Правильне харчування допомагає підліткам боротися з депресією

Правильне харчування допомагає підліткам боротися з депресією

Понад 300 мільйонів людей у всьому світі страждають від депресії: одного з найпоширеніших психічних розладів, що не рідко призводить до інвалідизації. Депресія відрізняється від звичайних змін настрою і короткочасних емоційних реакцій на проблеми в повсякденному житті, і вважається серйозним порушенням здоров'я. Також слід зазначити, що почастішали випадки розвитку депресії у підлітків, а також молодих людей у віці від 18 до 25 років, що значно погіршує рівень їх благополуччя протягом усього життя.

Симптоми депресії

Депресія може виявлятися по-різному у різних людей. Основні її симптоми:

  • небажання робити те, що подобалося раніше;
  • уникнення спілкування з друзями або соціальних зв'язків;
  • бажання спати більше звичайного;
  • бажання їсти більше або менше, ніж зазвичай;
  • такі відчуття, як дратівливість, смуток і самотність;
  • надмірну самокритику;
  • відчуття безнадійності;
  • можливе бажання заподіяти собі шкоду;
  • почуття втоми і відсутність енергії;

Наявність цих ознак не означає, що у вас депресія, проте про них слід поговорити зі своїм лікуючим лікарем для постановки правильного діагнозу.

Що викликає депресію у підлітків і молоді?

Вважається, що депресія є багатофакторним розладом, що включає схильність, темперамент і особистісні якості, схильність до травматичних і стресових життєвих подій, а також біологічну сприйнятливість.

Також слід зазначити основні чинники ризику розвитку депресії, а саме: погані навички міжособистісного спілкування в поєднанні з негативними розумовими процесами, несприятливі життєві події, такі як втрати або розлучення батьків, які пригнічують події в житті, насильство в сім'ї або суспільстві і т.п.

Батьківська депресія також є фактором ризику депресії у підлітків. Діти таких батьків в чотири рази частіше хворіють афективним розладом; у них на 40% вище ризик розвитку депресії до 20 років, і на 60% - до 25 років.

Часто пусковим механізмом розвитку депресії у підлітків є низька самооцінка. Це твердження підтверджується даними досліджень, які показують, що діти, які вважають себе академічно, соціально або фізично некомпетентними, більш вразливі, ніж діти із середньою і високою самооцінкою. Такі переконання розвиваються в середньому дитинстві і ранньому підлітковому віці, і випливають з оцінок, які діти отримують від своїх однолітків, вчителів або батьків.

Як боротися з депресією?

Дані свідчать про те, що пацієнт з важкою депресією потребує терапії антидепресантами, в той час як більш легкі форми депресії рекомендується лікувати за допомогою немедикаментозних підходів. Дія антидепресантів може бути різною в залежності від індивідуальних особливостей пацієнта. Це ж стосується і переносимості ліків.

Медичне лікування, яке не класифікується як стандартна західна медична практика, називається «альтернативним», «додатковим» або «інтегративним». Інтеграційна терапія включає в себе безліч дисциплін, від дієти і фізичних вправ до зміни психічного стану і способу життя. Приклади інтегративної терапії включають голковколювання, керовані зображення, хіропрактику, йогу, гіпноз, біологічний зворотний зв'язок, ароматерапію, релаксацію, рослинні лікарські засоби, масаж і багато інших.

Дієта як один із методів боротьби з депресією у підлітків

Нове дослідження австралійських вчених показало, що тритижнева дієта, що включає скорочення вживання перероблених продуктів, може зменшити симптоми депресії у підлітків і молодих людей.

«Література в даний час переконливо свідчить про те, що погана якість харчування пов'язана з підвищеним ризиком депресії, - йдеться в дослідженні. - Таким чином, дієта - це модифікований фактор ризику депресії, який стане гарною метою для раннього втручання».

У той час як минулі наукові роботи були зосереджені на спостереженні за зв'язком між раціоном людей і їх настроєм, в даному дослідженні використовувалися рандомізовані контрольовані випробування, в яких людей розподіляли в групи з різним раціоном харчування. Такий формат дозволив дослідникам пов'язати зміни з контрольованим втручанням. Проте, не виключено, що, оскільки контрольованій групі приділялась значна увага, цей фактор міг також сприяти полегшенню депресії.

У дослідженні взяли участь молоді люди з депресією, середній вік яких становив 19 років. Половина отримала дієтичне керівництво від зареєстрованого дієтолога за допомогою навчального відео. Зокрема, їм було запропоновано харчуватися відповідно до рекомендацій модифікованої середземноморської дієти з великою кількістю овочів, фруктів, цільнозернових злаків, білка, не солодких молочних продуктів, риби, горіхів і насіння, оливкової олії і спецій. Їм було дано вказівку скоротити споживання рафінованих вуглеводів, цукру, жирних або перероблених м'ясних продуктів і безалкогольних напоїв. Група отримала приблизні плани харчування і рецепти, невеликий пакет з продуктами харчування та компенсацію в 60 доларів на продуктові витрати. Протягом трьох тижнів їм двічі дзвонили з метою контролю. Інша половина випробовуваних з депресією нічого не отримувала і слідувала своїй звичайній дієті.

Три тижні потому дослідники оцінили стан всіх учасників. Пацієнти, які дотримувалася більш здорової дієти, повідомили, що відчувають себе менш пригніченими. Навіть через три місяці після дослідження ці переваги були присутні у деяких учасників дослідження.

Мішель Мілгром (Michelle Milgrim), зареєстрований дієтолог і менеджер по здоров'ю працівників в Northwell Health в Нью-Йорку, зазначила, що хороша дієта може бути корисною завдяки кільком потенційним механізмам. «Серотонін допомагає нам контролювати наш настрій». Протизапальні дієти, що складаються з продуктів з високим вмістом антиоксидантів, таких як овочі, боби, горіхи і фрукти, а також з мінімальною кількістю продуктів з рафінованим цукром, захищають мозок від окисного ушкодження», - сказала вона.

На думку вчених, дієта може доповнювати звичайне лікування терапією і прийомом ліків. При цьому, вони визнають, що на даний момент невідомо, які саме харчові продукти допомагають регулювати симптоми депресії.

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
6 березня 2025
Синдром вигорання чи депресія?
Синдром вигорання та депресія мають спільні симптоми, і часто їх важко розрізнити. Симптоми вигорання зазвичай асоціюються з роботою, тоді як депресія впливає на всі сфери життя. Обидва стани негативно впливають на психічне благополуччя людини, і оскільки вони схожі, часто бувають проблеми з діагностикою та призначенням адекватного лікування.
4 березня 2025
Вітаміни від депресії
Вітаміни відіграють чи не головну роль у підтриманні психічного здоров’я людини. Недостатність певних вітамінів і поживних речовин у раціоні може спричинити серйозні порушення психічного стану. Тому так важливо розуміти, які саме вітаміни впливають на психіку, як вони взаємодіють з мозком та яку роль відіграють у розвитку й лікуванні депресії.
3 березня 2025
Шафран при депресії
Депресія є одним із найпоширеніших психічних розладів і, за оцінками фахівців, вона вражає понад 300 мільйонів людей у всьому світі, що становить приблизно 4,4% від загального населення планети. Фактичні цифри, ймовірно, будуть вищими, оскільки цей показник включає лише діагностовані випадки з субклінічними рівнями розладів настрою, які також є дуже поширеними.
27 грудня 2024
Який лікар лікує депресію
Депресія — це поширений розлад психічного здоров’я, який супроводжується постійним відчуттям смутку та впливає на спосіб мислення, сон, харчування і щоденні дії. Це захворювання має кілька типів, але, на щастя, піддається лікуванню. Ефективними методами лікування є розмовна терапія, медикаментозне лікування або їхнє поєднання. Вкрай важливо не зволікати та звертатися по медичну допомогу одразу, щойно з’являються перші симптоми депресії. Швидкий доступ до підтримки може значно покращити якість життя та допомогти у відновленні.