Що потрібно знати про депресію

Депресія (великий депресивний розлад або клінічна депресія) є поширеним і водночас вельми серйозним розладом настрою.

Зміст

Це захворювання спричиняє важкі симптоми, які впливають на самопочуття пацієнта, його мислення та повсякденну діяльність, як-от сон, їда чи робота. Щоб стверджувати про наявність у пацієнта депресії, її специфічні симптоми повинні бути присутніми у нього принаймні протягом двох тижнів. Депресія – це хвороба, яка може вразити будь-кого незалежно від віку, раси, доходу, культури чи освіти. Дослідження показують, що певну роль у розвитку депресії відіграють генетичні, біологічні, екологічні та психологічні фактори.

Депресія може виникати при інших психічних розладах та при соматичних захворюваннях, таких як діабет, онкологічні хвороби, серцево-судинні захворювання та хронічний біль. Депресія може погіршити перебіг цих захворювань, і навпаки – їх наявність здатна сприяти погіршенню симптомів депресії. Варто також зазначити, що іноді ліки, що призначені для лікування цих хвороб, викликають побічні ефекти, які сприяють виникненню і прогресуванню депресії.

Основні типи депресії

Дві найпоширеніші форми депресії:

 • Великий депресивний розлад, що включає наявність симптомів депресії більшу частину часу протягом принаймні 2 тижнів, які зазвичай заважають роботі, сну, навчанню та нормальному харчуванню.
 • Стійкий депресивний розлад (дистимія), який часто включає менш важкі симптоми депресії, що тривають набагато довше, як правило, принаймні протягом 2 років.

Інші форми депресії включають наступні розлади:

 • перинатальна депресія, яка виникає, коли жінка переживає серйозну депресію під час вагітності або після пологів (післяпологова депресія);
 • сезонні афективні розлади, які з’являються і зникають в залежності від зміни пір року. Сезонна депресія зазвичай починається пізньої осені та на початку зими та припиняється навесні та влітку;
 • депресія із симптомами психозу, яка є важкою формою депресії, коли людина відчуває симптоми психозу, такі як марення (тривожні, помилкові нав’язливі переконання) або галюцинації (пацієнт чує або бачить предмети та явища, яких інші не бачать і не чують).

Крім того, особи, що страждають на біполярний розлад (який раніше називали маніакально-депресивний психоз), також часто мають симптоми депресії.

Фактори ризику розвитку депресії

Депресія є одним з найпоширеніших психічних розладів у всьому світі. Сучасні дослідження показують, що депресія спричинена поєднанням генетичних, біологічних, екологічних та психологічних факторів.

Депресія може трапитися в будь-якому віці, але часто починається у зрілому віці. Багато хронічних розладів настрою та тривожності у дорослих починаються з високого рівня тривожності у дитячому віці.

До основних факторів ризику депресії належать такі чинники:

 • наявність депресії у близьких родичів (батьки, рідні брати/сестри);
 • раптові значні життєві зміни, психічна травма або стрес;
 • певні фізичні захворювання та ліки для їх терапії.

Основні ознаки та симптоми депресії?

Загальні симптоми депресії включають наступні ознаки:

 • постійний сумний, тривожний або «порожній» настрій;
 • відчуття безнадії або песимізму;
 • почуття роздратованості, розчарування або неспокою;
 • почуття провини, нікчемності чи безпорадності;
 • втрата інтересу або здатності відчувати задоволення від занять, які раніше були улюбленими;
 • зниження тонусу, втома або «сповільнення» діяльності;
 • труднощі з концентрацією уваги, запам'ятовуванням або прийняттям рішень;
 • труднощі зі сном, надто раннє пробудження або недосипання;
 • зміни апетиту або незаплановані зміни маси тіла;
 • головний біль, судоми або проблеми з травленням без чіткої фізичної причини, які не полегшуються навіть при лікуванні;
 • спроби самогубства або думки про смерть чи самогубство.

Діагностика депресії

Щоб діагностувати депресію, пацієнт повинен мати п’ять симптомів депресії, які виникають щодня, майже весь день, принаймні протягом 2 тижнів. Одним із симптомів повинен бути пригнічений настрій або втрата інтересу чи задоволення майже від усіх видів діяльності. Діти та підлітки можуть бути дратівливими, а не сумними.

Якщо людина вважає, що у неї депресія, варто якомога скоріше поговорити зі своїм лікарем. Лікарі сімейної медицини регулярно діагностують та лікують депресію та у разі потреби направляють людей до фахівців з психічного здоров'я, таких як психологи чи психіатри.

Під час візиту до лікаря він зазвичай питає про те, коли у пацієнта з’явилися симптоми, які його непокоять, як довго вони тривають, як часто вони виникають, і чи заважають вони хворому виходити на вулицю або займатися звичними справами. Важливо знати, що деякі ліки та певні захворювання, такі як вірусна інфекція або розлади функцій щитоподібної залози, можуть викликати симптоми, аналогічні симптомам депресії. Лікар може виключити ці варіанти, провівши фізичний огляд, співбесіду та призначивши лабораторні дослідження.

Різноманітність вікових особливостей перебігу депресії

Депресія може впливати на людей по-різному, залежно від їх віку.

Діти з депресією можуть непокоїтися, вередувати, удавати, що хворі, відмовлятися ходити до школи, чіплятись до батьків або переживати, що батько чи мати можуть померти.

Діти старшого віку та підлітки, які страждають на депресію, можуть мати проблеми у школі, часто засмучуватися, легко розчаровуватися, почуватись неспокійно або мати низьку самооцінку. Вони також можуть мати інші розлади, такі як тривожність та розлади харчування, розлад гіперактивності з дефіцитом уваги або розлад вживання речовин (алкоголь, наркотики). У дітей старшого віку та підлітків частіше спостерігається надмірна сонливість (так звана гіперсомнія) та підвищений апетит (гіперфагія). У підлітковому віці жінки починають переживати депресію частіше, ніж чоловіки, ймовірно через біологічні, життєві цикли та гормональні фактори, характерні лише для жінок.

Молоді люди з депресією часто бувають дратівливими, скаржаться на збільшення ваги та гіперсомнію, а також негативно ставляться до життя та майбутнього. Вони часто мають інші розлади, такі як генералізований тривожний розлад, соціальна фобія, панічний розлад та розлади вживання наркотичних речовин.

У дорослих середнього віку з депресією можуть спостерігатися депресивні епізоди, зниження лібідо, безсоння серед ночі або надто раннє ранкове пробудження. Вони також можуть частіше повідомляти про наявність шлунково-кишкових симптомів, таких як діарея або запор.

Літні люди з депресією зазвичай відчувають смуток або горе або можуть мати інші менш очевидні симптоми. Вони можуть повідомляти про відсутність емоцій, а не про пригнічений настрій. У людей похилого віку також частіше спостерігаються інші захворювання або хронічний біль, які можуть спричинити депресію або сприяти її прогресуванню. У важких випадках проблеми з пам’яттю та мисленням (так звані псевдодеменції) можуть бути помітними іншим людям, наприклад близьким родичам.

Лікування депресії

Лікування депресії зазвичай включає прийом спеціальних лікарських препаратів, психотерапію або те й інше. Якщо ці методи лікування не зменшують симптомів, іншим варіантом лікування може бути стимуляція мозку. У більш легких випадках депресії лікування може починатися лише з психотерапії та додаткового призначення ліків, якщо людина продовжує відчувати симптоми захворювання. Для середньої та важкої депресії багато фахівців з психічного здоров’я рекомендують поєднувати ліки та психотерапію на початку лікування.

Вибір правильного плану лікування повинен ґрунтуватися на індивідуальних потребах пацієнта та конкретній медичній ситуації, за що відповідає лікар. Процес підбору найбільш оптимального варіанту лікування вимагає певного часу; слід зазначити, що під час цього процесу можливі помилки або невдалі спроби – принаймні на перших порах.

Лікарські препарати

Антидепресанти – це ліки, які зазвичай використовуються для лікування депресії. Для того, щоб проявився їх терапевтичний ефект, потрібен певний час – зазвичай від 4 до 8 тижнів – і такі симптоми, як проблеми зі сном, апетитом або концентрацією, часто покращуються ще до підйому настрою. Важливо дати шанс лікам, терпляче почекати початку їх дії, перш ніж остаточно вирішити, є препарат ефективним чи ні.

Варто зазначити, що у деяких осіб, особливо у дітей, підлітків та молодих людей, під час прийому антидепресантів може спостерігатися посилення суїцидальних думок або поведінки, особливо в перші кілька тижнів після початку прийому або при зміні дози. Слід уважно спостерігати за усіма пацієнтами, які приймають антидепресанти, особливо протягом перших кількох тижнів лікування.

Лікарські засоби для лікування депресії часто можуть мати побічні ефекти, але така побічна дія з часом можуть зменшуватися. Про появу побічної дії препаратів для лікування депресії слід негайно повідомляти лікаря; водночас не можна припиняти приймання антидепресантів без дозволу лікаря, оскільки раптове припинення лікування цими препаратами може спричинити сильні симптоми абстиненції (синдрому відміни).

Усім хворим на депресію варто знати, що FDA (Управління з контролю за продуктами та ліками США) не затвердило жодних натуральних продуктів від депресії. Поки дослідження тривають, деякі люди намагаються самостійно лікувати депресію у себе за допомогою продуктів натурального походження, включаючи вітамін D та рослинні дієтичні добавки звіробою. Але без дозволу лікаря при депресії не можна використовувати звіробій або інші дієтичні добавки.

Психотерапія

Психотерапія (також її називають «розмовною терапією» або «консультуванням») вчить людей з депресією новим способам мислення та поведінки та допомагає у зміні звичок, що сприяють депресії. Лікування за допомогою психотерапії проводиться кваліфікованим, підготовленим фахівцем у галузі психічного здоров’я на індивідуальних заняттях або разом з іншими пацієнтами в групах. Два ефективні методи психотерапії для лікування депресії включають когнітивно-поведінкову терапію (КПТ) та міжособистісну (інтерперсональну) терапію (ІПТ). Використання старих форм психотерапії, таких як динамічна терапія, протягом обмеженого часу також може допомогти деяким людям з депресією.

За допомогою КПТ люди вчаться кидати виклик життєвим проблемам і змінювати безпомічні моделі мислення та поведінку, щоб покращити свої депресивні та тривожні почуття. Останні досягнення в КПТ включають впровадження принципів уважності та розробку спеціалізованих форм терапії, спрямованих на певні симптоми, такі як безсоння.

ІПТ фокусується на міжособистісних та життєвих подіях, які впливають на настрій та навпаки. Метою ІПТ є допомогти людям вдосконалити свої навички спілкування в рамках стосунків, створити мережі соціальної підтримки та сформувати реалістичні очікування, які допоможуть їм вирішувати кризи або інші проблеми, що можуть сприяти виникненню депресії або її погіршенню.

Стимуляція головного мозку

Стимулююча терапія мозку, яка включає активізацію або гальмування мозку безпосередньо електричними імпульсами або магнітними хвилями, є ще одним варіантом для деяких пацієнтів, коли інші методи лікування депресії виявляються неефективними.

Найбільш поширені форми стимуляції мозку включають електросудомну терапію та повторювану транскраніальну магнітну стимуляцію. Інші методи стимулювання мозку є новішими, а в деяких випадках і досі експериментальними.

Декілька корисних порад пацієнту з депресією

Як тільки ви почнете лікування, ви поступово почнете почувати себе краще. У цей час варто поліпшити ставлення до самого себе. Спробуйте знову робити те, що раніше вам подобалося. Навіть якщо вам ще не хочеться повертатися до улюблених занять, обов’язково варто спробувати зробити це, бо вони можуть покращити ваш настрій. Існують й інші методи для покращення стану під час лікування депресії:

 • збільшіть фізичну активність. Всього 30 хвилин ходьби на день можуть підняти настрій;
 • намагайтеся лягати спати ввечері і вставати зранку в один і той самий час;
 • їжте регулярно, надавайте перевагу здоровій їжі;
 • завдання по роботі і задачі повсякденного життя намагайтеся виконувати спокійно, розмірено. Вирішуйте заздалегідь, що потрібно зробити негайно, і що може зачекати;
 • спробуйте зв’язатися з іншими людьми, що також страждають на депресію, та поговорити про свою хворобу з ними або з людьми, яким ви довіряєте;
 • відкладіть прийняття важливих життєвих рішень до того моменту, поки вам не стане краще;
 • уникайте вживання алкоголю, нікотину або наркотиків, включаючи препарати, які не були вам призначені вашим лікарем.

Електронні джерела:

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/

https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
21 червня 2022
Війна і депресія: що варто знати
Фізичні та моральні страждання мирного населення під час бойових дій можуть стати тригером як нових випадків депресії, так і загострень/рецидивів у людей, які мали епізоди цієї хвороби у минулому, ще до початку війни. У цьому разі депресія загрожує не тільки тим мирним жителям, які опинилися у зоні бойових дій, а й тим, хто перебуває на тій території країни, що зазнала нападу, якої війна безпосередньо не зачепила.
9 грудня 2021
Зв’язок між депресією та тривожністю є реальним
Депресія і постійне необґрунтоване відчуття тривоги можуть виникати одночасно. Учені повідомляють, що 45 відсотків людей з одним психічним захворюванням відповідають критеріям двох або більше розладів психіки. Одне дослідження показало, що половина людей з тривогою чи депресією мають й інший з цих двох розладів.
7 жовтня 2021
Депресія підліткового віку
Психічний та емоційний розлад, відомий як підліткова депресія, медично нічим не відрізняється від депресії дорослих. Однак симптоми депресії у підлітків можуть проявлятися інакше, ніж у дорослих.
7 жовтня 2021
Депресія у дітей
На жаль, діти дійсно можуть страждати на депресію. Дитяча депресія відрізняється від звичайних нетривалих спадів настрою та повсякденних негативних емоцій, які діти переживають у процесі свого розвитку.