Деменція у молодому віці – захворювання вкрай рідкісне, але цілком ймовірне

Деменція у молодому віці – захворювання вкрай рідкісне, але цілком ймовірне

Старість (умовний вік початку якої наразі є 65 років) асоціюється з багатьма хронічними захворюваннями, одним з яких є деменція, тобто значне і стійке погіршення когнітивних функцій, яке виникає внаслідок специфічних органічних змін у структурах головного мозку.

Зміст

Деменція має різні форми і її частота в загальній популяції збільшується з віком – це захворювання виявляється майже у кожної п’ятої людини у віці понад 80 років, у той час як у тих, кому ще не виповнилося 65 років, деменція вражає не більш ніж 7,5 % осіб (водночас британські вчені, які наводять ці дані, наголошують на тому, що самі вважають їх досить приблизними).

Проте, у вкрай рідкісних випадках, деменція зустрічається й у зовсім молодих людей, у віці до 50 років, а іноді навіть до 30 років. При цьому перебіг захворювання у молодих пацієнтів, у більшості випадків, є таким же тяжким, як і у людей похилого віку.

Деменція молодшого віку багато в чому схожа на інші типи деменції. Зазвичай виникають ті самі проблеми, але хвороба може по-іншому вплинути на молоду людину, оскільки така особа, швидше за все, працює повний робочий день, має сім’ю або прагне її створити і фінансово відповідає за близьких. Це створює ще більше проблем як для самого пацієнта, так і для його родичів.

Особливості захворюваності на деменцію у молодому віці

Як зазначають вчені, існують певні відмінності в типах хвороби, які зазвичай діагностуються у молодих людей з деменцією, порівняно з людьми старшого віку, а саме:

 • У молодих людей з деменцією близько третини усіх випадків цього захворювання припадає на хворобу Альцгеймера (ХА), порівняно з приблизно 60% ХА у старшій віковій групі.
 • Судинна деменція є другою за поширеністю формою деменції у молодих людей. Близько 20% пацієнтів з цієї вікової групи з деменцією мають судинну деменцію.
 • Приблизно 12% молодих людей з деменцією мають лобно-скроневу форму захворювання, порівняно з лише 2% у людей похилого віку. Найчастіше це відбувається у віці 45-65 років.
 • Синдром Корсакова – близько 10% деменцій у молодих людей спричинені нестачею вітаміну B1 (тіаміну), що найчастіше пов’язано зі зловживанням алкоголем.
 • Близько 10% молодих людей з деменцією мають деменцію з тільцями Леві.
 • Приблизно 20% молодих людей з деменцією мають рідкісніші форми захворювання. Маються на увазі розлади, які можуть призвести до деменції, включаючи хворобу Паркінсона, хворобу Хантінгтона та хворобу Крейцфельда-Якоба.
 • Молодші люди частіше мають рідкісні сімейні форми деменції, спричинені генетичними мутаціями, включаючи сімейну хворобу Альцгеймера, сімейну лобно-скроневу деменцію та сімейну судинну деменцію.

Симптоми деменції молодшого віку

Симптоми деменції схожі незалежно від віку. Вони включають:

 • значне погіршення пам'яті, що заважає повсякденному життю;
 • сплутаність свідомості;
 • труднощі при виконанні знайомих завдань;
 • повторювану поведінку;
 • уникання друзів і родини;
 • втрату здатності чітко мислити або робити правильні судження;
 • проблеми з мовленням;
 • зміни поведінки.

Варто зазначити, що зумовити симптоми, схожі на деменцію, здатні багато інших розладів здоров’я, такі як дефіцит вітамінів і гормонів, депресія, побічні ефекти деяких ліків, інфекції та пухлини мозку.

Як вже зазначалося, у пацієнтів з деменцією молодшого віку захворювання зазвичай викликає ще більше проблем, ніж у старших людей, як-от:

 • існує більша ймовірність того, що молоді люди все ще будуть працювати, коли їм буде встановлено діагноз;
 • багато хто з цієї вікової групи має значні фінансові зобов’язання, наприклад, іпотеку;
 • у таких хворих часто є діти, про яких потрібно піклуватися, а також батьки, які теж потребують певної допомоги;
 • життя цих пацієнтів зазвичай є дуже активним, і вони мають надії, мрії та амбіції, які планують реалізувати до виходу на пенсію.

Діагностика деменції молодшого віку

Деменцію з початком у молодому віці може бути важко діагностувати, головним чином, через те, що хвора людина є занадто молодою для цього нейродегенеративного захворювання.

Діагностика може включати:

 • детальний збір анамнезу;
 • ретельне фізичне та неврологічне обстеження;
 • тести на патологію;
 • візуалізацію мозку;
 • психіатричне обстеження;
 • нейропсихологічну оцінку (за допомогою цього методу лікар перевіряє когнітивні функції пацієнта, такі як пам’ять, мислення та розуміння).

Автори одного дослідження зазначають, що середній час встановлення діагнозу «Деменція» становить 4,4 року у молодих людей порівняно з 2,2 року у людей старше 65 років.

Планування майбутнього

Оскільки наразі ще немає ефективного лікування деменції, а існуючі методи і лікарські засоби здатні лише трохи уповільнити прогресування хвороби, ще не старій людині, якій лікар встановив безпомилковий діагноз «Деменція», варто подумати про нагальні подальші дії. Тому що людині, якій встановили діагноз «Деменція в молодшому віці», треба приймати важливі рішення, поки вона ще може це робити і поки вона законно має право підписувати документи.

Речі, про які варто подумати, включають наступне:

 • умови життя в майбутньому;
 • визначення особи/осіб, які будуть мати доступ до фінансових рахунків пацієнта;
 • визначення особи/осіб, з якими варто мати спільні підписи на всіх фінансових документах;
 • домовитися про те, коли і як пацієнт отримає доступ до своїх фінансів/заощаджень/банківських рахунків;
 • оформлення пенсійного/медичного страхування;
 • написання чи оновлення заповіту.

Робота

Якщо у людини діагностовано деменцію в молодшому віці і вона все ще працює, з часом їй доведеться внести зміни до режиму роботи. Можливо, їй треба буде змінити рід занять або припинити роботу раніше, ніж очікувалося. Це може створити додаткове фінансове навантаження на сім’ю.

Люди з деменцією часто можуть продовжувати працювати. Зміни в режимі життя можуть полегшити роботу, зокрема, хворому варто мати одного або двох довірених людей, друзів, які підтримуватимуть його на роботі, у тому числі й морально.

Можливо, хворій людині доведеться обговорити цю умову з роботодавцем. Важливо спланувати це обговорення і доцільно взяти з собою на бесіду довірену особу (дружину або чоловіка).

Якщо хворий планує покинути роботу, важливо добре обдумати цей крок і не поспішати. Можливо, доцільно отримати консультацію юриста, щоб переконатися, що права хворого будуть дотримані належним чином.

Догляд за собою

Після діагностики деменції важливо стежити за своїм здоров’ям. Регулярні фізичні вправи, дотримання здорової дієти, повний відпочинок і розслаблення можуть допомогти подовжити період активності та самостійності у повсякденному житті.

Обов’язково треба приймати ліки відповідно до вказівок лікаря.

Є багато речей, які хворий може робити вдома та поза домівкою, щоб полегшити собі життя. Наприклад, він може використовувати яскраві світильники, щоб покращити освітлення в оселі, розмістити предмети в місцях, де їх можна легко знайти, позначити крани та прилади або використовувати інші прийоми, які допоможуть у повсякденному житті.

Крім того, в Інтернеті можна знайти сайти з корисними порадами для людей, які страждають на деменцію, у тому числі й на деменцію у молодому віці.

Життя не зупиняється, коли починається деменція!

Електронні джерела:

https://www.healthdirect.gov.au/younger-onset-dementia

https://www.dementiauk.org/about-dementia/young-onset-dementia/what-is-young-onset-dementia/

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/alzheimers-disease/earlyonset-alzheimer-disease

https://www.dementiauk.org/about-dementia/young-onset-dementia/about-young-onset-dementia/facts-and-figures/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
24 березня 2023
Агресія при деменції
Іноді, одним із проявів деменції є агресивна поведінка. Агресія у літніх людей із деменцією може проявлятися не тільки фізичним актом насилля над оточуючими, але й морально, словесно. Такі спалахи агресії можуть виникати раптово, без видимої причини, або внаслідок певної критичної ситуації. І хоча з агресією досить важко впоратися, розуміння того, що людина із деменцією робить це не навмисно, може допомогти.
3 березня 2023
9 найгірших звичок, які шкодять мозку
Усім добре відомо, що неправильне харчування, вживання продуктів з консервантами, фаст-фуду, малорухливий спосіб життя і просто сидіння на дивані перед телевізором не приносять користі мозку. Проте, існують й інші, менш відомі, щоденні справи, які також можуть бути шкідливими для когнітивного мислення, – стверджує Джессіка Колдуелл, нейропсихолог і директор Центру профілактики хвороби Альцгеймера в клініці Клівленда.
21 жовтня 2022
Деменція у молодому віці – захворювання вкрай рідкісне, але цілком ймовірне
Старість (умовний вік початку якої наразі є 65 років) асоціюється з багатьма хронічними захворюваннями, одним з яких є деменція, тобто значне і стійке погіршення когнітивних функцій, яке виникає внаслідок специфічних органічних змін у структурах головного мозку.
30 серпня 2022
Деменція та дієтарні антиоксиданти: пошуки ефективної профілактики важкої хвороби
Як встановили дослідники, оксидативний стрес (окислювальний стрес), який виникає внаслідок дисбалансу між виробленням і накопиченням активних форм кисню (АФК) у клітинах і тканинах та здатністю біологічної системи забезпечити детоксикацію цих реактивних продуктів, відіграє величезну роль у виникненні практично всіх нейродегенеративних захворювань, до яких належать й усі форми деменції.