Депресія, яка виникає після COVID-19, є поширеним явищем. У цьому випадку виникненню психічного розладу можуть сприяти біологічні, психологічні та екологічні фактори. У людей, які перехворіли на коронавірусну інфекцію COVID-19, депресія може виникнути після госпіталізації, через стрес під час пандемії або як симптом постковідного синдрому.
Зміст
У 2021 році автори одного огляду наукових публікацій, присвячених зв'язку між COVID-19 і депресією, виявили, що захворюваність на депресію серед тих, хто переніс COVID-19, коливалася у межах від 3% до 12% (згідно з даними ВООЗ, у загальній популяції на депресію страждають 3,8% населення, у тому числі 5% дорослих та 5,7% осіб віком від 60 років1 ).
Дослідники ще не до кінця розуміють, чому COVID-19 діє на людей по-різному та як ця інфекція впливає на мозок. Але дослідження факторів ризику розвитку депресії можуть допомогти пояснити, як саме COVID-19 або обставини, пов'язані з коронавірусною інфекцією, здатні сприяти розвитку депресії у деяких людей.
Дослідники не знають, чи спричиняє COVID-19 депресію безпосередньо. Однак між цими двома захворюваннями може бути зв’язок.
COVID-19 – це хвороба, яка виникає через вірус SARS-CoV-2. Попри те, що даний вірус, в основному, поширюється через крихітні крапельки з дихальної системи (наприклад, через кашель і чхання), симптоми можуть спостерігатися з боку багатьох органів тіла.
У деяких людей симптоми коронавірусної інфекції, зумовленої вірусом SARS-CoV-2, є слабкими та зникають самі по собі. У інших людей розвиваються тривалі симптоми, відомі як постковідний синдром (“long COVID”).
У більшості людей, які одужали від COVID-19, навіть попри важкий перебіг хвороби, після цього не розвивається депресія. Проте, кілька досліджень виявили клінічно значущі показники депресії серед тих, хто переніс COVID-19.
Наприклад, систематичний огляд восьми попередніх досліджень, проведений у 2021 році, засвідчив, що через 12 тижнів після інфікування COVID 11-28% людей мали симптоми депресії. Показово, що у 3-12% людей такі симптоми були тяжкими.
Це свідчить про те, що хвороба COVID-19 може підвищити ймовірність депресії, однак дослідження не довели, що саме COVID-19 безпосередньо спричиняє її, і не виявили, чому в одних людей розвивається депресія, а в інших – ні.
Люди, організм яких бореться з COVID протягом тривалого часу, також можуть відчувати неврологічні симптоми, зокрема депресію.
Є кілька способів, як COVID-19 може сприяти депресії, як на біологічному, так і на психологічному рівні.
COVID-19 може спричиняти у деяких людей неврологічні зміни. Втрата нюху, яка виникає у частини хворих після інфікування вірусом SARS-CoV-2, якраз є прикладом неврологічних змін, пов’язаних із COVID-19. Учені все ще вивчають патогенез аносмії при COVID-19, але це також стосується і випадків депресії.
Дослідження 2020 року, автори якого ретельно вивчали дані тисяч людей, які перенесли COVID-19 з подальшим розвитком у них депресії, повідомляють, що вищий рівень запалення на момент встановлення діагнозу корелює з вищим ризиком розвитку депресії. Отже, запальні процеси можуть відігравати роль у патогенезі депресії.
Крім того, у цьому дослідженні також наголошується, що на вихідному рівні у жінок запалення було нижчим, ніж у чоловіків, але загальні показники депресії після COVID-19 – вищими. Це свідчить про те, що одне тільки запалення не може пояснити підвищення частоти депресії.
Дослідження 2020 року також виявило, що потреба в госпіталізації через COVID-19 і необхідність довшого перебування в лікарні теж корелюють із вищим ризиком розвитку депресії.
Дослідники встановили, що 31% із 402 осіб, які перенесли COVID-19, мали симптоми депресії через 1 місяць після перебування в лікарні з приводу тяжкого перебігу COVID-19.
Ці висновки збігаються з попередніми дослідженнями депресії у людей, яким довелося перебувати у відділеннях інтенсивної терапії (ВІТ). В одному дослідженні в Йорданії у групі зі 105 пацієнтів, які виписалися з ВІТ, 80 відсотків мали депресію. Цей симптом може бути частиною розладу, який лікарі називають «синдром наслідків інтенсивної терапії».
Дослідження 2020 року також засвідчує, що ризик розвитку депресії може збільшитися не лише через саму хворобу COVID-19, а й через негативний досвід перебування в умовах пандемії.
Дослідження, у якому вивчали людей, які проживають в Ірландії, виявило наступні фактори ризику розвитку депресії під час пандемії COVID-19:
Це свідчить про те, що страх людини перед COVID-19, а також її становище в суспільстві здатні впливати на ймовірність розвитку депресії.
Згідно з науковою довідкою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), перший рік пандемії COVID-19 спровокував збільшення депресії у всьому світі на 25%. ВООЗ також підкреслює, що найбільше постраждали від стресу пандемії молоді люди, жінки та люди, які вже мали хронічні захворювання.
Окрім того, що COVID-19 сприяє виникненню нових випадків депресії, схоже, що ця інфекція, швидше за все, здатна погіршувати або спровокувати появу симптомів у тих, хто раніше хворів на депресію.
Це також стосується людей, які не хворіли на саму коронавірусну інфекцію, але зазнали стресу або тривоги через неї. Дослідження 2020 року показало, що серед репрезентативної вибірки жителів Ірландії вищий передбачуваний ризик захворювання та втрати роботи через COVID-19 корелює із вищим ризиком розвитку депресії.
Такі глобальні події як пандемії можуть включати багато факторів ризику, здатні спричинити симптоми депресії, як-от:
Як наслідок, люди з особистою або сімейною історією депресії можуть бути вразливішими до психологічного впливу COVID-19, ніж інші.
Низка досліджень виявила, що пандемія COVID-19 призвела до зростання захворюваності на депресію в усьому світі.
Таке зростання стосувалося не лише кількох перших хвиль COVID-19. Дослідження 2022 року в семи європейських країнах виявило високий рівень депресії під час різних хвиль COVID-19. Так, під час четвертої хвилі пандемії відчував депресію приблизно 1 із кожних 4 осіб.
Поширеність депресії була особливо високою серед певних груп. Наприклад, систематичний огляд і мета-аналіз 2022 року виявили, що серед лікарів зведений коефіцієнт захворюваності на депресію становив 20,5% протягом першого року пандемії. Лікарі та інші медичні працівники стикалися з високим рівнем травмування та експозиції щодо COVID-19
.Кожен, хто вважає, що у нього може бути депресія, незалежно від того, чи перенесла така людина COVID-19, чи ні, повинен звернутися по медичну допомогу. Деякі ознаки того, що людині може знадобитися допомога психіатра чи медичного психолога, включають наступне:
Також слід звернутися по допомогу, якщо людина продовжує відчувати симптоми COVID-19 через кілька тижнів після одужання або отримання негативного тесту на інфікування SARS-CoV-2.
Що треба робити, якщо ви знаєте когось із безпосереднім ризиком самоушкодження, самогубства чи заподіяння шкоди іншій людині:
Якщо у вас або у когось із ваших знайомих виникають думки про самогубство, може допомогти телефонний дзвінок на «гарячу лінію» профілактики самогубств.
Лікування депресії може включати комбінацію психотерапії, спеціальних лікарських засобів (антидепресантів) і навчання методам подолання, які людина може використовувати для полегшення симптомів. Проте, під час пандемії чи карантину доступ до цієї допомоги може бути ускладненим.
Існують способи, які допомагають подолати ці додаткові труднощі. Замість того, щоб відвідувати сеанси персональної терапії або ходити до поліклініки для зустрічі з лікарем, людина, яка потребує лікування депресії, може використовувати наступні методи:
Депресія — це реальна й потенційно серйозна хвороба, яку пацієнт не може вилікувати самостійно. Однак є заходи, до яких можна вдаватися, щоб подбати про себе, в очікуванні кваліфікованої медичної допомоги.
Деякі стратегії самодопомоги вдома включають наступне:
Можна почати з виконання одного з наведених вище пунктів, а потім працювати над іншими.
Водночас важливо зазначити, що якщо людина довго хворіє на COVID, фізичні вправи можуть погіршити симптоми. Таким пацієнтам слід поговорити з лікарем про контроль інтенсивності фізичних навантажень.
Зв’язок між COVID-19 і депресією є складним. Життя під час пандемії може бути тяжким, напруженим і таким, що викликає острах – і це може збільшити ризик розвитку депресії.
Вплив COVID-19 може посилити цей ризик через травматичний характер пандемії, неврологічні зміни внаслідок хвороби чи інші процеси, які лікарі ще не виявили.
Правильна комбінація психотерапії, ліків та зміни способу життя може допомогти дуже багатьом людям почуватися краще та почати освоювати здорові навички подолання. Люди, які вважають, що у них є депресія, незалежно від причини, повинні поговорити з лікарем або фахівцем у сфері психічного здоров’я.
https://www.medicalnewstoday.com/articles/depression-after-covid
1 https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
до списку статей Знайти лікаря