Старість (умовний вік початку якої наразі є 65 років) асоціюється з багатьма хронічними захворюваннями, одним з яких є деменція, тобто значне і стійке погіршення когнітивних функцій, яке виникає внаслідок специфічних органічних змін у структурах головного мозку.
Зміст
Деменція має різні форми і її частота в загальній популяції збільшується з віком – це захворювання виявляється майже у кожної п’ятої людини у віці понад 80 років, у той час як у тих, кому ще не виповнилося 65 років, деменція вражає не більш ніж 7,5 % осіб (водночас британські вчені, які наводять ці дані, наголошують на тому, що самі вважають їх досить приблизними).
Проте, у вкрай рідкісних випадках, деменція зустрічається й у зовсім молодих людей, у віці до 50 років, а іноді навіть до 30 років. При цьому перебіг захворювання у молодих пацієнтів, у більшості випадків, є таким же тяжким, як і у людей похилого віку.
Деменція молодшого віку багато в чому схожа на інші типи деменції. Зазвичай виникають ті самі проблеми, але хвороба може по-іншому вплинути на молоду людину, оскільки така особа, швидше за все, працює повний робочий день, має сім’ю або прагне її створити і фінансово відповідає за близьких. Це створює ще більше проблем як для самого пацієнта, так і для його родичів.
Як зазначають вчені, існують певні відмінності в типах хвороби, які зазвичай діагностуються у молодих людей з деменцією, порівняно з людьми старшого віку, а саме:
Симптоми деменції схожі незалежно від віку. Вони включають:
Варто зазначити, що зумовити симптоми, схожі на деменцію, здатні багато інших розладів здоров’я, такі як дефіцит вітамінів і гормонів, депресія, побічні ефекти деяких ліків, інфекції та пухлини мозку.
Як вже зазначалося, у пацієнтів з деменцією молодшого віку захворювання зазвичай викликає ще більше проблем, ніж у старших людей, як-от:
Деменцію з початком у молодому віці може бути важко діагностувати, головним чином, через те, що хвора людина є занадто молодою для цього нейродегенеративного захворювання.
Діагностика може включати:
Автори одного дослідження зазначають, що середній час встановлення діагнозу «Деменція» становить 4,4 року у молодих людей порівняно з 2,2 року у людей старше 65 років.
Оскільки наразі ще немає ефективного лікування деменції, а існуючі методи і лікарські засоби здатні лише трохи уповільнити прогресування хвороби, ще не старій людині, якій лікар встановив безпомилковий діагноз «Деменція», варто подумати про нагальні подальші дії. Тому що людині, якій встановили діагноз «Деменція в молодшому віці», треба приймати важливі рішення, поки вона ще може це робити і поки вона законно має право підписувати документи.
Речі, про які варто подумати, включають наступне:
Якщо у людини діагностовано деменцію в молодшому віці і вона все ще працює, з часом їй доведеться внести зміни до режиму роботи. Можливо, їй треба буде змінити рід занять або припинити роботу раніше, ніж очікувалося. Це може створити додаткове фінансове навантаження на сім’ю.
Люди з деменцією часто можуть продовжувати працювати. Зміни в режимі життя можуть полегшити роботу, зокрема, хворому варто мати одного або двох довірених людей, друзів, які підтримуватимуть його на роботі, у тому числі й морально.
Можливо, хворій людині доведеться обговорити цю умову з роботодавцем. Важливо спланувати це обговорення і доцільно взяти з собою на бесіду довірену особу (дружину або чоловіка).
Якщо хворий планує покинути роботу, важливо добре обдумати цей крок і не поспішати. Можливо, доцільно отримати консультацію юриста, щоб переконатися, що права хворого будуть дотримані належним чином.
Після діагностики деменції важливо стежити за своїм здоров’ям. Регулярні фізичні вправи, дотримання здорової дієти, повний відпочинок і розслаблення можуть допомогти подовжити період активності та самостійності у повсякденному житті.
Обов’язково треба приймати ліки відповідно до вказівок лікаря.
Є багато речей, які хворий може робити вдома та поза домівкою, щоб полегшити собі життя. Наприклад, він може використовувати яскраві світильники, щоб покращити освітлення в оселі, розмістити предмети в місцях, де їх можна легко знайти, позначити крани та прилади або використовувати інші прийоми, які допоможуть у повсякденному житті.
Крім того, в Інтернеті можна знайти сайти з корисними порадами для людей, які страждають на деменцію, у тому числі й на деменцію у молодому віці.
Життя не зупиняється, коли починається деменція!
https://www.healthdirect.gov.au/younger-onset-dementia
https://www.dementiauk.org/about-dementia/young-onset-dementia/what-is-young-onset-dementia/
до списку статей Знайти лікаря