Лiкарi можуть змiнити опис епілептичних нападiв. Чому?

Міжнародна протиепілептична ліга (ILAE) розробила новий підхід до термінології, яка вживається для опису та класифікації судомних нападів при епілепсії. Це було здійснено для того, щоб зробити назви нападів точнішими та описовішими щодо того, що відбувається.

Зміст

Нова термінологія у своїх визначеннях враховує усі ці важливі моменти.

 1. Прояви або початок нападу. Локалізація епілептичного нападу здатна повідомити багато інформації щодо того, що саме може трапитися під час нападу, які інші розлади і симптоми можуть виникнути у пацієнта, як вони здатні вплинути на його організм, та, найголовніше, які методи лікування можуть бути найефективнішими саме для такого типу нападу. Відсутність інформації про початок нападу може призвести до призначення неправильного лікування або пацієнту буде призначене лікування, яке не є найкращим вибором у даному випадку.
 2. Наявність свідомості у пацієнта під час нападу. Той факт, чи є хворий під час нападу притомним, чи ні, є для лікарів важливим свідченням про тип нападу. Така інформація також має велике значення для безпеки пацієнта.
 3. Наявність рухів під час нападу. Епілептичні напади також можна охарактеризувати з погляду наявності рухових симптомів. За відсутності рухових симптомів під час нападу його можна назвати немоторним нападом. Цей рівень опису не слід використовувати постійно, особливо коли описують напади або говорять про них в цілому. Водночас, у деяких випадках, використання термінів щодо моторних проявів під час нападу (або їх відсутності) може стати у пригоді.

Нова класифікація епілептичних нападів

Наразі вчені виділять три основні типи судомних нападів

Нова класифікація епілептичних нападів

Генералізовані напади

Під час цих нападів відбувається одночасне ураження мозку або груп мозкових клітин з обох боків. Цей термін використовувався й раніше, і наразі до генералізованих нападів серед інших зазвичай відносять тоніко-клонічні напади, абсанс, а також атонічні напади.

Вогнищеві напади

Наразі термін «вогнищеві/фокальні напади» застосовується замість застарілого терміну «часткові/парціальні напади», що забезпечує точніший опис місця початку нападу. Вогнищеві напади можуть починатися в одній ділянці мозку або в групі клітин з одного боку мозку.

 • Вогнищеві напади з наявністю свідомості. У разі, коли у пацієнта зберігається свідомість під час нападу, і він усвідомлює, що з ним відбувається, такий напад називається «вогнищевий напад з наявністю свідомості».
 • Вогнищеві напади з порушенням свідомості. У разі, коли свідомість пацієнта затьмарена або якимось чином порушена, такий напад називається «вогнищевий напад із порушенням свідомості». Раніше для опису таких нападів використовувався термін «складний парціальний напад».

Напади з невідомим початком

У разі, коли початок нападу є невідомим, наразі застосовують термін «напад з невідомим початком». Також вважається нападом з невідомим початком такий напад, перебіг якого ніхто не спостерігав і не бачив, наприклад, коли напади трапляються вночі або у людини, яка живе одна.

 • У міру отримання додаткової інформації, напад з невідомим початком згодом може бути діагностований як вогнищевий або генералізований напад.

Новий підхід до опису симптомів під час епілептичного нападу

Під час нападу спостерігається багато різних симптомів. Згідно нової класифікації, їх слід розділяють на групи, беручи до уваги наявність рухових (моторних) симптомів.

При генералізованих нападах:

 • Рухові симптоми можуть включати стійкі ритмічні ривкові рухи (клонічні), слабкість або млявість м’язів (атонічні), напруженість або ригідність м’язів (тонічні) та епілептичні спазми (тіло неодноразово згинається і розгинається).
 • Немоторні симптоми зазвичай називають нападами з абсансом. Це можуть бути типові або нетипові напади з абсансом (фіксований, ніби відсутній погляд). Судомні напади також можуть супроводжуватися короткими мимовільними нерегулярними посмикуваннями м’язів (міоклонус), які можуть вразити певну частину тіла або просто повіки.

При вогнищевих нападах:

 • Рухові симптоми також можуть включати стійкі ритмічні ривкові рухи (клонічні), слабкість або млявість м’язів (атонічні), напруженість або ригідність м’язів (тонічні), короткі посмикування м’язів (міоклонус) або епілептичні спазми. Також можуть бути автоматизми або повторювані автоматичні рухи, такі як плескання в долоні або потирання рук, прицмокування, жування або біг.
 • Немоторні симптоми. Прикладами симптомів, які не впливають на рух, можуть бути зміни у відчуттях, емоціях, мисленні чи пізнанні, зміни вегетативних функцій (такі як шлунково-кишкові відчуття, хвилі тепла чи холоду, мурашки, серцебиття тощо), або повна відсутність руху (так званий «поведінковий напад»).

При нападах із невідомим початком:

 • Рухові напади описуються як тонічно-клонічні, або як епілептичні спазми.
 • Немоторні напади зазвичай включають «поведінковий напад». Це означає, що рухова діяльність пацієнта повністю припиняється – людина може просто дивитися перед собою і не робити ніяких рухів.

Що робити, якщо людина не знає, який саме тип нападів у неї чи у близької людини?

Цілком природно, що пацієнт може не знати, який тип нападу він має. Часто напади діагностуються на основі опису побаченого спостерігачем. Ці описи можуть бути не достатньо повними або з цієї інформації не можна визначити, у якій ділянці мозку почався напад.

Коли напади важко діагностувати, або відсутній ефект від приймання протисудомних препаратів, варто обговорити це зі своїм лікарем.

 • Звернення до фахівця з епілепсії або проходження обстеження в центрі епілепсії може допомогти з’ясувати, чи дійсно у пацієнта бувають судомні напади. Слід зазначити, що не всі напади бувають зумовлені епілепсією.
 • Лікарі центру з лікування епілепсії допоможуть знайти інші варіанти лікування, такі як хірургічне втручання, імплантація спеціальних пристроїв, дієтотерапія, прийом інших або додаткових антиконвульсантів чи участь у клінічному дослідженні нових препаратів.
 • Призначення таких діагностичних досліджень як МРТ (магнітно-резонансна томографія) мозку та ЕЕГ (електроенцефалографія) для реєстрації електричної активності мозку значно поліпшує діагностику типу судом та епілепсії взагалі.
 • Необхідно постійно перебувати у контакті з лікарем, щоб він чітко зрозумів, яких саме діагностичних досліджень і якого саме лікування потребує хворий з певним типом епілептичних нападів.

Електронне джерело:

https://www.epilepsy.com/learn/types-seizures

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
27 серпня 2021
Нічна епілепсія: причини, симптоми, діагностика та лікування
Нічна епілепсія або нічні судомні напади – це напади, які трапляються у той час, коли людина спить. Такі напади можуть спричинити незвичну нічну поведінку, наприклад, безпричинне пробудження або мимовільне сечовипускання під час сну, а також судоми.
1 липня 2021
Лiкарi можуть змiнити опис епілептичних нападiв. Чому?
Міжнародна протиепілептична ліга (ILAE) розробила новий підхід до термінології, яка вживається для опису та класифікації судомних нападів при епілепсії. Це було здійснено для того, щоб зробити назви нападів точнішими та описовішими щодо того, що відбувається.
25 травня 2021
«Ви питаєте – ми відповідаємо»
Відповіді на запитання, що були задані під час прямого ефіру на 22 травня 2021 року.
11 травня 2021
Рефрактерна епілепсія
Рефрактерною називають епілепсію, коли частоту і тяжкість нападів не вдається контролювати за допомогою двох правильно підібраних у адекватній дозі протиепілептичних препаратів. Цей різновид епілепсії також називають неконтрольованою, або фармакорезистентною. Проте Міжнародною протиепілептичною лігою (ILAE) було запропоновано використання терміну «стійка епілепсія».