Агресія при деменції

Агресія при деменції

Іноді, одним із проявів деменції є агресивна поведінка. Агресія у літніх людей із деменцією може проявлятися не тільки фізичним актом насилля над оточуючими, але й морально, словесно. Такі спалахи агресії можуть виникати раптово, без видимої причини, або внаслідок певної критичної ситуації. І хоча з агресією досить важко впоратися, розуміння того, що людина із деменцією робить це не навмисно, може допомогти.

Зміст

Причини виникнення агресивної поведінки при деменції

Агресія може бути зумовлена багатьма факторами, серед яких – фізичний дискомфорт, фактори навколишнього середовища, а також недостатня увага. Якщо людина, яка хворіє, раптом стала проявляти агресію, варто поміркувати над тим, що ж могло спричинити зміну її поведінки.

Фізичний дискомфорт

Слід поставити собі наступні питання:

 • Чи може людина повідомити вам, що вона відчуває фізичний біль?

У літніх людей із деменцією часто виникають інфекції сечовивідних шляхів чи інші інфекції, але через втрату когнітивних функцій вони не можуть сформулювати чи визначити причину свого фізичного дискомфорту і, відповідно, можуть його виражати через агресивну поведінку та вчинки.

 • Можливо, людина втомилася через те, що недостатньо відпочиває чи мало спить?
 • Може, вона голодна або хоче пити?
 • Чи впливають на стан людини ліки, або ж вони спричиняють побічні ефекти?
 • Чи можливе виникнення побічних ефектів, коли людина приймає декілька препаратів від декількох захворювань?

Відео на тему: Чому у людей із хворобою Альцгеймера може виникати агресивна поведінка?

Отже, якщо у літньої людини з деменцією з’явилися поведінкові симптоми, необхідно пройти ретельний медичний огляд, особливо коли симптоми з’являються раптово. Лікування залежить від ретельної діагностики, визначення можливих причин і типів поведінки людини.

Фактори навколишнього середовища

Слід звернути особливу увагу на поведінку і реакцію людини з деменцією, коли поруч із нею виникають занадто голосні звуки. Можливо, її дратує та бентежить поява незнайомих людей або велике скупчення людей. Ці та інші фактори, навіть у власній оселі, можуть надмірно стимулювати нервову систему хворої людини.

Людина відчуває себе розгубленою?

Більшість людей значно продуктивніші у певний час доби; зазвичай це – ранок. Тому враховуйте час доби, коли, наприклад, призначаєте зустрічі з лікарем або плануєте діяльність людини із деменцією. Виберіть час, коли ви знаєте, що людина тоді найпродуктивніша, найуважніша і здатна найкраще обробити нову інформацію чи сприймати оточуючих.

Якщо вам не вдається налагодити спілкування з хворою людиною, подумайте, чи достатньо добре налагоджене ваше спілкування. Запитайте себе:

 • Чи є простими та зрозумілими ваші інструкції?
 • Можливо, ви ставите занадто багато питань або робите занадто багато тверджень одночасно?
 • Чи не передається ваш власний стрес або дратівливість такій людині?

Що робити при агресії хворого на деменцію?

 • Спробуйте визначити безпосередню причину агресії. Подумайте про те, що сталося перед реакцією, що могло спровокувати таку поведінку.
 • Виключіть біль як причину поведінки. Біль може спровокувати агресивну поведінку людини з деменцією.
 • Зосередьтеся на почуттях, а не на фактах. Замість того, щоб зосереджуватися на конкретних деталях, враховуйте емоції людини. Шукайте почуття, що стоять за словами чи діями.
 • Не засмучуйтеся. Будьте позитивними та спокійними, говоріть повільно.
 • Обмежте відволікання. Вивчіть оточення людини та адаптуйте його, щоб уникнути подібних ситуацій.

Відео на тему: Що робити, якщо людина з деменцією виявляє агресію до оточуючих?

Дуже часто люди шукають відповіді на питання: Як заспокоїти хворого на деменцію? Як спілкуватись з людиною із деменцією?

 • Спробуйте розслаблюючу діяльність. Використовуйте музику, масаж або вправи, щоб заспокоїти людину.
 • Переключіть увагу на інший вид діяльності. Безпосередня ситуація чи діяльність могли ненавмисно спричинити агресивну реакцію. Спробуйте щось інше.
 • Відпочиньте. Якщо людина перебуває у безпечному середовищі, а ви можете відійти від неї, виділіть хвилинку для себе.
 • Подбайте про безпеку. Переконайтеся, що ви та хвора людина – у безпеці. Якщо ви розумієте, що не можете впоратися самостійно, зверніться по допомогу.
 • Поділіться своїм досвідом з іншими. Знайдіть форуми, групи у спільнотах, де спілкуються родичі та близькі люди хворих із деменцією. Там ви можете поспілкуватися з однодумцями, поділитися тим, які стратегії реагування спрацювали для вас, і отримати ідеї від інших опікунів.

Препарати від агресії при деменції

 • Якщо жодна зі стратегій подолання не працює, можна спробувати застосувати антипсихотичний препарат як короткочасне лікування. Таке призначення повинен зробити консультант-психіатр.
 • У таких випадках можуть бути ефективними лікарські засобі з групи атипових антипсихотиків; також забезпечують потрібний ефект і селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) – до того ж останні вважаються безпечнішими.
 • Наприклад, атипові антипсихотики є ефективною короткостроковою (6-12 тижнів) терапією агресивної поведінки у пацієнтів із деменцією, оскільки такі препарати постійно знижують показники агресії. Проте, наявність повідомлень про смертельні випадки, пов’язані із прийманням атипових антипсихотиків, у пацієнтів з деменцією вимагає зважити користь і ризик. У цьому разі СІЗЗС можуть бути більш безпечною та ефективною альтернативою.
 • Докази ефективності протиепілептичних засобів є суперечливими. Немає даних, які б можна було б використовувати для підтвердження ефективності довгострокового використання ліків. Усі доступні дослідження тривали не більше 12 тижнів.

Електронні джерела

https://www.alz.org/help-support/caregiving/stages-behaviors/agression-anger

https://www.nhs.uk/conditions/dementia/behaviour/

https://www.mdedge.com/familymedicine/article/64072/mental-health/which-drugs-are-best-when-aggressive-alzheimers-patients

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
24 березня 2023
Агресія при деменції
Іноді, одним із проявів деменції є агресивна поведінка. Агресія у літніх людей із деменцією може проявлятися не тільки фізичним актом насилля над оточуючими, але й морально, словесно. Такі спалахи агресії можуть виникати раптово, без видимої причини, або внаслідок певної критичної ситуації. І хоча з агресією досить важко впоратися, розуміння того, що людина із деменцією робить це не навмисно, може допомогти.
3 березня 2023
9 найгірших звичок, які шкодять мозку
Усім добре відомо, що неправильне харчування, вживання продуктів з консервантами, фаст-фуду, малорухливий спосіб життя і просто сидіння на дивані перед телевізором не приносять користі мозку. Проте, існують й інші, менш відомі, щоденні справи, які також можуть бути шкідливими для когнітивного мислення, – стверджує Джессіка Колдуелл, нейропсихолог і директор Центру профілактики хвороби Альцгеймера в клініці Клівленда.
21 жовтня 2022
Деменція у молодому віці – захворювання вкрай рідкісне, але цілком ймовірне
Старість (умовний вік початку якої наразі є 65 років) асоціюється з багатьма хронічними захворюваннями, одним з яких є деменція, тобто значне і стійке погіршення когнітивних функцій, яке виникає внаслідок специфічних органічних змін у структурах головного мозку.
30 серпня 2022
Деменція та дієтарні антиоксиданти: пошуки ефективної профілактики важкої хвороби
Як встановили дослідники, оксидативний стрес (окислювальний стрес), який виникає внаслідок дисбалансу між виробленням і накопиченням активних форм кисню (АФК) у клітинах і тканинах та здатністю біологічної системи забезпечити детоксикацію цих реактивних продуктів, відіграє величезну роль у виникненні практично всіх нейродегенеративних захворювань, до яких належать й усі форми деменції.