Сучасні психологи вважають, що магічне мислення – це тип мислення, який є одним із різновидів так званого когнітивного упередження або когнітивної ілюзії, тобто ірраціонального, неправильного сприйняття подій навколишнього світу і неправильної інтерпретації причинно-наслідкових зв’язків у надзвичайно складному поєднанні різних процесів у цьому світі.
Зміст
Магічне мислення за своєю суттю не є шкідливим і зустрічається у багатьох культурах. Це може бути спосіб, яким люди представляють свої релігійні та духовні переконання, наприклад, у ритуалах, пов’язаних із релігійними обрядами і церемоніями. Це також можуть бути традиції, звичаї чи забобонні звички, отримані з дитинства від членів родини чи друзів. Більшість людей знають принаймні два-три забобони, навіть якщо вони в них не вірять.
Попри те, що зараз вже XXI століття, численні забобони минулих часів все ще часто зустрічаються у соціумі. Багато з них мали на меті принести успіх, здоров’я, багатство та щастя – торкнутися до дерев’яного предмета, щоб відвести біду, задути свічки на іменинному торті, загадуючи при цьому якесь бажання, або взяти з собою щасливий талісман на іспит у школі чи вузі.
З іншого боку, існують забобони щодо неминучого нещастя у разі якихось «неправильних» дій людини. Наприклад, випадково розбите дзеркало є передвісником декількох років нещастя, або людині «гарантована» невдача, коли чорна кішка перетне їй дорогу.
Ці забобони можуть спонукати людей уявляти, що їхні дії призведуть до успіху чи нещастя, якими б ірраціональними такі дії не були. Багато хто дотримується таких ритуалів і досі, причому вони можуть бути приємними і нешкідливими, наприклад, кинути монетку в озеро чи фонтан і загадати бажання. Однак для декого забобони та інші типи дій, які називаються магічним мисленням, є руйнівними, особливо для людей із розладами психічного здоров’я. Людина може буквально вірити в магію чи надприродні сили, або ж просто хвилюватися, що її внутрішнє життя впливає на світ несподіваним чином.
Дослідники дитячої психології вважають, що магічне мислення у дітей є ознакою початкової стадії когнітивного розвитку. Це період від 2 до 7 років, коли у дітей розвивається мовлення та абстрактне мислення. Проте магічне мислення також може відігравати певну роль у деяких розладах психічного здоров’я, таких як обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) і маячні розлади.
Деякі найпоширеніші різновиди магічного мислення:
Те, чи допомагатиме магічне мислення людині у повсякденному житті, чи навпаки – шкодитиме їй, багато в чому залежить від типу думок, які виникають внаслідок магічного мислення, та емоцій або поведінки, які з ними пов’язані.
Магічне мислення може бути корисним, даючи людині відчуття контролю над ситуацією, яку вона насправді мало контролює. Наприклад, забобони можуть допомогти людині менше хвилюватися в очікуванні результатів екзамену.
Обмін магічними віруваннями з іншими також може дати людині відчуття спільності, наприклад, коли забобони футбольних уболівальників є частиною командних зв’язків.
Однак певні типи магічного мислення можуть мати шкідливі наслідки, як-от:
Водночас слід зазначити, що магічне мислення не обов’язково має такі наслідки.
Доречно також згадати про те, що іноді магічне мислення може бути ознакою деяких психічних хвороб. До них належать:
Якщо магічне мислення людини є симптомом основного захворювання, варіанти лікування включають психотерапію та спеціальні лікарські засоби. Психотерапія з часом допомагає людині змінити своє магічне мислення. Людям з маячними розладами можуть знадобитися ліки, щоб зменшити симптоми. Проте ще раз слід наголосити на тому, що сама по собі наявність магічного мислення не завжди є ознакою психічної хвороби, і цей тип мислення не обов’язково завдає шкоди.
За наявності магічного мислення звернутися до лікаря необхідно, якщо:
Звичайно ж, якщо магічне мислення спонукає людину завдавати шкоди собі або іншим, їй слід звернутися по медичну допомогу якомога швидше.
Проте не варто надмірно хвилюватися щодо свого магічного мислення: у більшості випадків, це цілком нормально. Час від часу це явище з’являється у житті кожної людини. Найчастіше це не шкідливо, а в деяких ситуаціях – навіть корисно.
https://www.verywellmind.com/magical-thinking-in-generalized-anxiety-disorder-4151291
https://www.medicalnewstoday.com/articles/magical-thinking
https://psychcentral.com/health/magical-thinking
https://www.britannica.com/science/magical-thinking
до списку статей Знайти лікаря