Як покращити контроль над епілептичними нападами

Дотримання режиму щоденного прийому ліків є дуже важливою вимогою ефективного лікування епілепсії. У деяких випадках графік прийому ліків буває складним і його важко дотримуватися, особливо якщо доводиться приймати ліки неодноразово протягом дня.

Зміст

Приймайте лікарські препарати відповідно до призначення лікаря

Якщо ви пацієнт з судомними нападами, що має невеликий стаж захворювання, обговоріть з вашим лікарем призначені вам препарати і очікувані результати лікування. Переконайтеся в тому, що ви досить докладно інформовані про те, які ліки приймаєте, як часто, коли і чому. Вам також доведеться освоїти деякі нові навички, що забезпечують безпечний і постійний прийом препаратів, наприклад:

 • Перевірка назви препарату та дозування таблеток, щоб бути впевненим в тому, що ви будете приймати саме призначені ліки і в правильній дозі.
 • Необхідно дотримуватися спеціальної інструкції по прийому різних форм протисудомних препаратів.
 • Необхідно встановити для себе графік прийому ліків відповідно до рекомендацій лікаря.
 • Потрібно вміти розпізнавати симптоми побічних ефектів і знати, в яких випадках слід звертатися за допомогою до лікаря.
 • У разі необхідності слід здавати кров для дослідження.
 • Також необхідно спостерігати за тим, чи справляють ліки терапевтичну дію.

Тригери судомних нападів

Деякі люди вважають, що певні ситуації, звички, проблеми зі здоров'ям або ліки можуть вплинути на ризик виникнення судомних нападів. Наприклад, у частини пацієнтів напад може виникнути через поганий сон або надмірний стрес. Пропущені дози протисудомних препаратів підвищують ймовірність розвитку нападу і є частою причиною раптових нападів та невідкладних станів.

Після того як вам вперше поставили діагноз епілепсія, важливо відзначити, коли у вас стався напад і чи можна визначити будь-які тригери нападів. Деякі приклади тригерів судомних нападів включають в себе:

 • Пропуск чергового прийому протисудомного препарату або раптове його скасування.
 • Брак сну або сон поганої якості.
 • Стрес.
 • Наявність іншого захворювання або підвищена температура.
 • Миготливе світло у пацієнтів зі світлочутливістю.
 • Менструальний цикл або інші гормональні зміни.
 • Вживання алкоголю або наркотичних речовин. (Зловживання алкоголем може стати причиною судомного нападу, особливо на наступний день).
 • Прийом деяких рецептурних і безрецептурних препаратів.
 • Прийом деяких дієтичних добавок, в тому числі рослинного походження.
 • Брак деяких макро- і мікроелементів в організмі (наприклад, знижений рівень натрію, кальцію або магнію).

Що слід робити по відношенню до тригерів?

Якщо вам вдасться ідентифікувати ті явища, які, на вашу думку, впливають на частоту судомних нападів, стежте за ними і з часом спробуйте визначити, як часто вони трапляються.

Поділіться спостереженнями зі своїм лікуючим лікарем і обговоріть з ним, що ви можете зробити, щоб запобігти або зменшити ризик виникнення судом.

Зосередьтеся на вашому загальному здоров'ї. Щоденні здорові звички також можуть допомогти поліпшити контроль над нападами. Ось кілька речей, які можуть допомогти:

 • Дотримуйтесь регулярного режиму сну - лягайте спати та прокидайтеся в один і той же час кожен день.
 • Пийте достатньо рідини і уникайте зневоднення.
 • Звертайте увагу на загальний емоційний стан.
 • Їжте регулярно і дотримуйтеся здорової дієти.
 • Забезпечте собі потужну підтримку з боку сім'ї і друзів.
 • Займайтеся фізкультурою без шкоди для здоров'я. Уникайте перегріву організму, перевтоми або зневоднення.
 • Потрібно вести (електронний) щоденник судомних нападів - наприклад, «Мій щоденник судом» або щоденник в письмовому вигляді, це допоможе вам контролювати хворобу.

Якщо ви виявите явища, які, на вашу думку, можуть вплинути на судоми, стежте за ними згодом і подивіться, як часто вони трапляються. Якщо вони часто відбуваються перед нападами, потрібно визначити, чи зможете ви змінити дію тригера або уникнути його.

Управління стресом

Багато людей з епілепсією вважають, що емоційний стрес може вплинути на їх судоми. Або, стрес здатний вплинути на те, як ви спите, їсте або відчуваєте себе в цілому. Деякі пацієнти можуть визначити моменти, коли вони відчувають страх, занепокоєння, смуток або депресію окремо від судом. Кілька порад для роздумів:

 • Поговоріть про своє самопочуття, з лікарем. Інформуйте його про перепади вашого настрою. Спробуйте глибоке дихання, медитацію, фізичні вправи або інші способи, щоб допомогти вам розслабитися і впоратися зі стресом.
 • Поговоріть зі своїм лікарем, якщо у вас є проблеми зі сном. Порушення сну можуть викликати напади або бути симптомом інших захворювань.
 • Якщо зміни настрою зберігаються або тривають довше, ніж кілька тижнів, повідомте про це свого лікаря і зверніться за медичною допомогою.

Менструальний цикл

Близько половини жінок дітородного віку, які страждають на епілепсію, повідомляють про нові напади під час менструації або в середині менструального циклу. Відстеження моменту появи судомних нападів може допомогти жінкам визначити, чи існує який-небудь зв'язок між особливостями її менструального циклу і нападами. Обговоріть з вашим лікарем питання про стан вашого гормонального балансу та інші питання, пов'язані з вашим здоров'ям. Для деяких жінок це може стати початком шляху, який здатен привести до інших способів поліпшення контролю над нападами.

Треба домагатися припинення судомних нападів

Максимально ефективний контроль нападів є одним з кроків на шляху до поліпшення вашого здоров'я і зниження ризику раптової несподіваної смерті при епілепсії. Не здавайтеся і не погоджуйтеся на життя з триваючими нападами. Будьте активні і зверніться до фахівця по епілепсії, якщо у вас все ще спостерігаються судоми або побічні ефекти ліків.

Деяким людям з певними типами епілепсії дуже важко контролювати судомні напади. У них можуть також бути інші проблеми, які стосуються здатності ходити, думати, говорити і робити деякі інші речі.

Такі проблеми часто є ознаками супутніх захворювань, і вони можуть утруднити контроль над епілепсією. Візит в центр з лікування епілепсії може допомогти вам розглянути всі варіанти поліпшення контролю над нападами і то, як епілепсія впливає на ваше здоров'я і якість життя.

Джерело:

https://www.epilepsy.com/sites/core/files/atoms/files/pg0L_MgngYrEp_09-2018%20%281%29.pdf

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
13 листопада 2020
Епілепсія і вагітність
Вагітність - відповідальний і важливий період в житті будь-якої жінки, який супроводжується великою кількістю страхів і побоювань. Якщо мова йде про жінку з епілепсією, то їх число багаторазово збільшується. Частину з них можна «розвіяти», а ризики мінімізувати, в разі, якщо вагітність грамотно спланована.
28 вересня 2020
Аутоімунна форма епілепсії
Аутоімунна форма епілепсії (АЕ) викликана змінами у функціях імунної системи організму. Головною ознакою АЕ є судомні напади. Цей тип епілепсії був нещодавно включений до нової системи класифікації епілепсії, розробленої Міжнародною протиепілептичною Лігою (ILAE).
14 серпня 2020
Епілепсія і депресії
Згідно результатів досліджень, симптоми депресії відчувають 30-35% людей, які страждають від епілепсії. Депресія вважається найпоширенішим розладом настрою в усьому світі.
3 квітня 2020
Як покращити контроль над епілептичними нападами
Дотримання режиму щоденного прийому ліків є дуже важливою вимогою ефективного лікування епілепсії. У деяких випадках графік прийому ліків буває складним і його важко дотримуватися, особливо якщо доводиться приймати ліки неодноразово протягом дня.