Психологічні прояви і причини виникнення епілепсії у підлітків

Епілепсія у підлітків має не тільки фізіологічні, але й психологічні прояви ─ агресія, негативізм і прагнення до соціальної ізоляції. Нерідко спостерігається синдром нестабільності формування особистості: підлітки порушують заборони лікарів і батьків, починають приймати алкоголь, лише погіршуючи ситуацію, займаються небезпечними видами спорту, ігнорують прийом протисудомних препаратів.

В інших випадках, протилежних бунтарству, підлітки виявляються у вимушеній соціальній ізоляції, відчувають себе покинутими і невпевненими.

Провокуючі фактори

Важливим провокуючим фактором є перевтома, як фізична, так і психічна. Японські вчені виявили, що напади у підлітків може провокувати виконання важких завдань, пов'язаних з психічною і розумовою діяльністю. Наприклад, при грі в комп'ютерні ігри, при складних розрахунках або грі в шахи можуть початися міоклонічні посмикування.

Найчастіше тригерами є недолік або переривання сну ─ напади можуть проявлятися вранці відразу після пробудження.

Напад може викликати вживання алкогольних напоїв або наркотичних речовин.

Можливі причини виникнення епілепсії у підлітків

Існує багато чинників, що сприяють виникненню епілепсії. Важливу роль відіграє спадкова схильність. Вчені помітили, що в сім'ях, де є родичі з епілепсією, ймовірність розвитку епілепсії у дитини вища, ніж в тих сім'ях, де захворювання у родичів відсутні. В останні роки все частіше говорять про спадкову природу ряду форм епілепсії, виявлені гени, відповідальні за їх виникнення. У той же час не можна сказати, що епілепсія обов'язково передається у спадок. Багато форм захворювання обумовлені сукупністю генетичних і набутих факторів. Внесок генетичних факторів значний, але не є вирішальним.

При деяких формах епілепсії, які отримали назву симптоматичних, причиною розвитку захворювання є пошкодження головного мозку внаслідок:

 • вроджених аномалій його розвитку;
 • внутрішньоутробних інфекцій;
 • хромосомних синдромів;
 • спадкових хвороб обміну речовин;
 • пологових ушкоджень центральної нервової системи;
 • інфекцій нервової системи;
 • черепно-мозкової травми;
 • пухлин.

Рекомендації

Підліткам з епілепсією рекомендується ретельно стежити за режимом сну і неспання, дотримуватися особливої дієти, виключити вживання алкоголю, наркотичних речовин, мінімізувати перегляд телевізора і комп'ютерні ігри, постаратися не допускати перевтоми, перенапруги, стресу.

Благотворно впливає перебування на свіжому повітрі, розмірений і спокійний спосіб життя. Не варто обмежувати підлітка повністю від будь-якої активності, так як надлишок енергії теж негативно позначається на здоров'ї.

Не варто акцентувати увагу на тому, що підліток чимось відрізняється від інших через свою недугу. Він може вести цілком звичайне життя, але в більш дбайливому режимі.

Чи можна перерости епілепсію

Шанс повністю звільнитися від нападів вище у підлітків з епілепсією, що з'явилася без певної причини, не обтяжених сімейної історією епілепсії і без неврологічних патологій.

Успішний результат при цьому діагнозі дуже навіть реальний. При призначенні правильного лікування, при дотриманні режиму прийому медикаментів цілком можливо повне позбавлення від нападів.

Рецидиви при дебюті епілепсії в підлітковому віці виникають частіше, ніж при дебюті епілепсії в дитячому віці. Крім того, обтяжливими факторами виступають фокальні напади, органічні ураження мозку, що лежать в основі захворювання, патологічні зміни на ЕЕГ (електроенцефалограмі) при скасуванні протиепілептичної терапії. До факторів, що асоціюються з низьким ризиком рецидиву, відносяться: ідіопатична генералізована епілепсія (виняток: ризик рецидиву при юнацькій міоклонічній епілепсії дуже високий), і нормальна ЕЕГ при скасуванні антиконвульсантів.

Література:

 1. http://www.nevromed.ru/stati/epilepsiya_u_detey_i_podrostkov#kakovi_vozmojnie_prichini_epile
 2. http://epileptologhelp.ru/for-doctors/printsipy-otmeny-antiepilepticheskoj-terapii/
 3. https://gb4miass74.ru/pervaya-pomoshch/epilepsiya-u-detej.html
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
28 вересня 2020
Аутоімунна форма епілепсії
Аутоімунна форма епілепсії (АЕ) викликана змінами у функціях імунної системи організму. Головною ознакою АЕ є судомні напади. Цей тип епілепсії був нещодавно включений до нової системи класифікації епілепсії, розробленої Міжнародною протиепілептичною Лігою (ILAE).
14 серпня 2020
Епілепсія і депресії
Згідно результатів досліджень, симптоми депресії відчувають 30-35% людей, які страждають від епілепсії. Депресія вважається найпоширенішим розладом настрою в усьому світі.
3 квітня 2020
Як покращити контроль над епілептичними нападами
Дотримання режиму щоденного прийому ліків є дуже важливою вимогою ефективного лікування епілепсії. У деяких випадках графік прийому ліків буває складним і його важко дотримуватися, особливо якщо доводиться приймати ліки неодноразово протягом дня.
3 квітня 2020
Тригери при епілепсії
Деякі люди, що хворіють на епілепсію зауважують, що часто напади відбуваються за певних обставин. Безумовно, у багатьох випадках неможливо передбачити початок нападу, але деколи це не так. Відстеження тригерів (будь-яких факторів, що виникають безпосередньо перед нападом) може допомогти передбачити, коли може відбутися напад. Це дає змогу підготуватися і дізнатися, як зменшити вірогідність того, що напад може відбутися у цей час.