Тривожні розлади є надзвичайно поширеним захворюванням. За оцінками фахівців, протягом життя такі розлади вражають приблизно 31% дорослих жителів розвинутих країн. У деяких випадках причиною надмірної тривожності є гормональні порушення.
Зміст
Таким чином, вирішуючи гормональні проблеми, можна не тільки звести до мінімуму інші потенційно негативні наслідки такого дисбалансу, але й усунути фізіологічні першопричини тривоги.
Тривожність — це емоція, яка характеризується відчуттям напруженості, що спонукає розум відчувати надмірне занепокоєння щодо реальних або уявних загроз, а тіло — до появи фізичних симптомів, таких як підвищене потовиділення або нудота.
Тривога схожа на страх, але відрізняється тим, що вона часто більше орієнтована на майбутнє і більш розсіяна, тоді як страх є реакцією на дуже конкретну й безпосередню загрозу, яка була виявлена в даний час. Тривога зберігається тривало, тоді як страх зазвичай є короткочасним і зникає після того, як загроза минула.
Напади тривоги та паніки, якщо вони відбуваються регулярно тривалий час, можуть бути симптомом психічних захворювань, зокрема генералізованого тривожного розладу (ГТР), панічного розладу (ПР), посттравматичного стресового розладу (ПТСР), обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) та ін. Такі емоції також можуть бути симптомом фізичних хвороб, наприклад, порушень гормонального балансу. Саме тому можна стверджувати, що тривога і гормони часто тісно пов’язані.
Гормональний дисбаланс може бути зумовлений різними причинами, зокрема:
Кишковий мікробіом людини відіграє величезну роль у правильному виробленні гормонів (включаючи статеві гормони) і підтриманні належного рівня вироблення нейромедіаторів. Дослідження підтверджують, що існують певні закономірності зміни складу кишкової мікробіоти в людей з різними психічними захворюваннями. Коли кишкові бактерії незбалансовані, дисбаланс гормонів може призвести до розладу функціонування щитовидної залози, надлишку естрогену та/або зниження вироблення нейромедіаторів, що й призводить до виникнення надмірної тривожності у людини.
Наявність пухлин та інших новоутворень в ендокринних залозах, зокрема у наднирниках або щитовидній залозі, може спричинити вироблення занадто великої кількості якогось гормону. Після лікування пухлини уражена залоза часто не вироблятиме достатньої кількості гормонів або стане значно меншою за розмірами, що створює потребу в замісній гормональній терапії.
Залози внутрішньої секреції зазвичай невеликі і дуже чутливі до пошкодження внаслідок травми (наприклад, навіть легка травма головного мозку може бути пов’язана з пошкодженням гіпофіза). Пошкодження гіпоталамуса також може вплинути на гормональний баланс. Більшість випадків гіпопаратиреозу пов’язані з пошкодженням крихітних паращитовидних залоз під час операції на шиї або щитовидній залозі. Пошкодження також може виникнути через порушення кровотоку, інфекційне захворювання або променеву терапію.
Аутоімунні захворювання здатні впливати на більшість ендокринних залоз. Коли це відбувається, залоза пошкоджується і практично не виробляє ефективного гормону. Безумовно, найпоширенішою причиною низького вироблення гормонів щитовидної залози є аутоімунне ураження щитовидної залози. Деякі поширені аутоімунні ендокринні захворювання:
Багато хімічних речовин, створених людиною, які потрапляють у навколишнє середовище або містяться у звичних для людини предметах для щоденного користування (наприклад, у пластикових пляшках з водою), можуть імітувати дію гормонів в організмі людини завдяки подібності їхньої хімічної структури до структури гормонів, діючи на ті самі рецептори, до яких мають доступ гормони, і спричиняючи руйнування регуляторних систем організму. Такі хімічні сполуки, в першу чергу, впливають на рецептори естрогену, але також можуть впливати на рецептори багатьох інших гормонів.
Ознаки гормонального дисбалансу, здатного спричинити постійну надмірну тривожність, часто мають гендерну відмінність, тобто є дещо різними у жінок і чоловіків, що обумовлене певною різницею у рівнях гормонів в організмі залежно від статі.
У жінок часто спостерігаються такі симптоми гормонального дисбалансу:
У чоловіків частіше спостерігаються наступні ознаки:
На жаль, гормони та тривожність можуть бути схожими на відому філософську дилему «Що було раніше – курка чи яйце?». Справа в тому, що гормональний дисбаланс може спричинити тривожність в одних людей і водночас бути наслідком підвищеної тривожності в інших.
Адреналін, гормон страху та тривоги, почав вироблятися в організмі людини протягом тривалого періоду еволюції у відповідь на численні небезпеки, які чатували на наших предків. Його завдання – мобілізувати всі системи організму людини на захист або на уникнення небезпеки за допомогою швидкої втечі.
Як і адреналін, кортизол – також гормон тривоги. У стресових ситуаціях рівень його збільшується, змушуючи людину адекватно оцінювати небезпеку і діяти швидко та відповідно до загрози.
Визначення порушень гормонального балансу та підтвердження, що саме такі порушення стали причиною появи надмірної тривожності, може зробити лише досвідчений фахівець.
Отже, якщо у людини з’явилися обґрунтовані підозри, що причиною надмірної тривожності у неї є порушення балансу гормонів, слід обов’язково звернутися до лікаря, який, перш за все, призначить низку лабораторних досліджень для визначення рівня різних гормонів. Результати таких аналізів дадуть лікареві змогу визначити, пов'язана тривога у людини з гормональним дисбалансом, чи ні. Відчуття тривожності може бути виснажливим, тому треба обов’язково звернутися за порадою до фахівця.
Проблема лікування тривожності, пов’язаної з гормональним дисбалансом, є досить складною, тому тільки лікар може призначати ті чи інші методи лікування. Іноді вирішенням цієї проблеми доводиться займатися відразу декільком лікарям різних спеціальностей (наприклад, ендокринологу і психотерапевту).
Людина, зі свого боку, теж може докласти певних зусиль для покращення свого стану. Такі зусилля, перш за все, повинні бути спрямовані на зміну способу життя, на набуття корисних і здорових навичок, як-от:
https://primehealthdenver.com/can-hormones-cause-anxiety/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/anxiety-before-period
https://www.webmd.com/women/estrogen-and-womens-emotions
https://vpfw.com/blog/why-women-worry-how-hormones-affect-anxiety-and-what-we-can-do-about-it/
до списку статей Знайти лікаря