Методи лікування епілепсії

Методи лікування епілепсії

Після діагностики епілепсії важливо якомога раніше почати ефективне лікування – це допоможе уникнути розвитку судомних нападів, сповільнити прогресування хвороби і в цілому підтримувати нормальний стан пацієнта.

Зміст

У даний час існує три основні напрямки лікування епілепсії – прийом протисудомних (протиепілептичних) препаратів, хірургічна операція та інші типи лікування, які не належать до перших двох різновидів і часто використовуються в якості допоміжної терапії, що підвищує ефективність протисудомних лікарських засобів.

Препарати від епілепсії

Прийом препаратів від епілепсії, або медикаментозна терапія, є варіантом лікування, який найчастіше застосовується. Цей метод дуже ефективний – більшість хворих з діагнозом епілепсії позбавляються від судом, просто регулярно приймаючи один протисудомний препарат. У тяжчих випадках лікар може призначити два або (рідко) три протисудомні препарати, якщо застосування одних ліків не знижує достатньо частоту і тяжкість нападів.

Ефективність протиепілептичних препаратів підтверджується тим фактом, що через кілька років застосування багато хворих (і дорослі, і діти) можуть за рекомендацією лікаря припинити лікування без ризику відновлення судом.

Вибір препарату і схеми застосування залежать від загального стану здоров'я, віку хворого, частоти, типу і тяжкості судомних нападів, а також від супутніх захворювань та вже прийнятих хворим лікарських препаратів. Найчастіше лікар починає з призначення низької дози одного протисудомного препарату і стежить за тим, як реагує на таке лікування пацієнт. При хорошій ефективності й переносимості пацієнт продовжує лікування без змін. За необхідності лікар може збільшити дозу або додати до схеми лікування ще один препарат.

Засіб від епілепсії: як досягти максимальної ефективності

Для досягнення максимально можливого контролю над судоромними припадками за допомогою лікарських препаратів дуже важливо [1]:

  1. Приймати препарати, суворо дотримуючись рекомендацій лікаря.
  2. Обов'язково обговорювати з лікарем можливість застосування інших препаратів (як рецептурних, так і куплених без рецепта), вітамінів і рослинних засобів до початку їх застосування.
  3. Не переходити з прийому оригінального протисудомного препарату на дешевшу версію-генерик, не порадившись із лікарем.
  4. Ні в якому разі не припиняти прийом протисудомного препарату без консультації з лікарем.
  5. Обов'язково зв'язуватися з лікарем при появі будь-якого побічного ефекту зі списку в інструкції із застосування препарату.
  6. Регулярно ходити на прийом до лікаря для оцінки стану й ефективності / безпеки проведеної терапії.

Протисудомні препарати при епілепсії

Нижче перераховані основні протисудомні лікарські препарати, що застосовуються для лікування епілепсії сучасними лікарями [2]:

  1. Вальпроат натрію.
  2. Габапентин.
  3. Карбамазепін.
  4. Ламотриджин.
  5. Леветірацетам.
  6. Окскарбазепін.
  7. Прегабалін.
  8. Топірамат.
  9. Фенітоїн.
  10. Фенобарбітал.
  11. Етосуксимід.

Перераховані протиепілептичні препарати відносяться до різних груп лікарських засобів, ефективні при різних формах епілепсії й можуть викликати різні побічні ефекти. Тому підбирати конкретний препарат або комбінацію препаратів, а також дозу і схему прийому, повинен тільки кваліфікований лікар-невропатолог на очному прийомі.

Хірургічне лікування епілепсії

Якщо терапія лікарськими препаратами не дозволяє контролювати напади епілепсії, альтернативним варіантом лікування може стати хірургічна операція на головному мозку. Найчастіше операції проводяться, якщо обстеження виявило в мозку невелику ділянку, яка є «винуватцем» судомних нападів, тобто ділянку, з якої виходять хвилі судомної активності, що призводять до розвитку епілептичного нападу. При цьому дуже важливо, щоб виявлена ділянка підвищеної судомної готовності не була пов'язана з життєво важливими функціями організму і не відповідала за такі функції мозку як мова, рух, зір або слух.

Після операції хворий або повністю одужує, або ж лікарям вдається значно зменшити кількість та/або знизити дозу протисудомних лікарських препаратів. Слід, однак, врахувати, що хірургічна операція при епілепсії – це серйозне втручання з певним ризиком ускладнень, включаючи порушення пізнавальних здібностей пацієнта. Тому, перш ніж погоджуватися на хірургічне лікування, детально обговоріть з лікарем усі переваги і ризики операції.

Інші варіанти лікування епілепсії

До інших альтернативних методів лікування епілепсії відносяться [1]:

  1. Кетогенна дієта з високим вмістом жирів і низьким вмістом вуглеводів. Цей метод іноді допомагає лікувати дитячі форми епілепсії. Кетогенна дієта застосовується як у комбінації з прийомом протисудомних препаратів, так і в якості самостійного способу лікування.
  2. Стимуляція блукаючого нерва. Цей метод лікування проводиться за допомогою спеціального апарату – стимулятора, який вживлюється під шкіру в ділянці грудей (на зразок кардіостимулятора, який використовується для лікування деяких захворювань серця). Дротики від апарату контактують з блукаючим нервом у ділянці шиї, а його батарейка відсилає до мозку спеціально налаштовані електричні сигнали. Цей метод дозволяє знизити частоту судом на 20-40% і, як наслідок, зменшити потребу пацієнта в протисудомних препаратах.

У даний час ведеться розробка і дослідження новітніх методів лікування епілепсії, включаючи глибоку стимуляцію мозку, підпорогову тривалу стимуляцію зони, яка запускає розвиток судом, мінімально інвазивні хірургічні втручання і, звичайно, нові протисудомні препарати.

Джерела

  1. Epilepsy. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/epi...
  2. Бордылюк А.А. Противосудорожные препараты при эпилепсии: обзор средств. https://doctor-neurologist.ru/protivosudorozhnye-p...
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
24 жовтня 2024
Криптогенна епілепсія
Криптогенна епілепсія: що це таке? Дізнайтеся про причини, симптоми та методи діагностики цього типу епілепсії на MozOk.ua
7 листопада 2022
Стреси, порушення сну, баріатричні операції: про відомі та маловідомі тригери епілептичних нападів
Судоми виникають, коли у людини розвивається порушення електричної активності мозку. Якщо у хворого було принаймні два напади, і вони не були спричинені іншим відомим захворюванням, такому пацієнту можуть поставити діагноз «Епілепсія».
8 липня 2022
Епілепсія та особливості харчування
Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.
21 червня 2022
Черепно-мозкова травма та епілепсія
Черепно-мозкова травма (ЧМТ) є загальновідомою причиною виникнення судом та епілепсії. Вона може статися внаслідок будь-якого пошкодження головного мозку - падіння, автокатастрофи, спортивні травми, внаслідок вогнепального поранення чи військового бою.