Епілепсія і COVID-19: чи варто хвилюватися?

На сьогоднішній день – увесь світ завмер і більш за все цікавиться новинами щодо COVID-19. Ця вірусна інфекція вразила багато країн світу. У той час як у більшості людей, у яких може розвинутися це вірусне захворювання, симптоми можуть бути слабкими або помірними, деяким може знадобитися госпіталізація.

Зміст

Наскільки COVID-19 може бути небезпечним для людей із епілепсією ми розповімо у цій статті.

У людей з епілепсією підвищений ризик розвитку COVID-19?

Епілепсія – захворювання, яке має дуже багато форм і проявів. У деяких людей приступи легко контролюються і для цього їм достатньо приймати один препарат та у них немає інших супутніх проблем із здоров’ям, і у них епілепсія не збільшує ризик заразитися небезпечним COVID-19.

Проте у людей, що мають, так звану, неконтрольовану епілепсію незважаючи на усі спроби взяти її під контроль і застосовують більш ніж один протиепілептичний препарат, ризик розвитку COVID-19 дещо більший. Це пояснюється тим, що препарати, які вони приймають для контролю приступів (використання стероїдів, імунотерапії в лікуванні імунної, інфекційної епілепсії за етіологією) впливають на їх імунну систему. Також у них можуть бути інші супутні захворювання, чи проблеми, що впливають на імунітет. У таких випадках, люди мають більший ризик розвитку більш серйозних симптомів вірусного захворювання. Наприклад, люди, що мають проблеми з ковтанням чи інколи вдихають їжу чи рідину у легені (мікроаспірація) мають дещо більший ризик розвитку пневмонії.

Також до групи ризику належать люди з діабетом чи проблемами із серцем або легенями.

Проте, незалежно від форми епілепсії чи її проявів усім пацієнтам необхідно поговорити із своїм лікуючим доктором про його індивідуальні ризики і необхідність будь-яких конкретних способів захисту.

Чи може COVID-19 викликати збільшення кількості приступів епілепсії?

Коли людина із епілепсією хворіє на інше захворювання, особливо із температурою не виключена поява більшої кількості приступів. Будь-яка хвороба є фізичним і емоційним стресом, що може збільшить ймовірність виникнення приступів епілепсії. COVID-19 не є виключенням.

Також приступи можуть виникати через дію інших тригерів, таких як неспроможність нормально їсти і пити, а також приймати необхідні при епілепсії ліки через погане загальне самопочування та блювоту.

Попередня інформація із країн, де виявлена найбільша кількість хворих на коронавірус свідчить про те, що ризик збільшення приступів епілепсії є незначним для більшої кількості людей із цим захворюванням.

Що робити, якщо кількість приступів при захворюванні на коронавірус стало більше?

Якщо у вас чи у вашої близької людини, що захворіла на COVID-19 сталися зміни у приступах, наприклад, вони стали більш частими або змінили свій характер – обов’язково повідомте про це свого лікуючого доктора по телефону, щоб не наражати на небезпеку оточуючих.

Ваш лікар у телефонному режимі зможе порекомендувати змінити дозування ліків або препарати, що можна використовувати у період збільшення приступів.

А для запобігання COVID-19 не забувайте дотримуватись простих рекомендацій:

  • уникайте великого скупчення людей;
  • мийте руки не менше 20-30 секунд якомога частіше або використовуйте дезінфектори із вмістом спирту не менше 60%;
  • уникайте дотиків руками до власного лиця, рота, носа, очей.

А також:

  • мінімізуйте стрес
  • нормалізуйте сон
  • підтримуйте рухову активність (навіть в умовах домашнього карантину можна приділяти щодня 15-20 хвилин часу для помірних фізичних навантажень)
  • споживайте більше овочів і свіжих фруктів та багато вітамінів (насамперед, вітамін С), що підвищують захисні сили організму.

Разом з тим, потрібно чітко розуміти, що ніякі «чудодійні» дієтичні добавки, противірусні препарати не довели своєї ефективності, а їх прийом не за призначенням може викликати підвищення температури тіла, та втомлюваність. Така побічна дія даних препаратів може ввести в оману вас та лікаря і в подібному випадку у здорової людини є реальна загроза бути скерованою в лікувальний заклад, де дійсно є пацієнти із небезпечним коронавірусом COVID-19.

Джерело:

https://www.epilepsy.com/article/2020/3/concerns-about-covid-19-coronavirus-and-epilepsy

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
14 серпня 2020
Епілепсія і депресії
Згідно результатів досліджень, симптоми депресії відчувають 30-35% людей, які страждають від епілепсії. Депресія вважається найпоширенішим розладом настрою в усьому світі.
3 квітня 2020
Як покращити контроль над епілептичними нападами
Дотримання режиму щоденного прийому ліків є дуже важливою вимогою ефективного лікування епілепсії. У деяких випадках графік прийому ліків буває складним і його важко дотримуватися, особливо якщо доводиться приймати ліки неодноразово протягом дня.
3 квітня 2020
Тригери при епілепсії
Деякі люди, що хворіють на епілепсію зауважують, що часто напади відбуваються за певних обставин. Безумовно, у багатьох випадках неможливо передбачити початок нападу, але деколи це не так. Відстеження тригерів (будь-яких факторів, що виникають безпосередньо перед нападом) може допомогти передбачити, коли може відбутися напад. Це дає змогу підготуватися і дізнатися, як зменшити вірогідність того, що напад може відбутися у цей час.
3 квітня 2020
Тривога при епілепсії
Що таке тривога? Тривога – основна емоція, яку відчувають люди в певні моменти свого життя. Однак, відчуття тривоги може стати розладом, якщо воно виходить з-під контролю і викликає постійне відчуття нервозності, стресу без вагомої на це причини.