Чи може депресія пройти сама

Чи може депресія пройти сама

Депресія – це, на перший погляд, значне погіршення настрою, яке може cпричиняти у людини відчуття постійного горя, тривоги та безнадії. Деякі депресивні епізоди тривають кілька тижнів або місяців, але інші можуть тривати рік і більше.

Зміст

Проте, депресія – це більше, ніж просто відчуття смутку. Це серйозний розлад психічного здоров’я, через який у людини можуть виникнути не тільки такі симптоми як відчуття безнадії та горя, але й відбутися зміни апетиту чи ваги, а також з’явитися недостаність енергії чи навіть думки про самогубство.

Згідно з інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), депресія є основною причиною інвалідності в усьому світі.

За даними дослідників, у всьому світі 1,5% дорослих людей страждають на стійкий депресивний розлад. Цей розлад уражає жінок (1,9%) частіше, ніж чоловіків (1%), і, за оцінками дослідників, близько 1,3% всіх дорослих можуть зіткнутися з ним у якийсь момент свого життя.

Практично кожен, хто відчуває симптоми депресії, тим більше якщо діагноз «Депресія» був встановлений лікарем-психіатром, задумується, чи проходить депресія сама по собі. Але відповідь на це, здавалося б, просте питання не є однозначною. Дійсно, у деяких випадках симптоми депресії можуть зникнути навіть без лікування через декілька місяців після появи, проте, на жаль, у майбутньому вони можуть з’явитися знову…

Що ж кажуть фахівці у галузі психіатрії

Депресія може зменшитися після лікування, зміни способу життя або взагалі без будь-якого втручання. Тобто, в останньому випадку можна стверджувати, що депресія пройшла сама собою. Але найчастіше депресія триває від кількох тижнів до багатьох років. Дослідження 2018 року, проведене вченими з Нідерландів, оцінювало тривалість депресивних епізодів у людей із недавнім діагнозом «Великий депресивний розлад» (ВДР). Дослідники виявили, що середня тривалість депресивних епізодів становила 3 місяці.

Вони також зазначили, що:

 • 50% людей одужали протягом 3 місяців;
 • 76% одужали протягом 12 місяців;
 • майже 20% не одужали і через 24 місяці.

Як з’ясували вчені, основним фактором ризику тривалішої депресії була її тяжкість.

У статті, опублікованій у 2022 році, американські дослідники зазначають, що 70-80% людей з депресією можуть значно зменшити симптоми за допомогою відповідного лікування.

Тут варто взяти до уваги один дуже важливий факт: оскільки депресія добре піддається лікуванню, успішний пошук правильного методу терапії може допомогти пацієнтові швидше почуватися краще. Крім того, відсутність допомоги при депресії не тільки призводить до непотрібних страждань, але й може мати руйнівні наслідки. Варіанти лікування можна застосувати до конкретної ситуації, забезпечуючи найкращі результати, і зовсім не потрібно випробовувати їх на власному досвіді (і власному здоров’ї), перевіряючи, чи може депресія сама пройти.

Отже, іншими словами, не варто очікувати, що покращення настане саме по собі, переживаючи сильні душевні муки і ризикуючи своїм здоров’ям, а іноді навіть життям.

Існує відома приказка про те, що «час лікує всі рани», але це не зовсім так, коли йдеться про депресію. Тривалість цього захворювання та випадки, коли проходить депресія сама, залежать від багатьох факторів.

Тип

Деякі види депресії тривають довше, ніж інші. Наприклад, сезонний афективний розлад зазвичай виникає лише взимку, послаблюючись з настанням весни, тоді як стійкий депресивний розлад діагностується, коли депресія триває два роки або більше.

Причина

Причина депресії також може вплинути на її тривалість. Якщо депресія зумовлена конкретною ситуацією або тимчасовим стресом, вона може тривати недовго.

Депресія також може виникнути внаслідок інших захворювань. Наприклад, деякі жінки відчувають передменструальний дисфоричний розлад, який є депресією, пов’язаною з передменструальним синдромом, а у молодих матерів іноді може розвинутися післяпологова депресія. Залежно від причини депресії, розмова з лікарем може допомогти визначити, який тип лікування буде найефективнішим.

Тяжкість перебігу

Серйозність депресії також може вплинути на те, чи пройде вона сама по собі. Якщо депресія легка, вона може минути без будь-якого виду формального лікування. Якщо у людини помірна або важка депресія, може знадобитися додаткове лікування. В останньому випадку, звичайно, не може бути й мови про те, чи проходить депресія сама по собі.

Якщо у пацієнта діагностували депресію, хороша новина полягає в тому, що депресія — це хвороба, яка добре піддається лікуванню. І дійсно, як свідчить медична статистика, відзначають покращення від 80% до 90% людей з депресією, які отримують лікування.

Лікування зазвичай включає медикаменти (у першу чергу, антидепресанти), психотерапію або їхнє поєднання. Може допомогти також додаткове лікування. Акупунктура (голковколювання), фізичні вправи, медитація та масаж – усі ці засоби/методи допомагають полегшити депресію.

Лікуванню немає альтернативи

Хоча існує декілька типів депресії, найпоширенішим є великий депресивний розлад (ВДР). Існують специфічні симптоми депресії, пов’язані з ВДР (їх можуть відчувати також і люди з іншими типами депресії):

 • постійно погіршений настрій і відчуття смутку;
 • проблеми з прийняттям рішень, концентрацією та мисленням;
 • відсутність інтересу до занять, які раніше викликали задоволення;
 • постійне відчуття немотивованої тривоги;
 • постійна сонливість або, навпаки, безсоння;
 • постійне відчуття втоми.

Для того, щоб лікар встановив діагноз великого депресивного розладу, людина повинна мати ці симптоми депресії щонайменше два тижні. Іноді вони спостерігаються рік або й два. У таких випадках фахівець із психічного здоров’я може встановити діагноз дистимії або стійкого депресивного розладу. У той час як великий депресивний розлад є поширенішим, стійкий депресивний розлад вражає приблизно 3% населення і переважно спостерігається у жінок.

Лікувати депресію (після консультації з фахівцем) необхідно. Слід ще раз наголосити на тому, що зовсім не варто плекати надію на те, що депресія може пройти сама.

Медикаментозне лікування

Для медикаментозного лікування депресії зазвичай використовують антидепресанти. Ці препарати можуть покращити процес використання мозком певних хімічних речовин для контролювання настрою і стресу.

Антидепресантам часто потрібен час, щоб подіяти. Іноді доводиться чекати 4-8 тижнів, перш ніж людина відчує їхній позитивний вплив.

Антидепресанти можуть покращити проблеми зі сном, апетитом і концентрацією ще до того, як у пацієнта покращиться настрій. Проте, як вже згадувалося, потрібен певний час, щоб ліки подіяли, перш ніж припиняти їхнє приймання або переходити на інший препарат.

Поширені антидепресанти належать до наступних груп:

 • селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну;
 • інгібітори зворотного захоплення серотоніну-норадреналіну;
 • атипові антидепресанти;
 • модулятори серотонін-дофамінової активності;
 • трициклічні антидепресанти;
 • інгібітори моноаміноксидази.

Лікар підбере антидепресанти, які найбільше підходять для конкретного пацієнта.

Психотерапія

Психотерапія може бути ефективним засобом лікування депресії. Психотерапія, також відома як «розмовна терапія», може допомогти людині вивчити нові способи мислення та поведінки, а також керувати звичками, які можуть сприяти депресії.

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є поширеним варіантом лікування людей з депресією. КПТ допомагає людям визначити зв’язок між їхніми думками, поведінкою та почуттями. Працюючи з когнітивно-поведінковим терапевтом, людина може використовувати КПТ для зміни шкідливих думок і поведінки.

Згідно зі статтею, опублікованою в 2020 році вченими з Індії, КПТ є ефективним способом лікування депресії. Автори стверджують, що КПТ у поєднанні з медикаментами дає значно кращі результати, ніж лише саме медикаментозне лікування.

Ще одним ефективним видом психотерапії депресії є міжособистісна терапія (МОТ). Це обмежене за часом лікування підкреслює роль міжособистісних стосунків у психічному здоров’ї.

МОТ може допомогти людині:

 • зрозуміти, як її емоційні проблеми впливають на стосунки та спілкування;
 • дізнатися, як ці проблеми впливають на її настрій;
 • навчитися покращувати стосунки;
 • навчитися краще керувати своїми емоціями.

Зміни способу життя

Одночасно з лікуванням люди з депресією можуть самостійно вжити певних заходів, щоб підвищити свій настрій і допомогти полегшити симптоми депресії:

 • бути щодня фізично активним;
 • лягати спати і прокидатися в один і той же час;
 • мати регулярне здорове харчування;
 • уникати алкоголю, нікотину, наркотиків;
 • відкладати важливі рішення (наприклад зміна роботи) до тих пір, поки симптоми депресії не вщухнуть;
 • намагатися якомога більше спілкуватися з іншими людьми.

Пам’ятаймо про потенційну загрозу рецидиву депресії

Навіть якщо депресія проходить сама, майже завжди існують фактори ризику її рецидиву. У кожної людини є особисті тригери рецидиву. Деякі вона може контролювати, а інші – ні. Це може бути міжособистісний або сімейний стрес, фінансові проблеми, втрата роботи та інші реальні проблеми. Стрес у швидкоплинному сучасному світі, безсумнівно, має великий вплив на людей. Як не дивно, але те, що приносить задоволення одній людині, може викликати депресію в іншої. Наприклад, для одних людей відпустка є приємним періодом розслаблення, а для інших вона може стати великим стресом.

Висновки

Хоча цілком можливо, що певний епізод депресії зникне сам по собі, якщо дати йому достатньо часу, звернення по медичну допомогу може допомогти хворому покращити своє самопочуття значно швидше. Допомога лікаря також потенційно може запобігти погіршенню депресії чи впливу на фізичне здоров’я пацієнта. Оскільки депресія добре піддається лікуванню, лікар допоможе швидко знайти найкращий варіант лікування.

Крім того, деякі форми депресії просто важче вилікувати. У таких випадках пацієнт не в змозі просто «змусити це зникнути». Може знадобитися додаткове лікування, щоб полегшити симптоми або ступінь тяжкості тривоги.

Крім того, кожен хворий заслуговує на належне та індивідуальне лікування депресії. Немає нічого поганого в тому, щоб попросити лікаря допомогти знову почуватися краще.

Електронні джерела:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/does-depression-go-away

https://www.verywellmind.com/can-depression-stop-without-treatment-1067582

https://screening.mhanational.org/content/does-depression-go-away-its-own/

https://ttcmendingfences.com/blog/does-depression-go-away-on-its-own-with-time/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
14 вересня 2023
Чи може депресія пройти сама
Депресія – це, на перший погляд, значне погіршення настрою, яке може cпричиняти у людини відчуття постійного горя, тривоги та безнадії. Деякі депресивні епізоди тривають кілька тижнів або місяців, але інші можуть тривати рік і більше.
14 серпня 2023
Антидепресанти: призначення, особливості застосування, побічні ефекти
Антидепресанти – це специфічна група лікарських препаратів, які використовуються для лікування депресії та деяких інших психічних захворювань, таких як тривожність, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).
3 липня 2023
Агресія при депресії
Депресія є важким розладом психіки, який, до того ж, здатний мати різні прояви, зокрема й агресивну поведінку, яка може бути спрямована безпосередньо на всіх людей, які оточують хвору людину. Зазвичай прояви гніву або агресивності у людини з депресією свідчать про те, що така людина має важчу форму депресії, яка погано піддається лікуванню.