Чи впливає менструальний цикл на частоту нападів у жінок з епілепсією?

Приблизно 50% жінок дітородного віку, які хворіють на епілепсію, повідомляють, що під час менструації напади відбуваються частіше. У свою чергу, дослідження свідчать, що зміни у періодичності нападів найчастіше трапляються в середині циклу під час овуляції та приблизно за тиждень до менструації.

Зміст

Що провокує напади під час менструації?

Найвірогідніша причина зміни частоти нападів при менструальній епілепсії – гормональні зміни. Як відомо, у головному мозку міститься безліч нервових клітин, на які безпосередньо впливають головні статеві гормони – естроген і прогестерон.

Якщо виникає підозра, що у жінки присутній даний вид епілепсії, то, перш за все, слід відслідковувати симптоми і напади за допомогою щоденника пацієнта протягом декількох місяців. Це стане у пригоді лікарю і допоможе визначити можливий взаємозв’язок нападів та менструального циклу. І якщо такий зв'язок буде визначений, лікар зможе внести до схеми лікування відповідні необхідні зміни.

Результати одного із досліджень, проведеного на тваринах, довели, що високий рівень естрогену може як спричиняти, так і посилювати напади, а прогестерон, у свою чергу, здатний зменшувати вірогідність нападів. Тому, вчені дійшли висновку, що виникнення нападів у жінок з епілепсією може бути пов’язане із нестачею прогестерону в певні періоди циклу або з порушенням балансу між естрогеном і прогестероном. Вплив інших гормонів та інші гормональні зміни також розглядалися як можливі тригери нападів під час менструації.

Що можна застосовувати для зменшення нападів, пов’язаних із менструальним циклом?

  • Коригування дози протисудомного препарату. Проте, слід пам’ятати, що будь-які зміни в дозуванні препаратів, а також самі препарати може робити тільки лікар, який займається лікуванням пацієнтки.
  • Також може допомогти використання збалансованих гормональних засобів, з урахування консультацій як лікуючого невролога так і гінеколога.

Певний час вчені намагалися виявити, чи існують переваги використання прогестерону для зменшення частоти й інтенсивності нападів менструальної епілепсії. За результатами деяких невеликих досліджень були виявлені незначні переваги. Інше рандомізоване контрольоване дослідження, результати якого були опубліковані у 2012 році, не виявило суттєвої різниці між жінками, які приймали прогестерон під час певних днів циклу, порівняно із жінками, які приймали плацебо або неактивні препарати. Однак, була визначена певна група жінок, для яких лікування прогестероном мало позитивний ефект.

Слід зазначити, що всім жінкам, які хворіють на епілепсію, варто уважно ставитись до свого здоров’я, а саме уважно слідкувати за менструальним циклом, а також розглядати інші можливі тригери. Також жінкам, чутливим до гормональних змін, необхідно вчасно приймати ліки, не перевтомлюватися, висипатися, загалом, побудувати свій спосіб життя таким чином, аби знизити ризик виникнення нападів під час менструації.

Джерело:

https://www.epilepsy.com/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
27 серпня 2021
Нічна епілепсія: причини, симптоми, діагностика та лікування
Нічна епілепсія або нічні судомні напади – це напади, які трапляються у той час, коли людина спить. Такі напади можуть спричинити незвичну нічну поведінку, наприклад, безпричинне пробудження або мимовільне сечовипускання під час сну, а також судоми.
1 липня 2021
Лiкарi можуть змiнити опис епілептичних нападiв. Чому?
Міжнародна протиепілептична ліга (ILAE) розробила новий підхід до термінології, яка вживається для опису та класифікації судомних нападів при епілепсії. Це було здійснено для того, щоб зробити назви нападів точнішими та описовішими щодо того, що відбувається.
25 травня 2021
«Ви питаєте – ми відповідаємо»
Відповіді на запитання, що були задані під час прямого ефіру на 22 травня 2021 року.
11 травня 2021
Рефрактерна епілепсія
Рефрактерною називають епілепсію, коли частоту і тяжкість нападів не вдається контролювати за допомогою двох правильно підібраних у адекватній дозі протиепілептичних препаратів. Цей різновид епілепсії також називають неконтрольованою, або фармакорезистентною. Проте Міжнародною протиепілептичною лігою (ILAE) було запропоновано використання терміну «стійка епілепсія».