Депресія та дратівливість передує деменції?

Депресія та інші зміни в поведінці можуть передувати погіршенню пам’яті у людей похилого віку, у яких з часом розвивається хвороба Альцгеймера (ХА).

Зміст

Результати нового дослідження крім того, що дають відповіді на деякі питання про ранні некогнітивні симптоми деменції, ставлять майже стільки ж нових запитань. Некогнітивні симптоми включають емоції та самоконтроль. Когнітивні симптоми включають мислення та пам’ять.

Дослідники з Медичної школи Вашингтонського університету провели аналіз даних про стан здоров’я більш ніж 2000 людей старше 50 років протягом семи років. Протягом цього періоду деменція розвинулась у більш ніж половини з 2416 учасників дослідження.

Вчені повідомляють, що у пацієнтів, у яких згодом виникла деменція, у порівнянні з учасниками, що не мали цього захворювання, також спостерігався більш ранній розвиток специфічних змін у поведінці, включаючи появу апатії, дратівливості та депресії. Решта добровольців залишалися когнітивно нормальними і не повідомляли про жодні проблеми з пам’яттю.

«Ми намагаємося отримати уявлення про деякі симптоми, які виникають разом із погіршенням пам'яті та мислення у разі раннього розвитку деменції», – пояснює автор дослідження Кетрін Роy (Catherine Roe), доцент кафедри неврології у Медичній школі Вашингтонського університету.

Після того, як минуло чотири роки з початку дослідження, симптоми депресії спостерігалися у 30 відсотків учасників, у яких пізніше розвинулася деменція. Водночас серед тих пацієнтів, у яких деменція не виникла, на цьому етапі депресію мали лише 15 відсотків учасників. Ті пацієнти, у яких надалі розвинулась деменція, також мали більше проблем із повсякденною діяльністю, наприклад, оплатою рахунків, покупками та приготуванням їжі. Не було суттєвої різниці в результатах залежно від статі учасників.

Одне попереднє дослідження показало, що некогнітивні симптоми мають близько 90 відсотків пацієнтів з хворобою Альцгеймера. Але регулярне погіршення настрою або якщо близька людина останнім часом стає все більш дратівливим, не слід поспішати робити надто похмурі висновки.

«Не варто зразу розглядати ці симптоми (депресія, дратівливість) як такі, що вказують на підвищений ризик деменції», – повідомляє Роу. «Люди можуть страждати від депресії або їм може бракувати енергії з багатьох причин. Водночас дослідження цих розладів допомагає нам отримати більш чітке уявлення про те, як виглядають ранні прояви хвороби Альцгеймера».

За даними Фонду Альцгеймера в США, хоча депресія може спричинити або погіршити втрату пам’яті у тих, хто вже має когнітивні порушення, лікарі все ще не знають, чи підвищує депресія без когнітивних порушень ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

Симптоми подібні – але терміни їх появи різні

Учені провели серію стандартизованих тестів, які виявляли будь-яке зниження мислення, пам’яті, поведінки та функціональних навичок. Дослідники помітили зміни в обох групах – і у тих, хто страждав на деменцію, й у тих, у кого хвороба Альцгеймера не розвинулася.

«Ми були дещо здивовані тим, що послідовність виникнення симптомів була однаковою і у людей, які хворіли на ХА, і у тих, у кого захворювання так і не виникло», – каже Роу.

Симптоми виникали у три етапи. Спершу розвивалися дратівливість, депресія та зміни поведінки вночі. Потім слідували тривога, зміни апетиту, збудження та апатія. Нарешті, повідомлялося про порушення рухливості, галюцинації, марення та імпульсивну, неадекватну поведінку.

Учені наголошують, що у людей, у яких діагностували деменцію, ці симптоми з’являлися раніше. Результати свідчать про те, що при хворобі Альцгеймера низка некогнітивних змін починається ще до того, як з’являються симптоми погіршення пам’яті.

Хоча Роу задоволена результатами дослідження, вона повідомила, що ще й досі незрозуміло, чи є депресія та інші некогнітивні симптоми реакцією на те, що відбувається в мозку в міру розвитку ХА, чи такі симптоми спричинені тими ж основними змінами.

Ранній скринінг може дати відповідь на багато запитань

Поведінкові та психологічні зміни також можуть бути ознакою інших захворювань, тому у разі виникнення симптомів цих розладів треба обов’язково проконсультуватися у лікаря, рекомендує Роу.

Також важливим моментом є те, щоб лікарі не обмежувалися звичними підозрами на кшталт анемії у тих пацієнтів, які скаржаться на низький рівень енергії, на зниження загального тонусу. «У подібних випадках варто подумати про те, щоб направити пацієнта на тестування пам’яті і когнітивних функцій. Це, можливо, допоможе виявити інші проблеми з його здоров’ям, які у свою чергу також потребуватимуть діагностичних досліджень», – коментує Роу.

Дослідниця також підкреслила, що у деяких учасників, у яких деменція не розвинулась під час дослідження, була ймовірність виникнення хвороби пізніше.

Електронне джерело:

https://www.healthline.com/health-news/first-symptoms-of-alzheimers-may-be-depression-irritability-011415

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
6 вересня 2021
Хвороба Альцгеймера і розлади сну
З віком особливості сну у людини зазвичай зазнають змін, і людям літнього та похилого віку часто буває важче заснути. Однак зміни сну у хворих на хворобу Альцгеймера (ХА) є більш складними.
20 серпня 2021
Догляд за людиною з деменцією
Догляд за людиною з деменцією – досить непросте завдання, і фізично, і емоційно. Для його виконання важливе значення мають терпіння, гнучкість, доброзичливість, але, в той же час, реалістичне ставлення, а також турбота про себе і підтримка близьких, які допомагають опікуватися людиною, що втрачає дієздатність.
16 липня 2021
Депресія та дратівливість передує деменції?
Депресія та інші зміни в поведінці можуть передувати погіршенню пам’яті у людей похилого віку, у яких з часом розвивається хвороба Альцгеймера (ХА).
13 травня 2021
Діабет та хвороба Альцгеймера: вчені підозрюють тісний зв’язок
Діабет здатний збільшити ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Водночас контролювання рівня глюкози в крові, фізичні вправи та здорове харчування можуть сприяти зменшенню такого ризику.