Догляд за людиною з деменцією

Догляд за людиною з деменцією – досить непросте завдання, і фізично, і емоційно. Для його виконання важливе значення мають терпіння, гнучкість, доброзичливість, але, в той же час, реалістичне ставлення, а також турбота про себе і підтримка близьких, які допомагають опікуватися людиною, що втрачає дієздатність.

Зміст

Звернемо увагу на кілька важливих факторів, які слід враховувати, доглядаючи за людиною з деменцією:

1. Допомога і підтримка.

Якщо є можливість підключати до догляду за людиною з деменцією інших членів сім'ї або скористатися професійною допомогою, не варто відмовлятися. Величезну користь для збереження емоційної рівноваги приносить спілкування з іншими людьми, які опинилися в подібній ситуації. Якщо немає можливості знайти очну групу підтримки, варто звернути увагу на онлайн-групи для родичів людей з деменцією, які створюються в соціальних мережах. Спілкування з людьми, які розуміють, через що доводиться проходити один одному, дозволяє отримати емоційну розрядку і підтримку, обмінятися досвідом і дізнатися, як справляються інші люди, які опікуються людьми з деменцією, а при необхідності, отримати допомогу. В першу чергу, необхідно подбати про себе та свій емоційний стан.

2. Емпатія.

Турбота починається з жалю і співчуття. Це важливо для будь-яких взаємин, і особливо для людей, які доглядають за недієздатною людиною. У людей з деменцією бувають періоди, коли вони дезорієнтовані в просторі та часі, не усвідомлюють себе, не впізнають оточуючих, не розуміють, де вони і скільки їм років. Це дуже уразливий стан, що вимагає дбайливого ставлення.

3. Реалізм в оцінці стану.

Будьте реалістичні щодо оцінки стану людини, за якою доглядаєте. У людей з деменцією може бути покращення та погіршення стану, і в моменти покращення може здатися, що хвороба відступає. Але правда в тому, що більшість типів деменції, включаючи хворобу Альцгеймера, незворотні, і поступово прогресують. Згодом стан буде тільки погіршуватися, способів лікування, на жаль, поки немає.

4. Деменція – це більше ніж втрата пам’яті.

Втрата пам'яті – класичний симптом деменції. Але деякі види деменції, особливо лобно-скронева деменція і хвороба Піка, проявляються швидше в зміні особистості, аніж у втраті пам'яті. Симптоми залежать від того, які ділянки мозку вражені хворобою. Втрата пам'яті є найочевиднішим симптомом, але порушення когнітивних функцій, якими супроводжується перебіг захворювання, може призвести до багатьох інших проблем. У пацієнта може погіршуватися настрій, а слідом за ним і поведінка. Спокійна порядна бабуся може почати лаятися, а раніше довірливий дідусь може прийти до висновку, що його сім'я щось проти нього замишляє. Наслідком деменції може стати поява марення і галюцинацій. На останніх стадіях більшості типів деменції люди втрачають здатність доглядати за собою і самостійно займатися повсякденною діяльністю.

5. Щоденні побутові питання.

Людина з деменцією може почати турбуватися помітивши, що раніше прості завдання стають для неї важкими. Щоб полегшити її емоційний стан і створити безпечне середовище, слід звернути увагу на наступні моменти:

  • Планування і передбачуваність. Слід встановити розпорядок дня. Дії, які здійснюються щодня, дають відчуття безпеки і створюють спокійну атмосферу. Деякі завдання, такі як купання або відвідування лікаря, легше виконувати, коли людина відпочила і перебуває у спокійному емоційному стані. У період особливо важких днів або виконання незапланованих дій варто проявити деяку гнучкість у виконанні щоденних завдань.
  • Відсутність поспіху. На виконання деяких завдань може піти більше часу, ніж раніше. Варто враховувати це, не поспішати і запланувати перерви на відпочинок.
  • Залучення до діяльності. Для збереження побутових навичок дуже корисно стимулювати людину з деменцією здійснювати якомога більше дій самостійно, з мінімальною допомогою: накрити стіл за допомогою підказок, одягнутися самостійно, якщо речі вже розкладені в потрібному порядку або інші посильні дії.
  • Надання вибору. Для збереження когнітивних функцій корисно щодня надавати людині з деменцією якийсь не дуже великий вибір: два вбрання на вибір, дві страви, напої – холодний або гарячий, два варіанти проведення дозвілля – прогулянка або перегляд фільму і т.п.
  • Прості інструкції. Люди з деменцією найкраще розуміють чіткі прості фрази.
  • Обмеження пасивного проведення часу. Людям з деменцією варто обмежити перебування в стані дрімоти. Не варто заохочувати багаторазовий або тривалий сон протягом дня. Корисно зробити щоденним ритуалом прогулянки на свіжому повітрі. Це допоможе звести до мінімуму ризик переплутати день і ніч та позитивно позначиться на загальному стані людини.
  • Усунення відволікаючих факторів. Під час вживання їжі або під час розмови з людиною з деменцією рекомендується звести до мінімуму зовнішні відволікаючі фактори: радіо, телевізор та інші джерела шуму, щоб полегшити можливість зосередитися.

6. Гнучкість у спілкуванні.

З часом людина з деменцією стає все більш залежною. Щоб зменшити засмучення і розчарування, людині, яка доглядає за нею, варто проявляти гнучкість, і при необхідності адаптувати свій розпорядок та свої очікування. Наприклад, якщо людина з деменцією хоче носити один і той самий одяг щодня, можливо, варто купити кілька однакових комплектів. Якщо при купанні вона чинить опір, ймовірно, варто робити це рідше або запропонувати інший спосіб, наприклад, душ замість ванни, табуретка для сидіння під час прийому душу, або інші зручні варіанти.

7. Створення безпечного середовища.

Деменція погіршує здатність встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, підвищуючи ризик отримання травми. Для підвищення безпеки варто звернути увагу на наступні моменти:

  • Зменшити вірогідність падіння. У будинку, де живе людина з деменцією, варто мінімізувати наявність предметів, які можуть призвести до падіння: розкиданих килимків, подовжувачів і т.п. В особливо небезпечних місцях, таких як ванна або душова кабіна, варто встановити поручні.
  • Усунути небезпечні предмети. Шафи, які містять щось потенційно небезпечне, наприклад, ліки, алкоголь, зброю, токсичні засоби для чищення, небезпечний посуд та інструменти, має сенс закрити на замок.
  • Дотримуватися заходів пожежної безпеки. Сірники та запальнички повинні зберігатися поза досяжністю людини з деменцією. Якщо людина з деменцією курить, це повинен бути контрольований процес. Варто переконатися у доступності вогнегасника і справності детекторів диму. Симптоми захворювання у кожної людини з деменцією, як і його прогресування, будуть індивідуальними. Терпіння і гнучкість, разом із турботою про себе і підтримкою друзів та сім'ї, можуть істотно полегшити догляд за людиною, яка втрачає дієздатність, і допоможуть впоратися з майбутніми проблемами і розчаруваннями.

Електронні джерела:

https://www.alzheimers.net/caring-for-someone-with-dementia

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/caregivers/in-depth/alzheimers-caregiver/art-20047577

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
10 листопада 2021
Деменція, хвороба Альцгеймера, інсульт – потенційні ускладнення хронічного болю
Результати нового дослідження свідчать про те, що хронічний генералізований біль може підвищувати ризик розвитку інсульту і всіх форм деменції, включаючи хворобу Альцгеймера. Підвищення ризику розвитку цих важких захворювань не залежить від таких факторів, як вік, загальний стан здоров’я чи соціально-демографічні умови.
9 листопада 2021
Деменція при хворобі Паркінсона
Деменція при хворобі Паркінсона – це зниження процесу мислення, яке розвивається у багатьох людей, що живуть із хворобою Паркінсона, принаймні через рік після встановлення діагнозу.
9 листопада 2021
Деменція з тільцями Леві: симптоми, діагностика, особливості лікування
Деменція з тільцями Леві (ДТЛ) – це форма старечого слабоумства, яке впливає на когнітивні здібності та рухову активність людини. Це нейродегенеративне захворювання завжди є прогресуючим, тобто його симптоми з часом погіршуються.
6 вересня 2021
Хвороба Альцгеймера і розлади сну
З віком особливості сну у людини зазвичай зазнають змін, і людям літнього та похилого віку часто буває важче заснути. Однак зміни сну у хворих на хворобу Альцгеймера (ХА) є більш складними.