Чи впливає менструальний цикл на частоту нападів у жінок з епілепсією?

Приблизно 50% жінок дітородного віку, які хворіють на епілепсію, повідомляють, що під час менструації напади відбуваються частіше. У свою чергу, дослідження свідчать, що зміни у періодичності нападів найчастіше трапляються в середині циклу під час овуляції та приблизно за тиждень до менструації.

Зміст

Що провокує напади під час менструації?

Найвірогідніша причина зміни частоти нападів при менструальній епілепсії – гормональні зміни. Як відомо, у головному мозку міститься безліч нервових клітин, на які безпосередньо впливають головні статеві гормони – естроген і прогестерон.

Якщо виникає підозра, що у жінки присутній даний вид епілепсії, то, перш за все, слід відслідковувати симптоми і напади за допомогою щоденника пацієнта протягом декількох місяців. Це стане у пригоді лікарю і допоможе визначити можливий взаємозв’язок нападів та менструального циклу. І якщо такий зв'язок буде визначений, лікар зможе внести до схеми лікування відповідні необхідні зміни.

Результати одного із досліджень, проведеного на тваринах, довели, що високий рівень естрогену може як спричиняти, так і посилювати напади, а прогестерон, у свою чергу, здатний зменшувати вірогідність нападів. Тому, вчені дійшли висновку, що виникнення нападів у жінок з епілепсією може бути пов’язане із нестачею прогестерону в певні періоди циклу або з порушенням балансу між естрогеном і прогестероном. Вплив інших гормонів та інші гормональні зміни також розглядалися як можливі тригери нападів під час менструації.

Що можна застосовувати для зменшення нападів, пов’язаних із менструальним циклом?

  • Коригування дози протисудомного препарату. Проте, слід пам’ятати, що будь-які зміни в дозуванні препаратів, а також самі препарати може робити тільки лікар, який займається лікуванням пацієнтки.
  • Також може допомогти використання збалансованих гормональних засобів, з урахування консультацій як лікуючого невролога так і гінеколога.

Певний час вчені намагалися виявити, чи існують переваги використання прогестерону для зменшення частоти й інтенсивності нападів менструальної епілепсії. За результатами деяких невеликих досліджень були виявлені незначні переваги. Інше рандомізоване контрольоване дослідження, результати якого були опубліковані у 2012 році, не виявило суттєвої різниці між жінками, які приймали прогестерон під час певних днів циклу, порівняно із жінками, які приймали плацебо або неактивні препарати. Однак, була визначена певна група жінок, для яких лікування прогестероном мало позитивний ефект.

Слід зазначити, що всім жінкам, які хворіють на епілепсію, варто уважно ставитись до свого здоров’я, а саме уважно слідкувати за менструальним циклом, а також розглядати інші можливі тригери. Також жінкам, чутливим до гормональних змін, необхідно вчасно приймати ліки, не перевтомлюватися, висипатися, загалом, побудувати свій спосіб життя таким чином, аби знизити ризик виникнення нападів під час менструації.

Джерело:

https://www.epilepsy.com/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
8 квітня 2021
Чи впливає менструальний цикл на частоту нападів у жінок з епілепсією?
Приблизно 50% жінок дітородного віку, які хворіють на епілепсію, повідомляють, що під час менструації напади відбуваються частіше. У свою чергу, дослідження свідчать, що зміни у періодичності нападів найчастіше трапляються в середині циклу під час овуляції та приблизно за тиждень до менструації.
12 березня 2021
Хто може захворіти на епілепсію?
Епілепсія – поширене хронічне захворювання неврологічного характеру, особливістю якого є періодичні судомні напади, яке іноді супроводжується втратою свідомості.
8 лютого 2021
Особливості впливу алкоголю на організм людини при епілепсії
Якщо людина страждає на епілепсію, вживання алкоголю може мати серйозні наслідки. Відомо, що у більшості випадків лікарі рекомендують пацієнтам, хворим на епілепсію, взагалі не вживати алкогольні напої або значно зменшити їх вживання. Кількість алкоголю, вид напоїв та частоту споживання може визначити лікуючий лікар, враховуючи індивідуальні особливості кожного пацієнта.
25 січня 2021
Стрес і епілепсія: особливий зв'язок
Стрес може бути пов'язаний як з важливими життєвими подіями, так і з повсякденною діяльністю, якщо вона довгий час тримає людину в напрузі. Деякі дослідження показали, що стресові фактори, незалежно від того, негативні вони або позитивні, можуть впливати на частоту судомних нападів.