Депресія після COVID-19: небезпека, якою не слід легковажити

Депресія після COVID-19: небезпека, якою не слід легковажити

Депресія, яка виникає після COVID-19, є поширеним явищем. У цьому випадку виникненню психічного розладу можуть сприяти біологічні, психологічні та екологічні фактори. У людей, які перехворіли на коронавірусну інфекцію COVID-19, депресія може виникнути після госпіталізації, через стрес під час пандемії або як симптом постковідного синдрому.

Зміст

У 2021 році автори одного огляду наукових публікацій, присвячених зв'язку між COVID-19 і депресією, виявили, що захворюваність на депресію серед тих, хто переніс COVID-19, коливалася у межах від 3% до 12% (згідно з даними ВООЗ, у загальній популяції на депресію страждають 3,8% населення, у тому числі 5% дорослих та 5,7% осіб віком від 60 років1 ).

Дослідники ще не до кінця розуміють, чому COVID-19 діє на людей по-різному та як ця інфекція впливає на мозок. Але дослідження факторів ризику розвитку депресії можуть допомогти пояснити, як саме COVID-19 або обставини, пов'язані з коронавірусною інфекцією, здатні сприяти розвитку депресії у деяких людей.

Чи спричиняє COVID-19 депресію

Дослідники не знають, чи спричиняє COVID-19 депресію безпосередньо. Однак між цими двома захворюваннями може бути зв’язок.

COVID-19 – це хвороба, яка виникає через вірус SARS-CoV-2. Попри те, що даний вірус, в основному, поширюється через крихітні крапельки з дихальної системи (наприклад, через кашель і чхання), симптоми можуть спостерігатися з боку багатьох органів тіла.

У деяких людей симптоми коронавірусної інфекції, зумовленої вірусом SARS-CoV-2, є слабкими та зникають самі по собі. У інших людей розвиваються тривалі симптоми, відомі як постковідний синдром (“long COVID”).

У більшості людей, які одужали від COVID-19, навіть попри важкий перебіг хвороби, після цього не розвивається депресія. Проте, кілька досліджень виявили клінічно значущі показники депресії серед тих, хто переніс COVID-19.

Наприклад, систематичний огляд восьми попередніх досліджень, проведений у 2021 році, засвідчив, що через 12 тижнів після інфікування COVID 11-28% людей мали симптоми депресії. Показово, що у 3-12% людей такі симптоми були тяжкими.

Це свідчить про те, що хвороба COVID-19 може підвищити ймовірність депресії, однак дослідження не довели, що саме COVID-19 безпосередньо спричиняє її, і не виявили, чому в одних людей розвивається депресія, а в інших – ні.

Люди, організм яких бореться з COVID протягом тривалого часу, також можуть відчувати неврологічні симптоми, зокрема депресію.

Яким чином COVID-19 може спричиняти депресію

Є кілька способів, як COVID-19 може сприяти депресії, як на біологічному, так і на психологічному рівні.

Біологічні зміни

COVID-19 може спричиняти у деяких людей неврологічні зміни. Втрата нюху, яка виникає у частини хворих після інфікування вірусом SARS-CoV-2, якраз є прикладом неврологічних змін, пов’язаних із COVID-19. Учені все ще вивчають патогенез аносмії при COVID-19, але це також стосується і випадків депресії.

Дослідження 2020 року, автори якого ретельно вивчали дані тисяч людей, які перенесли COVID-19 з подальшим розвитком у них депресії, повідомляють, що вищий рівень запалення на момент встановлення діагнозу корелює з вищим ризиком розвитку депресії. Отже, запальні процеси можуть відігравати роль у патогенезі депресії.

Крім того, у цьому дослідженні також наголошується, що на вихідному рівні у жінок запалення було нижчим, ніж у чоловіків, але загальні показники депресії після COVID-19 – вищими. Це свідчить про те, що одне тільки запалення не може пояснити підвищення частоти депресії.

Тяжкість симптомів та госпіталізація

Дослідження 2020 року також виявило, що потреба в госпіталізації через COVID-19 і необхідність довшого перебування в лікарні теж корелюють із вищим ризиком розвитку депресії.

Дослідники встановили, що 31% із 402 осіб, які перенесли COVID-19, мали симптоми депресії через 1 місяць після перебування в лікарні з приводу тяжкого перебігу COVID-19.

Ці висновки збігаються з попередніми дослідженнями депресії у людей, яким довелося перебувати у відділеннях інтенсивної терапії (ВІТ). В одному дослідженні в Йорданії у групі зі 105 пацієнтів, які виписалися з ВІТ, 80 відсотків мали депресію. Цей симптом може бути частиною розладу, який лікарі називають «синдром наслідків інтенсивної терапії».

Стрес, пов'язаний з пандемією

Дослідження 2020 року також засвідчує, що ризик розвитку депресії може збільшитися не лише через саму хворобу COVID-19, а й через негативний досвід перебування в умовах пандемії.

Дослідження, у якому вивчали людей, які проживають в Ірландії, виявило наступні фактори ризику розвитку депресії під час пандемії COVID-19:

 • молодший вік;
 • належність до жіночої статі;
 • вищий передбачуваний ризик інфікування COVID-19;
 • втрата доходу через COVID-19;
 • перенесена інфекція COVID-19.

Це свідчить про те, що страх людини перед COVID-19, а також її становище в суспільстві здатні впливати на ймовірність розвитку депресії.

Згідно з науковою довідкою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), перший рік пандемії COVID-19 спровокував збільшення депресії у всьому світі на 25%. ВООЗ також підкреслює, що найбільше постраждали від стресу пандемії молоді люди, жінки та люди, які вже мали хронічні захворювання.

Чому COVID-19 може погіршити депресію

Окрім того, що COVID-19 сприяє виникненню нових випадків депресії, схоже, що ця інфекція, швидше за все, здатна погіршувати або спровокувати появу симптомів у тих, хто раніше хворів на депресію.

Це також стосується людей, які не хворіли на саму коронавірусну інфекцію, але зазнали стресу або тривоги через неї. Дослідження 2020 року показало, що серед репрезентативної вибірки жителів Ірландії вищий передбачуваний ризик захворювання та втрати роботи через COVID-19 корелює із вищим ризиком розвитку депресії.

Такі глобальні події як пандемії можуть включати багато факторів ризику, здатні спричинити симптоми депресії, як-от:

 • значні зміни у плині життя та невизначеність майбутнього;
 • можливість травматичного досвіду;
 • численні джерела хронічного стресу.

Як наслідок, люди з особистою або сімейною історією депресії можуть бути вразливішими до психологічного впливу COVID-19, ніж інші.

Показники депресії

Низка досліджень виявила, що пандемія COVID-19 призвела до зростання захворюваності на депресію в усьому світі.

Таке зростання стосувалося не лише кількох перших хвиль COVID-19. Дослідження 2022 року в семи європейських країнах виявило високий рівень депресії під час різних хвиль COVID-19. Так, під час четвертої хвилі пандемії відчував депресію приблизно 1 із кожних 4 осіб.

Поширеність депресії була особливо високою серед певних груп. Наприклад, систематичний огляд і мета-аналіз 2022 року виявили, що серед лікарів зведений коефіцієнт захворюваності на депресію становив 20,5% протягом першого року пандемії. Лікарі та інші медичні працівники стикалися з високим рівнем травмування та експозиції щодо COVID-19

.

Коли звертатися по допомогу

Кожен, хто вважає, що у нього може бути депресія, незалежно від того, чи перенесла така людина COVID-19, чи ні, повинен звернутися по медичну допомогу. Деякі ознаки того, що людині може знадобитися допомога психіатра чи медичного психолога, включають наступне:

 • практично постійний сумний/пригнічений настрій;
 • відчуття безнадійності або того, що стан справ ніколи не покращиться;
 • втрата задоволення від діяльності, яка раніше подобалася (наприклад, хобі);
 • думки про самоушкодження або самогубство.

Також слід звернутися по допомогу, якщо людина продовжує відчувати симптоми COVID-19 через кілька тижнів після одужання або отримання негативного тесту на інфікування SARS-CoV-2.

Профілактика самогубств

Що треба робити, якщо ви знаєте когось із безпосереднім ризиком самоушкодження, самогубства чи заподіяння шкоди іншій людині:

 • Поставте запитання руба: «Чи думаєте ви про самогубство?»
 • Вислухайте людину неупереджено.
 • Зателефонуйте за номером 103 або за місцевим номером екстреної допомоги, щоб зв’язатися з кваліфікованим консультантом у кризових ситуаціях.
 • Залишайтеся з людиною до прибуття професійної допомоги.
 • Спробуйте зробити недоступною для хворого будь-яку зброю, ліки чи інші потенційно шкідливі предмети.

Якщо у вас або у когось із ваших знайомих виникають думки про самогубство, може допомогти телефонний дзвінок на «гарячу лінію» профілактики самогубств.

Лікування депресії

Лікування депресії може включати комбінацію психотерапії, спеціальних лікарських засобів (антидепресантів) і навчання методам подолання, які людина може використовувати для полегшення симптомів. Проте, під час пандемії чи карантину доступ до цієї допомоги може бути ускладненим.

Існують способи, які допомагають подолати ці додаткові труднощі. Замість того, щоб відвідувати сеанси персональної терапії або ходити до поліклініки для зустрічі з лікарем, людина, яка потребує лікування депресії, може використовувати наступні методи:

 • онлайн, віртуальна терапія, відеоконференція з психотерапевтом або спілкування через ресурс онлайн терапії;
 • онлайн групи підтримки для людей з депресією, постковідним синдромом або з обома розладами;
 • автоматизація процесу отримання повторних рецептів на ліки або використання служби доставки ліків додому.

Самодопомога в домашніх умовах

Депресія — це реальна й потенційно серйозна хвороба, яку пацієнт не може вилікувати самостійно. Однак є заходи, до яких можна вдаватися, щоб подбати про себе, в очікуванні кваліфікованої медичної допомоги.

Деякі стратегії самодопомоги вдома включають наступне:

 • треба регулярно проводити час на вулиці – в парках, скверах або зелених насадженнях;
 • слід використовувати домашні тренажери або відеоуроки для зміцнення психічного та фізичного здоров’я;
 • доцільно знайти способи спілкуватися з близькими, навіть якщо людина не може побачити їх особисто;
 • необхідно не забувати про регулярне харчування та вживання достатньої кількості води;
 • корисно робити процедури для розслаблення перед сном і дотримуватися гігієни сну;
 • треба щодня виділяти час для будь-якої діяльності, яка приносить людині задоволення.

Можна почати з виконання одного з наведених вище пунктів, а потім працювати над іншими.

Водночас важливо зазначити, що якщо людина довго хворіє на COVID, фізичні вправи можуть погіршити симптоми. Таким пацієнтам слід поговорити з лікарем про контроль інтенсивності фізичних навантажень.

Висновки

Зв’язок між COVID-19 і депресією є складним. Життя під час пандемії може бути тяжким, напруженим і таким, що викликає острах – і це може збільшити ризик розвитку депресії.

Вплив COVID-19 може посилити цей ризик через травматичний характер пандемії, неврологічні зміни внаслідок хвороби чи інші процеси, які лікарі ще не виявили.

Правильна комбінація психотерапії, ліків та зміни способу життя може допомогти дуже багатьом людям почуватися краще та почати освоювати здорові навички подолання. Люди, які вважають, що у них є депресія, незалежно від причини, повинні поговорити з лікарем або фахівцем у сфері психічного здоров’я.

Електронне джерело:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/depression-after-covid


1 https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
29 березня 2023
Клінічні варіанти депресії
Депресія (психічне захворювання, яке також має назви «великий депресивний розлад» (ВДР) або «клінічна депресія») є поширеним і водночас серйозним розладом настрою. Зазвичай клінічна депресія спричиняє серйозні симптоми, які впливають на те, як людина почувається, думає та виконує повсякденну діяльність, наприклад, спить, їсть чи працює.
24 березня 2023
Червоні прапорці, або перші симптоми депресії: межа, перетинати яку не варто
Відчуття пригніченості, яке виникає час від часу, є нормальною частиною життя, але коли такі емоції як безнадія та відчай стають домінуючими і взагалі не зникають, це може бути сигналом початку депресії.
18 січня 2023
Як пов’язані між собою хронічні захворювання і хронічний біль при депресії
Учені давно довели, що хронічні захворювання, такі як рак, хвороби серця або діабет, тобто, хронічний больовий синдром можуть збільшити ймовірність виникнення такого розладу психічного здоров’я як депресія.
7 листопада 2022
Своєчасне лікування депресії знижує ризик розвитку деменції
Вивчення зв’язку між клінічною депресією та подальшим ризиком виникнення деменції було складним завданням для дослідників з різних країн. Проте вони успішно довели, що наявність депресії у різному віці є чинником, який збільшує ймовірність розвитку різних форм деменції у людей похилого віку.