Психологічні прояви і причини виникнення епілепсії у підлітків

Епілепсія у підлітків має не тільки фізіологічні, але й психологічні прояви ─ агресія, негативізм і прагнення до соціальної ізоляції. Нерідко спостерігається синдром нестабільності формування особистості: підлітки порушують заборони лікарів і батьків, починають приймати алкоголь, лише погіршуючи ситуацію, займаються небезпечними видами спорту, ігнорують прийом протисудомних препаратів.

В інших випадках, протилежних бунтарству, підлітки виявляються у вимушеній соціальній ізоляції, відчувають себе покинутими і невпевненими.

Провокуючі фактори

Важливим провокуючим фактором є перевтома, як фізична, так і психічна. Японські вчені виявили, що напади у підлітків може провокувати виконання важких завдань, пов'язаних з психічною і розумовою діяльністю. Наприклад, при грі в комп'ютерні ігри, при складних розрахунках або грі в шахи можуть початися міоклонічні посмикування.

Найчастіше тригерами є недолік або переривання сну ─ напади можуть проявлятися вранці відразу після пробудження.

Напад може викликати вживання алкогольних напоїв або наркотичних речовин.

Можливі причини виникнення епілепсії у підлітків

Існує багато чинників, що сприяють виникненню епілепсії. Важливу роль відіграє спадкова схильність. Вчені помітили, що в сім'ях, де є родичі з епілепсією, ймовірність розвитку епілепсії у дитини вища, ніж в тих сім'ях, де захворювання у родичів відсутні. В останні роки все частіше говорять про спадкову природу ряду форм епілепсії, виявлені гени, відповідальні за їх виникнення. У той же час не можна сказати, що епілепсія обов'язково передається у спадок. Багато форм захворювання обумовлені сукупністю генетичних і набутих факторів. Внесок генетичних факторів значний, але не є вирішальним.

При деяких формах епілепсії, які отримали назву симптоматичних, причиною розвитку захворювання є пошкодження головного мозку внаслідок:

 • вроджених аномалій його розвитку;
 • внутрішньоутробних інфекцій;
 • хромосомних синдромів;
 • спадкових хвороб обміну речовин;
 • пологових ушкоджень центральної нервової системи;
 • інфекцій нервової системи;
 • черепно-мозкової травми;
 • пухлин.

Рекомендації

Підліткам з епілепсією рекомендується ретельно стежити за режимом сну і неспання, дотримуватися особливої дієти, виключити вживання алкоголю, наркотичних речовин, мінімізувати перегляд телевізора і комп'ютерні ігри, постаратися не допускати перевтоми, перенапруги, стресу.

Благотворно впливає перебування на свіжому повітрі, розмірений і спокійний спосіб життя. Не варто обмежувати підлітка повністю від будь-якої активності, так як надлишок енергії теж негативно позначається на здоров'ї.

Не варто акцентувати увагу на тому, що підліток чимось відрізняється від інших через свою недугу. Він може вести цілком звичайне життя, але в більш дбайливому режимі.

Чи можна перерости епілепсію

Шанс повністю звільнитися від нападів вище у підлітків з епілепсією, що з'явилася без певної причини, не обтяжених сімейної історією епілепсії і без неврологічних патологій.

Успішний результат при цьому діагнозі дуже навіть реальний. При призначенні правильного лікування, при дотриманні режиму прийому медикаментів цілком можливо повне позбавлення від нападів.

Рецидиви при дебюті епілепсії в підлітковому віці виникають частіше, ніж при дебюті епілепсії в дитячому віці. Крім того, обтяжливими факторами виступають фокальні напади, органічні ураження мозку, що лежать в основі захворювання, патологічні зміни на ЕЕГ (електроенцефалограмі) при скасуванні протиепілептичної терапії. До факторів, що асоціюються з низьким ризиком рецидиву, відносяться: ідіопатична генералізована епілепсія (виняток: ризик рецидиву при юнацькій міоклонічній епілепсії дуже високий), і нормальна ЕЕГ при скасуванні антиконвульсантів.

Література:

 1. http://www.nevromed.ru/stati/epilepsiya_u_detey_i_podrostkov#kakovi_vozmojnie_prichini_epile
 2. http://epileptologhelp.ru/for-doctors/printsipy-otmeny-antiepilepticheskoj-terapii/
 3. https://gb4miass74.ru/pervaya-pomoshch/epilepsiya-u-detej.html
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
28 січня 2020
Епілепсія у підлітків
Епілепсія є найбільш поширеним неврологічним розладом підліткового віку. У цей період напади можуть з'явитися вперше, а може рецидивувати або посилитися раніше діагностоване захворювання. Епілепсія у підлітків частіше розвивається у віці 10-12 років, але перший напад може з'явитися і в 17-20 років.
28 січня 2020
Психологічні прояви і причини виникнення епілепсії у підлітків
Епілепсія у підлітків має не тільки фізіологічні, але й психологічні прояви ─ агресія, негативізм і прагнення до соціальної ізоляції. Нерідко спостерігається синдром нестабільності формування особистості: підлітки порушують заборони лікарів і батьків, починають приймати алкоголь, лише погіршуючи ситуацію, займаються небезпечними видами спорту, ігнорують прийом протисудомних препаратів.
9 лютого 2018
Препараты от эпилепсии не эффективны: как помочь больному?
Несмотря на большое разнообразие и выбор препаратов от эпилепсии, примерно каждый пятый больной с таким диагнозом плохо реагирует или вообще не реагирует на медикаментозную терапию. В этом случае должно проводиться дополнительное, более тщательное, обследование и продуманная оптимизация терапии.
9 лютого 2018
Таблетки от эпилепсии
Многие больные эпилепсией вынуждены принимать лекарственные препараты, которые помогают контролировать течение заболевания и даже могут полностью избавить больного от приступов. На сегодняшний день известны и используются более десятка препаратов от эпилепсии, и при этом постоянно ведется поиск новых противосудорожных средств.