії якраз і є нічні напади.

У дітей з цією формою епілепсії також часто спостерігається мігрень і порушення поведінки. У сімейному анамнезі таких хворих нерідко є судомні напади.

Юнацька міоклонічна епілепсія, яка має й іншу назву – синдром Янца, зазвичай починається в підлітковому віці. Особливістю цієї форми хвороби є те, що на початковому етапі напади можуть бути нетривалими. Наразі лікарі не знають, що спричиняє цей тип епілепсії, але вважається, що вона може мати спадковий характер.

Водночас слід зазначити, що не всі нічні напади у дітей є свідченням наявності у дитини епілепсії.

У дітей у віці до 5 років можуть діагностувати фебрильні судоми, які виникають при підвищенні температури. Зазвичай фебрильні судоми не несуть загрози здоров’ю і зникають після нормалізації температури. Проте, якщо у дитини виникають фебрильні напади, слід обов’язково звернутися до лікаря – це дасть можливість виключити інші причини виникнення нападів, такі як інфекція або ушкодження головного мозку.

Лікування нічних нападів та їх профілактика

Запобігти нічним нападам можна за допомогою протисудомних ліків, антиконвульсантів.

Слід пам’ятати, що потенційно нічні напади є небезпечними, бо вони збільшують ризик смерті від епілепсії. Окрім цього, судоми під час сну здатні підвищити ризик отримання хворим травм.

Особи, які страждають на нічні судомні напади, також нерідко потерпають від низького вмісту кисню в крові, що спостерігається під час нападу та після нього.

Попри серйозність потенційної небезпеки, нічна епілепсія зазвичай піддається лікуванню. Лікування вкрай необхідне, бо воно значно зменшує ризик розвитку різних ускладнень.

Вибір адекватного методу лікування визначається типом нападів, які має хворий, їхніми причинами та іншими показниками стану здоров’я пацієнта.

Найчастіше для лікування нічних нападів застосовуються такі методи (виключно за рекомендацією лікаря):

 • протисудомні препарати (антиконвульсанти);
 • уникання тригерів, які спричиняють судоми, таких, наприклад, як недосипання;
 • перехід на кетогенну дієту (харчування продуктами з високим вмістом жиру і низьким вмістом вуглеводів);
 • використання стимулятора блукаючого нерва або хірургічна імплантація стимулятора, який діє на мозок електричними імпульсами.

У період лікування необхідно відстежувати симптоми та тригери нападів – це допоможе визначити особливості виникнення нічних нападів у даного пацієнта, а також встановити, чи є лікування ефективним.

Пацієнтам з нічною епілепсією також варто вжити заходів, щоб запобігти можливому травмуванню, а саме:

 • використання ліжка з низьким розташування рами під матрац, чи взагалі розміщення матраца на підлозі;
 • використання захисного килимка (наприклад, гімнастичного), який слід класти на підлогу біля ліжка;
 • надання переваги настінним світильниками (бра) перед настільними лампами;
 • розміщення інших меблів у спальній кімнаті подалі від ліжка;
 • застосування спеціального нічного монітора нападів, який своєчасно сповістить дружину/чоловіка чи іншу людину про початок нападу.

Висновки

Нічні напади є потенційно небезпечними. Нерідко поява таких нападів у людей, у яких раніше вони не спостерігалися, може свідчити про початок епілепсії.

Особа, яка має нічні напади, повинна обов’язково звернутися до лікаря, незважаючи на частоту таких нападів, а також незалежно від приймання лікарських засобів.

Успішна терапія нічних нападів здатна значно зменшити ризик ускладнень епілепсії. Ретельне проведення діагностики також здатне виключити інші причини виникнення нічних нападів, не пов’язаних з епілепсією.

Електронне джерело:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326864

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
7 листопада 2022
Стреси, порушення сну, баріатричні операції: про відомі та маловідомі тригери епілептичних нападів
Судоми виникають, коли у людини розвивається порушення електричної активності мозку. Якщо у хворого було принаймні два напади, і вони не були спричинені іншим відомим захворюванням, такому пацієнту можуть поставити діагноз «Епілепсія».
8 липня 2022
Епілепсія та особливості харчування
Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.
21 червня 2022
Черепно-мозкова травма та епілепсія
Черепно-мозкова травма (ЧМТ) є загальновідомою причиною виникнення судом та епілепсії. Вона може статися внаслідок будь-якого пошкодження головного мозку - падіння, автокатастрофи, спортивні травми, внаслідок вогнепального поранення чи військового бою.
10 листопада 2021
Зв'язок між синдромом Дауна та епілепсією
Епілепсія, яка має багато причин виникнення, також має тісний зв’язок із синдромом Дауна (СД). Вважається, що епілепсія, може виникати у 1% - 13% дітей з СД.