Токсична позитивність: коли (надмірний) оптимізм стає шкідливим

Токсична позитивність: коли (надмірний) оптимізм стає шкідливим

Звичайно, для психічного здоров’я (та й для соматичного) дуже важливо мати гарний настрій, перебувати у доброму гуморі, не брати неминучі дрібні життєві негаразди надто близько до серця. Проте показна, а тим паче надмірна, невиправдана життєрадісність може завдати людині серйозної шкоди – вона заважає тверезо оцінювати ситуацію і часто буває згубною для стосунків з іншими.

Зміст

Психологи давно дали назву цьому явищу – «токсична позитивність». Токсична позитивність – це віра в те, що незалежно від того, наскільки жахливою чи важкою є ситуація, люди повинні зберігати позитивний настрій.

Токсична позитивність доводить позитивне мислення до надто узагальненої крайності. Таке ставлення не просто наголошує на важливості оптимізму, воно також мінімізує і навіть заперечує будь-які сліди людських емоцій, які далеко не завжди є чисто щасливими чи позитивними. Але в реальному житті подібний підхід є щонайменше непродуктивним. Тому, помітивши в себе подібну схильність, треба позбутися невиправданої ейфорії якомога швидше. На щастя, це є завданням, з яким можливо впоратися, адже в людській природі закладене реальне сприйняття подій навколишнього життя, що уберігало наших предків (та й зараз часто уберігає зараз нас самих) від різних загроз.

Токсична позитивність: погляд зблизька

Токсична позитивність – це певною мірою одержимість позитивним мисленням. Це переконання, що люди повинні позитивно оцінювати будь-який досвід, навіть той, який є глибоко трагічним.

Токсична позитивність може заглушити негативні емоції, применшити горе та змусити людей відчувати своєрідний протиприродний тиск – удавати себе щасливими, навіть коли їм важко.

Такий підхід до оцінки життя та його подій не є іманентним для пересічної людини, внутрішньо притаманним їй. Цей психологічний феномен з’явився в останні 50-100 років.

Протягом кількох десятиліть у книгах та популярних ЗМІ підкреслювалася потенційна цінність позитивного мислення, і є деякі докази того, що іноді воно дійсно може покращити психічне здоров’я. Наприклад, одне дослідження 2018 року, яке провели вчені з США серед студентів коледжу, підтвердило, що висока самооцінка може підтримувати позитивне мислення, знижуючи ризик суїцидальних ідей і вчинків. Однак позитивне мислення не існує у вакуумі, і воно не є панацеєю від усіх життєвих проблем.

Токсична позитивність нав’язує позитивне мислення як єдине рішення проблем, вимагаючи від людини уникати негативного мислення чи вираження негативних емоцій.

Дослідження навколо позитивного мислення загалом зосереджені на перевагах оптимістичного погляду на проблему. Токсичний позитив, навпаки, вимагає постійного (а значить не завжди обґрунтованого) оптимізму від людей незалежно від проблем, з якими вони стикаються, потенційно заглушаючи їхні емоції та стримуючи їх від пошуку соціальної підтримки.

Ось лише декілька прикладів токсичної позитивності:

 • порадити батькам, чия дитина померла, не хнюпити голову, не надто занепадати духом, тому що вони принаймні можуть мати ще дітей;
 • стверджувати після якоїсь катастрофи, що «все відбувається з певною метою і треба плекати надію на краще»;
 • спонукати когось зосередитися на позитивних аспектах нищівної втрати (наприклад, провалу на вступних іспитах до вишу, розпаду шлюбу з коханою людиною);
 • радити іншій людині подолати своє горе чи страждання та зосередитися на хорошому у своєму житті;
 • «рекламувати» людей, які завжди мають позитивний вигляд або не виражають своїх емоцій, як сильніших або симпатичніших за інших;
 • закликати інших людей прогресувати, самовдосконалюватися незалежно від того, з якими труднощами вони стикаються (наприклад, рекомендувати людям використовувати час, проведений вдома під час пандемії COVID-19, для того, щоб розвивати нові навички або покращувати свою фізичну форму);
 • заперечувати право інших на переживання горя, кажучи: «могло бути і гірше» тощо.

Про шкідливість токсичної позитивності

Не слід плутати токсичну позитивність із реальним виправданим оптимізмом. Можна залишатися оптимістом, навіть безпосередньо стикаючись із тяжкими переживаннями і серйозними викликами життя. Але людям, які переживають важку психологічну травму, не потрібно рекомендувати залишатися позитивними або казати їм, що інші засуджують їх за те, що вони не зберігають «сонячного світогляду».

Загалом обґрунтовано позитивний погляд на події не є шкідливим. Однак людина, яка вважає, що вона повинна бути лише позитивною, може ігнорувати серйозні життєві проблеми або не звертати увагу на своє психічне здоров’я.

Подібним чином люди, які вимагають від інших позитиву, можуть пропонувати недостатню підтримку або змушувати своїх близьких відчувати сором та засудження з боку інших людей.

Деякі з ризиків токсичної позитивності включають:

 • Ігнорування реальної загрози. Мета-аналіз 29 досліджень, присвячених домашньому насильству, за 2020 рік засвідчив, що позитивно упереджене ставлення може змусити людей, які зазнають насильства, недооцінювати його серйозність і залишатися у насильницьких стосунках. Оптимізм, надія та прощення підвищують ризик того, що люди залишаться зі своїми кривдниками і зазнають ескалації насильства.
 • Приниження втрати. Горе та печаль є нормальними після втрати. Людина, яка неодноразово чує рекомендації рухатися далі або бути щасливою, може відчувати, ніби інші не переймаються її втратою. Наприклад, батьки, які втратили дитину, можуть відчувати, що їхнє дитя неважливе для інших, і це лише посилить їхнє горе.
 • Ізоляція та стигматизація. Люди, які відчувають тиск, щоб посміхатися під час труднощів, можуть рідше шукати підтримки. Вони можуть відчувати себе ізольованими або соромитися своїх почуттів, що заважає їм шукати допомогу. За даними Американської психіатричної асоціації, острах зазнати соціального відторгнення може стримати людину від звернення до психіатра по медичну допомогу.
 • Проблеми спілкування. У будь-яких стосунках є проблеми. Токсична позитивність спонукає людей ігнорувати ці проблеми та зосереджуватися лише на позитиві. Такий підхід, врешті-решт, може зруйнувати спілкування та здатність вирішувати проблеми у стосунках.
 • Низька самооцінка. Кожен іноді відчуває негативні емоції. Токсична позитивність спонукає людей ігнорувати свої негативні емоції, навіть якщо їхнє придушення може змусити таких людей страждати всередині ще сильніше. Коли така людина відчуває, що не може почуватися позитивно, їй може здатися, ніби вона зазнає великої невдачі.

Час від часу відчувати негативні емоції – нормально!

Люди відчувають широкий спектр емоцій, кожна з яких є важливою частиною душевного благополуччя. Тривога, наприклад, може сповіщати людину про небезпечну ситуацію, тоді як гнів є нормальною реакцією на несправедливість або погане поводження. Смуток може сигналізувати про серйозність втрати.

Не визнавати цих емоцій означає ігнорувати дії, які вони можуть спричиняти. Більше того, якщо не говорити про них, вони не зникнуть. Більшості людей час від часу потрібна допомога, щоб впоратися зі своїми емоціями. Просте озвучення своїх переживань, негативних емоцій під час розмови з іншою людиною може зменшити їхню інтенсивність, допомагаючи людині почуватися менш «зануреною» в них.

Деякі дослідження засвідчують, що розмова про емоції, включно з негативними, може навіть допомогти мозку краще обробляти почуття. Раніші дослідження підтвердили, що розмова про власні емоції знижує проходження нервових сигналів у певних шляхах мозку, пов’язаних із цими емоціями. Дане відкриття свідчить про те, що розмова про негативні почуття може зменшити їхню гостроту.

Мантра «лише позитивний настрій» може бути особливо психотравмуючою під час великого особистого лиха. Коли людина стикається з такими ситуаціями як фінансові проблеми, втрата роботи, хвороба або втрата близької людини, сказати їй, що вона повинна шукати у таких подіях, у першу чергу, позитивні сторони, може здатися відверто жорстоким.

Як уникнути токсичної позитивності

Деякі стратегії уникнення власної токсичної позитивності включають наступні прийоми:

 • визнання негативних емоцій нормальним явищем і важливою частиною людського досвіду;
 • ідентифікація та визнання емоцій, а не спроби їх уникнути;
 • у разі потреби – розмова з довіреними людьми про емоції, в тому числі негативні;
 • пошук підтримки у людей, які не засуджують, наприклад, у друзів, яким довіряють, або у психотерапевта.

Людина також може уникнути нав’язування токсичної позитивності й іншим шляхом:

 • заохочення людей відкрито говорити про свої емоції;
 • намагання переносити негативні емоції легше;
 • відмова від спроб отримати позитивну відповідь на все, що людина говорить іншим;
 • визнання того, що інтенсивні негативні емоції часто збігаються з сильними позитивними емоціями, наприклад, коли глибоке горе сигналізує про сильну любов.

Висновки

Токсична позитивність спонукає людей ігнорувати важкі емоції, потенційно посилюючи силу цих почуттів у підсвідомості.

Хоча позитивне мислення дає певні переваги, ніхто не може постійно думати позитивно – це не властиве звичайній людині.

Примушування когось виражати лише позитивні емоції може придушити здатність такої людини спілкуватися та змусить її почуватися погано через негативні думки.

Токсичний позитив часто є непомітним або малопомітним, і багато хто з нас у той чи інший момент життя стикався з таким типом мислення. Однак, навчившись розпізнавати токсичну позитивність, людина зможе краще позбутися такого типу мислення й отримати адекватнішу підтримку з боку інших, коли проходитиме через черговий період життєвих труднощів.

Електронні джерела:

https://teenergizer.org/2021/06/toksichnij-pozitiv/

https://www.verywellmind.com/what-is-toxic-positivity-5093958

https://www.psychologytoday.com/intl/basics/toxic-positivity

https://thepsychologygroup.com/toxic-positivity/

https://www.kyanhealth.com/toxic-positivity-vs-genuine-optimism/

https://www.healthline.com/health/mental-health/toxic-positivity-during-the-pandemic

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
24 листопада 2023
Як розпізнати депресію
Депресія (інші назви – «великий депресивний розлад», «клінічна депресія») – це розлад настрою із групою симптомів, зокрема постійним смутком та/або відсутністю інтересу до життя.
18 жовтня 2023
Токсична позитивність: коли (надмірний) оптимізм стає шкідливим
Звичайно, для психічного здоров’я (та й для соматичного) дуже важливо мати гарний настрій, перебувати у доброму гуморі, не брати неминучі дрібні життєві негаразди надто близько до серця. Проте показна, а тим паче надмірна, невиправдана життєрадісність може завдати людині серйозної шкоди – вона заважає тверезо оцінювати ситуацію і часто буває згубною для стосунків з іншими.
16 жовтня 2023
Чи можна вилікувати депресію без антидепресантів: декілька корисних порад
Основним методом лікування депресивного розладу (особливо тяжких форм депресії) були і є таблетки від депресії. Проте, у деяких випадках, виключно, коли мова йде про депресію легкого ступеню і виключно за рекомендацією та під пильним спостереженням лікаря можна спробувати поліпшити стан людини без використання фармакотерапії.
14 вересня 2023
Чи може депресія пройти сама
Депресія – це, на перший погляд, значне погіршення настрою, яке може cпричиняти у людини відчуття постійного горя, тривоги та безнадії. Деякі депресивні епізоди тривають кілька тижнів або місяців, але інші можуть тривати рік і більше.