Пандемія COVID-19 і психічне здоров'я: чи можна уникнути небезпечних наслідків хронічного стресу?

Глобальна пандемія коронавірусної інфекції COVID-19 стала одним з найбільш серйозних випробувань для всього людства за останні 100 років. За своїми масштабами і небезпекою для здоров'я населення вона порівнянна з пандемією «іспанського» грипу 1918-1920 років, який був викликаний вірусом грипу серотипу H1N1.

Зміст

Подібність між двома пандеміями збільшується через частого розвитку так званого «цитокінового шторму» або «цитокінової бурі» у пацієнтів з найбільш важким перебігом і «іспанки», і інфекції COVID-19, що в багатьох випадках закінчується смертю хворого.

В сучасних умовах численні ЗМІ щодня виливають на жителів планети величезна кількість інформації про коронавірусну інфекцію COVID-19, що не може не справляють негативного впливу на психіку людей. Порушення звичного плину життя мільярдів людей, необхідність дотримання карантинного режиму також є факторами психологічного стресу.

Пандемія COVID-19 як джерело сильного стресу

Всього протягом декількох тижнів перебування в умовах стресу, пов'язаного з пандемією COVID-19, у багатьох людей можуть розвинутися характерні симптоми стресового стану:

 • поява проблем зі сном, погіршення апетиту або навпаки - поява стійкої потреби в частому споживанні висококалорійної їжі (випічка, солодощі) для «заїдання» стресу;
 • постійне відчуття фізичної слабкості - навіть тривалий сон не забезпечує повноцінного відновлення сил;
 • поява проблем з травленням: часті проноси або закрепи;
 • погіршення когнітивної функції навіть у осіб молодого віку: погіршення пам'яті, здатності до концентрації уваги, запам'ятовування нової інформації;
 • проблеми в сексуальному житті: імпотенція у чоловіків, зниження або навіть зникнення статевого потягу у жінок;
 • загострення вже наявних хронічних захворювань;
 • підвищена дратівливість.

Постійний вплив такого стресу може стати причиною розвитку психічних розладів. Так, вчені з Канади і з Сінгапуру, автори статті, опублікованої в серпні цього року в виданні PubMed Central (PMC), відзначають помітне збільшення захворюваності наступними хворобами психіки у жителів 8 країн (КНР, США, Іспанія, Іран, Італія, Туреччина, Непал і Данія) після оголошення пандемії COVOID-19:

 • депресія;
 • тривожні розлади;
 • посттравматичний стресовий розлад.

Ці ж автори встановили і фактори ризику, наявність яких підвищує ймовірність виникнення психічних розладів, пов'язаних з глобальною пандемією коронавірусної інфекції COVID-19:

 • приналежність до жіночої статі;
 • вік менше 40 років;
 • наявність хронічних соматичних захворювань;
 • статус безробітного;
 • часта експозиція за інформацією про пандемію COVID-19, про збудника цієї інфекції коронавірус SARS-CoV-2, про статистику захворюваності та летальності.

Соціальна ізоляція також підсилює негативний вплив такого стресу, хоча і є необхідним заходом для попередження поширення захворювання.

Неважко помітити, що більшість цих чинників ризику є незмінними - або модифікується (складно, наприклад, відмовитися від щоденного знайомства з актуальною інформацією про захворюваність COVID-19 в рідному місті).

В останньому випадку, ЗМІ (і в першу чергу Інтернет, як доступне джерело величезного обсягу інформації - яка, до речі, не завжди є достовірною) можуть стати як благом, так і злом. З одного боку, люди черпають корисну інформацію про пандемію COVID-19 в першу чергу саме з ЗМІ, з іншого боку надлишок такої інформації, особливо «сенсаційної», але не підтвердженою науковими дослідженнями, може чинити негативну дію на психіку.

Як уникнути згубного впливу на психіку пандемії COVID-19

Влітку цього року велика група вчених із Західної Європи і США опублікували в спеціалізованому журналі Comprehensive Psychiatry рекомендації про те, як організувати своє життя і свій побут в умовах, що змінилися через пандемію COVID-19, так, щоб максимально зменшити шкідливі наслідки для психічного здоров'я .

Поради ці, які розділені на дві групи (загальні та специфічні), викладені далі.

Рекомендації загального характеру

 • Необхідно складати план своїх дій на кожен день і тиждень (наприклад, планувати заздалегідь розклад навчання або роботи у віддаленому режимі, проведення дозвілля, заняття фізичними вправами в умовах самоізоляції. Потрібно прагнути до неухильного дотримання такого розкладу кожен день.
 • Регулярний і достатній сон, регулярне та здорове харчування, достатня кількість рідини і дотримання особистої гігієни необхідні не тільки для підтримки хорошого фізичного здоров'я, а й для поліпшення психологічного благополуччя.
 • Регулярна фізична активність необхідна не тільки для підтримки здоров'я тіла - вона також сприяє підвищенню настрою за рахунок зниження рівня гормонів стресу, стимуляції вироблення ендорфінів (тобто природних хімічних речовин в мозку, які знімають біль і покращують настрій) і позитивно впливає на імунну функцію.
 • Вивчення і використання релаксації і інших методів зниження стресу (наприклад, читання, прослуховування музики, медитація, аутогенне тренування тощо) можуть бути корисні для збереження здоров'я тіла і розуму і розуміння своїх емоцій.
 • Коли ви стикаєтеся з труднощами, відкрита розмова про емоції з близьким родичем або другом, прохання про допомогу і почуття соціальної підтримки можуть ефективно допомогти зменшити стрес і занепокоєння.
 • Також дуже важливо підтримувати відносини всередині сім'ї. Члени сім'ї повинні регулярно приділяти час один одному. Сімейний час може включати в себе змістовні бесіди, соціальні ігри чи спортивні змагання, спільний прийом їжі і спільне виконання домашніх справ.
 • Отримувати новини про пандемію слід тільки з надійних джерел - не більше 1-2 разів на день, обмежуючи при цьому надмірне знайомство з такою інформацією.

Спеціальні рекомендації

 • Самоконтроль і регулювання свого екранного часу (тобто кількості часу, що витрачається на використання всіх пристроїв з екраном / дисплеєм, таких як смартфон, комп'ютер, телевізор або ігрова приставка) дуже важливі. Зменшення часу використання таких пристроїв, а також відключення повідомлень і пов'язаних з ними звуків на мобільних пристроях можуть виявитися корисними для психічного здоров'я. Постійна перевірка соціальних мереж або перегляд новин про пандемію може негативно позначитися на психічному благополуччі.
 • Моніторинг і регулювання поведінки дітей також мають велике значення. Крім того, батьки є зразками для наслідування; таким чином, регулювання їх власної поведінки, пов'язаного з використанням інформаційних технологій, також може допомогти їхнім дітям звикнути до контрольованого використання гаджетів. Батькам також рекомендується брати активну участь у пов'язаній з використанням електронних гаджетів поведінці своїх дітей (наприклад, грати разом з ними в відеоігри).
 • Підтримка зв'язку з друзями, родичами і знайомими (через Інтернет або по телефону) може допомогти зменшити відчуття самотності під час фізичного дистанціювання і підвищити якість життя. Такі досягнення в області комунікації, як групові дзвінки, групи в соціальних мережах і онлайн-відеоігри, можуть бути корисні для формування і підтримки значущих відносин в віддаленому режимі при самоізоляції.
 • Також дуже важливо звертатися за допомогою інших людей в разі потреби. Якщо спостерігається високий рівень стресу, не зайве буде звернутися за психіатричною допомогою. В цьому випадку будуть корисні телефони довіри та консультації за допомогою телемедицини. Звернення за допомогою на ранніх стадіях може бути особливо ефективним для полегшення симптомів або для повного позбавлення від них.

Джерела:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7413844/
 2. https://www.nimh.nih.gov/research/research-conducted-at-nimh/join-a-study/trials/adult-studies/the-impact-of-covid-19-pandemic-on-anxiety-and-motivation.shtml
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7260522/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7215977/
 5. https://www.nimh.nih.gov/about/director/messages/2020/coping-with-coronavirus-managing-stress-fear-and-anxiety.shtml

UA-CNSP-PUB-102020-050

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
1 квітня 2021
6 способів почати свій день при депресії
Бувають дні, коли вранці не терпиться встати з ліжка в очікуванні нових цікавих подій. Але частіше все ж хочеться поніжитися в ліжку довше. Проте, людям, які страждають на депресією, ранковий підйом дається тяжко не тому, що хочеться трохи довше поніжитися в ліжку.
22 березня 2021
Вплив сонячного світла на людей із депресією
Ми часто чуємо про те, що надлишок сонячних променів шкідливий для шкіри. Але, в той же час, сонячне світло дуже корисне, як для здоров'я в цілому, так і для емоційного стану людини. Сонячне світло сприяє виробленню гормону серотоніну, який називають гормоном щастя і гарного настрою.
23 лютого 2021
Когнітивно-поведінкова терапія при депресії
Депресивний розлад – одне з найпоширеніших психічних захворювань, яке спостерігається у людей різного віку в усіх регіонах світу. Хоча депресія може проявлятися у будь-якому віці, саме підлітковий вік є найпоширенішим віком початку цього захворювання. Жінки страждають на депресію у два рази частіше, порівняно з чоловіками.
20 листопада 2020
Використання йоги для полегшення симптомів депресії
В останні роки проводиться все більше рандомізованих контрольованих досліджень для вивчення взаємозв'язку між йогою і депресією.