Зв’язок між депресією та тривожністю є реальним

Зв’язок між депресією та тривожністю є реальним

Депресія і постійне необґрунтоване відчуття тривоги можуть виникати одночасно. Учені повідомляють, що 45 відсотків людей з одним психічним захворюванням відповідають критеріям двох або більше розладів психіки. Одне дослідження показало, що половина людей з тривогою чи депресією мають й інший з цих двох розладів.

Зміст

За даними Американської асоціації тривожних розладів (ADAA), ці розлади – які включають генералізований тривожний розлад, панічний розлад та соціальний тривожний розлад – є найпоширенішою проблемою психічного здоров'я серед дорослих американців, що вражає 18,1 відсотка населення щороку. А розлади настрою – які включають великий депресивний розлад, біполярний розлад та сезонний афективний розлад – є провідною причиною втрати працездатності.

Більш того, частота розвитку депресії на додаток до тривожного розладу або навпаки – виникнення депресії у людей з підвищеною тривожністю – є значною. Багато людей з важкою депресією також страждають від болісної та постійної тривоги. За оцінками деяких експертів, 60 % людей з тривогою також мають симптоми депресії, повідомляє Національний альянс психічних захворювань (NAMI).

Хоча кожне з цих психічних захворювань має свої причини, вони можуть мати однакові симптоми і відповідно для їхнього лікування можуть застосовуватися практично однакові методи.

Симптоми тривожності і депресії

Деякі симптоми депресії та тривоги перетинаються – у першу чергу такі як проблеми зі сном, дратівливість та труднощі з концентрацією уваги. Але є кілька ключових відмінностей, які допомагають розрізняти їх.

Депресія

Зрідка почувати себе пригніченим, сумним або засмученим є нормальним явищем. З іншого боку, якщо такі відчуття спостерігаються у людини протягом багатьох днів поспіль або навіть протягом багатьох тижнів, це повинно стати приводом для звернення по медичну допомогу.

Фізичні симптоми та поведінкові зміни, викликані депресією, зазвичай є такими:

 • зниження енергії, хронічна втома або часта млявість;
 • труднощі з концентрацією уваги, прийняттям рішень або пригадуванням;
 • біль, судоми або проблеми з шлунково -кишковим трактом без чіткої причини;
 • зміни апетиту або ваги;
 • труднощі зі сном, раннє пробудження або недосипання.

Емоційні симптоми депресії включають такі явища:

 • втрата інтересу до життя або відсутність задоволення від діяльності чи хобі;
 • постійні почуття смутку, тривоги або порожнечі;
 • почуття безнадійності або песимізму;
 • гнів, дратівливість або неспокій;
 • почуття провини або відчуття нікчемності чи безпорадності;
 • думки про смерть або самогубство;
 • спроби самогубства.

Тривога

Час від часу також може виникати тривога, або страх і тривога. Для людини цілком природно відчувати тривогу перед значною подією або прийняттям важливого рішення. Проте хронічна підвищена тривожність може виснажувати і призводити до ірраціональних думок і страхів, які заважають повсякденному життю.

Фізичні симптоми та поведінкові зміни, викликані генералізованим тривожним розладом, включають наступні явища:

 • підвищена втомлюваність;
 • труднощі з концентрацією уваги або пригадуванням;
 • надмірна напруженість м’язів;
 • часте серцебиття;
 • скреготання зубами;
 • труднощі зі сном, включаючи проблеми із засипанням та неспокійний, незадовільний сон.

Емоційні симптоми тривоги включають наступні прояви:

 • неспокій, дратівливість або надмірне нервове напруження;
 • труднощі з контролем тривоги чи страху;
 • відчуття жаху;
 • напади паніки.

Про самотестування і консультацію у лікаря-професіонала

Кожна людина знає, що для неї є нормальним у поведінці. Але якщо з’явилися відчуття, які не є типовими, або спостерігаються дивні зміни у поведінці, це може бути ознакою того, що людині потрібно звернутися по допомогу до лікаря. Завжди краще поспілкуватися з професіоналом – і чим раніше це зробити, тим швидше у разі необхідності почнеться лікування. Вчасно почате лікування депресії і тривоги досить швидко призведе до полегшення і зникнення симптомів обох розладів.

З іншого боку, в Інтернеті можна знайти досить багато різних тестів – іноді вони дійсно допомагають визначити, що саме відбувається. Водночас варто знати, що хоча ці тести є корисними, вони не замінюють професійного діагнозу від лікаря. Крім того, такі тести зазвичай не враховують інші хвороби людини, які можуть впливати на її психічне здоров’я.

Можна назвати такі тести для попередньої самодіагностики, що можуть стати у пригоді:

 • об’єднаний тест на депресію та підвищену тривожність;
 • тест на депресію;
 • тест на тривогу.

Методи лікування

Незважаючи на те, що депресія та тривога – це два окремих захворювання, вони мають багато спільних методів лікування. Їх комбінація може бути використана для лікування обох розладів одночасно.

Психотерапія

Кожен вид терапії має унікальні характеристики, які роблять його більш придатним для деяких людей, а не для інших. Лікар може порекомендувати один або кілька з наступних методів:

Когнітивно -поведінкова терапія (КПТ). За допомогою КПТ ви навчитесь коригувати свої думки, поведінку та реакції, так щоб вони стали більш помірні та раціональні.

Міжособистісна терапія. Цей тип лікування зосереджений на вивченні стратегій спілкування, які можуть допомогти вам краще виразити себе.

Терапія вирішення проблем. Ця терапія зосереджена на використанні навичок подолання симптомів.

Лікарські засоби

Кілька видів препаратів можуть бути використані для лікування депресії, тривоги або обох захворювань. Оскільки ці два психічні розлади багато в чому перетинаються, одного препарату може бути достатньо для лікування обох станів.

Лікар може призначити наступні препарати:

Антидепресанти. Застосовуються кілька класів цих препаратів препарату, включаючи селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) та інгібітори зворотного захоплення серотоніну-норадреналіну (ІЗЗСН). Кожен з них має свої унікальні переваги та ризики. Тип антидепресантів, які призначить лікар, багато в чому буде залежати від тяжкості симптомів у пацієнта.

Протитривожні препарати. Ці препарати можуть допомогти зменшити симптоми тривоги, але не здатні усунути всі симптоми депресії. Деякі з цих препаратів слід використовувати лише протягом короткого часу через ризик виникнення залежності.

Стабілізатори настрою (нормотимики). Ці препарати можна використовувати для стабілізації настрою, коли антидепресанти не діють самі по собі.

Альтернативна терапія

Гіпнотерапія не широко використовується в психотерапії, але дослідження показують, що цей альтернативний підхід насправді може полегшити деякі симптоми обох розладів. Це включає зменшення надмірної зосередженості, більший емоційний контроль та краще управління самосвідомістю.

Як самостійно справлятися з симптомами депресії/тривоги

На додаток до офіційного плану лікування від лікаря можна застосовувати певні стратегії, що можуть допомогти вам зменшити симптоми. Однак важливо знати, що наведені поради підходять не всім, і вони забезпечують терапевтичний ефект не у кожному випадку.

Метою боротьби з депресією та тривогою є створення низки варіантів лікування, які можуть доповнювати один одного, щоб певною мірою допомогти хворому подолати обидва розлади.

1. Дозвольте собі відчути те, що ви відчуваєте – і знайте, що це не ваша вина

Депресія та тривожні розлади – це захворювання. Вони не є результатом невдач або слабкості. Те, що ви відчуваєте, є результатом дії основних причин хвороб та їхніх тригерів; це не результат того, що ви зробили чи навпаки не робили.

2. Робіть те, що ви здатні контролювати: наприклад, застеліть ліжко або винесіть сміття

Попервах успішне відновлення хоча б частини контролю над власними діями чи вчинками допоможе вам впоратися з основними симптомами хвороб. Зробіть те, що ви можете контролювати без надмірного напруження, як-от акуратно складіть свої книжки або відсортуйте сміття. Зробіть те, що забезпечить вам почуття задоволення і здатності контролювати ситуацію.

3. Встановіть для себе розпорядок щоденних дій – від ранку до вечора

Дотримання встановленого розпорядку дня іноді допомагає людям з тривогою та депресією. Розпорядок щоденних дій забезпечує структурність життя та відчуття контролю. Це також дозволить знайти час у щоденному графіку для вправ з самодопомоги, які полегшать контроль симптомів.

4. Зробіть все можливе, щоб дотримуватися режиму сну

Нічний сон повинен тривати сім-вісім годин. Хронічне недосипання або навпаки – надто тривалий сон щоночі може погіршити симптоми обох розладів. Крім того, поганий або недостатній сон здатний погіршити симптоми серцево-судинних, ендокринних, імунних та нервових захворювань.

5. Спробуйте щонайменше раз на день з’їсти щось поживне, наприклад, яблуко або трохи горіхів

Коли ви відчуваєте депресію або тривогу, ви можете відчувати потяг до таких «заспокійливих» продуктів, як макаронні вироби та солодощі, щоб послабити внутрішню напругу. Однак ці продукти не забезпечують збалансоване харчування. Спробуйте збільшити споживання фруктів, овочів, нежирного м’яса та продуктів з цільного зерна.

6. Не забувайте про прогулянки пішки

Дослідження показують, що фізичні вправи можуть бути ефективним засобом лікування депресії, тому що вони є природним підсилювачем настрою і сприяють виділенню гормонів гарного самопочуття. Однак у деяких людей фізичні вправи або відвідини спортзалу можуть викликати тривогу та страх. Якщо це саме ваш випадок, шукайте більш природні способи пересування, наприклад, прогулянки по мікрорайону, також пошукайте в Інтернеті відеоролики з вправами, які можна виконувати вдома.

7. Зробіть те, що гарантовано викличе у вас відчуття комфорту: наприклад, подивіться улюблений фільм або почитайте журнал

Варто регулярно зосереджуватись на собі та на тому, що вам подобається. Вільний час – це чудовий спосіб дати своєму тілу відпочити, і можливість відволікати свій мозок на речі, які є стимулом у житті.

8. Якщо ви деякий час не виходили з дому, подумайте про те, що здатне заспокоїти вас: наприклад, відвідати салон манікюру/педикюру або зробити масаж

Методи розслаблення можуть покращити якість вашого життя та зменшити симптоми депресії та тривоги. Знайдіть заняття, що припаде вам до душі і яке ви зможете регулярно практикувати, як-от:

 • йога;
 • медитація;
 • дихальні вправи;
 • масаж.

9. Зверніться до когось, з ким вам комфортно спілкуватися, і поговоріть про те, що вам здається дивним у власних емоціях, відчуттях чи поведінці

Міцні стосунки – один з найкращих способів допомогти вам поліпшити своє самопочуття. Спілкування з другом або членом сім’ї може стати природним стимулом до покращення самопочуття і дозволить вам знайти надійне джерело підтримки та заохочення.

Коли варто звернутися до лікаря

Симптоми, які тривають два тижні або більше, можуть бути ознакою того, що у вас депресія, тривога або обидва розлади одночасно. Важкі симптоми можуть включати:

 • проблеми зі сном;
 • незрозумілі емоційні зміни;
 • раптова втрата інтересу до життя і улюблених занять;
 • почуття нікчемності або безпорадності.

Якщо ви відчуваєте дивні зміни у своїх думках і емоціях і хочете зрозуміти, що з вами відбувається, запишіться на прийом до лікаря. Дуже важливо під час бесіди з лікарем бути максимально відкритим і чесним, щоб психіатр міг повністю зрозуміти, що трапилося, і отримати чітке уявлення про те, що ви відчуваєте.

Висновки

Депресія та підвищена тривожність – це хронічні розлади, для яких характерні періоди загострень, подібно до артриту та серцевих захворювань. Пацієнти можуть деякий час залишатися у стабільному стані, але потім у них спостерігається період погіршення, що потребує медикаментозної корекції або іншого лікування. Ефективне лікування супутніх психічних розладів вимагає комплексної стратегії лікування, щоб забезпечити найкращі результати для пацієнта.

Електронне джерело:

https://www.healthline.com/health/mental-health/depression-and-anxiety

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
7 листопада 2022
Своєчасне лікування депресії знижує ризик розвитку деменції
Вивчення зв’язку між клінічною депресією та подальшим ризиком виникнення деменції було складним завданням для дослідників з різних країн. Проте вони успішно довели, що наявність депресії у різному віці є чинником, який збільшує ймовірність розвитку різних форм деменції у людей похилого віку.
21 жовтня 2022
Депресія після COVID-19: небезпека, якою не слід легковажити
Депресія, яка виникає після COVID-19, є поширеним явищем. У цьому випадку виникненню психічного розладу можуть сприяти біологічні, психологічні та екологічні фактори. У людей, які перехворіли на коронавірусну інфекцію COVID-19, депресія може виникнути після госпіталізації, через стрес під час пандемії або як симптом постковідного синдрому.
16 серпня 2022
Фактори ризику розвитку депресії та чинники, які знижують таку небезпеку
Більшість наукових робіт, присвячених клінічній депресії, зазвичай містять інформацію про фактори ризику розвитку цього тяжкого розладу психіки. А нещодавнє дослідження, яке провели американські вчені, також визначило фактори, здатні зменшувати ймовірність розвитку депресії. Поінформованість про обидва типи факторів може стати у нагоді жителям України в нелегких умовах сьогодення і допомогти запобігти депресії.
21 червня 2022
Війна і депресія: що варто знати
Фізичні та моральні страждання мирного населення під час бойових дій можуть стати тригером як нових випадків депресії, так і загострень/рецидивів у людей, які мали епізоди цієї хвороби у минулому, ще до початку війни. У цьому разі депресія загрожує не тільки тим мирним жителям, які опинилися у зоні бойових дій, а й тим, хто перебуває на тій території країни, що зазнала нападу, якої війна безпосередньо не зачепила.