Як допомогти людині з депресією

У світі понад 300 мільйонів людей різного віку страждають від депресії. Вона відрізняється від звичайних перепадів настрою і короткочасних емоційних реакцій на різні життєві події.

Зміст

Це серйозне захворювання, яке зачіпає психоемоційний стан людини і впливає на усі сфери її життя, а в найгіршому випадку здатне призвести до самогубства.

Депресія може проявлятися наступними симптомами:

 • сум;
 • песимізм та відчуття безнадії відносно майбутнього;
 • відчуття провини, спустошеності, марності;
 • небажання проводити час із людьми;
 • гнів, дратівливість або плаксивість;
 • надмірна втома, відсутність енергії, сповільненість рухів, млявість;
 • відсутність інтересу до своєї зовнішності, нехтування гігієною;
 • безсоння або, навпаки, сонливість;
 • відсутність інтересу до повсякденної діяльності, байдужість до власних нещодавніх захоплень;
 • сплутаність свідомості, забудькуватість, проблеми з пам'яттю чи труднощі з фокусуванням уваги;
 • відсутність апетиту або підвищений апетит;
 • фізичні симптоми, такі як розлад шлунка, частий головний біль, біль у спині, м'язовий біль;
 • розмови про смерть або самогубство.

Як же спілкуватися з людиною в депресії, щоб допомогти їй, або хоча б не нашкодити?

1. Вислухати

Дайте зрозуміти, що готові допомогти. Можна почати розмову, поділившись своїми побоюваннями і поставивши конкретне питання, наприклад: «Схоже, останнім часом у тебе був непростий період. Про що ти думаєш?»

Ефективними можуть бути техніки активного слухання

 • Уточнення – необхідно ставити уточнюючі питання, щоб отримати додаткову інформацію. В обговоренні складних, емоційно значущих тем це може бути досить непросто, але уточнення дозволяє зрозуміти почуття і думки співрозмовника, що може бути дуже важливо в даній ситуації.
 • Повторення — слід коротко повторити викладену співрозмовником інформацію, щоб підтвердити, що правильно зрозуміли розказане.
 • Повідомлення про сприйняття – спробуйте назвати почуття, які відчуває людина. Наприклад: «Схоже, тобі довелося непросто», «Бачу, ти дуже засмучений», «Це дуже важливо для тебе». Це дасть розуміння того, що людину почули і зрозуміли.
 • Емпатія – проявляйте емпатію, вербально (словами) і невербально (положенням тіла, мімікою, жестами). Можна розказати про свої почуття щодо подій та емоцій, пережитих людиною: «Мені боляче це чути».

Потрібно бути готовим до того, що людина може захотіти поговорити про те, що вона відчуває, але не сприйняти пораду. Якщо людина відмовляється від розмови у перший раз, варто ненав'язливо спробувати ще раз, показати, що вам не все одно і ви готові вислухати її, ставити відкриті питання та висловлювати своє занепокоєння.

2. Допомогти знайти допомогу

Людина може не усвідомлювати, що страждає на депресією, або не знати, куди звернутися за допомогою. Якщо вона зацікавлена у психологічній допомозі, варто допомогти їй з пошуком психіатра та/або психотерапевта.

3. Підтримати у продовженні терапії

У людини в стані депресії можуть бути дні, коли вона не захоче виходити з дому. Депресія позбавляє енергії, підсилює бажання до самоізоляції, їй може бути дуже складно змусити себе піти на прийом до психотерапевта. Тут може допомогти нагадування про продуктивність попередніх сесій, про покращення самопочуття після них. Наприклад: «Минулого тижня ти говорив, що після сесії ти відчув себе краще. Раптом сьогоднішня сесія теж допоможе?»

Якщо людина захоче припинити прийом ліків через неприємні побічні ефекти, підтримайте її, але порадьте поговорити зі своїм психіатром про перехід на інший антидепресант або про припинення прийому ліків. Різке припинення прийому антидепресантів без нагляду лікаря може мати серйозні наслідки.

4. Пропонувати допомогу у повсякденних справах

Людині в депресії повсякденні справи можуть здаватися непосильними. Прання, прибирання, покупка продуктів або неоплачені квитанції можуть накопичуватися, створюючи ще більше відчуття напруження або апатії. У той же час, людина може навіть не усвідомлювати, яка їй потрібна допомога.

Тому замість пропозиції допомоги: «Дай мені знати, якщо я можу чимось допомогти», краще сказати: «У чому тобі сьогодні найбільше потрібна допомога?» Якщо її холодильник порожній, можна запропонувати разом сходити в магазин або купити продукти за списком і разом приготувати вечерю.

Якщо близькій людині потрібна допомога в домашніх справах, можна запропонувати прийти, щоб зробити їх разом. Наявність компанії робить виконання домашньої рутини менш лякаючою.

5. Підтримувати комунікацію

Людям з депресією може бути складно підтримувати соціальні комунікації, але втрата соціальних контактів може посилити відчуття відчуженості, ізоляції та посилити депресію. Варто запрошувати людину на різні заходи, навіть якщо вона відмовляється, нагадати, що ви не наполягаєте, але будете раді, якщо людина передумає і погодиться. Позитивна присутність у житті близької людини може мати для неї велике значення, навіть якщо вона не може висловити це в даний момент.

6. Не забувати піклуватися про себе

Якщо на депресію страждає близька людина, виникає спокуса постійно бути поруч і підтримувати її. Немає нічого поганого в тому, щоб допомогти, але важливо подбати і про свої потреби. Щоб допомогти іншій людині, потрібно самому бути в ресурсі.

7. Проявляти терпіння

Вихід з депресії не відбувається швидко. У процесі лікування нерідко доводиться пробувати декілька різних підходів у консультуванні або підборі ліків, перш ніж вдасться підібрати ефективний метод і препарат. І навіть успішне лікування не завжди означає повне зникнення депресії. Час від часу симптоми можуть повертатися.

Будуть «хороші» і «погані» дні. І «хороший» день – не ознака одужання, а «поганий» день не означає, що лікування не допомагає і нічого не вийде.

У депресії немає чітких термінів одужання. Очікування, що людина повернеться до свого звичайного стану через кілька тижнів терапії тільки створить додаткове напруження. Скажіть близькій людині, що будете підтримувати і піклуватися про неї, поки вона бореться з депресією. Це допоможе відчути, що вона не одна і стане підтримкою на шляху виходу з депресії.

Електронні джерела:

https://www.healthline.com/health/how-to-help-a-depressed-friend#help-finding-support

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
21 червня 2022
Війна і депресія: що варто знати
Фізичні та моральні страждання мирного населення під час бойових дій можуть стати тригером як нових випадків депресії, так і загострень/рецидивів у людей, які мали епізоди цієї хвороби у минулому, ще до початку війни. У цьому разі депресія загрожує не тільки тим мирним жителям, які опинилися у зоні бойових дій, а й тим, хто перебуває на тій території країни, що зазнала нападу, якої війна безпосередньо не зачепила.
9 грудня 2021
Зв’язок між депресією та тривожністю є реальним
Депресія і постійне необґрунтоване відчуття тривоги можуть виникати одночасно. Учені повідомляють, що 45 відсотків людей з одним психічним захворюванням відповідають критеріям двох або більше розладів психіки. Одне дослідження показало, що половина людей з тривогою чи депресією мають й інший з цих двох розладів.
7 жовтня 2021
Депресія підліткового віку
Психічний та емоційний розлад, відомий як підліткова депресія, медично нічим не відрізняється від депресії дорослих. Однак симптоми депресії у підлітків можуть проявлятися інакше, ніж у дорослих.
7 жовтня 2021
Депресія у дітей
На жаль, діти дійсно можуть страждати на депресію. Дитяча депресія відрізняється від звичайних нетривалих спадів настрою та повсякденних негативних емоцій, які діти переживають у процесі свого розвитку.